Planet Napush(t)eni Last active: Never
Not logged in [Login ]
Go To Bottom

Printable Version | Subscribe | Add to Favourites   Post new thread Poll:
 Pages:  1  2  3  4  ..  6
Author: Subject: Zivot je rijeka....
eye4eye
otrov za zene

Registered: 15-11-2005
Member Is Offline

Mood: :vraglola:

[*] posted on 17-11-2007 at 12:22 Reply With Quote
Lamza: Pijan sam opal s balkona i nis' se vise ne sjecam

http://www.jutarnji.hr/EPHResources/Images/2007/11/10/1l.jpg
Legendarni dinamovac Stjepan Lamza nakon 40 godina progovara o nesreci koja mu je promijenila zivot.

Stjepan Lamza tada je imao 27 godina, a prethodnu vecer odigrao je najbolju utakmicu u karijeri. Dinamo je prosao Eintracht u polufinalu Kupa velesajamskih gradova. Bio je na vrhuncu nogometne karijere i nakon utakmice potpisao ugovor zivota za belgijski Liege, vrijedan 280.000 dolara. Godine 1967. to je bio astronomski iznos. Sljedece jutro Stjepan Lamza pao je s balkona na glavu. Transfer se nije ostvario, a Lamza je nakon samo 16 sati u kojima je uzivao u ispunjenju snova, zbog teske ozljede usao u osobni pakao.

Nakon 40 godina glasina i teorija urote, Stjepan Lamza je pretprosli cetvrtak u emisiji “Ostati ziv” Nove TV konacno progovorio o detaljima kobnog pada s balkona sljemenske Vile Rebar, kojim je nogometna karijera igraca - za kojega i danas neki strucnjaci smatraju da pripada medju najvece svih vremena - okoncana. - To je bila sudbina. Sto se drugo moze reci nakon svih ovih godina koje je definirala ta nesreca - poceo je Lamza svoju pricu.

http://www.jutarnji.hr/EPHResources/Images/2007/11/10/lamza_karijera.jpg
Nakon utakmice pred prepunim maksimirskim stadionom i pobjede 4-0 nad njemackim Eintrachtom, za belgijski Liege potpisao je ugovor koji je trebao biti jedan od najvecih nogometnih transfera te godine. U medjuvremenu su se navijaci okupili ispred svlacionice, ni jedan sat nakon utakmice nitko nije isao kuci. Skandirali su “Lamza, ostani” i “Ne damo Lamzu!” Lamza je potpisao, a Dinamo je trebao dobiti i odstetu, sto je u to vrijeme bilo rijetko.

- Bio sam umoran, prepun emocija i u glavi mi je vladao kosmar. U Vilu Rebar stigli smo autobusom, a tijekom veceri gledali smo snimku utakmice i dobro se zabavljali. Legli smo na pocinak oko 1 sat. Sobu sam dijelio sa suigracem Marijanom Brncicem - rekao je Stjepan Lamza.

Tijekom naseg razgovora prilazili su mu mnogi kako bi ga pozdravili i pitali za zdravlje. Tadasnji fizioterapeut Dinama, Karlo Zagar, objasnjava kako je vecera u Vili Rebar, tada luksuznom restoranu, dogovorena nakon utakmice. Svaki je igrac jeo sto je htio, a trener Branko Zebec dopustio je igracima da popiju casu vina ili piva.

- Sjecam se kako je Lamza sutio tijekom vecere, bio je iscrpljen i nekako zbunjen. Drugo se jutro probudio jako rano jer je njegov cimer iz sobe otisao na aerodrom po djevojku koja mu je poslije postala i zena - prica danasnji umirovljenik Karlo Zagar.

Lamza opisuje kako se probudio prvi, u rano jutro, i sisao u prizemlje te dosao do bara u kojemu tada nije bilo nikoga. - Pronasao sam rum i poceo piti. U glavi mi je jos bio kosmar i tu noc nisam dobro spavao. Popio sam cijelu bocu dok se suigraci oko pola deset nisu spustili na dorucak. Jos sam malo bio s njima, a zatim me konobarica odvela u sobu da malo odspavam - ispricao je legendarni igrac.

Istaknuo je kako je jasno rekao konobarici da ne zakljucava vrata jer slabo spava te da se moze spusiti u prizemlje kada se probudi. Fizioterapeut Karlo Zagar objasnio je kako je upravo on zamolio konobaricu da Lamzu odvede u sobu jer se bojao kako bi ostali gosti mogli reagirati na njegovo pijanstvo.

- Bilo je oko 10 sati i gosti su se poceli spustati na dorucak. Mogli su vidjeti Lamzu, a neki su mu se i podsmjehivali. Zamolio sam konobaricu Mariju da ga odvede u sobu da malo odspava. Marija se vratila za desetak minuta i rekla kako je Lamzu zakljucala u sobu te mu obecala da ce se vratiti po njega.

Nakon dorucka preostali Dinamovi igraci krenuli su prema maksimirskom stadionu na trening. Za igrace koji su igrali utakmicu prethodni dan bilo je predvidjeno masiranje, a za one koji nisu igrali, bio je predvidjen trening. U medjuvremenu se Lamza probudio, kako opisuje, te pokusao izaci, ali vrata su bila zatvorena.

- Jos pijan izisao sam na balkon koji je bio truo, ali u tom stanju nisam to mogao vidjeti. Sjecam se kako sam propao.Pijan sam opal sa balkona i nis’ se vise ne sjecam, prica nam Lamza. Ocevidac stravicnog pada, Zvonko Orsag, objasnio je da je dosao u Vilu Rebar popiti kavu i pozdraviti igrace. I sam je bio bivsi nogometas, ali to je jutro dosao kao navijac.

- Najednom strka i lom. Covjek je prvo ramenom zakvacio stol do naseg, a zatim desnom stranom glave udario u beton. Bio je obliven krvlju. Priskocili smo i vidjeli da je to Lamza. U soku sam utrcao u Vilu i pronasao fizioterapeuta Zagara - ispricao je Orsag.

- Dosli su mi i rekli da je Lamza pao. Kada smo stigli na terasu, nepomicno je lezao, ali imao je puls. Rekao sam da ga ne micu jer je zatvarao oci, a to je upucivalo na ozljedu glave. Pozvali smo Hitnu pomoc koja je dosla za desetak minuta i odvezla Lamzu u Traumatolosku bolnicu. Ja sam autom otisao po trenera Zebeca jer sam smatrao da njega treba prvoga obavijestiti o nesreci - prisjetio se Zagar.

U bolnici je Lamzi utvrdjen lom glave, a uz ostale teske ozljede bila je i ona koja je zapecatila njegovu nogometnu karijeru - poremecen mu je centar za ravnotezu. U Traumatoloskoj je proveo 40 dana. Njegov je Dinamo nekoliko dana poslije izgubio od Rijeke 3-0 te ostao bez sanse za naslov.

Prije te utakmice dinamovcima je netko javio da je Lamza preminuo. Finale Kupa velesajamskih gradova, u kojemu su njegovi suigraci trijumfalno pobijedili Leeds, slusao je na malom radiju u bolnickoj sobi na Bledu.

- Nakon skoro godinu dana vratio sam se u momcad, ali novi trener Ivica Horvat nije mi davao prilike. Promijenio sam jos nekoliko klubova, jos su me svuda zvali da igram, ali svima sam govorio ‘nisam vise onaj Lamza, gospodo’. Zaposlio sam se kao referent za osiguranje u Prvomajskoj gdje sam trenirao tvornicku momcad.

Pocetkom 90-ih godina u restoranu Domagoj Zdravko Mamic i Ciro Blazevic pitali su me hocu li doci raditi s juniorima. Prvi sam put odbio jer sam tada mnogo pio, a tri mjeseca poslije pio sam malo manje pa sam prihvatio njihovu ponudu - kaze Lamza. Na pitanje o nasljedniku odgovara kako ga Luka Modric podsjeca na njega.

- Brz je bez lopte kao i ja. Kad sam je imao u nogama, isao sam k’o raketa jer sam znao sto cu s njom - zavrsio je legendarni Stjepan Lamza.

http://www.kodzlaje.com/images/webmaster/eyes%20dole.gif
View User's Profile E-Mail User Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member
eye4eye
otrov za zene

Member Is Offline

[*] posted on 3-12-2007 at 14:51 Reply With Quote
Kaznjena jer je silovana

http://www.jutarnji.hr/ephresources/images/2007/12/02/ona-v.jpg
Mladu zenu su prvo silovala sedmorica muskaraca, zatim je morala pretrpjeti ponizenja na policiji, a na kraju je sud nju osudio na bicevanje, dok je silovatelje osudio samo na blage zatvorske kazne. Slucaj nesretnice koja je u Saudijskoj Arabiji poznata jednostavno kao djevojka iz Qatifa izazvao je ogorcenje u zapadnom svijetu, ali u ocima saudijske pravde ona je preljubnica i zasluzila je da bude kaznjena.

Djevojka sad zivi u kucnom pritvoru, zabranjeno joj je davati izjave i u bilo kojem trenutku mogu je odvesti u zatvor. Njezin odvjetnik, najpoznatiji saudijski borac za ljudska prava, Abd al-Rahman al-Lahem, suspendiran je, oduzeli su mu putovnicu, a mogli bi mu i zabraniti praksu.

Kakav je ona zlocin pocinila? Cini se da je najveci problem to sto nije htjela sutjeti o onom sto joj se dogodilo, nego je zahtijevala pravdu. Prvo je bila hrabra da tuzi muskarce koji su je silovali, a onda se usudila javno prigovoriti kad su silovatelje osudili samo na nekoliko godina zatvora, dok su nju kaznili sa 90 udaraca bicem - samo zato sto se tog dana nasla izvan kuce s muskarcem koji joj nije u rodu.

Njezin je slucaj privukao iznimnu pozornost javnosti i doveo do neceg sto se u Saudijskoj Arabiji rijetko dogadja: otvorio je raspravu o upitnom pravnom sustavu zemlje. Saudijsko pravosudje se oslanja na strogo tumacenje islamskog serijatskog zakona i vjerske sudove koji su zapadnjacima neshvatljivi: presuda ovisi iskljucivo o sucu, dokazi se ne smatraju vaznima, a cesto na sudjenju nema odvjetnika. Suci, koje proglasava kralj, presude donose po vlastitoj procjeni, osim u onim slucajevima gdje serijatski zakon jasno predvidja odredjenu kaznu. To znaci da se presude znatno razlikuju od suca do suca, pa silovatelj moze proci bez kazne ili s laksom kaznom, dok ga drugi sudac moze osuditi na smrt. Prema saudijskom zakonu, zene ne smiju izlaziti na javna mjesta u drustvu muskaraca koji im nisu clanovi obitelji. Cesto se kaznjavaju bicevanjem, pa i smrcu, zbog preljuba i drugih prekrsaja.

Sto se tocno dogodilo? Prosle godine, 19-godisnja sijitkinja, tek nekoliko mjeseci u braku, pobojala se da ce je kompromitirati njezina fotografija koju je kad je imala 16 godina darovala decku s kojim je odrzavala telefonsku veze. Zamolila je da joj sliku vrati, a on je pristao pod uvjetom da se nadju i provozaju. Nevoljko je pristala. Vozili su se prema njenoj kuci kad im je put zaprijecio drugi automobil.

http://www.jutarnji.hr/EPHResources/Images/2007/12/02/one-duga-3.jpg
- Rekla sam mu da ne otvara vrata auta, ali on ih je otvorio. Pustio ih je da udju. Ja sam vristala - ispricala je mlada zena organizaciji Human Rights Watch. Odveli su ih na pusto mjesto gdje su ih oboje, i nju i decka, vise puta silovali iako je ona zapomagala govoreci: “Kamo me vodite? Pa ja sam vam kao sestra!”

Muskarci je nisu samo silovali, nego se i psihicki izivljavali na njoj: govorili su joj kako znaju da je udana, prijetili joj nozem i nasiljem, a peti ju je silovatelj fotografirao mobitelom.

- Pokusala sam pokriti lice, ali nisu mi dali - ispricala je zrtva. Nakon sto su se na njoj izredala sedmorica nasilnika, izmrcvarenu su zenu odveli kuci.

- Uzeli su mi mobitel i rekli mi da ih moram nazvati ako zelim da mi ga vrate. Vidjeli su sliku mojeg muza u novcaniku. Izisla sam iz auta i shvatila da jedva hodam. Mama mi je otvorila vrata i rekla da izgledam umorno. Mislila je da sam bila vani s muzem. Tjedan dana nisam nista jela, samo sam pila vodu. Nikome nisam rekla sto mi se dogodilo. A i sad spavam samo kad uzmem sredstvo za spavanje. Inace mi se u snu ukazuju njihova lica - prica djevojka iz Qatifa.

Unatoc tome sto je tuzitelj zatrazio maksimalnu kaznu za silovatelje, sud je kaznio cetvoricu i to s jednom do pet godina zatvora i 80 do 1000 udaraca bicem - za otmicu, jer silovanje navodno nije dokazano. Fotografije s mobitela trebale su biti dokaz, ali suci su ih jednostavno ignorirali. Osim sto joj se silovanje dogodilo u zemlji koja ima valjda najgoru situaciju na svijetu kad su posrijedi zenska prava, djevojka iz Qatifa ima tu nesrecu da je i pripadnica sijitske manjine, dok su njezini napadaci suniti. Po misljenju strucnjaka za vjerske progone u Saudijskoj Arabiji, to je takodjer vazan faktor jer je vjerska policija, i inace vrlo brutalna, u ovom slucaju jos isla na ruku sunitima koji zele preuzeti prevlast u Qatifu, sredistu brojne sijitske manjine na istoku zemlje.

- Zlocinci su nesmetano setali nasim susjedstvom i pricali o silovanju. Htjeli su mi unistiti reputaciju. Mislili su da ce se moj muz razvesti od mene - prica zrtva. Ali iako je zrtvin muz doznao da su je silovali, nije se od nje razveo, nego je umjesto toga pokusao sudskim putem zadovoljiti pravdu. Nije mogao shvatiti kako to da ljudi koji su naudili njegovoj zeni slobodno secu.

- Isli su na sprovode i vjencanja, setali se po susjedstvu pred mojim nosom. Policija ih je trebala uhititi, bar iz postovanja prema nama. Rekli su mi da ih sam nadjem i istrazujem - pozalio se muz zrtve organizaciji Human Rights Watch. Morao je pozvati policiju cak cetiri puta prije nego sto su bilo sto poduzeli. Kad su napokon stigli na sud, zrtva je ponovno trpjela ponizenja. Suci su insinuirali da je imala intiman odnos s muskarcem s kojim je bila u autu i da je u trenutku kad su silovatelji dosli bila razodjevena.

- Urlali su na mene, vrijedjali su me. Neprestano su me ispitivali zasto sam izisla iz kuce i zasto to nisam rekla muzu - kaze zrtva koja se nadala da ce silovatelji dobiti 20 godina zatvora.

- Neke su osudili na pet, neke na tri godine, ja sam mislila kako ti muskarci ne zasluzuju da zive. A onda mi je sudac rekao da cu dobiti 90 udaraca bicem i da mogu Bogu zahvaliti sto nisam u zatvoru - kaze zrtva. Kad je suca pitala zasto, odgovorio je: “Znas zasto. Druzenje s muskarcima poradja zlo.” Muke djevojke iz Qatifa nisu jos zavrsile. Osim sto je vlasti pokusavaju oblatiti u javnosti, napao ju je njezin rodjeni brat koji ju je pokusao ubiti da zastiti cast obitelji.

http://www.jutarnji.hr/EPHResources/Images/2007/12/02/ona-protest-1.jpg
Prosvjednici protestiraju ispred saudijskog konzulata u Indiji zato sto je 19-godisnja djevojka osudjena na bicevanje nakon sto je silovana

http://www.jutarnji.hr/EPHResources/Images/2007/12/02/ona--ministar-2.jpg
Ministar vanjskih poslova Saudijske Arabije Saud Al-Faisal morao je prosloga tjedna, na razgovorima o miru na Srednjem istoku u Annapolisu, objasnjavati odluku vjerske policije

Sudbina nesretne djevojke uzbudila je i americke predsjednicke kandidate koji su kritizirali “barbarski” postupak kojem je podvrgnuta, princ Saud al-Faisal je morao na nedavnim razgovorima o miru na Srednjem Istoku u Annapolisu odgovarati na neugodna pitanja o slucaju, a cak i inace strogo cenzurirani saudijski mediji posvetili su ovoj prici neubicajen prostor.

Sve to je dodatno razbjesnilo vlasti pa su djevojci pooostrili kaznu - na 200 udaraca bicem i 6 mjeseci zatvora, uz objasnjenje da je presuda legalna i u skladu s “knjigom Bozjom i ucenjem proroka Muhameda”. Ponizenje koje je njegova zena dozivjela na sudu zrtvin muz sazeo je u jednoj jedinoj recenici: - Ponasali su se prema njoj kao da je ona pocinila zlocin i mogao sam ih samo pitati - zar nemate ni trunke ljudskog dostojanstva?

View User's Profile E-Mail User Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member
eye4eye
otrov za zene

Member Is Offline

[*] posted on 21-12-2007 at 16:35 Reply With Quote
Vise od 70 posto gimnazijalaca u Hrvatskoj ne zna pravopis

http://www.jutarnji.hr/ephresources/images/2007/12/20/ispit-v.jpg
Rezultati nacionalnih ispita u srednjim skolama, koje su ucenici gimnazija pisali ovu i proslu godinu, zabrinuli su strucnjake

Stanje pismenosti ucenika u Hrvatskoj vrlo je zabrinjavajuce, sto pokazuju i rezultati nacionalnih ispita iz hrvatskoga jezika koje su ove i prosle godine pisali gimnazijalci kao pripremu za drzavnu maturu. Lani su se na ispitu iz hrvatskoga ispitivale dvije vjestine (citanje i pisanje), a ove godine ispit je ukljucivao i jezicnu vjestinu slusanja: provjeravalo se slusanje s razumijevanjem, a prvi put ucenici su pisali i diktat.

Ispitu je pristupilo 2497 ucenika 2. razreda gimnazije, a od maksimalnih 100, ucenici su u diktatu u prosjeku ostvarili samo 10,71 posto bodova! Vecina ucenika, njih cak 72 posto, u diktatu je imala vise od 12 pogresaka, za sto su dobili nula bodova.

Upravo zato ce Drustvo profesora hrvatskoga jezika od novog ministra obrazovanja traziti hitnu reformu nastave materinskog jezika u skolama. Prema rijecima predsjednika Drustva Srecka Listesa, Drustvo ce se novom ministru odmah obratiti pismom u kojem Dunav je za neke Dunaj, a Krasko gorje Trasko ili Kasko. Neki su umjesto pojma Slavonija sa Srijemom, napisali Slavonija sa Sljemenom

ce ga upozoriti na katastrofalno stanje pismenosti u Republici Hrvatskoj. Dunav je za neke Dunaj, a Krasko gorje Trasko ili Kasko. Neki su umjesto pojma Slavonija sa Srijemom, napisali Slavonija sa Sljemenom

Takvo se stanje, smatraju profesori hrvatskoga jezika, moze zaustaviti samo povecanjem fonda sati nastave toga predmeta (od prvog osnovne do kraja srednje skole), hitnim donosenjem novih nastavnih programa za hrvatski jezik (poglavito za srednje skole), uvodjenjem hrvatskoga jezika kao obveznog predmeta na sve fakultete te donosenjem jedinstvene pravopisne norme.

Na nacionalnom ispitu iz hrvatskoga jezika, koji su ucenici pisali u veljaci ove godine, a kompletni su rezultati objavljeni ovih dana, niti jedan ucenik diktat nije napisao bez pogreske. Najbolji rezultat postiglo je cetvero ucenika koji su diktat rijesili 87,5 posto. Ne zaboravimo kako je rijec o gimnazijalcima, buducim intelektualcima, koji su, pretpostavlja se, i pismeniji od ostatka populacije.

Ucenici su imali zadatak pravilno napisati osam recenica zadanih prema tekstu hrvatskoga povjesnicara Ferde Sisica “Pregled povijesti hrvatskoga naroda”. Tekst je bio geografski, a diktatom se htjelo provjeriti jesu li i u kojoj mjeri gimnazijalci sposobni pravilno grafijski zapisati ono sto cuju. Tekst je izgovarao profesionalni spiker, a ucenici su ga slusali tri puta. Prvi put tekst su slusali cjelovito.

Drugi put tekst im je diktiran po dijelovima kako bi ga mogli zapisati. Treci put tekst im je ponovno procitan cjelovito, s pauzama, kako bi mogli provjeriti jesu li sve tocno zapisali. Na kraju, ucenici su imali jos deset minuta vremena kako bi tekst mogli uredno prepisati. Rezultat je bio ispodprosjecan.

Marina Cubric, voditeljica Strucne radne skupine za hrvatski jezik na drzavnoj maturi i profesorica hrvatskoga jezika u Nadbiskupskoj klasicnoj gimnaziji u Zagrebu, kaze kako je povjerenstvo ocekivalo to da ce ucenici postici nesto losiji rezultat iz diktata, no da ce rezultat biti tako los - nitko nije mogao predvidjeti.

Posebno su zanimljive i zabrinjavajuce vrste pogresaka koje su cinili ucenici. Prema analizi koju je napravila profesorica M. Cubric, osim standardnih pravopisnih pogresaka (nepravilnog koristenja velikog i malog slova, -ije, -je, c i c, interpunkcijskih znakova), na vidjelo su izasli i brojni leksicki, kulturoloski i stilski problemi s kojima se susrecu ucenici. Neki gimnazijalci tako ocito nikada nisu culi za Apeninski poluotok ili rijeku Kupu. Kako, naime, drugacije protumaciti to da su umjesto Kupa neki napisali Pupa, a umjesto Apeninski polutok, peninski, pa cak i Papa Benidski poluotok.

Dunav je za neke Dunaj, a Krasko gorje Trasko ili Kasko. Bilo bi zanimljivo vidjeti koju ocjenu iz zemljopisa imaju ucenici koji su umjesto pojma Slavonija sa Srijemom, napisali Slavonija sa Sljemenom, a jedan je ucenik cak cuo i zapisao: Slavonija s crijevom.

Vrlo su ceste i leksicke zamjene, s tim da rijeci koje su ucenici pogresno koristili uopce ne odgovaraju kontekstu, sto jasno pokazuje da pojedini gimnazijalci ono sto cuju i napisu uopce ne razumiju. Izvadak iz recenice “To geografsko dvojstvo hrvatske zemlje, koje se jasno odrazava u klimi, fauni i flori...”, u jednoj varijanti glasi “plimi, fauni i flori”, a drugoj “klimi, palmi i flori”. Ucenici su i rijec gorovina (gorje) zapisali kao borovina, trup kao krug ili tlo, dvojstvo kao svojstvo i slicno.

Pokazali su i potpunu nesigurnost kad je rijec o pisanju naveska (pokretnog samoglasnika koji se pise na kraju rijeci). Pise li se pravilno velik ili veliki, europskome ili europskom, alpskog ili alpskoga, vecini ucenika nije jasno.

- Svi se opterecuju time hoce li se pisati necu ili ne cu, cak se zbog toga svrstavaju i u razlicite politicko-socijalno-kulturno-regionalne krugove, a problem je zapravo sto vecina pise ‘neznam’ i ‘nemogu’, sto ucenici ne znaju napisati svijet, vec pisu svjet, pisu rjeka, umjesto rijeka, dvje, umjesto dvije - kaze profesorica M. Cubric. Istice kako su njezine kolegice isti diktat svojim ucenicima dale i ove skolske godine. Dogodile su se, tvrdi, iste pogreske, pa se nada da ce nadlezne institucije, pocevsi od Katedre za kroatistiku na Filozofskom fakultetu Svecilista u Zagrebu, pa nadalje, konacno nesto poduzeti.

- Ocito je da nesto treba mijenjati u pristupu nastavi hrvatskoga jezika, i to od prvog osnovne. Ne zaboravimo da problemi koji mogu nastati zbog lose razvijenih komunikacijskih vjestina nisu samo oni vezani uz otezan nastavak skolovanja, jer takvi ce ucenici ne samo uz vise napora pratiti i svladavati nastavu koja ih ocekuje u visokom obrazovanju, nego ce otezano ispunjavati i svoje obveze u bilo kojoj vrsti posla - upozorava profesorica Cubric.

Prof. dr. Dunja Pavlicevic-Franic, profesorica na Katedri za hrvatski jezik i knjizevnost Uciteljskog fakulteta Sveucilista u Zagrebu, kaze kako greske koje su cinili ucenici ukazuju na njihovo jezicno i izvanjezicno neznanje.

- S tim se problemom cesto susrecemo i na sveucilisnoj razini. Kad mi student napise Otrancka vrata, automatski znam da on nikada nije cuo za Otrant. Studenti pisu i ortopedske umjesto ortoepske vjezbe - kaze prof. D. Pavlicevic-Franic. Dodaje kako takvi studenti nemaju problema sa sluhom, vec im manjka temeljnoga znanja pa napisu onu rijec koja je najbliza njihovu predznanju i onda se dobije svasta. Kljucnim za tu vrstu neznanja profesorica D. Pavlicevic-Franic ocjenjuje to sto se jezicne kompetencije u skolama ne rade dovoljno, a slusanje se uopce ne radi.

- Komunikacija na materinskom jeziku i u dokumentima EU jedna je od osam temeljnih kompetencija. Za svih osam kompetencija jednako su vazne i jezicne vjestine: citanje, pisanje, slusanje i govorenje - upozorava prof. D. Pavlicevic-Franic te dodaje kako za takvu vrst rada s ucenicima prvo treba obrazovati ucitelje i profesore.

- Ucenici koji slusaju tako opsezan program poput gimnazijalaca moraju biti nepismeni - upozorava Srecko Listes. Dodaje kako je problem u tome sto se nastava hrvatskoga jezika u gimnazijama odvija cetiri sata tjedno, a program je sastavljen za fond od pet sati. Profesori pak zbog bivsega nadzora misle da sve moraju odraditi.

U drugom razredu gimnazije ucenici toliko toga citaju, od Gundulica i Dantea do Voltairea. To su sve vrhovi hrvatske i europske knjizevnosti i kulture, no definitivno je previse djela kojima se posvecuje paznja pa se ne stigne nista raditi na usmenoj i pismenoj komunikaciji - upozorava Listes. Njegov je stav da se zbog tako opsirnog programa skola pretvorila u internet: daje mnogo informacija, a ne daje znanje.

Profesori hrvatskoga jezika zabrinjavajucom drze cinjenicu da je, u situaciji kada sve ukazuje na to da su Hrvati nepismeni, Ministarstvo smanjilo fond sati nastave hrvatskoga jezika u nizim razredima osnovnih skola. - Hrvatska je jedna od zemalja s najmanjim fondom sati nastave materinskog jezika. No, promjene moraju biti puno dublje i moraju obuhvatiti sve struke. Kad nastavnik geografije postavi pitanje koji je glavni grad Madjarske, a ucenik napise Budimpesta malim slovom, onda mu to profesor ne smije priznati kao tocan odgovor. To se treba sustavno rijesiti - ustvrdio je Listes.

Drustvo profesora hrvatskoga jezika zbog toga ce od novog ministra traziti da se za skole propise jedinstveni skolski pravopis.

Diktat ce biti i sastavni dio ispita na drzavnoj maturi koju bi ucenici po zakonu prvi put trebali polagati skolske godine 2008./2009., a za koju ce na proljece 2008. biti organizirana eksperimentalna provjera na cijeloj populaciji od 13 tisuca gimnazijalaca. Marina Cubric upozorava kako je velik problem nasih ucenika i rukopis. Ima, kaze, ucenika koji uopce ne znaju pisati pisana slova, zbog cega su iz pojedinih skola zvali i pitali smiju li ti ucenici dikatat, umjesto pisanim, pisati - tiskanim slovima.

Najcesce pogreske ucenika
1. Kulturoloske pogreske (nepoznavanje pojmova): Apeninski poluotok pisali su Peninski poluotok, peninski poluotok, Papa Benidski poluotok; rijeku Kupu, rijeka Pupa; Dunav, Dunaj; kraska gorovina, traska gorovina ili kaska gorovina; gorje Pirineja, gorje Pipineja; Slavonija sa Srijemom pisali su Slavonija sa Sljemenom i Slavonija sa crijevom.

2. Leksicke zamjene (zamjena rijeci): dvojstvo su pisali svojstvo; trupu, krugu ili tlu; gorovinu su pretvorili u borovinu, fauna su pisali palma.

3. Pogresna uporaba c i c te velikih slova: opazit cemo pisali su opazit cemo; vec su pisali vec; Rimljani su pisali malim slovom; hrvatske zemlje pisali su Hrvatske zemlje, a interpunkcijske znakove su cesto ispustali.

4. Stilske pogreske: velik su pisali veliki; velikoga, velikog; Balkanskome poluotoku, balkanskom poluotoku.

5. Pisani oblik rijeci: odijeljen su pisali odjeljen; cijela, cjela; rijeka, rjeka, dvije, dvje; istocnoeuropske, istocno-europske, ili istocno europske.

Izvornik diktata iz hrvatskog jezika
Hrvatska se zemlja nalazi na razmedji srednje i juzne Europe. Pogledamo li na karti tri juznoeuropska poluotoka, opazit cemo da Pirinejski poluotok od ostatka Europe rastavlja tesko prohodno gorje Pirineja, a Apeninski poluotok visoke Alpe. Za razliku od ta dva poluotoka, Balkanski poluotok nije odijeljen visokim gorama, nego su ovdje prirodna medja rijeke - Kupa, Sava i Dunav. Sto je toj medji na sjeveru, pripada europskome trupu ili srednjoj Europi, a sto je na jugu, Balkanskome poluotoku ili juznoj Europi.

Velik dio te medje prolazi hrvatskom zemljom. Njezin mali dio, Hrvatsko zagorje, Podravina i cijela Slavonija sa Srijemom, ostaje u srednjoj Europi kao sastavni dio velikoga podunavskoga nizozemlja i alpskoga gorja. Drugi dio pripada Balkanskome poluotoku i kraskoj gorovini ili juznoj Europi. To geografsko dvojstvo hrvatske zemlje, koje se jasno odrazava u klimi, fauni i flori, cesto je nepovoljno utjecalo i na razvoj politicke narodne proslosti. Vec su Rimljani danasnju hrvatsku zemlju podijelili na dvije pokrajine: Panoniju i Dalmaciju.

test 1:
http://www.jutarnji.hr/EPHResources/Images/2007/12/20/testveliki1.jpg

test 2:
http://www.jutarnji.hr/EPHResources/Images/2007/12/20/testveliki2.jpg

test 3:
http://www.jutarnji.hr/EPHResources/Images/2007/12/20/testveliki3.jpg

oki
Faca

Registered: 13-8-2007
Member Is Offline

Mood: :pivce:

[*] posted on 28-12-2007 at 23:58 Reply With Quote

Lamza: Pijan sam opal s balkona i nis' se vise ne sjecam.

Jadan coek bas mi ga zao,kad je balun sutao tako dobro.:ave:
View User's Profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member
little_jeka
Mali tich - Vel'ki krich

Registered: 2-5-2007
Member Is Offline

Mood: navijacki....:hajduk:

[*] posted on 29-12-2007 at 22:05 Reply With Quote

Quote:
Originally posted by eye4eye

Ispitu je pristupilo 2497 ucenika 2. razreda gimnazije, a od maksimalnih 100, ucenici su u diktatu u prosjeku ostvarili samo 10,71 posto bodova! Vecina ucenika, njih cak 72 posto, u diktatu je imala vise od 12 pogresaka, za sto su dobili nula bodova.

Takvo se stanje, smatraju profesori hrvatskoga jezika, moze zaustaviti samo povecanjem fonda sati nastave toga predmeta (od prvog osnovne do kraja srednje skole), (...)

Na nacionalnom ispitu iz hrvatskoga jezika (...) niti jedan ucenik diktat nije napisao bez pogreske. Najbolji rezultat postiglo je cetvero ucenika koji su diktat rijesili 87,5 posto.

- Svi se opterecuju time hoce li se pisati necu ili ne cu, cak se zbog toga svrstavaju i u razlicite politicko-socijalno-kulturno-regionalne krugove, a problem je zapravo sto vecina pise ‘neznam’ i ‘nemogu’, (...)

Dodaje kako je problem u tome sto se nastava hrvatskoga jezika u gimnazijama odvija cetiri sata tjedno, a program je sastavljen za fond od pet sati. Profesori pak zbog bivsega nadzora misle da sve moraju odraditi.

U drugom razredu gimnazije ucenici toliko toga citaju, od Gundulica i Dantea do Voltairea. (...) Njegov je stav da se zbog tako opsirnog programa skola pretvorila u internet: daje mnogo informacija, a ne daje znanje.

-samo 10,71%? Gadno... Mislim da smo mi bolje napisali... Osim toga, govori se da mi ove godine necemo pisati nacionalne uopce... Vjerojatno zato jer su razocarani proslom generacijom... heh

-sto se tice povecanja broja sati, nadam se da se sale... Jer ako ne.... Bit ce gadno.. Imam pravu profesoricu kod koje se SVE mora znati... Jer to je nas jezik.. Toga se samo ona drzi. Mislim cak i od svih profesorica na skoli. Naravno, ona odlicno predaje, ali nas nitko ne pita kako je sjediti u njezinoj ucionici za vrijeme nastave.

-pravopis... Moja profesorica je rekla da uzima u obzir samo IV. izdanje pravopisa Babic-Finka-Mogus. Kako ondje pise, tocno je. Dakle, ne pise se ne cu, nego necu. Za ostale interpukcijeske znakove, glas jat i sl. uvijek nadje mjesto u testu. Jos niti jedan test nismo imali bez malog i velikog slova, č i ć, te ije i je.

-lektire su uzasne. Vecina ih govori nesto sto nama nikada najvjerojatnije nece trebati. Jedina dobra lektira do sada je bila Danteov Pakao, tj. Bozanstena komedija.Svi ostali se poubijaju zbog nesretne ljubavi sto je cista glupost. Njezini ucenici jedini na cijeloj Gimnaziji moraju pisati lektire, ali zato i ostvaruju najbolje uspjehe na natjecanjima, te nacionanim ispitima.

-statistika mojega razreda na proslogodisnjem nacinalnom je bila:
od 33 ucenika koji su pisali
- 21 je bilo u zelenom (ocjena je 4 i 5)
-samo jedno u crvenom (ocjena 1) i to je bio ucenik koji nije razumio nacin pisanja te je krivo zaokruzio odgovor. dakle, nije bilo bitno koliko ti znas nego sto ces zaokruziti.
-ostali su bili u zutom ( ocjena 2 i 3)

...At this moment there are 6, 470, 818, 471 people in the world. Some are running scared, some are coming home. Some tell lies to make it through the day. Others are just not facing the truth. Some are evil men, at war with good, and some are good struggling with evil. Six billion people in the world... six billion souls... and sometimes, all you need is one...
http://www.kodzlaje.com/images/razno/crte/jekaFishC.gif
View User's Profile Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member This User Has MSN Messenger
eye4eye
otrov za zene

Member Is Offline

[*] posted on 10-2-2008 at 10:16 Reply With Quote
Obitelj koja je osudjena na ocaj

http://www.jutarnji.hr/ephresources/images/2008/02/02/ubojstvo_korlat2-v.jpg
Novinarke Jutarnjeg u selu Rastevic s obitelji Sopic ciji je sin Elvis nedavno ubio zadarskog taksista Igora Custica i koji je svojom okrutnoscu sokirao javnost

Na dan pokopa ubijenog zadarskog taksista Igora Custica u Murvici pokraj Zadra, u benkovackom selu Rastevic otac ubojice Elvisa Sopica kao i svakog dana sjedio je pred seoskom trgovinom i pio pivo. Alkoholiziran i potpuno nesvjestan onoga sto se dogadja, srdacno je novinare nudio pivom.

Znao je da mu je sin zavrsio u zatvoru nakon priznanja stravicnog ubojstva i kratko je komentirao, vise kao za sebe, da mu je zao sudbine koja je snasla njegova Elvisa jer, bez obzira na sve, ipak je on njegovo dijete.

Kuca obitelji Sopic u centru je Rastevica, u starijoj varosi do koje vodi los makadamski puteljak. U trosnoj je kuci jedna velika prostorija u kojoj obitelj boravi. S vanjske strane kuce, koja ima struju i vodu, ali nema sanitarnog cvora, ulazi se u dva odvojena sobicka. U jednom spavaju roditelji, a drugi su dijelili braca Denis i Elvis. Jedini izvor prihoda Sopicevih 1280 je kuna socijalne pomoci i invalidnine koje primaju psihicki oboljela majka Kosa (58) i alkoholom unisteni otac Miljenko (55).

Dok je njezin muz pio pred trgovinom, Kosa nas je docekala pred kucom uznemirena zbog brojnih posjeta policije i novinara posljednjih dana. Svjesna toga da za njezinu obitelj ne dolaze bolji dani, zabrinuta je za sina Denisa koji se zbog svega sto se dogodilo povukao u sebe.

- Skupio se uz pec i cijeli dan cvili i place. Od sinoc odbija jesti i izaci iz sobe. Strah me da ne bi sebi nesto ucinio - kaze Kosa, majka trojice sinova, Jurice (26), Denisa (24) i Elvisa (21), koja od dana ubojstva zadarskog taksista sa strinom Jurkom, prvom susjedom, stalno premotava film svojeg zivota koji je bio tezak otkad zna za sebe.

Kada je najstariji Jurica, za kojeg majka kaze da nikad nije uspio nauciti prebrojiti prste jedne ruke, imao osam godina, socijalna je sluzba Sopicima oduzela djecu. Jurica je smjesten u ustanovu za djecu s posebnim potrebama u Sibeniku, a dvoipolgodisnji Denis i 15-mjesecni Elvis smjesteni su u udomiteljsku obitelj u selo Kula Atlagica nedaleko od Rastevica.

Jurica je u ustanovi proveo godinu i pol, a rat ga je zatekao kod roditelja na ljetnim praznicima u Rastevicu. Kad je srpska paravojska okupirala selo, Sopici su bili u nemilosti jer je otac Miljenko Hrvat.

- Muza su mi tukli, a tukli su i moga jadnoga Juricu koji nista nije razumio. Zlostavljali su i mene. Nije cudo da je mali poludio i napravio zlo - kaze majka misleci na staricu iz susjednog sela koju je njezin najstariji sin najprije silovao, a zatim bacio u bunar. Napadnuta starica nije bila prva Juricina zrtva jer je prethodno pokusao silovati i drugu staricu. Od silovanja i ubojstva mentalno zaostali i opasni Jurica smjesten je u Popovaci, u ustanovi gdje su slobode lisene dusevno bolesne osobe koje su pocinile zlocin. Majka kaze da ce Jurica ondje ostati do kraja zivota.

http://www.jutarnji.hr/EPHResources/Images/2008/02/02/22privodjenje_sopic2-f-Misk.jpg
Elvis Sopic, ubojica zadarskog taksista u trenutku privodjenja

http://www.jutarnji.hr/EPHResources/Images/2008/02/02/22sopic4-f-Lucic.jpg
Otac pod utjecajem alkohola, potpuno nesvjestan onoga sto se dogadja oko njega

http://www.jutarnji.hr/EPHResources/Images/2008/02/02/22sopic2-f-Lucic-.jpg
Nikada dovrsena kuca u kojoj je zivjela obitelj Sopic. Elvis je digao kredit da bi preuredio kucu, ali ga je iskoristio u druge svrhe

Mladje sinove Denisa i Elvisa roditelji su od udomljenja ponovno vidjeli tek prije dvije godine. Dvojicu je brace odgojila srpska obitelj iz susjednog sela koja je nakon Oluje s njima izbjegla u Srbiju. Kada su se udomitelji odlucili iz Srbije odseliti u Australiju, od Sopica su zatrazili dopustenje da sa sobom povedu i udomljene sinove.

- Ja sam pristala potpisati papire jer sam htjela da moja djeca zive bolje, ali moj muz nije zelio ni cuti za to. Tako ih je upropastio - smatra Kosa ciji su sinovi nakon odlaska udomitelja u Australiju smjestaj pronasli kod majcine sestre Rose u selu Gakovo pokraj Sombora. U Rastevic su se odlucili vratiti prije dvije godine, ali povratak u roditeljski dom ih je sokirao. Kako su kod udomitelja i tete zivjeli u mnogo boljim uvjetima, tesko su se mirili s neimastinom i zaostaloscu u kojoj su zivjeli njihovi roditelji u izoliranom i zabacenom ravnokotarskom selu Rastevic.

Iako obeshrabreni zivotom i sredinom u kojoj su zivjeli njihovi roditelji, Elvis i Denis pokusali su se izvuci iz bijede zaposlivsi se u benkovackoj tvornici TCG - metalni lijev. Denis je radio samo dva mjeseca, a otpusten je jer je prouzrocio kvar na jednom od skupih tvornickih strojeva. Elvis je radio oko godinu dana, a otkaz je dobio u srpnju prosle godine nakon sto je podigao kredit na 50.000 eura i prestao dolaziti na posao.

Novac kojim je planirao sagraditi kupaonicu, urediti svoju i bratovu sobu te opcenito popraviti zivotne uvjete kojih se sramio potrosio je provodeci se s djevojkama, vozeci se skupim motorima, da bi na kraju bez svega ostao kad mu je policija oduzela netom kupljeni Golf kabriolet za koji se utvrdilo da je ukraden. Dok je imao novca, bavio se i preprodajom oruzja, zbog cega je bio i kazneno prijavljivan. Tim je novcem kupio i kuburu kojom je s dva hica u celo iz neposredne blizine ubio 30-godisnjeg zadarskog taksista Igora Custica koji ga je kobne noci vozio u Korlat jednoj od njegovih bivsih djevojaka, Liviji K. (18).

U Korlatu i Rastevicu Elvisovi poznanici govore da je vodio buran ljubavni zivot i stalno mijenjao djevojke koje su uglavnom bile maloljetne. Dvije su maloljetnice sa sireg podrucja Benkovca navodno nedavno zatrudnjele s Elvisom, a jedna je 19-godisnjakinja pred porodom.

- Znam da su roditelji te djevojke od Elvisa trazili da makar prizna dijete, ali on nije htio ni cuti za to - kaze Elvisova strina Jurka, a majka Kosa tvrdi da ona nije znala ni za jednu od tih djevojaka jer Elvis o tome nije govorio. Medjutim, brat Denis kaze da je Elvis nocu dovodio djevojke bez znanja roditelja. Nista nisu primjecivali jer spavaju u odvojenom dijelu kuce.

- Dovodio ih je stalno, i iz Zadra, i iz Benkovca. Bilo ih je svakakvih. Meni je najvise smetalo sto drzi oruzje u kuci i govorio sam mu da ga makne. Mene je policija takodjer privela i ispitivala cijelu noc jer je Elvis i mene optuzio da sam bio s njim. On je moj brat, ali nije dobar covjek - kaze Denis.

Za tezak zlocin koji je pocinio Elvisu Sopicu moze biti dosudjena kazna zatvora do 10 godina. Tesko odrastanje bez roditelja i mucan povratak u uzasne obiteljske uvjete u Rastevicu nesumnjivo su utjecali na njegov razvoj, koji je naposljetku doveo do tragicnog epiloga.
Ostavljeni od svih, bez nade u bolju buducnost

Price slicne Sopicevima dogadjaju se u mnogim selima zadarskog zaledja, rusevnim i zaboravljenim

Teski su uvjeti zivota i zaostalost obitelji Sopic sokirali Hrvatsku, a javnost za tak­ve slucajeve u pravilu dozna tek kada se dogodi tragedija. Nazalost, mnogo je tak­vih ili slicnih prica u selima zadarskog zaledja, dijela Like i Dalmatinske zagore.

http://www.jutarnji.hr/EPHResources/Images/2008/02/02/dimic_sandra-F-miskovic-.jpg
Jos se pamti slucaj cetverogodisnje dje­vojcice iz Zemunika Gornjeg koja je pos­tala zrtva pedofila koji se na perfidan na­cin najprije sprijateljio s njezinom maj­kom, a nju je mamio obicnim bomboni­ma jer ih je bila zeljna.

Teska zaostalost krajeva, koje je rat dodat­no osiromasio i unazadio, mnoge obitelji sprjecava da svojoj djeci omoguce najos­novnije uvjete za normalno odrastanje i skolovanje. Sandra Dimic, 13-godisnja dje­vojcica iz Prljeva, zabitog lickog sela, zbog prometne nepovezanosti i siromastva obite­lji godinama nije isla u skolu, sve dok je slucajno nisu otkrili novinari.

Novinari su javnosti ukazali i na povratnic­ku obitelj Calic koja je u Brgudu, mjestu us­red Bukovice, s dvoje male djece i trecim na putu zivjela doslovce bez icega.

Spavali su na nekoliko strunjaca na golom, betonskom podu, bez struje, vode i osnov­nih higijenskih uvjeta. Do medijske akcije prikupljanja pomoci od hladnoce su se gri­jali samo pred kucom na zubatom, zim­skom suncu i hranili uz pomoc benkovac­kog Caritasa.

Podno Velebita u mjestu Ljubotic zivi trocla­na obitelj na rubu egzistencije. Bolesna, ne­pokretna starica ne izlazi iz mracne i skuce­ne prostorije kamo je obitelj smjesta danju jer je nema mogucnosti smjestiti u primjerenu ustanovu. Suprug skuplja drva u sumi i to im je jedini izvor prihoda, a njihova kci cuva nekoliko ovaca i rijetko se s planine spusta u selo. Nemaju struje ni vode.

Svi ti slucajevi samo su dio neispricanih prica o civilizacijskom jazu koji je prosjecnom gra­djaninu Hrvatske tesko shvatljiv i zamisliv.

eye4eye
otrov za zene

Member Is Offline

shocked2.gif posted on 11-2-2008 at 20:31 Reply With Quote
Osvojio na lutriji 10 milijuna funti, sve potrosio i banci ostao duzan 2 milijuna

Kada je bolnicki portir John McGuinness na lutriji osvojio 10 milijuna funti, mislio je kako njegovoj sreci nema kraja. No 11 godina poslije do grla je u dugovima i u potrazi za poslom. Sve to jer je prihvatio poziv da bude u upravi nogometnog kluba.

http://image.dnevnik.hr/media/images///normal/Feb2008//101408.jpg:doh:
John i Sandra McGuinness

Zahvaljujuci golemom i, pokazalo se, pogubnom ulaganju od 4 milijuna funti u mali skotski nogometni klub Livingston, 44-godisnji John sada je duzan vise od 2 milijuna funti, a bit ce mu oduzeta i obiteljska kuca vrijedna pola milijuna funti.

Skotska banka Royal dobila je parnicu kojom je proglasen Johnov bankrot, a oduzet mu je i Porsche vrijedan 35 tisuca funti.

Ova nevjerojatna prica pocinje 1997. godine kada je John, koji je zaradjivao 150 funti na tjedan i spavao kod roditelja, osvojio jackpot na lutriji.

Gotovo 3 milijuna funti John je odmah podijelio uzoj i siroj obitelji.

750 tisuca funti dao je svojoj bivsoj supruzi Hazel.

Zamijenio je svoju staru Astru za Ferrari vrijedan 140 tisuca funti. Zatim je svoj vozni park prosirio za jos pet automobila. Kupio je Bentley, Mercedes, Jaguar, BMW i Porsche.

Pocastio se pola milijuna funti vrijednim apartmanom na Majorci. Bio je na brojnim krstarenjima, skijanjima i putovanjima po cijelom svijetu.

Na svoje vjencanje sa suprugom Sandrom 2003. godine potrosio je 200 tisuca funti.

Pola milijuna funti poklonio je u dobrotvorne svrhe.

No prihvacanje ponude da se pridruzi upravi drugoligasa Livingstona bio je kraj Johnovog novog zivotnog stila.

Iako je pomogao klubu da udje u prvu ligu, te da cak osvoji kup 2004. godine, uspjeh na terenu nije se odrazio i na financijskom planu.

Klub je izgubio novac, a John je propao zajedno s njim.

S golemim sudskim troskovima, Johnov je dug banci Royal narastao na 2,1 milijuna funti.

kuca Johna i Sandre McGuinness

Kako ce Johnova kuca pokriti tek manji dio duga, cini se kako bi i Sandrini roditelji mogli postati beskucnici, jer banka prijeti oduzimanjem i njihove kuce u predgradju.

Automobile, skupi nakit i satove banka ce prodati na aukciji.

John i Sandra pripremaju se za povratak na posao. Sandra, koja je nekada radila kao medicinska sestra, planira upisati frizerski tecaj.

'John je bio shrvan kad mu se to dogodilo. Od milijunasa u kratkom je vremenu postao covjek koji nema ni svoj automobil', kaze jedan od njegovih prijatelja.

Komentirajuci svoje ulaganje u nogometni klub John je rekao 'kako je vjerojatno bio malo naivan'.

eye4eye
otrov za zene

Member Is Offline

[*] posted on 16-2-2008 at 18:33 Reply With Quote
Brat i sestra odlucili se vjencati!

http://image.dnevnik.hr/media/images///normal/Feb2008//102610.jpg
Danielle Heaney i Nick Cameron imaju istog oca i razlicite majke. Odrasli su odvojeno, a susreli su se u kolovozu 2006. i odmah se zaljubili jedno u drugo.

Danielle Heaney i Nick Cameron

Uskoro su postali ljubavnici. Danielle se zbog Nicka cak razvela od svoga supruga koji se sada brine o njihovoj cetverogodisnjoj kceri.

'Znam da je moja ljubav prema bratu pogresna moralno i zakonski, ali ja se osjecam dobro dok sam zaljubljena u njega. Jedini nacin na koji se ovo moze objasniti je da kazem da na dan kada sam upoznala Nicka, osjecala sam da sam napokon upoznala svoju srodnu dusu. Udala bi se za njega da mogu', rekla je 22-godisnja Danielle.

'Moji su osjecaji vrlo zbunjujuci. Zaljubljeni smo jedno u drugo, ali ponekad pomislim da mi je sestra. Mislim da stoga ne bi trebao biti zaljubljen', rekao je 28-godisnji Nick.

Policiji ih je prijavila Nickova majka Susan, nakon sto ih je zatekla kako vode ljubav. Sada gotovo i ne razgovara s njima.
Sud ih je upozorio da ce morati u zatvor na dvije godine ako ponovno stupe u spolni odnos.

Nakon devet mjeseci prisilne odvojenosti, par je ovaj tjedan ponovni susret proslavio sampanjcem, a Nick se planira ponovno useliti u Daniellin stan u Glenrothesu.

Slozili su se da nece voditi ljubav, ali kazu da su jos ocarani jedno drugim. Razgovarali su o tome da se presele u neku drugu drzavu u kojoj incest nije ilegalan. No, tvrde da djecu ne bi voljeli imati zbog straha od zdravstvenih problema koji mogu nastati usred incestnog odnosa.

'Devet mjeseci koje nisam mogao provesti s Danielle za mene su bili prava tortura', rekao je Nick.

Opsirniju pricu o ilegalno zaljubljenom paru mozete procitati:
http://www.dailymail.co.uk/pages/live/femail/article.html?in_article_id=514809&in_page_id=1879

STA MISLITE O OVOME???????:cica:

eye4eye
otrov za zene

Member Is Offline

[*] posted on 15-3-2008 at 20:06 Reply With Quote
Umro 300 metara od Doma zdravlja cekajuci hitnu pomoc

http://www.jutarnji.hr/ephresources/images/2008/03/15/cicic-v.jpg
Obitelj Cicic pred Hitnom u Petrinji.

PETRINJA - Dvadesetogodisnji Ivan Cicic i tjedan dana nakon oceve smrti od srcanog udara ne prestaje razmisljati bi li njegov otac Stjepan, star svega 42 godine, prezivio da je hitna pomoc ranije stigla.

Premda zive u naselju Senjak, tek nekoliko stotina metara udaljenom od petrinjskog Doma zdravlja, Ivan nam otkriva kako je hitnoj sluzbi trebalo 20 minuta da dodje do stana u kojem je on pokusavao reanimirati svog oca.

- Sestra i ja smo bili sami u stanu s ocem kad mu je pozlilo. Odmah sam nazvao hitnu, oko 6.30 sati, i poceo sam ocu davati umjetno disanje i masazu srca. Uvjeren sam bio da ce hitna pomoc stici svaki tren, no oni nikako da stignu. Ponovno sam ih nazvao i dobio sam odgovor da su na putu pa sam se vratio do oca, koji je jos uvijek tesko disao, i pokusavao mu pomoci. No, hitne ni dalje nije bilo.

Ponovno sam nazvao, ponovno isti odgovor, krenuli su - prica nam Ivan koji jos uvijek pokusava shvatiti sto se dogodilo u zoru te subote, 8. ozujka, dok mu se otac grcevito borio za zivot. Majka Jasna dodaje kako je hitna pomoc udaljena tek 300-njak metara od njihova stana.

- Ma, da su krenuli pjesice stigli bi ranije - kaze Jasna. Dolaskom hitne pomoci Ivan je dozivio novi sok. - Kad sam ih pitao gdje su do sada rekli su mi da oni nisu bogovi i da zasutim. Premda su odmah rekli da je otac mrtav, poceli su ga ozivljavati elektro sokovima. Prvo je lijecnik pokusao elektro sokovima stimulirati rad srca, a onda je jednostavno elektrode, kao da je rijec o nekoj prakticnoj nastavi, dao svom tehnicaru i rekao njemu da to napravi. Jos mu je objasnjavao kako da ih prisloni i da pazi na zice - prepricava Ivan, jos uvijek ne vjerujuci da se to stvarno dogodilo, Ivan.

No, tu bizarnoj prici s petrinjskim lijecnikom hitne pomoci jos uvijek nije kraj. Nakon sto su ustanovnili da je Stjepan preminuo, rekli su Ivanu i njegovoj 13-godisnjoj sestri Mateji da im otac jos dva sata tako mora lezati u stanu i da ce se tek onda proglasiti smrt. - Nisu nam ostavili nikakav papir da je umro, nista. Samo su nam rekli da za 2 sata dodjemo po dokumente u hitnu pomoc. Bezobrazno i bahato su otisli. Vidjeli su da smo nas dvoje djece sami, da nema nikoga starijeg. Pa zar nije netko od njih mogao ostati bar 15-tak minuta s nama dok ne dodje netko od nasih prijatelja da nismo sami - potiho dodaje Mateja.

Stjepanov brat Ivica, koji najavljuje kako ce podnijeti privatnu tuzbu protiv lijecnika koji je bio u toj ekipi hitne pomoci, prica nam kako je samo dva sata kasnije hitna pomoc u taj isti stan dosla za tri minute.

- Iz Zagreba sam dovezao majku i pozvali smo hitnu pomoc da joj dodju dati nesto za smirenje. Dosli su nam za tri minute. Ali to je bila druga ekipa i drugi lijecnik. Zato sam odlucio da cu podnijeti kaznenu prijavu i tuziti dezurnog lijecnika i njegovu ekipu jer su kasnili na intervenciju i jer mom bratu nisu dali stimulatore za srce - najvljuje Ivica. Njega podrzava i udovica Jasna jer, kaze, zeli da se taj lijecnik makne da se ovakva situacija nikad nikome vise ne bi dogodila. O

PETRINJA - Momir Gacesa, ravnatelj petrinjskog Doma zdravlja, ovaj slucaj nije zelio komentirati. - Mi radimo nasu istragu i kad saznamo sve informacije iznijet cemo ih javnosti – kratko je komentirao Gacesa. Nesluzbeno doznajemo kako je dezurni lijecnik tog kobnog jutra bio dr. Milan Bicanic i koji je trenutacno, do okoncanja istrage, privremeno udaljen s posla.

eye4eye
otrov za zene

Member Is Offline

[*] posted on 20-3-2008 at 11:58 Reply With Quote
'U sedam godina umrlo mi je 70 narkomana'

http://www.jutarnji.hr/ephresources/images/2008/03/18/narkoman1.jpg
RIJEKA - Zovu je dobrom mamom rijeckih narkomana, ali ona ne voli taj naziv. Mozda zato sto nije lako biti “majka” odraslim ljudima, a mozda i zato sto se u posljednjih sedam godina, od svojih 28 godina ukupnog staza, prilicno nagledala smrti.

http://www.jutarnji.hr/EPHResources/Images/2008/03/18/podnar.jpg
Loreta Podnar visa je medicinska sestra u rijeckom Centru za prevenciju i lijecenje bolesti ovisnosti, smjestenom u dijelu grada koji se, gotovo prigodno, naziva Kalvarija. Centar koji je najbucniji petkom kada po svoju terapiju za vikend dolaze svi oni koji se pokusavaju “skinuti” i koji su odlucili drogi ovoga puta zaista reci ne, nalazi se svega nekoliko koraka od zgrade policijske uprave, suda i zatvora.

Tamnokosu Loretu Podnar, iako ima blage oci, svi pazljivo slusaju dok izdaje upute i bespogovorno postuju. Mozda zato sto se postavlja gotovo zastitnicki prema pacijentima okupljenima u cekaonici. Bas sve ih poznaje po imenu i tako im se i obraca.

- Poznajem ove mlade ljude vec godinama, dok su vecina bili djeca. Cesto dolaze i logicno je da smo razvili prijateljski odnos, ali nitko me ne zove mama niti bih ja to zeljela. Uz mnoge se pacijente vezem, ali i oni uz mene. Ipak su bili djeca kad su prvi put dosli. Ovisnost pocinje sve ranije pa nam vec dolaze i petnaestogodisnjaci - otkriva nam vise medicinska sestra na pocetku razgovora.

Trenutno je u Rijeci, kaze, registrirano oko 1200 opijatskih ovisnika, a polovica ih se “vrti” oko Centra. Dolaze samo oni kojima je potrebna supstitucijska terapija heptanonom ili subutexom. To je preparat koji djeluje tako da je uz njega opasno uzimati drogu. No usprkos tome zivotni vijek tih mladica i djevojaka vrlo je kratak.

- Ovdje sam sedam godina i za to ih je vrijeme umrlo sedamdesetak. Oni su moje modrice na dusi jer sam dobro poznavala njih 68. Ako ne umru od predoziranja, umrijet ce od posljedica drogiranja, bolesti kao sto su hepatitis tipa B ili C. Vrlo je malo zarazenih HIV-om, iako ova zupanija prednjaci po tome u Hrvatskoj. Strasno je znati da ce svi lose zavrsiti, govori nam Loreta Podnar.

Doduse, dodaje, neki se i izlijece i zaista prestanu uzimati drogu, ali njih vise nikada ne vidi jer oni mudro prekidaju sve veze s ‘bivsim’ zivotom. Kada se netko dugo ne pojavi, Loreta Podnar obicno se ponada da je taj prekinuo s drogom.

- Ali, evo, i danas je dosao mladic kojeg nisam vidjela tri godine. Bio je u komuni, ali se zelio vratiti kuci pa je uhicen kad je ilegalno pokusao prijeci granicu. Bio je u zatvoru dvije godine. Zato ga nisam vidjela - u glasu joj se osjeca zaljenje dok govori.

http://www.jutarnji.hr/EPHResources/Images/2008/03/18/droga-28-5.jpg
Premda nastoji ne pokazati osjecaje, priznaje da se jos sjeca pacijenta koji je preminuo prije nekoliko godina.

- Malo me muci sto mu nisam oprostila to sto mi je ukrao jednu kutiju s testnim plocicama. Svaki je dan dolazio kod mene i ostajao satima. Posredovala sam kod lijecnika iz primarne zastite tako da su mi oni slali lijekove koje je onda uzimao pod mojom kontrolom. Nitko ga nije zelio imati kao pacijenta jer je bio problematican i nasilan. Kradju plocica nisam nikome prijavila i u sebi sam mu oprostila, ali mu to nisam htjela priznati premda me je molio. Skamenila sam se kada sam te veceri cula da je preminuo od predoziranja.

Tesko joj je pala i vijest o ubojstvu djevojke koja je bila na putu izljecenja. Prije tocno godinu dana bila je jedna od tri zrtve provalnika u stan na Vezici u kojem je zivjela sa svojim mladicem i njegovim ocem.

- Najgore mi je gledati trudnice ovisnice. Srecom, mi ovdje ne vidimo njihovu djecicu kada se rode jer ona odmah idu u djecju bolnicu na odvikavanje od droge na koju su se navukli u majcinoj utrobi i prije nego sto su rodjena. Strasno je i pomisliti na muke kroz koje prolaze ta mala bica.

Svjedocila je i nekoliko puta ekonomskoj propasti ovisnika i njihovih obitelji. Prica o paru koji je naslijedio garsonijeru od bake. Prodali su je i za tri mjeseca sav novac potrosili na heroin.

- Sve sto ovdje saznamo od pacijenata najstroze je cuvana tajna. Policija ovamo ne dolazi i ne trazi informacije od nas, niti s njima suradjujemo. Zato nedavno nisam znala kako se postaviti kada sam cula da bi jedna od pacijentica mogla biti prodana u neku od europskih zemalja. Duboko je zaglibila u ovisnost i pocela se prostituirati da bi nabavila novac. Kretala se u drustvu kriminalaca koji su joj namijenili groznu sudbinu. Mozda sam uspjela to promijeniti, govori.

Kako god da zavrse njezini pacijenti, priznaje da joj i dalje svi zive u sjecanju.

- Kada dospiju u zatvor zbog dilanja, kradje ili prostitucije, kojom se bave i muskarci, javljaju mi se, pisu, salju mi cestitke i slike koje su sami izradili. Sve je to lijepo i krasno, ali ja od njih ocekujem vise. Ponekad mi se cini da su upravo ovi pacijenti i ovaj posao koji radim sedam godina najbolje sto mi se dogodilo u 28 godina radnoga staza. Izmucili su me, ali i obogatili iznutra. Jedini cilj svih nas u Centru je njihova trajna apstinencija, a mi ga ne postizemo dovoljno cesto. Zato sam razocarana i tesko mi pada sto od ovog posla dobivam mnogo manje nego sto u njega ulazem. Policija radi svoj posao, ali, znate, ni ovaj put nisu i nikada nece uhvatiti visokopozicionirane bossove. Ovi su u zatvoru, ali u Centru se nista nije promijenilo i mi samo iz novina znamo sto se dogodilo.

Mozda ce se za petnaestak dana pojaviti novi pacijenti jer to se dogadja kad nastane poremecaj u opskrbi. Dobro je to sto cemo ih imati pod kontrolom i bit ce trajno u kontaktu sa strucnjacima koji im mogu pomoci. Mnogo se institucija bavi problemima ovisnosti i njihovi su godisnji izvjestaji krcati podacima, a ja se unatoc tome cesto pitam koliko mi svi zajedno uistinu pomazemo ovim mladim ljudima. Dopire li uopce do njih sve to sto se radi. Prije sest godina bila sam clanica povjerenstva za metadon pri Ministarstvu zdravstva. Sastali smo se nekoliko puta, usvojili smjernice, ali algoritam metadona nismo nikada donijeli. Nikada nisam dobila ni razrjesnicu.

Razgovor su cesto prekidali telefonski pozivi pacijenta koji ima necistu savjest i strahuje da bi tijekom vikenda mogao biti uhicen. S tim da ce morati u zatvor vec se pomirio i to ga manje brine od mogucnosti da tamo “zaglavi” bez heptanonske terapije. Boji se da ga policija trazi i u Centru.

Sestra Loreta uvjerava ga da moze doci bez straha jer je to jedini nacin da na temelju nalaza dobije pravo na svoj lijek. Izgleda kao da je ne brine njegov problem i da nema namjeru posebno se angazirati oko tog slucaja. Ipak, kaze kako ne bi bilo dobro da tako ostane jer postoji opasnost da mladic u krizi uzme drogu, a onda sve postaje mnogo kompliciranije. Nije nista ucinila, ali ipak ostaje dojam da je njezin pacijent zbrinut. Sto je istina, zna samo ona.
Ovisnik D. S.: Robe i dalje ima koliko hoces

U cekaonici rijeckog Centra za prevenciju i lijecenje bolesti ovisnosti jedan od pacijenata bio je i tridesetogodisnjak, koji nam se predstavio samo inicijalima D. S.

Dosao je, kao i vecina pacijenata, na pregled i kontrolu jer su dobri nalazi uvjet za dobivanje heptanona koji preuzimaju kod svojih lijecnika. Cekajuci na red komentirao nam je “poremecaj na trzistu”, koji se ocekivao nakon policijske akcije u kojoj je uhiceno 25 dilera.

- Ma, ne budite naivni, robe ima koliko hoces, kao da se nista nije dogodilo - kaze D. S. - Uostalo­m, pale su samo dvije kile heroina. To ce se lako nadoknaditi jer ce se sada, dok ne dodje nova posiljka, ovo sto je preostalo mijesati vise nego inace.

eye4eye
otrov za zene

Member Is Offline

[*] posted on 21-3-2008 at 13:52 Reply With Quote
Mitski divljak kojeg je ganjala specijalna policija

http://www.jutarnji.hr/ephresources/images/2008/03/20/rusija-v.jpg
Legendarni ruski pustinjak ciji identitet nije poznat, ali su o njemu kruzile price skoncao je svoj zivot nakon 18 godina provedenih u sumi. Problemi su za njega poceli kada je to podrucje sume proglaseno rezervatom zabranjenim za lov

MOSKVA - Bez pompe i senzacionalizma, kao rutinsku vjesticu iz crne kronike, nekoliko je ruskih medija prenijelo vijest o neidentificiranom krivolovcu kojeg su u rezervatu Kologrivska suma ubili pripadnici specijalne policije OMON. Vijest je gotovo prosla nezapazeno, premda je cudno da se na obicnog krivokradicu salju elitne postrojbe, kao i to da cijela prica zavrsava s tri ranjena i jednim ubijenim covjekom.

Naime, 700 kilometara sjeveroistocno od Moskve, u snijegom zametenu divljinu gigantskih, 50-metarskih borova na prijelazu bjelogoricne sume u tajgu, policijsku je ekspediciju pratio reporter Komsomolskaje pravde.

Prehranjivao se lovom

Otkriveno je da ubijeni nije bio klasican krivolovac nego legendarni pustinjak nepoznatog identiteta koji se u Kologrivskoj sumi skrivao od pocetka 90-ih godina. Lokalni su seljaci i vikendasi raspredali strasne price o “vilenjaku”, a za djecu je bio poput Babaroge. Sredovjecni muskarac zarasle brade zivio je duboko u sumi i prehranjivao se lovom. Neki su ga optuzivali da im nocu krade krumpir, kupus, cak i cizme s trijema, ali u rijetkim prilikama kada bi se ukazao u civilizaciji nisu se usudili reagirati.

Bio je naoruzan i zastrasujuceg izgleda. Krajem 90-ih je, tvrde neki seljaci, u okolnim zaselcima spalio 30-ak daca jer mu se nije svidjao priljev dosljaka iz grada. Lokalna policija nije reagirala, sto zbog lijenosti (“...nepregledna je suma podrucje izvan njihove jurisdikcije, a i tko zna kad bi ga nasli”), sto zbog straha od “vilenjaka” zbog kojeg su neku djecu u skolu pratili dvorisni psi. Jedan od policajaca imao je s njime bliski susret prije pet godina. Posavsi u lov, smjestio se u sacekusi i docekao noc.

Poceo je pljusak. U kolibu mu je banuo “vilenjak” naoruzan cudnim, sam-svoj-majstor oruzjem. Drzeci ga na nisanu, sutke mu je sjeo preko puta i ne progovorivsi ostao s njim dok se kisa nije smirila. Policajac je poslije navodno tvrdio da je neznanac visok dva metra i da mu je brada do koljena.

“Vilenjak” bi u civilizaciju navracao samo ljeti kada nema snijega ni tragova zahvaljujuci kojima se moze otkriti njegovo skroviste. Vidjali su ga u ducanima i apotekama kako kupuje sibice, sapun, benzin, navodno cak i novine. Na pitanje kako se zove odgovarao je: - Ljeha. S obzirom na to da nije imao novca, trgovao je robnom razmjenom - najcesce bi kupovao krznom divljaci koju bi ulovio.

Hvatao rendzere u zamke

http://www.jutarnji.hr/EPHResources/Images/2008/03/20/rusija2.jpg
Problemi su za Ljehu poceli kada je prije dvije godine podrucje proglaseno rezervatom zabranjenim za lov.

- Vec nam ga je bilo dosta. U rezervat dolaze doktori znanosti iz Nizozemske, studenti biologije, a nama ovdje lik s puskom jezdi kroz sumu - kaze direktor rezervata Maksim Sinicin. - Preko seljana kojima je prodavao krzno ponudili smo mu da se makne iz rezervata, dalje u sumu. Poslao nam je poruku ‘Odstrijelit cu sve inspektore’.

Nekoliko puta, pise KP, “vilenjak” Ljeha hvatao je rendzere u zamke, jednog od njih uhvatio je u medvjedju. Prijetio bi im da ce ih ubiti ako ih jos jednom vidi. Direktor, ciji zamjenici zaradjuju 1000, a sumari 600 kuna mjesecno, naposljetku je zaposlenicima zabranio da se izlazu opasnosti. No tada je civilizacija odlucila uzvratiti udarac.

Vijesti su doprle do Moskve i nakon signala iz metropole regionalne su vlasti organizirale tajnu potragu za odmetnikom. Trajala je dva i pol mjeseca! Kada je pronadjen, u Kologrivsku je sumu poslan desetoroclani odred: cetiri sumara, dva mjesna policajca i cetiri specijalca iz OMON-a.

Proglasen nestalim

Reporter KP-a detaljno opisuje obracun s “vilenjakom”. Nakon kraceg dijaloga pred kolibom u kojoj je zivio, neustrasivi muskarac navodno je u jednom trenutku zaurlao da nema sto izgubiti i da mu se ne priblizavaju. Sa 40-ak metara udaljenosti zapucao je ranivsi sacmom dva specijalca i jednog policajca. Povalivsi se u snijeg, lovci na lovca tek su imali sto vidjeti: neznanceva je koliba gorjela, a oni su shvatili da i sami postaju lovina.

- Ponasao se kao profesionalac. Dok smo se mi bacili u zaklon i gledali rane, on je izletio na skijama i pod dimnom zavjesom vrlo brzo napravio kilometarski polukrug. Htio nam je prici s ledja! - tvrdi ranjeni policajac Andrej Potemkin. “Vilenjakovu” verziju necemo cuti. Specijalac ga je pogodio snajperom u glavu i neznanac je na mjestu umro. Nevjerojatno, priznaju ocevici, da je kroz stabla uspio pogoditi u glavu skijasa trkaca.

Komsomolskaja pravda objavila je u ponedjeljak snimke ubijenog, pozvavsi citatelje koji ga poznaju na to da ga identificiraju. Ubrzo se organima vlasti javio njegov sogor. Policija je potvrdila da je “vilenjak” 55-godisnji stanovnik Kostromske oblasti, bivsi dizalicar u lokalnoj sumariji i u slobodno vrijeme strastveni lovac.

Proglasen je nestalim 1997. godine. Do pocetka 90-ih zivio je u kuci s majkom, sestrom, zenom i kceri. Kada se u dom uselio i sestrin muz, postala je prekrcana, a Rusija je bila na rubu gladi.

Zena je uzela kcer i napustila ga vrativsi se u rodnu Moldaviju, trazeci ga k tome da placa alimentaciju. Nakon svadja i navodnih odbijanja da placa alimentaciju, otisao je od kuce.
U prvim izvjescima navedenim na pocetku ovog teksta, mediji su prenijeli da policajce koji su sudjelovali u napadu na krivolovca ocekuje odlikovanje.

No KP pise kako se okolnosti u kojima je ustrijeljen pustinjak jos uvijek istrazuju. Kao i mnogo puta do sada, civilizacija se u konacnici pokazala brutalnijom od “divljaka” koji ju ugrozava.

eye4eye
otrov za zene

Member Is Offline

[*] posted on 28-3-2008 at 09:44 Reply With Quote
Pokolj u Zagorju jezivo podsjetio na zloglasnog ubojicu Vinka Pintarica

http://www.index.hr/images2/Pintaric_1991_FotoVjesnik_BrankoLazarevic_V.jpg
SERIJA ubojstava koja su se u noci sa srijede na cetvrtak dogodila u mjestima Velika Veternicka i Vitesinac duboko je sokirala stanovnike Hrvatskog zagorja, ali ih je istodobno podsjetila i na godine straha koji je po zagorskim bregima sijao peterostruki ubojica Vinko Pintaric.

Pintaric je u ranoj mladosti ostao bez oca sto se kasnije pripisivalo razvoju njegove agresivne prirode i zelje da ubojstvima osveti ocevu smrt. Prvo ubojstvo Vinko Pintaric je pocinio u travnju 1973. godine kada je nakon verbalnog i fizickog sukoba oko nekoliko letvi usmrtio susjeda iz Zaboka, Vida Zelimorskog i hicem u ledja ranio Matu Papistu. Osamnaest dana nakon zlocina predao se policiji da bi u srpnju iste godine istrazni sudac Pintaricu nalozio psihijatrijsko vjestacenje u bolnici Vrapce.

Samo tri mjeseca kasnije pobjegao je iz Vrapca te je, sumnjajuci da supruga Katica policiji otkriva njegove namjere, odlucio pogubiti suprugu. To je i ucinio 24. listopada 1973. kada je suprugu ubio hicem iz puske u glavu. Nakon toga je tri mjeseca proveo u bijegu koji je okoncao dobrovoljnom predajom. 1974. protiv njega je pokrenut sudski postupak zbog dvaju ubojstava, jednog pokusaja ubojstva i pucanja po kucama, nakon kojeg je proglasen krivim i osudjen na smrt.

Obzirom na tadasnje zakone, Pintaric je iskoristio pravo da mu smrtna kazna bude preoblicena u kaznu zatvora od 20 godina koju je sluzio u zatvoru u Staroj Gradisci.

U pismu zaprijetio ubojstvom 30 ljudi

Nakon osam zatvorenickih godina Pintaricu je dozlogrdio zivot iza resetaka te se, dopisavsi sam sebe na listu za izlaske, 21. veljace 1982. godine isetao iz zatvora. Nakon godine dana "na slobodi" Pintaric je u Andrasevcu "upao u probleme" zbog pisma kojim je zaprijetio da ce pobiti 30 ljudi. Tamo je zadobio teske tjelesne ozljede zbog koji je zavrsio na Klinici za traumatologiju u Zagrebu.

1986. godine na sudjenju je osudjen na novih 20 godina zatvora koje je sluzio u zatvoru u Lepoglavi. Tamo je proveo tri godine nakon cega se ponovno odlucio na bijeg. Bio je to njegov posljednji bijeg iz zatvora, jer je pet godina kasnije ubijen u policijskoj akciji "Prsten".

Prije toga Pintaric je ubio jos troje ljudi. U lipnju 1990. godine u Zacretskom Proseniku ubio je Rudolfa Belinu kojeg je optuzio da ga je izdao policiji i nakon toga mu presudio hicem iz lovacke puske u prsa. Nakon tog ubojstva tadasnji je MUP osnovao posebnu policijsku postrojbu kojoj je jedini zadatak bio pronalazak i uhicenje Vinka Pintarica. Postrojba je provodila akciju "Prsten", a vodio ju je Mate Lausic koji je kasnije postao sefom osiguranja predsjednika Franje Tudjmana i ratnim zapovjednikom Vojne policije.

Kobno pitanje "Da li nekoga trazite?"

Nekoliko dana kasnije nakon sto je likvidirao Belinu, Vinko Pintaric je 24. lipnja 1990. ubio Stefa Kisura. Kako je kasnije pricao svojim jatacima koji su mu pomagali u bijegu pred policijom, Stefa je ubio zato jer je ubio jedno pile koje je iz dvorista Barbare Sipek preslo u Kisurovo dvoriste. Kisur je stapom ubio Baricino pile i mrtvo ga bacio natrag u njeno dvoriste, a sve skupa je vidio Pintaric. Sacekao je da padne mrak i nakon krace svadje hladnokrvno likvidirao Kisura.

Slijedece i posljednje hladnokrvo ubojstvo pocinio je 2. kolovoza 1990. godine kada je hicima iz pistolja ubio Bozu Habeka zato sto ga je pitao "Da li nekoga trazite?", nakon sto je Pintaric nekoliko trenutaka netremice gledao u njega.

Osim sto je ubio petero ljudi Pintaric je odgovoran za provale u desetke kuca i vikendica, zatim za nekoliko kradja, ali i za ranjavanje dvojice policajaca, Vlade Stakica i Steve Salomona, koji su ranjeni u dvjema neuspjelim akcijama hvatanja Pintarica.

Kako je zivio tako je i skoncao

Pintaricev ubilacki pohod zaustavljen je u svibnju 1991. godine kada je policija doznala da se ubojica skriva u kuci Ankice Buhinicek u blizini Velikog Trgovisca. Zbog ratnih dogadjaja postrojba posebno formirana za hvatanje Vinka Pintarica usmjerila je svoje djelovanje na obrani Hrvatske, medjutim hvatanje Pintarica nesluzbeno je prepusteno zabockim policajcima.

Nakon sto su otkrili Pintaricevo boraviste u svega nekoliko sati su opkolili kucu u kojoj se nalazio. Nakon nekog vremena provedenog u opsadi kuce tijekom kojeg je Pintaricu nudjena mogucnost mirne predaje policiji, Pintaricev odvjetnik odustao je od daljnjeg nagovaranja svoga klijenta da se preda. To je bio znak policiji da krene u akciju nasilnog istjerivanja Pintarica iz kuce.

Nakon suzavca ubacenog u kucu Pintaric je djelomicno onesposobljen, a vec u naredih nekoliko sekundi u kucu nasilno upadaju policajci od koji jedan pogadja Pintarica u glavu. Prije toga Pintaric je dva puta pogodjen i to u trbuh i u lijevu nadlakticu koju je povio bijelom krpom.

Prije nego je ubijen, Pintaric je hicem u trbuh ranio Ankicu Buhinicek koja je ranjavanje ipak prezivjela te je posvjedocila o njegovim posljednjim trenucima provedenima u odmetnistvu.

eye4eye
otrov za zene

Member Is Offline

[*] posted on 31-3-2008 at 20:20 Reply With Quote
Od briljantne matematicarke do prostitutke

http://www.index.hr/images2/sufiah.jpg
UMJESTO blistave karijere koju je Sufiah Yusof mogla imati nakon sto je zbog svoje visoke inteligencije sa 13 godina osigurala mjesto na Oxfordu, ona je sada razotkrivena kao prostitutka koja radi za 1300 kuna po satu, javlja Daily mail.

Zaokretu u izboru njezine karijere prethodilo je desetljece vrhunskih rezultata na podrucju matematike, koje je punilo naslovnice i pritvaranje njezinog oca zbog seksualnog napada na dvije tinejdzerke, prije par dana.

Nazivajuci se Shilpa Lee, 23-godisnja Yusof oglasava svoje tijelo na internetskim sex stranicama i "posluje" u zabacenom stanu u Salfordu. U njenom oglasu stoji kako je "seksi, pametna studentica" koja preferira "stariju gospodu" i prima narudzbe od 11 sati ujutro do 8 sati navecer.

Njezina tajna izronila je na vidjelo kada se na njen oglas javio novinar na zadatku. Yusof je bila pod velikim pritiskom roditelja. Svoj zivot je opisala kao "zivuci pakao".

"Napokon mi je dosta 15 godina emocionalnog i fizickog zlostavljanja", napisala je u poruci. Godine 2004, Yusof se udala za mladog odvjetnika Johnatana Marshalla, ali se razvela samo 13 mjeseci poslije. "Slama mi se srce. Mogla je biti sto je pozeljela, ali umjesto toga njezin se zivot izokrenuo naglavacke. Sufiah je dozivjela mnogo prevrata u zivotu. Ona je dobra osoba i zasluzuje bolje. Njezin dar je zapravo bio prokletstvo", izjavila je jedna njezina prijateljica.

Njezina 51-godisnja majka, Halimathon, koja je znanstvenica, rekla je kako nije znala da joj se kcer bavi prostitucijom. "Ne bih znala nista o tome. Nemam vise kontakt sa Sufiah. Nemam ni komentara", rekla je.

eye4eye
otrov za zene

Member Is Offline

[*] posted on 3-4-2008 at 09:05 Reply With Quote
Anoreksija: Vratila se iz mrtvih i rodila zdravog sina

Hayley Wilde je izgledala kao zivi kostur kada su joj lijecnici rekli kako je od sigurne smrti dijeli tek 10-ak dana. No danas, tri godine nakon toga, i nakon punih 8 godina borbe s anoreksijom, Hayley se 'vratila medju zive' i rodila zdravog sina.

http://image.dnevnik.hr/media/images///normal/Apr2008//114951.jpg
Hayley i Michael

Njezin sin Michael rodjen je 8. ozujka potpuno zdrav i normalne tezine - 3, 57 kilograma. 3 godine prije toga to je bilo potpuno nezamislivo.

Jucer su ova 20-godisnjakinja i njezina majka Jane objavile zastrasujuce fotografije Hayley kada je tezila tek nesto vise od 30 kilograma kako bi pokazale koliko je anoreksija razorna bolest, ali i da uvijek postoji nada.

Fotografija je snimljena kada je Hayley imala 16 godina, a s anorekcijom se borila od svoje 11-e. Kosa joj je pocela otpadati a pune 4 godine nije imala menstuaciju. Kada je pala na gotovo 30 kilograma lijecnici su upozorili da ima 10-ak dana zivota ako ne pocne dobijati na tezini. Nakon toga je hospitalizirana i u bolnici je provela nekoliko mjeseci. Strucna medicinska pomoc i potpora roditelja urodili su plodom.

Kada je prosle godine shvatila da je trudna, Hayley je bila presretna.

"Michael je sad na prvom mjestu, moram jesti zdravo zbog njega. Volim biti mrsava, mrsavija nego sto sam sada, ali ne zelim se vratiti nazad u bolnicu. Ne zelim ponovno izgledati kao na ovoj slici", rekla je Hayley.

http://image.dnevnik.hr/media/images///600xX/Apr2008//114949.jpg
Hayley 2005. i danas

Njezini su problemi poceli u 5. razredu kada je zbog pomanjkanja samopouzdanja pocela preskakati obroke.

"Mislila sam da cu biti popularnija ako budem mrsava. Od roditelja sam skrivala sto se dogadja. Hranu sam pljuvala u salvetu i potom skrivala po dzepovima".

Kada je njezina majka shvatila sto se dogadja bila je ocajna.

"Bio je to najgori sok u mom zivotu. Dijagnosticirana joj je anoreksija i 5 puta smo je vodili u specijaliziranu kliniku u Manchesteru. Ovu fotografiju sam snimila 2005. kako bi nas stalno podsjecala na tu najgoru fazu, da se nikada ne ponovi, a sada sam zelje da ju svi vide kako bi sprijecili ono najgore. Rodjenje unuka je nesto o cemu sam do prije nekog vremena mogla samo sanjati", kazala je Jane.

eye4eye
otrov za zene

Member Is Offline

[*] posted on 4-4-2008 at 08:35 Reply With Quote
Tolerancija sustava prema ratnom heroju proizvela je monstruma

http://www.index.hr/images2/IvanKorade_MUP_300x320pix.jpg
KAKO cemo na kraju pamtiti Ivana Koradu: kao osloboditelja u Oluji koji je na kninsku tvrdjavu podigao hrvatsku zastavu ili kao nasilnika koji je pocinio cetverostruko ubojstvo i na kraju sam sebi presudio?

Kamo srece da je Korade jedini hrvatski general, da ne kazemo heroj, koji izaziva takvu dilemu. A sto je s Mirkom Norcem? Hoce li biti upamcen kao najmladji general i sudionik velikih osloboditeljskih akcija ili kao osudjeni ubojica civila u Gospicu, a mozda i u Medackom dzepu? Ima tu jos zanimljivih likova: Ljubo Cesic Rojs na racun toga sto je vozio autobus sa specijalcima na Plitvice, na Krvavi Uskrs, prilicno je popravio svoj imovinski status; bivsi legionari nasli su se pred optuznicama za sverc drogom; casnici poput Zeljka Maglova i Wernera Ilica postali su redoviti gosti crnih kronika; negativan imidz u javnosti su dobili i mnogi drugi Tudjmanovi generali, poput primjerice Mile Cuka.

O optuznicama za ratne zlocine da i ne govorimo. Ante Gotovina slavi se kao heroj, premda bi ga eventualna presuda Haskog suda mogla u povijesne anale upisati kao ratnog zlocinca. Slicno bi mogli proci zapovjednik specijalne policije Mladen Markac ili general Rahim Ademi, dok bi Ivana Cermaka cak i nikakvo ratno iskustvo moglo stajati odgovornosti za ubojstva srpskih civila nakon Oluje. Janko Bobetko umro je skrivajuci se od haske optuznice za ratni zlocin, Branimir Glavas optuzen za ubojstva osjeckih Srba, a najodlikovaniji general Vladimir Zagorec tituliran je kao ratni profiter.

Pitat ce dijete, kakvi su to ljudi vodili rat?

Sve u svemu, prilicno sumorna prica. Nazalost, Korade simbolizira krajnosti koje su bi mogle najvise polarizirati hrvatsku javnost. Tesko ce se iz povijesnih udzbenika izbaciti uspomene s kninske tvrdjave, gdje je Korade kao zapovjednik Puma prvi podigao hrvatski barjak kojeg je Franjo Tudjman tako vehementno ljubio. Kako ce se buducim narastajima objasniti da je onaj krupni casnik na fotografiji mrkog izraza lica zapravo isti onaj zagorski nasilnik koji je hladnokrvno pobio cetvero ljudi, zatim policajca, pa onda sebe. Pitat ce dijete, kakvi su to ljudi vodili rat?

Hrvatska ima pola milijuna registriranih branitelja. Medju njima ima mnogo heroja, ali nazalost nitko od njih nije sluzbeno istaknut kao primjer. Zasluge za pobjednicki rat prisvojio je predsjednik Tudjman, a privilegije prigrabili njegovi odabrani casnici. Ostali su prepusteni zaboravu iz kojeg izlaze tek kad novine statisticki hladno zabiljeze jos jedno samoubojstvo ocajnog branitelja. U javnosti su promovirani likovi sumnjive proslosti i morala, herojima su nazivani ljudi koji bjeze od odgovornosti za zlocine, koji ne postuju hrvatsku drzavu i njezine institucije, oni koji godinama u svojim sitnim feudima teroriziraju mjestane. Korade je i tipican primjer.

Osoba nasilne naravi dobro je iskoristena u onih nekoliko ratnih godina, kada takve osobe sluze svrsi i dobro se snalaze u nenormalnim okolnostima. No, kad je rat zavrsio, ta ista osoba nasilne naravi vratila se kuci s gomilom pocasti i privilegija koje su mu posluzile kao zastita od bilo kakvih posljedica. Korade je godinama terorizirao Zagorje. Zlostavljao je casnika SIS-a, zatim godinama izbjegavao pozive na sud i skrivao se od policije. Na kraju je dobio uvjetnu kaznu. Pijan je izazvao prometnu nesrecu, pa mu se opet nista nije dogodilo. Sa svojim ratnim kolegama demolirao je kafice i tjerao strah u kosti mjestanima po zagorskim selima.

Herojski bjezao pa pucao na policiju drzave koju je oslobadjao

Nakon sto je pretucen od grupe mladica koji su odlucili napokon stati na kraju tom teroru, smisljao je krvavu osvetu. Sa svojim pomagacima oteo je majku jednog mladica, koja je samo srecom pobjegla. A onda je odlucio sam rijesiti problem, kako i prilici covjeku koji vjeruje u silu i usput je navikao da mu se svi klanjaju. Hladnokrvno je pobio cetvero ljudi, medju njima i jednu baku i maloljetno dijete, potm sedam dana herojski bjezao od policije, pucao na policiju iste drzave koju je oslobadjao, te na kraju presudio sam sebi, samo kako mu ne bi sudio hrvatski sud. Vjerovao je da je casnije ubiti se, nego zavrsiti u zatvoru. Neki drugi prije njega mislili su da je casnije bjezati, nego suociti se s odgovornoscu.

Dakle, heroja s kninske tvrdjave izbjegavalo se i stedilo dokle god se moglo. Kad je vec pobio nevine ljude, nije mu se vise moglo progledati kroz prste. Da se na kraj njegovu teroru stalo prije desetak godina, svega ovoga ne bi bilo. Ona nesretna baka i unuk jos uvijek bi bili zivi. Ovako, tolerancija sustava prema ratnom heroju s kninske tvrdjave proizvela je monstruma.

Godinama je izbjegavao snositi posljedice svojih djela, zato sto je bio hrvatski general

U ovoj prici koja je zasjenila i primanje u NATO i dolazak Georgea Busha u Hrvatsku zanimljiv je i jos jedan detalj. Neki Koradini suborci apelirali su da se ubojicu u medijskim izvjestajima ne titulira kao generala, kako bi se jedan casni cin postedio necasnih djela osobe koja ga nosi. No, to je potpuno pogresno. Korade je sve ono do cega je dosao, do imovine i statusa nedodirljivog nasilnika, dobio upravo zahvaljujuci tom cinu. Godinama je izbjegavao snositi posljedice svojih djela, zato sto je bio hrvatski general. Tjerao je Zagorcima strah u kosti zajedno s ljudima kojima je generalski zapovjedao i nakon Oluje. On je bio njihov general, policija je imala respekt prema njegovu generalskom cinu, a i zrtve su prema tom cinu pokazivale strah - vise nego postovanje. Dakle, pravedno je da se i u trenutku kad tri tisuce policajaca traga za cetverostrukim ubojicom Ivanom Koradeom naglasi kako je rijec o generalu Koradeu. Onom koji je podigao zastavu na kninsku tvrdjavu. S tim cinom je zivio, s njim je i poginuo. Jednom herojski, na kraju kukavicki.

I kako ce se na kraju povijest postaviti prema generalu i ubojici Koradeu? Tesko je to reci, ali iskustvo nam govori da bi se moglo dogoditi sljedece: buduci da je Korade pobio neduzne Hrvate daleko od rata, javnost ce ga osuditi kao brutalnog ubojicu i zaboraviti da je ikada krocio na kninsku tvrdjavu; prema onima, pak, koji su daleko od rata pobili neduzne Srbe, poput Norca u Gospicu ili egzekutora po Sisku, Osijeku ili po Krajini nakon Oluje, i dalje ce se pokazivati odredjeno postovanje. Norcu i dalje nece sluzbeno biti oduzet generalski cin, haski osudjenici slavit ce se kao heroji, a Domovinski rat ostat ce rastrgan izmedju politike i historije.

eye4eye
otrov za zene

Member Is Offline

[*] posted on 9-4-2008 at 19:33 Reply With Quote
Dan Roma:

http://www.index.hr/images2/suljovelika.jpg
ROMIMA u Kozari Boku ne smeta pretjerano sto ih se oni koji ne zive njihovim zivotom sjete uglavnom na dan Roma. Na sva vec uopcena pitanja odgovaraju s veseljem, kao da su im postavljena prvi put, i slazu se da je bolje da ih se sjeti makar i tada. Od cijele price - kazu - mozda im i bude bolje jednog dana.

Ili, kako nam kaze Suljo Seferovic: "Nas Rome ne zanima politika, mi smo miran i veseli narod koji s ostalima Gadjima (kako nazivaju one koji nisu Romi, op.a.), zele zivjeti u miru“.

Dan Roma povod za unutrasnje trzavice

Ipak, odmah smo naletjeli na unutrasnje trzavice. Razlog je bio svecana vecera koja se odrzavala u restoranu "Zlatni medaljon" i na koju su bili pozvani brojni istaknuti Romi zajednice, predstavnici stranaka, Grada, udruga, veleposlanstava.

Braca Muhamedali i Suljo Seferovic su takodjer dobili pozivnicu, ali nije im palo na pamet jucer otici na veceru jer, kako kazu, " kakav je to Dan Roma na kojem obicnih Roma nece ni biti, a slavlje se svodi na goscenje guzonja, dok se na male, kao i obicno ne misli".

Romi iz Bosne i Romi s Kosova

http://www.index.hr/images2/zastaveromi.jpg
Vecina Roma s kojima smo pricali u naselju su starosjedioci ili "bosanski Romi", koji su rodjeni u Zagrebu. Borili su se u Domovinskom ratu, imaju pristojne kuce, vodu, struju, kanalizaciju. Ukratko, osjecaju se "kao punopravni hrvatski gradjani".

Muhamedali Seferovic kaze da postoji velika razlika u nacinu zivota izmedju starosjedioca i pridoslica, vecinom s Kosova, koji zive u uvjetima koje obicno zamisljamo kad mislimo na Rome.

Velike obitelji guraju se u malim limenim barakicama, u kojima nema ni struje ni vode, a kamoli kanalizacije. Kako za svoje potleusice ne posjeduju gradjevinske dozvole, Grad im tesko moze pomoci u izgradnji infrastrukture. Ukratko, zive potpuno izvan sustava. Najbolji nacin pomoci u tim slucajevima je efikasna pravna pomoc, jer su vecinom potpuno nepismeni i ne znaju ni kako ni od koga uopce traziti pomoc.

"Osjecam se bas k'o Cigan"

Predsjednik Vijeca romske nacionalne manjine grada Zagreba Dehader Fadiga kaze da biti aktivan Rom koji pokusava pomoci svojoj zajednici zapravo znaci "stalno moljakati i obijati vrata drzavnih institucija".

"Osjecam se bas k'o Cigan kad dodjem moljakati za zdravstvenu pomoc nekoj obitelji koja ni ne postoji u sustavu“, kaze on.

Ipak, Fadiga je jako optimistican, smatra da su Romi u Hrvatskoj u puno boljoj situaciji nego u drugim zemljama regije, a posebno je ponosan na cinjenicu da u hrvatskom Saboru sjedi Nazif Memedi, prvi romski zastupnik, za kojeg vjeruje da je prvi Rom u parlamentu uopce, igdje.

"Vidio sam da je Memedi poceo bojati kosu, sad cekam da se udeblja"

Cini se da to misljenje ne dijele i Romi iz naselja, koji ne vidi neke koristi od njegovog izabiranja i misle da je zaboravio odakle je potekao i tko ga je izabrao.

"Vidio sam da je poceo bojati kosu, sad cekam da se udeblja“, kaze razocaran je Suljo Seferovic Memedijem, koji je inace jedan od dvoje fakultetski obrazovanih Roma u Hrvatskoj.

http://www.index.hr/images2/nazifmemediromi.jpg
Koliko Roma uopce ima?

Koliko Roma u Hrvatskoj uopce ima, ne moze se sa sigurnoscu reci. Fadiga smatra da ih ima preko pedeset tisuca, dok ih u Zagrebu ima preko petnaest tisuca. Prema sluzbenim brojkama u Zagrebu ih je tri tisuce, a u cijeloj Hrvatskoj nesto manje od deset tisuca.

Kao najveci problem svi vide u obrazovanju. Kako kaze Fadiga, nikako se ne moze dobiti bitka sa natjeravanjem romskih obitelji da prihvate nuznost slanja djece u skole. Trenutno u Kozari Boku osnovnu skolu pohadja 180 djece, dok se broj onih koji skolu nikad nece vidjeti nikad nece ni saznati.

Ipak, cini se da se stvari lagano mijenjaju. Prije 15-tak godina postotak Roma sa zavrsenom osnovnom skolom bio je jedva tri posto, dok se danas moze govoriti o nekih 30-tak posto.
Veliku priliku za promjenu zivota na bolje Fadiga vidi u obveznom srednjoskolskom obrazovanju jer ce na taj nacin,kaze, sve vise Roma imati neki zanat, neko malo vece obrazovanje, koje ce dovesti do situacije da se Romi bave necim drugim osim trgovinom, svercom i skupljanjem krupnog otpada.

Suzivot s ostalim stanovnicima Kozari Boka

Na pitanje suzivota s ostalim stanovnicima Kozari Boka kazu da je sve dobro i vlada susjedska ljubav - dok ne dodje do nekog problema. Ako se zaredaju slucajevi kradja, odmah pocinju price "o Ciganima koji kradu" i pocinju prituzbe, a za probleme s romskom djecom odmah se zovu socijalni radnici.

Upravo zato Suljo Seferovic isticanje razlika imedju bosanskih i kosovskih Roma smatra jako stetnim. "Mogu ja biti musliman, katolik ili pravoslavac, ali uvijek cu tim katolicima, muslimanima i pravoslavcima biti samo Rom“.

Ipak, osjecaj geta nije vise toliko snazan u Kozari Boku, dosta Roma smatra da je grad Zagreb vec dosta toga ucinio da im poboljsa uvjete zivota, ali bi, smatraju, samo malo vise paznje i zainteresiranosti za njihove probleme dovelo do nestajanja onih potleusica u kojima je voda i struja nepoznato bogatstvo.

http://www.index.hr/images2/trubacromvelika.jpg

eye4eye
otrov za zene

Member Is Offline

[*] posted on 12-4-2008 at 17:51 Reply With Quote
Bivsi decko maloljetnicu ucjenjuje snimkom seksa u troje

Novoj TV javila se maloljetna djevojka kojoj se zbog, kako sama kaze, nepromisljenosti i lakovjernosti, zivot pretvorio u nocnu moru jer se snimala tijekom spolnog odnosa. Zeljela je s nama podijeliti svoju pricu i upozoriti sve mlade koji bi se mogli naci u slicnoj situaciji da ne cine isto sto i ona.
Video

Snimka seksa maloljetnici postala nocna mora

http://image.dnevnik.hr/media/images///normal/Apr2008//117859.jpg
Maloljetna djevojka javila nam se na mail

Prije godinu dana, maloljetna djevojka koja je zeljela ostati anonimna, zaljubila se i bila uvjerena da je njezin decko voli koliko i ona njega. Pricu donosi novinarka magazina Provjereno.

Kada joj je rekao da mu je zelja seks u troje i uvjerio je da bi mu time pokazala koliko ga voli, ona je pristala.

Nakon sto je seks s njom i svojim prijateljem poceo snimati mobitelom, ona je odbila, ali obecao joj je da ce za snimku znati samo oni te je popustila. Vezu su prekinuli prije cetiri mjeseca, a od nedavno je tom snimkom, za koju tvrdi da ju jos uvijek ima u mobitelu, ucjenjuje. Prijeti da ce joj unistiti zivot i pokazati je njezinim roditeljima.

Prilikom upita koja su njezina prava kao maloljetne osobe koja je pristala na spolni odnos, Ured pravobraniteljice za djecu uputio nas je na policiju, Odjel za maloljetnu delikvenciju, gdje su rekli kako se u ovom slucaju maloljetna osoba prvenstveno treba obratiti svojim roditeljima koji bi odmah trebali kontaktirati policiju.

Dokaz - slika ili video, ne smiju se brisati jer su bitni za dokazivanje krivnje pocinitelja.

Pored kaznenog djela ucjene ili prijetnje, objava takvih fotografija je kazneno djelo iskoristavanja djece ili maloljetnika za pornografiju. Kazna zatvora za to djelo je jedna do osam, odnosno deset godina zatvora.

eye4eye
otrov za zene

Member Is Offline

[*] posted on 14-4-2008 at 09:29 Reply With Quote
Puse, piju i kockaju

http://www.jutarnji.hr/ephresources/images/2008/04/13/ucenici_ruksaci-kosv.jpg
Oko 50% cetrnaestogodisnjaka izlazi na mjesta na kojima se pusi, pije i uzivaju narkotici, a cak 21,2% osmasa redovito se zabavlja kladjenjem

ZAGREB - Svaki drugi ucenik 8. razreda izlazi na mjesta na kojima se pije, pusi i uziva droga, a 29,1 posto djevojcica i 28,5 posto djecaka u dobi od 14 godina to cini cesto. Slobodno vrijeme 14-godisnjaci vecinom provode sami, za kompjutorom i pred televizorom ili druzeci se s vrsnjacima, uglavnom po skrovitim mjestima, a nerijetko po kaficima i klubovima.

Cetrnaestogodisnjacima je omiljena zabava i kladjenje, pa cak 21,2 posto njih redovito posjecuje kladionice i mjesta na kojima se nalaze poker-automati. Tek 24,7 posto djecaka i 38,1 posto djevojcica u slobodno vrijeme uci jezike, cita knjige, svira neki instrument ili posjecuje kina i kazalista.

Rezultati su to najnovijeg istrazivanja o rizicnom ponasanju osmasa koje je na uzorku od 2219 ucenika 8. razreda iz 57 skola Primorsko-goranske zupanije potkraj prosle godine proveo Centar za istrazivanje i razvoj Instituta za drustvena istrazivanja u Zagrebu. Iako je istrazivanje provedeno samo na uzorku ucenika iz jedne zupanije, svi strucnjaci s kojima smo razgovarali tvrde da su dobiveni rezultati bez sumnje slika hrvatskog drustva. A ona je vise nego zabrinjavajuca.

Naime, pokazalo se da 16 posto osmasa i 19 posto osmasica svakodnevno pusi, a pet posto njih ozbiljni su pusaci vec najmanje dvije godine. Samo 35,4 djevojcica i 36,3 posto djecaka nikada nije konzumiralo alkohol. Djecaci vise piju pivo i vino, a djevojcice mijesana pica, vino i likere. Cak 4,8 posto djevojcica i 9,1 posto djecaka do sada se opilo sest i vise puta.

http://www.jutarnji.hr/EPHResources/Images/2008/04/13/jelavic_mila1-pongracic.jpg
Jelavic

Tablete za smirenje koristilo je 3,5 posto ucenika i 4,6 posto ucenica, 7,3 posto ucenika i 5 posto ucenica probalo je marihanu, 2,3 posto ucenika i 1,6 posto ucenica probalo je ecstasy, a 11,3 posto ucenika i 9,1 posto ucenica udisalo je ljepilo. Iako je to zakonom zabranjeno, cigarete i alkohol 14-godisnjaci uredno kupuju u trgovinama i kaficima, a cak 20 posto djece koja su uzivala alkohol tvrdi da su mu ga dali roditelji!

- Kako djeca zive i kako se osjecaju po mom je sudu prioritetno politicko pitanje, vaznije od ulaska u EU i NATO. Rezultati istrazivanja koje smo proveli pokazuju da stvari nisu dobre, da se djeca osjecaju poprilicno lose i da nemaju uzore ni u roditeljima ni u nastavnicima - kaze zabrinuto voditelj istrazivanja, psiholog dr. Petar Bezinovic.

- Istrazivanje je pokazalo i da je vise od 30 posto djecaka i 17 posto djevojcica bilo zrtvom fizickog nasilja, a njih oko 50 posto i verbalnog. Svaki drugi djecak i 31,6 posto djevojcica i sami probleme rjesavaju agresijom. Svaki cetvrti ucenik 8. razreda tvrdi da nije zadovoljan zivotom, a cak 15 posto djevojcica i 11,8 posto djecaka u toj je dobi cesto depresivno. Unatoc promjenama obrazovnog sustava i silno reklamiranog Primorceva HNOS-a, trecina osmasa i dalje osjeca strah od skole, boji se roditeljske reakcije na ocjene i osjeca se nekompetentnm za skolu.

Posebno su zastrasujuci podaci koji pokazuju da sa svakim drugim djetetom roditelji razgovaraju vrlo rijetko ili nikako. Dapace, vecina djece misli da to kako se ona osjecaju njihove roditelje uopce ne zanima. Jednako lose s osmasima komuniciraju i njihovi nastavnici.

Prof. dr. Zlatko Milisa, s Odsjeka za pedagogiju Sveucilista u Zadru, kaze da su ovi podaci bez sumnje slika stanja u Hrvatskoj. Do slicnih je podataka, kaze, i on dosao istrazujuci rizicna ponasanja mladih u Slavoniji i Zadru.

- Nasi su mladi izigrana generacija. Nadam se da ce se nakon ovoga netko probuditi. Vlada bi morala hitno izraditi strategiju kako zaustaviti srozavanje odgojne uloge skole jer u protivnom i kod nas ce kao i u Njemackoj mladi poceti razbijati izloge da dodju do najnovijeg tipa mobitela - kaze Z. Milisa, koji jedan od izlaza vidi i u otvaranju centara za mlade u svakoj zupaniji.

http://www.jutarnji.hr/EPHResources/Images/2008/04/13/kregar2-tadic.jpg
Kregar

Prof. dr. Josip Kregar, sociolog i dekan zagrebackog Pravnog fakulteta, smatra da je skolstvo u Hrvatskoj izgubilo funkciju drustvene kontrole, pa skola djecu vise ne konfrontira s njihovim drustvenim obvezama. U tom kontekstu, kaze, ne cude ni ovi rezultati.

- Nasi 14-godisnjaci za uzor imaju mladog yuppieja koji nikada nije bio dobar u skoli, no obogatio se preko noci radeci kompjutore u garazi. To je lazna slika stvarnosti jer je vrlo malo onih koji uspiju na taj nacin. Iza svakog Keruma krije se na tisuce nezaposlenih ljudi, koji od ranog jutra sjede u kaficu i piju svoj treci pelinkovac - upozorio je Kregar. Dodao je kako bi Vlada i Ministarstvo morali stvarno, a ne deklarativno investirati u skolstvo jer drzavi koja vise ulaze u sanaciju brodogradilista nego u skolstvo nije previse stalo do djece.

Alarmantnim rezultate istrazivanja smatra i i ministrica obitelji Jadranka Kosor koju je posebno zabrinuo velik postotak djece koja tvrde da njihovi roditelji s njima ne razgovaraju i ne daju im podrsku.

- To je strasno. Obitelj je kljuc svega. Cesto se kasno vracam kuci i onda nerijetko na ulici srecem djecu u dobi od 10, 11 godina. Uvijek se pitam gdje su im roditelji, spavaju li ili gledaju televiziju - rekla je Kosor.

Najavila je da ce ovaj tjedan preispitati proracun svojeg ministarstva, a bude li novca, narucit ce identicno istrazivanje za cijelu Hrvatsku. Pravobraniteljica za djecu Mila Jelavic smatra da bi ovi podaci skolama, socijalnim, kulturnim i vjerskim institucijama morali posluziti kao poticaj da u svojoj sredini pruze bolju potporu djeci i obiteljima.

- Svi koraci vazni za prevenciju rizicnih ponasanja razradjeni su u Nacionalnom planu aktivnosti za prava i interese djece od 2006. do 2012. No, iz tog se plana malo toga ostvaruje. Cini se da se svi olako mirimo sa zakljuckom da nema dovoljno novca za poboljsanje sluzbi koje su izravno u funkciji zastite djece - zakljucila je Jelavic.

eye4eye
otrov za zene

Member Is Offline

[*] posted on 17-4-2008 at 19:56 Reply With Quote
Ozalosceni otac objesio se pored groblja na kojem mu je pokopana kcer

http://www.index.hr/images2/AndrewDeegan_dailymail.jpg
OZALOSCENI otac prekjucer se objesio o drvo blizu groblja gdje mu je pokopana kcer, gdje ga je nasla prolaznica.

Andrew Deegan, 29-godisnjak, pronadjen je nesto prije 8 sati ujutro, pored groblja u Jerseyu, javlja mirror.co.uk.

Za smrt svoje cetverogodisnje kcerkice, za koju se sumnja da je preminula od trovanja krvi, krivio je lijecnike, te se borio za istragu u slucaju njezine smrti. Vjerovao je kako Opca bolnica u Jerseyu nije imala dostatnu opremu da je spasi.

Shrvani otac, rodom iz Burnleya u Lancashireu, oduzeo si je zivot blizu groblja gdje je pokopana njegova "mala princeza" proslog mjeseca.

"Mozda cemo sada shvatiti dubinu ocaja koju je Andy osjecao izgubivsi Holly, koju je opisivao kao njegovu malu princezu", rekao je Andy Thewlis, prijatelj obitelji.

Deegan je iza sebe ostavio zenu Amandu i jos dvije kceri.

eye4eye
otrov za zene

Member Is Offline

[*] posted on 19-4-2008 at 10:07 Reply With Quote
Kad se zivi od skupljanja boca...

Novinarka magazina Provjereno razgovarala je s Drazenom Busicem, volonterom koji je dvije godine proveo s beskucnicima. Drazen je novinarki ispricao kako je izgledao njegov zivot tijekom te dvije godine te kakvi su zapravo beskucnici ljudi.
Video

http://image.dnevnik.hr/media/images///normal/Apr2008//119462.jpg
Mijo Beceic beskucnik je od rata, a zivi od skupljanja boca. Kakav je zivot bez krova nad glavom i sigurnog sklonista, Mijo je otkrio mladom volonteru koji je na dvije godine zakoracio u zivot beskucnika.

Drazen Busic ispricao je novinarki Provjerenog kako ga je dvogodisnje iskustvo volontera promijenilo zauvijek. Imao je 25 godina kada je prvi put usao u prenociste te tamo proveo skoro 100 noci.

Kada je prvi puta usao u prenociste bio je osamucen smradom, prica Drazen. Kaze kako mu se u sjecanje posebno urezao u pamcenje beskucnik Zac koji se uporno odbijao okupati. Na kraju je priznao da je imao slomljenu nogu u koju je ugradjena sipka, oko koje se sve ugnojilo, odnosno, ucrvalo. Zivio je s crvima u nozi. Covjek je zapravo bio tesko bolestan, a ljudi su ga osudjivali zbog nehigijene.

Mijo je beskucnik vec 15 godina, od povratka s ratista i razvoda braka. Krov su mu nebo i oblaci, kaze, a za kavu i cigarete zaradi skupljanjem boca.

Spava u Crvenom krizu gdje ima svoj krevet. No, najkasnije od 8 ujutro, pa do navecer svaki dan mora biti vani.

Pages:  1  2  3  4  ..  6
Post new thread Poll:

Go To Top