Planet Napush(t)eni Last active: Never
Not logged in [Login ]
Go To Bottom

Printable Version | Subscribe | Add to Favourites  
 Pages:  1  2
Author: Subject: intervjui
lupiga
Oluja

Registered: 22-11-2005
Member Is Offline

Mood: zreo za penziju :cica:

music-smiley-005.gif posted on 27-6-2007 at 16:30 Reply With Quote
Dusan Kojic Koja: Sve sto je Sarlo ostavio pravi je dragulj

Legendarni Dusan Kojic Koja, poznat i kao Zeleni zub, covjek koji je ostavio itekakvog utjecaja na glazbenoj sceni ovih prostora, ponovno je medju nama. Iako, po mnogima, "tezak" pri davanju intervjua (jednom prilikom je novinarki magazina "Cao", po mome skromnom sudu opravdano, odbio dati intervju dok ne poslusa plocu Discipline kicme), mi smo pronasli jedan frisak, u kojem, na zalost mnogih, Koja govori kako trenutno niti vidi, niti cuje puhace

Proslog mjeseca je kultni beogradski bend "Disciplin a kitschme" za izdavacku kucu PGP RTS objavila novi album zanimljivog imena "Kada kazes muzika, na sta tacno mislis, reci mi", koji je naisao na podijeljene kritike. Za razliku od prethodne dugogodisnje, londonske dionice benda, tekstovi se na ovom albumu na srpskom jeziku. Slijedi intervju koji je Koja dao novinaru Nezavisnih novina ...

NN: Kako biste opisali novi album? Da li se zvuk "Disciplin a kitschme" promijenio?

KOJA: Ono sto je glavna novina na novom albumu je viseglasje. Do sada ni na jednoj ploci "Discipline" nismo imali glasovne harmonije, a ovde su nam u tome pomogli jos i Vlaca, gitarista "Neocekivane sile koja se iznenada pojavljuje i resava stvar", i Banana, gitarista "Elektricnog orgazma". Nismo vise toliko u drum and bassu, sad je to ponovo veliki valjajuci funk groove.

NN: Album ste objavili na maternjem jeziku. Da li to znaci definitivan povratak na domacu muzicku scenu?

KOJA: Nista nije definitivno, a posto sada grupa deluje ponovo na ovoj teritoriji logicno je da se obracamo ljudima na jeziku koji razumeju. To je i jedna od stvari koje mislim da nedostaju grupama iz regiona. Mnogo njih peva na engleskom, a obraca se publici kojoj engleski nije maternji jezik.

NN: Postoji li mogucnost da se u bend vrate trube koje su bile odlika benda?

KOJA: U ovom trenutku ne vidim, niti cujem duvace u grupi; jos sam zeljan misticne i bucne bas&bubanj kombinacije.

NN: Novi album "Koncerti". Energije ne fali. Da li biste uopste mogli zivjeti bez svirke i muzike?

KOJA: Zaista tesko. Jos odavno sam shvatio da je to nesto sto me najvise zanima i uzbudjuje.

NN: Kakva iskustva nosite iz Londona? Kako su Britanci reagovali na "Disciplin a kitschme" i da li ste zadovoljni statusom benda u Velikoj Britaniji?

KOJA: Status ovog benda u Britaniji je na nivou kult grupe. Doziveo sam da eminentna pera britanskog rok novinarstva napisu fantasticne kritike, kao i da nas glasilo muzicke industrije nazove necim najgorim sto su ikad culi, sto je zanimljivo, jer se to isto desavalo nekad u Jugoslaviji.

Svirali smo se puta ceo londonski krug rok klubova, stekli dosta fanova medju aktuelnim muzickim ciniocima devedesetih i ostavili trag. Ono sto je trebalo posle da se desi je jos 5-6, mozda i vise godina istog rada, ne bismo li potpisali ugovor sa "Major Label", sto je inace put skoro svakog benda tamo, a sto je meni postalo u jednom trenutku previse zamorno. Nije mi se vise cekalo, nisam mogao vise da se trudim i dovijam u preozbiljnom i strogo kontrolisanom biznisu kakav je muzicki biznis u Velikoj Britaniji. Taj biznis ne dozvoljava individualne akcije spajanja naizgled nespojivih zanrova, rok i dens muzike, cime smo se mi najviĹĄe i zasigurno pionirski bavili.

NN: "Sarlo Akrobata" u kojem ste svirali bas sa Milanom Mladenovicem i Ivicom Vdovićem Vdom i danas je popularan i ima uticaj na domace bendove. Kako danas gledate na taj bend?

KOJA: Mislim da je sve sto je "Sarlo Akrobata" ostavio na plocama pravi dragulj. Tako je bilo i u osamdesetim, a pogotovo je znacaj tog benda jasan danas, posle ovih sumornih i nesrecnih desavanja u bivsoj zajednickoj zemlji ali i u eri retro "new wavea".

NN: Da li postoji bend sa domace ili strane muzicke scene koji biste posebno izdvojili?

KOJA: Ah, malo je pravih, ne-MTV-video-rok bendova danas. Jedan od tih je npr. "Eagles Of Death Metal". Kod domacih bendova koji su podeljeni po novim drzavama i ne ocekujem nekakvu narocitu svest, posle svega sto se desilo.

KOJA: "Jimi Hendrix" uvek, "The Temptations", "War", funk kao i obicno...

NN: Saradnja s Milanom Mladenovicem nije dugo trajala.

KOJA: U stvari jeste, posto se mi poznajemo odavno, pre "Sarla Akrobate". Pitas me verovatno za razloge raspada "Sarla Akrobate". Jednostavno, muzicki smo se prilicno razisli, bio sam i za Vda i za Milana previse radikalan. Oni su hteli jos instrumenata u band, a ja sam zavrsio sa jos manje!

http://www.lupiga.com/vijesti/slike/20070618025827dusan_kojic_koja_disciplina_kicme_kitschme.jpg
View User's Profile View All Posts By User U2U Member
eye4eye
otrov za zene

Registered: 15-11-2005
Member Is Offline

Mood: :vraglola:

[*] posted on 29-3-2008 at 21:16 Reply With Quote
EKSKLUZIVNO Johnny Stulic: Hrvatska mi duguje 12 milijuna eura

SLOBODNA DALMACIJA

http://www.slobodnadalmacija.hr/Portals/0/images/2008-03-29/spektar/stulic01.jpg
Damjan Tadic / CROPIX

Nekadasnji frontman Azre i jedna od najkarizmaticniojih osoba s prostora bivse Jugoslavije, Johnny Stulic, dao je ekskluzivni intervju za Spektar, subotnji prilog Slobodne Dalmacije.

Stulic zivi u Nizozemskoj sa suprugom socijalnom radnicom i rijetko govori za medije. Bavi se prevodilackim radom, igra nogomet i svira. Strasno je ljut na celne ljude Croatia Recordsa koji mu nisu isplatili golemi novac koji mu duguju na ime autorskih prava kao jednom od najproduktivnijih autora yu-diskografije svih vremena.

O trenutnoj zanimaciji...

Zivot je kratak, a ja sam se zakopao u knjige. To mi je kao da se penjem na Himalaju ili jos gore. Treba mi 30 godina da se popnem i onda jos 60 da se spustim. Treba mi najmanje 20 godina da to otipkam, stavim na papir. Bavim se historijom, nema tu niceg novog. Znas da se brod farba svako neko vrijeme i da se izbacuje voda. Tako ti je i s prijevodima.

Smatra se da se novi prijevodi moraju raditi svakih sto godina ili svake tri generacije. Toliko se, naime, jezik promijeni. Da ides sada citati nesto staro sto godina, ne bi ti to bio toliki problem, ali nesto staro dvjesto godina – tesko bi se snasao jer se jezik mijenja.

Zavrsio sam sve, ali sada trebam tipkati. To je u sesnaestercu. Stavio sam Tukidida u sesnaesterac, Historija Peloponeskog rata. Dokon covjek inace radi svakakve pizdarije… kako da ti objasnim? To je ogroman rad. Bojim se da se nikada iz toga necu izvuci.
O sutnji za medije...

Zbog toga sto mi izvrcu rijeci. Ono sto o sebi nalazim je devedeset posto izmisljeno. Nikada nisam rekao: Oni su nas klali sad cemo mi njih. To se uvrijezilo, a izmisljeno je, to uopce nisu moje rijeci! Dosta je da promijenis zarez, pa da se izmijeni kontekst.

Jos od 1980.-1981. su mi izmisljali izjave. Pola stvari je bilo izmisljeno i onda dignes ruke od toga. Ne zelim vise nista objasnjavati… Mozes li ti graditi nesto na mokrom tlu? Krivo su stvari postavljene od samog pocetka. Sigurno je da sam ja prvi opljackan, a vi ste ostali dosli na red kasnije. Ali za vas nije ni vazno, jer ja s tim sredstvima radim nesto dobro, a vi necete nikada nista napraviti. Nisam ja napravio ni lovio novce.
"Radim za sebe"

Kakvi bakraci, kakvi izdavaci, radim za sebe, nemam izdavaca.
O svirackom "treningu"...

Ne cudi me sto mi ne vjerujes, citav zivot mi nitko ne vjeruje. To sto si citao, nije tocno. Sviram, kad sviram, sezdesetak tema, ali sve su nove. To radim jer ih moram prosviravati da ih ne zaboravim. Dvadesetak je narodnih, desetak obrada i tridesetak mojih.

Imam namjeru snimiti, naravno, ali nemam konkretne planove. Eto, sad ste me natjerali da govorim i vec zvucim kao Brega. Nije ni on bez veze, valjda ste i njega tako natjerali.
"Zasto me petljate s Hrvatskom?"

Nikada nisam nista imao ni s kojom vladom. Uostalom, sto me stalno petljate s Hrvatskom? Hrvata ionako nema barem 600 godina. Sto uostalom znaci biti Hrvat i koji je to duh specijalni hrvatski?
To je narod koji najbolje zna Azrine pjesme, a i vecinu stihova zna napamet, zar ne?

To nije istina… Otkacite se od mene, imate svoj zivot. To su vase stvari. Ja sam Turcin, i to sam Turcin za sebe, a ne za vas. Takodjer sam i Makedonac. I nikome nista ne dugujem.

Dugujemo mi tebi. Hrvatska ide u EU, moramo imati ciste racune, pa bi nam ti mogao postati problem u zatvaranju pregovora.

To moze biti problem, ali to nema veze sa mnom, ja uopce za to nisam kriv. Govorio sam to prije dvadeset godina… Druga stvar je – ja nemam nista s Hrvatskom! Oni rade kriminal, a ne ja. Duguju mi, otprilike, 12 milijuna eura.
O odvjetnicima...

Tko ce mi dati pare za odvjetnika? To je skupo. Ne mozes se ni tuziti bez para. Uostalom, to nije moj posao. Radim svoje, radim ono sto znam, a to ne znam. Putovi novca, to ne znam, ali novac se temelji na vjeri... To ce oni sami rijesiti, ostavljam to njima.
O Croatia Recordsu...

Croatia Records nema nikakvih prava na moje albume jer su ugovori s Jugotonom bili napravljeni samo na sest mjeseci. To je sve samo moje vlasnistvo, oni nisu ulozili bas nista. Barem im ja nisam nikada nista potpisao. Croatia Records je velika firma, stupovi drustva. Znaju oni dobro sto rade. Trcat ce njihovi odvjetnici okolo. Vidis da sada sve zovu oko ugovora.

Znaci, Croatia Records te zvala?

Ma ne, ne mene, nego svakoga drugoga. Prije nisu nikada potpisivali ugovore, a sada potpisuju jer pusu i na hladno. Druga je stvar sto nikoga dobrog nemaju. Nisu nikada ni imali. Lazu cim zinu isto kao sto i Hrvatska laze cim zine.
O "skidanju" Azre s Interneta...

Osobno me ne smeta kada ljudi to rade za sebe ili ako nekom daruju. Ali ne smijete to prodavati!
Johnnyjeva diskografija

Singlovi: Balkan/A sta da radim (Suzy, listopad 1979.) Lijepe zene prolaze kroz grad/Poziv na ples/Suzy F. (Jugoton, listopad 1980.) Johnny, budi dobar/Tesko vrijeme uzivo, Kulusic 21.10.1981. (Jugoton, ozujak 1982.) E pa sto/Sloboda/Gluperde lutaju daleko (Jugoton, lipanj 1982.) Nemir i strast/Dovidjenja na vlaskom drumu (Jugoton, proljece 1983.)

Albumi: Azra (Jugoton, svibanj 1980.) Suncana strana ulice 2xLP (Jugoton, lipanj 1981.) Ravno do dna 3xLP, uzivo, 21.10.1981. u Kulusicu (Jugoton, ozujak 1982.), 2xCD Filigranski plocnici 2xLP (Jugoton, lipanj 1982.), 2xCD (1990.) Singl ploce 1979.-1982. (Jugoton, 1982.) Kad fazani lete (Jugoton, proljece 1983.) Krivo srastanje (Jugoton, 1984.) Singlovi 1983.-1985. (Jugoton, 1985.) It Ain’t Like in the Movies At All 3xLP (Diskoton, 1986.), 2xCD (Jugoton, 1985.) Izmedju krajnosti (Jugoton, 1987.) Zadovoljstina 4xLP + knjiga tekstova, uzivo, 19.10.1987. Dom sportova (Jugoton, lipanj 1988.), 2xCD (Croatia Records, 1995.)

Ostalo: knjiga Big Bang (1985.), sadrzi tekstove svih pjesama od 1979. do 1984., te sest neobjavljenih (od kojih je dvije Stulic kasnije snimio) video kaseta Zadovoljstina (50 min., uzivo, 20.10.1987., Dom sportova, Jugoton, 1988.
Kratki zivotopis

Branimir Stulic Johnny rodjen je u Skopju 11. travnja 1953. godine. Otac mu je bio vojno lice, pa se obitelj cesto selila. Srednju skolu je pohadjao u Zagrebu, a studirao je na Filozofskom fakultetu, takodjer u Zagrebu. Od 1989. nastupa pod svojim imenom uz pratnju Sevdah Shuttle Banda. Vlasnik je tvrtke za zastitu autorskih prava Azra Music.

Do osnivanja Azre 1977., Stulic je nastupao svirajuci akusticnu gitaru i izvodeci pjesme Beatlesa, narodne, regtime i starogradske, koje ce kasnije snimiti s Azrom. Grupa koju je osnovao se prvobitno zvala Balkan Sevdah Band. Stuliceva najznacajnija djela nastala su u razdoblju od 1979. do 1984. godine.

http://www.kodzlaje.com/images/webmaster/eyes%20dole.gif
View User's Profile E-Mail User Visit User's Homepage View All Posts By User U2U Member
smonny
cvrcnuta

Registered: 17-11-2005
Member Is Offline

Mood: izvidjacko :trazi:

[*] posted on 22-10-2010 at 13:31 Reply With Quote
I Rambo će na Euroviziju!

A zašto? Pa da se napokon zemlje bivše SFRJ oko nečeg usuglase. Intervju sa Rambom prenosimo sa skopskog portala plagij.at.

Evo dragi moji, imamo jednu ekskluzivno-plagijatsku vijest. Vidjet ćete i sami, malo naniže. Bilo mi je veliko uživanje raditi ovaj intervju. Da ne tlačim, dalje u tekstu se nalazi jedan praktičan i sveobuhvatan filozofski sistem, koji je, moram naglasiti, impresivan, možda i za slavne filozofe. Hint-indikator da je ovdje sadržana mudrost može biti i to što će vam najvažnije stvari zvučati smiješno i luckasto- baš zato što su lucidne. A ljudski mozak je inertan sistem.

Hoćeš li stvarno na Euroviziju, Rambo?

Da.

Kada?

Potrebno je da se dogovore sve države bivše SFRJ.

Radiš li na tome?

Pa evo, ovo je prvi promotivni intervju. Sada sam prvi put to objavio. Sada sleduje lobiranje po republikama da pristanu da ja budem novi zajednički kandidat, jer onda pobjeđujemo LOPATOM! Ako šest država meni da 12 poena-јa sam prvi!

A misliš li da je to moguće?

Kako nije moguće?

Na kojoj osnovi?

Kao regionalna integracija. Da pokažemo da smo sposobni da se regionalno integrišemo kako bi Evropska Unija shvatila da smo mi u stanju da se integrišemo, što njoj odgovara. Jer mi kad naučimo da se regionalno integrišemo, onda ćemo biti sposobni da se integrišemo i s njima. I da se transcendiraju, da se nadiđu lokalni nacionalizmi koji su se razvili zbog nužnosti pravljenja nacionalnih država. Nacionalizam je bio alat uz pomoć kojeg je bilo moguće to napraviti. A sada je važno da bi se uspostavile ekonomske i kulturne integracije, potrebno je imati kandidata, prije svega u kulturi. Jer govorimo da kulturne integracije treba da budi pionir koji prethodi ekonomskim integracijama. Zašto bi između naših malih, siromašnih država bilo carine? Pa ću da jedem kikiriki iz Resena, bez carine jebote! Ja želim da nazovem mobilnim telefonom u Makedoniju, a da mi se ne kuca međunarodna tarifa. A za to se trebamo sami mi između sebe dogovoriti odnosno naši telefonski provajderi.

A da li su naši-naši?

To i jeste problem. Što su naši. Nema gorih od naših! Da su Šveđani, ovo bi bila Švedska. Nema nama gorih od nas samih.

http://h-alter.org/img/repository/2010/10/vertical_thumb/rambo1.jpg

Rambo Amadeus: Potrebno je da se dogovore sve države bivše SFRJ.

Radiš li na tome?

Rambo Amadeus: Pa evo, ovo je prvi promotivni intervju. Sada sam prvi put to objavio. Sada sleduje lobiranje po republikama da pristanu da ja budem novi kandidat, zajednički jer onda pobjeđujemo LOPATOM! Ako šest država meni da 12 poena-јa sam prvi!

A misliš li da je moguče?

Rambo Amadeus: Kako da nije moguče?

Na kojoj osnovi?

Rambo Amadeus: Kao regionalna itegracija. Da pokažemo da smo sposobni da se regionalno integrišemo kako bi Evropska Unija shvatila da smo mi u stanju da se integrišemo, što njoj odgovara. Jer mi kad naučimo da se regionalno integrišemo, onda ćemo biti sposobni da se integrišemo i sa njima. I da se transcendiraju, da se nadiđu lokalni nacionalizmi koji su se razvili zbog nužnosti pravljenja nacionalnih država. Nacionalizam je bio alat uz pomoč koga je bilo moguće to napraviti. A sada je važno da bi se uspostavile ekonomske i kulturne integracije, potrebno je imati kandidata, prije svega u kulturi. Jer govorimo da kulturne integracije treba da budi pionir koji prethodi ekonomskim integracijama. Zašto bi između naših malih, siromašnih država bilo carine? Pa ću da jedem kikiriki iz Resena, bez carine jebote! Ja želim da nazovem mobilnim telefonom u Makedoniju a da mi se ne kuca međunarodna tarifa. A to treba samo mi između sebe da se dogovorimo. Naši telefonski provajderi.

a dali su naši-naši?

Rambo Amadeus: to i jeste problem. Što su naši. Nema gorijih od naših! Da su šveđani ovo bi bila švedska. Nema nama gorijih od nas samih.

http://h-alter.org/img/repository/2010/10/vertical_thumb/rambo1.jpg

Znači smatraš da je takva integracija moguća?

Ne žurim. Ovu ideju sam koncipirao pre godinu dana i evo sad koristim priliku da je objavim u medijima, a samo lobiranje može da traje i pet godina. Onda bi se dogovorili da pravimo jednu veliku internet akciju da se dogovorimo. Možda ima neko talentovan, pa da napravimo jednu malu audiciju za pjesmu i za tekst, pa onda da vidimo ko će aranžman da napravi, pa da izaberemo super orkestar.

Hoćeš li biti ovakav kakav te znamo ili ćeš biti drugačiji?

I to je pitanje dogovora. Napravit ćemo to kao u video igrici, "Obucite Ramba", da vidimo kako izgleda, kakva mu je frizura, da mogu gledaoci mišem da biraju. Kao što je bilo u Politikinom Zabavniku, "Obucite Denisa".

Valja li Zabavnik sad?

Dobar je Zabavnik. Baš dobar.

Pitam jer sam kupio par puta, zadnji put čini mi prije deset godina, nije bilo takav kako ga se sjećam?

Mislim da je dobra ideja da Politkin Zabavnik prevodite u Makedoniji.

Što je sada s generacijama koje su odrasle na Politikinom Zabavniku?

Mislim da ko god je čitao Politikin Zabavnik da mu život prija. U smislu da je imao pripremu, da je dobio neko vanškolsko obrazovanje da ga pripremi za društvo koje sledi. Ono što je pisalo u Politikinom Zabavniku to se za dvadeset godina dogodilo.

Kako je po tebi prošao koncert?

Tu je bilo pet-šest hiljada ljudi, možda i više. Došli su da popiju pivicu, da se malo relaksiraju, da se zabave. Tu je mnogo djece koja ne znaju moje pjesme. I zato je bitno uspostaviti kontakt s publikom. Kontakt se uspostavlja tako što ih moraš uvjeriti da uživaš u tome što radiš. Ako toga nema-nema ni posla.

Uživaš li?

Ne.

Plagij.at: (pokrio se ušima)

Znaš šta. Umjetnost je zamjena za seks. Dugo godina sam bio stidljiv i loše mi išao seks i onda mi je umjetnost i gitara bila utjeha. Međutim, jebi ga, oženio se, napravio tri sina, zdravih, normalnih i onda sam se malo emancipovao kao muškarac i sad sam počeo da uživam u seksu, i onda mi je malo ove umjetnosti preko one stvari. Sad bi radije da budem preduzimač, da gradim kuće, da jedem pečenja, da imam uvek tu neku Mađaricu, Rumunku ili Ukrajinku, da je imam tu da mi pravi društvo. Da mi bude fino. Čovjeku mora da bude fino u životu. I onaj najsiromašniji što se rodio i ništa nema, mora da nađe svoje uživanje u životu. Još i onaj koji nema ništa još bolje uživa nego onaj koji se brine.

Na koncertu si pjevao da kad ti rikne Facebook je isto tako smrtno opasno kao i neuzemljeni bojler?

Da. Čovjek kao društveno biće, konačno je dobio alat da bude društven virtualno. Kao što kitovi mogu da komuniciraju skraja na kraj sveta na tim njihovim frekvencijama, sada je i čovjek to uspio. Ima svoj internet i svoj Facebook i ljudi postaju zavisni od toga. Ozbiljno zavisni. Nisu oni postali zavisni slučajno, nego što je u njima čučala ta želja da komuniciraju na takav način.

Puno ljudi nema baš pozitivan stav o Facebooku...

To ti je isto ko kad se pojavio bicikl ili auto. Nema šta ti da misliš negativno. Pa dobro, znamo da je bicikl opasan ili da će auto da zgazi nekog, da je opasan ali je i koristan. Svaka inovacija je takva. Uvek imaš neke seratore koje su kao kritički nastrojeni. Pa jebi ga crkva se bunila kad je Kopernik koncipirao heliocentrični sistem, spalili su Giordana Bruna, a onaj jadni Galileo Galilei je morao lažno da se odrekne. Kao, nije majke mi okrugla, nego plosnata, kajem se maksimalno!

Kad smo dogovarali ovaj intervju, pisao sam ti da će glavno pitanje biti, što bi ti napravio kad bi te postavili za stečajnog upravitelja Republike Makedonije?

Nema tu mnogo filozofije. Svaka država na Balkanu ima istu sudbinu. Naivni i tupavi političari su žrtve uvoznog lobija. Jer je najlakše zaraditi pare tako što kupuješ neka *ovna po inostranstvu i prodaješ jadnome narodu. Ali napraviti stimulaciju domaće proizvodnje, napraviti da ljudi imaju posla, da rade i da se kupuju domaći proizvodi, onda ne bi njihova zarada bila tako lagodna, morali bi da se brinu o proizvodnji. Šta Makedoniji fali? Imaš svega! Ovo je poljoprivredni raj, ima hrane, ima rude, ima vina, paprika, mesa, ovčetine, jagnjetine, sira, šta ti srce zaželi i sve je jeftino. Pa treba samo narod da shvati da ne mora svakih tri mjeseca da kupi mobilni telefon, štikle, cipele, mode, budalaštine. To su sve glupost. Samo zato da bi se tamo neki industrijalac vozio jahtom od dvjesto metara i kurčio se. Mi sad kupujemo da bi on mogao da uzme procenat. Stvarno me boli kurac, ne kupujem ništa.

Bi li prihvatio tu ulogu?

Teško u demokratskim uslovima. Protivnik sam demokratije ovakve kakvu znamo. Jedino što bi stvarno pristao je da budem potpuni suveren. Da budem diktator. Imao bi svoj kanal na televiziji, bio bi 24/7 prisutan, da svi svaki moj pokret gledaju. I uveče kad činim posla sa ženom, da vidi narod da sam normalan! Pa kad ima neko teško državno pitanje, izađem i kažem: "Ljudi. Teško je pitanje. Ajmo sms-ove. Oćemo ovako ili ćemo ovako?" Odma da vidimo. Pa ako narod pogrešno odluči, ja velim: "Narode, ovo je pogrešno". I onda im objasnim. Važno je da se stane na put toj potpuno provincijalnoj modi kupovanja govana iz uvoza. To su splačine i to ništa ne valja. Neću da imenujem firme, ali jedna domaća čokolada je bolja sto puta od strane.

Da, ali sad su svi navikli na Milku.

Nemoj brendove da govoriš, tužit će te, znaš kakve agente i advokate imaju! Ali odma da ti kažem. Ja volim Eurokrem-blok i čokoladu Najljepše želje. Eurokrem-blok je duplo jeftiniji, TRI PUT je jeftiniji, a TRI PUT JE BOLJI OD MILKA ČOKOLADE!

Nemoj sad ti spominjati brendove!

Ne, ne. Ja ne govorim, ja tvrdim. Mogu i eksperte da dovedem.

U zadnje vreme puno govoriš o okolišu...

Sve ćemo da zaseremo! Najgore su baterije od mobilnih telefona. Sramota je da provajderi i proizvođači mobilnih telefona prodaju baterije, a da nisu dužni da staru uzmu i da je recikliraju. Kad se baci u zemlju jedna takva baterija, zagadi hiljadu kvadratnih metara zemlje! Trenutno ima toliko mobilnih telefona da mogu kompletno da nas zagade.

Pa jel vidiš izlaz?

Da. Vidim izlaz i potpuno je jasan. Bliži se stogodišnjica ruske komunističke revolucije, raste nezadovoljstvo radnika u svetu. Bogataši su sve bezobrazniji. Voze sve veće jahte, sve više miliona troše na budalaštine, izgubili su svaki kriterijum i odgovornost. Jednog momenta će sirotinja da shvati da ne zagađuje ona nego da zagađuju industrijalci. Spojit će se komunistički pokret i ekološki pokret i postat će jedno. Narod će da shvati da liberalni kapitalizam zagađuje planetu. Ukinut će se demokratija. Odnosno, glasački listić će da izgleda tako da ga može da ga ispuni tek svaki deseti stanovnik. Svaki onaj koji je pismen- jer svaki deseti je pismen. I kad svaki deseti bude imao pravo glasa i glasovao, onda ćeš da imaš inteligentnu vladu koja neće da dozvoli, citirat ću Putina: da sebične bubašvabe od biznismena, prave majmuna od država i njihovih vlasti.

I još da kažem. Ne smeta sirotinji što je siromašna. Nego ih smetaju bogataši koji se kurče. Ne smeta meni kad šetam Skopjem i kad vidim onu bosonogu djecu, još i kad je toplo, nema veze, nek idu bosa. Ali mi smeta kad vidim auto od dvesta hiljada evra koji prolazi pored njih. Jer je on taj auto zaradio od ovih bosonogih. Ne od bogatih nego od ovih siromašnih. Planeta nema vremena. Roknut će nas neki meteor. Globalno zagrijavanje. Uzrok tome je ljudska pohlepa. Liberalni kapitalizam zagađuje planetu svakog dana. Zato što ga interesuje samo profit.

http://h-alter.org/img/repository/2010/10/large/rambo2.jpg

Mehanizmi kontrole su jako suptilni, perfidni, jaki i svestrani. Misliš li da je promjena moguća?

Stvari kreću slučajno. Nepredvidljiv je ljudski rod. Društvene promjene kreću slučajno. Jednostavno sazriju. Kad u glavama ljudi nešto sazri, onda prethodni autoriteti više ne postoje. 2017 je stogodišnjica ruske revolucije. Ljudski mozak radi decimalno, jer imamo deset prstiju. Na sto godina nečega resetuje se mozak jer radi decimalno i podseća se na ono što je bilo prije sto godina. Što je normalno.

To će biti krvavo?

Ne! Jer nova revolucionarna misao dolazi od programera, od hakera. Samo će da se obori bankarski sistem. Berze i sve to će da stane. Neće više postojati spekulativna lova nego samo realna. Znači, nećeš moći više kupiti svu proizvodnju pive u narednih pet godina, nego koliko ti stane u kamion, jebi ga!

Da li je novac problem?

Novac je nastao kao posljedica viška proizvoda nakon što je klima na planeti postala tako blaga. Dok je bilo ledeno doba, kad su se ljudi otimali oko komada mesa, nije novac bio potreban, nego onaj ko je jači opali buzdovanom onoga ko je slabiji i otme mu komad hrane. A onda, kad se pojavio višak, kad je klima postala prijatna, pa je odjednom bilo puno plodova, jabuka, krušaka, životinja nekih, riba, onda se pojavio novac. Međutim, mi ulazimo sada u jednu brutalnu klimatsku eru gde viška neće biti. Nego će biti potrebna ravnopravna podjela za onim što ima. Neće biti ogromnih rezervi, neće biti punih magacina, neće biti ekonomske špekulacije, nego će jednostavno biti manjka robe. A kad imaš manjka robe, koji će ti kurac lova?! Sve što si proizveo ima svoje tržište.

Da li će ljudski rod opet pokušati da se nekako šmugne uz pomoć svoje tehnologije koja ga je i na ovaj stupanj donela? GMO, na primjer, za veće prinose, više hrane?

Da, s jedne strane će biti GMO koji će biti otporan na sve te klimatske zajebancije i davat će više prinosa. Ali će GMO samo u prvo vrijeme biti jeftin. U čemu je štos sa GM-om? Kad kupuješ GMO soju, moraš da svake godine kupiš seme kod istog proizvođača. Jer je ona jalova. Ali upravo je tu šansa Balkana. Jer je neposlušan. Iz inata će ljudi da kući gaje svoje endemske vrste grožđa, žitarica. I ovo bi volio copy-paste, ko god me ceni. ENDEMSKE VRSTE GAJITE! Ne dozvolite da vašu endemsku vrstu zameni neka globalna.

Postoje li još uvijek na Balkanu resursi za to ili je prekasno?

Svakako! Upravo su u Srbiji našli endemsku vrstu svinje koja e zove Mangulica. Manja je, žilavija, manje mesa, manje se razmnožava. Ali je bolja i zdravija. EVO! To je genijalna ideja za Makedoniju. Nabavite one krave koje ste ranije imali. One sa velikim rogovima. Sigurno ih još negdje neka baba ima. Vratite magarce. Nestat će nafte. Moraš da imaš magarca. Sigurno je bolje da ih sada nabavite nego kad bude koštao triput više nego traktor. A onda niko i neće da ti da magarca za traktor.

Kako da zatvorimo intervju?

Sistem učenja se drastično promenio. Škola se nasukala na sopstvenu birokratizaciju i sporost kao veliki sistem. Treba učiti dnevno, iz minuta u minut. O svakoj stvari koja vas zanima, Google, Wikipedia, ovo ono...i znanje treba da birate intuitivno. Učite. Odmah tu iza ugla je rješenje za svaki vaš problem.

preuzeto sa h-alter.org a oni kao sto na pocetku pise sa plagij.at :kez:

http://www.kodzlaje.com/images/razno/rslike/proudtobebosnian.gif
View User's Profile View All Posts By User U2U Member
 Pages:  1  2

Go To Top