Planet Napush(t)eni Last active: Never
Not logged in [Login ]
Go To Bottom

Printable Version | Subscribe | Add to Favourites  
 Pages:  1  2  3
Author: Subject: Pjevaci, pjevacice, bendovi....
smonny
cvrcnuta

Registered: 17-11-2005
Member Is Offline

Mood: izvidjacko :trazi:

music-smiley-005.gif posted on 29-12-2005 at 15:48 Reply With Quote
Pjevaci, pjevacice, bendovi....

sve o njima...

http://www.kodzlaje.com/images/razno/rslike/proudtobebosnian.gif
View User's Profile View All Posts By User U2U Member
smonny
cvrcnuta

Member Is Offline

[*] posted on 29-12-2005 at 15:52 Reply With Quote

Ramones (Ramonsi)

Vjerovatno neprevazidjena pank grupa u svijetu, "Ramones", formirana je u Sjedinjenim Americkim Drzavama 1974. godine. Pocetnu postavu cinili su Dzo, Di Di i Dzoni Ramon. Sva trojica imala su razlicita prezimena, ali su za umjetnicke nastupe svi koristili "prezime" Ramon. Ubrzo su postali kvartet, jer im se prikljucio menadzer Tomi, koji je svirao bubnjeve.

Prvih godina grupa nije imala vecih uspjeha, a cesto je cak bila i tjerana sa bine od strane publike. Prvi album izdala je 1976. godine i on je imao dobar odjek samo u Velikoj Britaniji. Vec 1978. godine grupu napusta Tomi, kome su ostali clanovi napravili veliki oprostajni koncert, a na njegovo mjesto dolazi Marti. Kasnije je bubnjar ove grupe bio i Riki Ramon.

Clanovi grupe bili su prepoznatljivi po svom stilu oblacenja: iscjepane farmerke i kozne jakne bile su neizbjezan dio njihove garderobe. Njihovi koncerti bili su pravi spektakli. Bend je znao da odsvira i po 15 pesama za 30 minuta. Na koncertima ih je, medjutim, cesto pratila i policija kako bi sprijecila eventualne nerede njihovih obozavalaca. Desavalo se cak da policajci stoje na samoj bini, ispred clanova grupe.

Pjevac grupe, Dzo, umro je u travnj 2001. godine, a osnivac ovog legendarnog benda, Di Di, umro je srpnja 2002. godine.

smonny has attached this image:
ramonsi.jpg - 22.43kb

smonny
cvrcnuta

Member Is Offline

[*] posted on 29-12-2005 at 15:59 Reply With Quote

Metallica (Metalika)

Grupu "Metalika" (Metallica) osnovali su 1981. godine gitarista James Hetfield, bubnjar Lars Ulrich, gitarista Dave Mustaine i basista Ron McGovney. Napocetku se grupa zvala "Alcoholica", ali je ubrzo promjenila ime. Iako se sastav grupe vise puta mjenjao, karakteristican hevi metal zvuk ostao je uvjek isti.

U pocetku grupa nije bila gotovo nimalo medijski pracena, mada se, uprkos tome, krug njenih obozavatelja veoma brzo sirio. Medijsku podrsku dobila je tek pocetkom devedesetih godina, i to najvise zahvaljujuci MTV kanalu.

Na turneji grupe po Evropi 1986. godine desio se tragican dogadjaj: tadasnji basista Barton ispao je kroz prozor autobusa i poginuo na licu mesta.

Grupa je vrhunac dozivjela 1991. godine sa albumom "Black Album", koji je bio potpuno crnog omota. On je dospio na prvo mjesto americke top 10 liste albuma, sto je bio ogroman uspjeh za jedan hevi metal bend. Hitovi "Enter Sandman", "Unforgiven" i "Nothing Else Matters" postali su apsolutne medijske atrakcije.

Godine 1996. grupa izdaje albume "Load" i "Reload", na kojima prvi put obradjuje tudje pjesme. Veliki uspjeh Metallica je postigla i duplim albumom "S&M", na kome je pjesme odsvirala uz pratnju simfonijskog orkestra San Franciska.

Medijsku paznju privukla je tuzba benda, popularno nazvana Metalika protiv ostatka svjeta, u kojoj su se clanovi grupe borili protiv MP3 muzike. Posljednjih godina puno se govori o raspadu grupe, ali demanti sa jedne strane i napadi sa druge strane samo zbunjuju javnost. Jedno je sigurno - u toku nekoliko posljednjih godina grupa nije izdavala nove materijale.

metallica.jpg - 5.35kb

smonny
cvrcnuta

Member Is Offline

[*] posted on 29-12-2005 at 16:26 Reply With Quote

Pink

Alisa Mur (Alicia Moore) rodjena je 8. rujna 1979. godine u Pensilvaniji. Veoma popularna pop pjevacica svoj nadimak i pseudonim Pink ima od djetinjstva, a dobila ga je zbog boje pantalona koje je najcesce nosila.

Vec sa 13 godina pjevala je za jedan tinejdzerski rep bend, a nekoliko godina kasnije bila je angazovana kao vokalna pratnja u bendu Basic Instinct. Sljedeci bend u kom je bila vokal postao je R&B atrakcija - Choice. Krajem 1999. godine, ova pjevacica se odlucuje za solo karijeru, posto dobija povoljnu ponudu od jedne muzicke kuce u Americi.

Rezultat je bio R&B album u aprilu 2000. godine, "Can't Take Me Home", sa kojeg su se izdvojili hitovi "There You Go", "Let Me Let You Know" i "Most Girls". Iako njen prvenac, ovaj album bio je nekoliko tjedana medju prvih pet hitova na americkoj muzickoj top-listi.

Album koji je usljedio iduce godine donio je nesto cvrsci zvuk, ali je ponovio komercijalni uspjeh prvog albuma. Hitovi "Get The Party Started" i "Just Like A Pill" ponovo su ime ove pjevacice doveli na vrhove americke i britanske muzicke top-liste.

Drugi album je Alisu Mur, poput Britni Spirs, ucinio idolom tinejdzerki. Godine 2002. dobila je i svoju prvu americku MTV nagradu za najbolji spot u pop muzici. Ostace poznato njeno obracanje publici u okviru kojeg je izjavila da je previse pijana da bi odrzala govor.

pink3.jpg - 16.37kb

lupiga
Oluja

Registered: 22-11-2005
Member Is Offline

Mood: zreo za penziju :cica:

[*] posted on 12-1-2006 at 10:03 Reply With Quote
Preminuo Fadil Toskic

Fadil Toskic, poznati estradni umjetnik, umro je u utorak navecer nakon kratke i teske bolesti, u sarajevskoj bolnici "Pothrastovi".

Muzicku karijeru je zapoceo pocetkom sedamdesetih godina s grupom "Ajani", nesto kasnije je radio s "Teskom industrijom", a zatim napravio uspjesnu solo karijeru.

Prve uspjehe je postigao na tadasnjem popularnom sarajevskom festivalu "Vas slager sezone" 1978. godine, osvojivsi prvo mjesto pjesmom "Zapalio sam plamen" kompozitora Aleksandra Koraca. Od mnogih pjesama koje je snimio kao hitovi se pamte "Jasmina" i "Puce grom u srcu mom".

Fadil Toskic bio je poznat i kao vrstan frizer, a frizirao je sve svoje poznate kolege pjevace, kao i mnoge znane Sarajlije.

Mirsad Ibric, predsjednik Udruzenja estradnih umjetnika Kantona Sarajevo, rekao je juce da je odlazak Fadila Toskica veliki gubitak za muzicku scenu BiH i za grad Sarajevo.

"Termin dzenaze Fadila Toskica jos nije poznat. Njegova porodica naknadno ce objaviti kada i gdje ce biti obavljena dzenaza", rekao je Ibric.

Kazao nam je da je Udruzenje estradnih umjetnika Kantona Sarajevo odlucilo da odgodi odrzavanje Muzicke nove godine, koje je bilo najavljeno za veceras u restoranu "Bazeni".

http://www.balkanmedia.com/m2/b/98.jpg
lupiga
Oluja

Member Is Offline

[*] posted on 22-2-2006 at 10:41 Reply With Quote
Nisam genijalac, osim u muzici

Hajrudin - Hari Varesanovic govori o djetinjstvu, muzici, prvim hitovima, buducim planovima...

Ovogodisnji predstavnik Bosne i Hercegovine na Eurosongu 2006. Hajrudin - Hari Varesanovic trenutno je najangaziraniji muzicar i pjevac poslijeratne muzicke scene. Osim liderstva, u njegovom velikom i zivotnom projektu, bendu Hari Mata Hari, Varesanovic komponuje i pise tekstove za druge pjevace sa nase, hrvatske i srbijanske muzicke scene. Trenutno zavrsava muziku za film Duhovi Sarajeva i priprema novi album.

http://www.nezavisne.com/slike/hari-mata-hari_3.jpg

PRVI KORACI

Hari je u svojoj dvadesetogodisnjoj karijeri odrzao oko hiljadu koncerata sirom bivse Jugoslavije, a s maticnim bendom Hari Mata Hari izdao najmanje 12 albuma.
Rodjen je 1961. godine u Sarajevu. Kaze da je odrastao izmedju sarajevskih naselja Vratnik i Kovaci.

Poticem iz tradicionalne, bosanske porodice. Moj dedo je bio jedan od najpoznatijih sevdalija s ovih prostora, covjek od koga su ucili Safet Isovic, Zaim Imamovic. Znaci, rodjen sam u jednom takvog miljeu u jednoj staroj bosanskoj kuci u naselju Vratnik, prica Hari.

Sjeca se da je u sestoj godini zapjevao i zasvirao gitaru, a da je zvanican nastup imao u Domu kulture naselja Vratnik.
Kako me sluzila svijest, imao sam zelju da pjevam i da se eksponiram u tom smjeru. Prvi i zvanican nastup imao sam u sedmoj godini. Imao sam srecu da je u naselju Vratnik postojao Dom kulture, koji je slavio svake godine Dan pionira. Taj dan je predstavljao mlade naseg naselja. Moj prvi nastup vezan je upravo za taj pionirski dan. Nas nekoliko, koji smo bili najeksponiraniji, napravili smo prvi bend. Tako smo, za nekoliko mjeseci, imali stalne igranke. Tada sam imao samo deset godina. Bend se zvao 'Omi'. Gitaru su svirali Faruk Jazić i Miro Asetic. Ja sam pjevao, dok je bubnjeve svirao Hadzija. Od tada nisam stao s nastupima, sjeca se Varesanovic dodajuci da je u Domu kulture na Vratniku sa svojim bendom svirao svakog petka, subote i nedjelje.

Nas repertoar se sastojao od popularnih pjesama. Svirali smo stvari Kice Slabinca i Zdravka Colica, koji je tada i startao sa svojom karijerom. Dakle, to je bio nas repertoar. To se sve desavalo 1974. godine. Imali smo svoju publiku. Za te nase nastupe nismo dobijali nikakav novac. Sjecam se da sam uvijek mogao mnogo da pojedem, pa nas je cika Marijan, koji je bio upravnik Doma, vodio na janjetinu. I kad je vidio koliko mogu da pojedem poceo me isplacivati (smijeh). Zezam se, naravno. To je anegdota koju Fahrudin Pecikoza Peca, tekstopisac svih mojih kompozicija, cesto prepricava, prica Hari.

O DJETINJSTVU

Kaze da njegovo djetinstvo najbolje oslikava film Sjecas li se Doli Bel.
Kao da sam onaj Stimac. To su poceci sedamdesetih godina kada se zivjelo skromno. Nije bilo previse sminke, auta i trzisnog drustva. Tada, generalno, nije vladala ljepota. Sada su svi bolesni za ljepotom, da kupimo dobro auto, markiranu majicu. To nam je jedini cilj. Sad smo robovi trzisne globalizacije, objasnjava Varesanovic.

Sjeca se da su u djetinstvu najvise igrali klikera, tapke i fudbala.
Kada nismo na igrankama, slobodno vrijeme smo provodili igrajuci klikera, tapke i fudbala. Zivjelo se na ulici. Najvise smo se igrali fudbala. Ne daj boze da si u donjoj ekipi. Poznat je geografski polozaj naselja Vratnik. Naime, Vratnik je smjesten na suncanoj padini Sarajeva. Kada igramo lopte, ona uvijek silom gravitacije ide prema Bascarsiji. Zato niko nije volio da brani u donjoj ekipi, kaže Hari.
Priznaje da je djetinjstvo za njega najljepsi i najdrazi period zivota.

Sve ostalo je patnja. Poslije benda Omi, oformili smo drugu grupu koja se zvala Sedam suma. Sedam suma je naselje iznad Vratnika. Nakon Sedam suma otisao sam u cuveni bend Zov. Bend je popularan po pjesmi Poletjela golubica. To mi je prvi singl i hit. Tada sam imao 18 godina. Skolu nikad nisam pohadjao. Mislim figurativno. Uvijek sam bio u muzici. Isao sam u sarajevsku Elektrotehnicku skolu. Roditelji, u moje doba, su znali reci: Dobro, pjevas. U redu, pusti to. Imaj neku sigurnost. Zavrsi neku skolu, makar da imas zanat. Eto, bar da imas tehnicku skolu, sjeca se Varesanovic dodajuci da je poslije Elektrotehnicke skole upisao Filozofski fakultet.

Poslije Elektrotehnicke skole sam ganjao neka dva fakulteta - Filozofski fakultet i Fakultet politickih nauka. To je bilo kampanjski. Medjutim, nisam ih zavrsio zbog muzike. Toliko me je uzimala da mi je bila hobi, obaveza i ljubav. Nisam genijalac, osim u muzici. S druge strane ja sam samo jedan obican lik, prica Varesanovic.

Kaze da je u tom period volio da slika.
Imao sam u tom periodu jedan hobi. Koliko sam u njemu uspjesan, nikad nisam saznao. Volio sam da slikam. Zidovi u kuci moje mame su i danas prekriveni mojim slikama. Rijec je o realizmu koji je obojen mojim djetinjastim pogledom na slikanje. Imam oko deset slika. Slikao sam konje, mostove, zgrade, portrete. Volio bih da se pod stare dane vise posvetim tom hobiju. To je za mene jedna unutrasnja sreca.

Isti osjecaj imam kad sam u studiju, kada radim muziku. Kad sam sam, kad nema tog publiciteta. Kad ne stojim pred ljudima i ne moram kalkulisati ili misliti da li se to mora nekome svidjeti. Kad materijalizam i taj predumisljaj udje u soubiznis, odmah je smanjen ugodjaj. A, meni se to desava vec dvadeset godina, objasnjava Hari.

PRVI HITOVI

http://www.nezavisne.com/slike/HARI-MATA-HARI-KONCERT-BRCK.jpg

Tvrdi da je s grupom Zov imao prvi i veliki hit, ali da je najbolje javne nastupe sam imao u Domu kulture na Vratniku.
Tada sam bio najpopularniji. Svakog petka, subote i nedjelje u dvorani je bilo oko petsto ljudi. Tada su me nosili na rukama. Obozavala su nas djeca. To odusevljenje ljudi imao sam tri puta. Mozda u Sava centru nekoliko puta, a to odusevljenje nisam osjetio ni na jednom sarajevskom koncertu. U Domu kulture na Vratniku bio sam najsretniji, prica Varesanovic.

Sjeca se da je poslije grupe Zov otisao u legendarne Ambasadore.
Tada je profesionalost usla u moj zivot, profesionalnost u smislu velikih turneja po Sovjetskom Savezu, koje su trajale po tri mjeseca. Tada sam zaradio ozbiljne pare. Ozbiljno bio u studiju. Ucio komponovati, vidio starije kolege koje to rade.

Znaci, Ambasadori'su mi bili fakultet. Poslije Ambasadora sam otisao u vojsku. Vojni rok sam sluzio u srbijanskom gradu Nisu. Bio sam u muzickoj ceti, tako da mi je i vojni rok obiljezen muzikom. Svirali smo po okolnim selima. Moj zivot je uvijek vezan za muziku. Citavo skolovanje sam muzikom sarmirao profesore da na kraju godine dobijem dobre ocjene. U vrijeme praznika, poput 1. ili 25. maja za organizaciju dobre priredbe uvijek su se obracali meni.

Jednostavno sam znao da organizujem dobru priredbu. Skola je bila mrtva bez mene. I odmah je bila kalkulacija. Trgovina s ocjenama, ha, ha, ha... Generalno se nisam ni puno trudio u skoli. Uvijek sam se vadio'na muziku.

Nakon muzickog obrazovanja u legendranoj grupi Ambasadori, Varesanovićcsvoju muzicku karijeru nastavlja sam.

Izdao sam jedan solisticki album. To je bio zalutali pokusaj. I 1985. godine, napokon, napravio sam projekat svog zivota. To je grupa Hari Mata Hari. Od tada sam napravio oko deset studijskih albuma, zatim lajv album i kompilacije. Imao sam najmanje hiljadu koncerta. Vec radim novi album. Moram priznati da moj rad na novom album nije bas intenzivan.

Najvazniji su ideja i realizacija albuma u studiju. Medjutim, imam mnogo angazmana. Ove godine cu predstavljati Bosnu i Hercegovinu na Eurosongu 2006.'u Atini, zatim zavrsavam muziku za film Duhovi Sarajeva' Mnogo sam radio kao koproducent na projektima Emine Jahovic i Elvire Rahic. Prosle godine bio sam na turneji u Americi. Uglavnom, mnogo sam radio, kazao je Varesanovic.

Moja djeca se nece baviti muzikom

Hari kaze da njegova djeca nemaju zelju da svoj zivot posvete muzici, iako oboje sviraju klavir.

Hvala bogu, nemaju zelju da postanu pjevaci kao njihov otac. Imaju talenta. Oboje sviraju klavir. Vole muziku, ali ne iskazuju profesionalnu zelju. Ja ih podrzavam u tome jer u tom smislu nista nije rijeseno, pocevsi od motiva za rad, autorskih i izvodjackih prava. Drzava ne funkcionira u tom obliku da bi podrzala jednog umjetnika. I sta, da pozelim da mi se i djeca bave muzikom? Ja sam slucajno ispao zvijezda. To sam zasluzio bozjom srecom, talentom i radom.

Ocekuje pobjedu na Eurosongu 2006

S obzirom na to da je Hari Varesanovic predstavnik Bosne i Hercegovine na ovogodisnjem Eurosongu, priznaje da ocekuje visok plasman u polufinalu i finalu.

Ocekujem pobjedu na Eurosongu 2006. Zelim da pobijedim i to mi je cilj. Nisam bio uvrijedjen diskvalifikacijom 1999. godine. Bilo mi je zao jer sam imao dobru pjesmu. Erovizija je realno vratila rejting koji je izgubila devedesetih godina.

Od Istambula se vratila u vanserijski medijski dogadjaj. Nosilac ovogodisnje bh. Evrovizije, Javni radijsko-televizijski servis Bosne i Hercegovine, dao mi je dovoljno odrijesene ruke. Dakle, da to takmicenje dovedem na stepen profesionalnosti i kvaliteta. Zbog toga sam i pristao. Zdravko Colic nedavno je izjavio da mi se divi zbog toga sto sam pristao da ucestvujem na Eurosongu' s obzirom na moju bogatu karijeru. Ja sada imam potrebu da to napravim. Ako ja necu, ko ce? Ulozit cu napor da se u projekat Eurosnog ukljuce svi slojevi drustva. To je zajednicka stvar, tvrdi Varesanovic.
lupiga
Oluja

Member Is Offline

[*] posted on 22-2-2006 at 15:25 Reply With Quote
STING

Gordon Sumner, poznatiji kao Sting, svoje je umjetnicko ime dobio je po crno-zutom, prugastom dzemperu u kojem je nastupao. Od majke, klasicno obrazovane pijanistice, naucio je svirati klavir, ali jazz i gitara su bile Stingove prave ljubavi.

Nakon uciteljske profesije, sivi industrijski grad Newcastle, gdje je odrastao, Sting mijenja za London gdje nastavlja svirati kao profesionalni muzicar. Nedugo zatim, americki bubnjar Stewart Copeland primjecuje Stinga, te ga uspijeva uvjeriti kako je rock muzika put kojim treba krenuti, te uskoro zajedno s britanskim gitaristom Andy Summersom, oformljuje legendarni trio The Police, 1977. godine.

Rock-reggaea pjesma "Roxanne" donosi popularnost bendu. Pjesma napisana kao molba prostitutki, zabranjena od strane BBC-a, istovremeno postaje hit, bas zahvaljujuci cenzuri BBC-a. Ubrzo potom, izlazi prvi album benda Police pod nazivom Outlandos D'Amour a zatim su objavljeni albumi Regatta De Blanc, Zenyatta Mondatta i Ghost in the Machine, s najmanje jednim velikim hitom skinutim sa svakog od pobrojanih albuma.

1983. godine izlazi album Synchronicity na kojem se nalazi Every Breath You Take, hit singl s kojim su The Police sebi osigurali mjesto u istoriji pop muzike. Nakon trijumfalne turneje, Sting odlucuje da je bend, tada u zenitu snage, postigao sve sto je mogao. Na vrhuncu popularnosti bend prestaje postojati.

Stingova solo karijera nije nista manje uspjesna. Njegov prvi album, Dream of the Blue Turtles nastao pod utjecajem jazza, prodan je u svijetu u platinastom tirazu. Soul Cages, iz 1991. godine, na kojem se Sting suocava sa smrcu roditelja i Ten Summoner's Tales, iz 1993. godine, otkrivaju zrelost u Stingovom stvaranju, te oba albuma osvajaju Grammy nagrade.

Mercury Falling, iz 1996. godine, nastavlja meditativno raspolozenje, na kojem tada 45-togodisnji umjetnik razmislja o starenju i svojoj smrtnosti. Brand New Day, hvaljen od strane kritike, pojavljuje se 1999. godine. Sting na ovom albumu spaja razlicite muzicke svjetove; alzirski folk, bossa nova uticaje, funk, francuski rap, gospel i jazz.

Sting, 2001 godine, objavljuje album ... All This Time. Album je sadrzavao pjesme koje je Sting izvodio na turneji 2000.- 2001., na drugaciji nacin, uz nove i dosta bolje ranzmane. Snimljen je u Stingovoj kuci u Italiji, u Toscani gdje je i Brand New Day zacet i snimljen.

Pjesme na narednom albumu Sacred love, otkrivaju kako nedostatak ljubavi moze dovesti do samozavaravanja, izdaje, iracionalnog straha i kataklizmicnog nasilja. Ipak, pjevanje o ljubavi i nije neki umjetnicki pomak, posebno ne za Stinga, koje je napisao neke od najljepsih ljubavnih pjesma naseg vremena. Ljubav je odgovor, ali kako bi opet vladala u nasim zivotima potrebno ju je spasiti od klisea koji su joj izvrnuli smisao, o cemu Sting cesto govori.

Ljubav je odgovor i to Sting nagovjestava u prvoj pjesmi na albumu, Inside.

Cesto mislim da se rijeci Volim te pogresno upotrebljavaju, objasnjava Sting jednog poslijepodneva u Parizu, gdje je album i snimljen. Inside je pjesma o nekom koji je povrijedjen u ljubavi, koji je u opsadi i sakriva se od svijeta. Mislim da nase drustvo podupire takvo stanje. Zivimo u odvojenim zajednicama i plasimo se svijeta izvan njih. Ali oluja lupa na vrata i prije ili kasnije morati cemo se suociti sa time.

Pjesma Whenever I Say Your Name je introspektivna, a uradjena je kao duet Stinga i Mary J. Blige

Na albumu Sacred Love sudjeluje Kipper na klavijaturama i kao programer, te gosti poput Mary J. Blige i Anoushke Shankar, te takodjer dugogodisnji suradnici; gitarist Dominic Miller, klavijaturista Jason Rebello, trubac Chris Botti i bubnjar Manu Katche.

http://i.cnn.net/cnn/2004/SHOWBIZ/Music/02/07/sting.qa.ap/story.vert.sting.3.ap.jpg
Alisa
iz dalekog kraja

Registered: 13-12-2005
Member Is Offline

Mood: :singing:

[*] posted on 27-2-2006 at 15:05 Reply With Quote

ON IM JE U KRVI

Ono sto je za Ameriku bio Elvis Prisli, za Englesku Klif Ricard, to je za Jugoslaviju Zdravko Colic.
Iako je nesumnjivo jedna od retkih pravih zvezda na onim bivsim i ovim sadasnjim jugoslovenskim prostorima, sa svim preimucstvima koje taj pojam podrazumeva u okvirima svetskog sou-biznisa, Zdravko Colic se nikada tako nije ponasao. Ne bar na nacin koji se smatra sasvim primerenim ponasanju jedne tako velike zvezde. Sklon sam da verujem da je, izmedu ostalog, to jedna od javnih tajni njegovog uspeha i trajanja.

Odrastao u Sarajevu, u Mazuranicevoj ulici, pokraj Skenderije i Miljacke. Njegovo detinjstvo, mladalacka interesovanja i snovi ni po cemu se nisu razlikovali od snova i interesovanja njegovih vrsnjaka. Kao i vecina decaka, najpre je poceo da igra fudbal.
Mozda je presudan trenutak u zivotu naseg junaka odluka njegovog oca da mu kupi gitaru.
Prvo je poceo da peva na igrankama i po disko-klubovima. Najpre sa ansamblom "Mladi i lepi", potom je povremeno nastupao sa grupom "Pro-arte", a onda se obreo u "Ambasadorima". Bile su to vec ozbiljne, prave svirke.Kupili su plisana odela i redovno nastupali u Domu armije i Domu milicije. Vreme parkova, klupa, romansi kraj Miljacke i jadranskih avantura prolazilo je, Zdravko je stasavao u pravog pevaca. Godine 1971. u njegovom zivotu pojavio se Kornelije Kovac, muzicar i kompozitor koji je ostavio najveci pecat u karijeri naseg najpopularnijeg pevaca. Legendarni Bata je vec bio cuo za mladog pevaca, a kada se uzivo uverio u njegove glasovne i interpretatorske mogucnosti, odmah mu je ponudio mesto soliste u "Korni grupi". Uslov je bio da Zdravko prede u Beograd. Nije mu bilo lako: vec je bio student prve godine Ekonomskog fakulteta u Sarajevu, i to uspesan, clanovi "Ambasadora" se nisu slagali s njegovim odlaskom u "veliki prljavi grad", a trebalo je i napustiti toplinu i sugurnost roditeljskog doma.

Alisa has attached this image:
zdravko-colic.jpg - 8.44kb
lupiga
Oluja

Member Is Offline

[*] posted on 2-3-2006 at 10:29 Reply With Quote
Simple Minds

Datum rodjenja: 1978.
Mjesto i drzava: Glasgow, Skotska

Simple Minds su iz post-punk art rock benda inspiriranog Roxy Music prerasli u jedan od najpoznatijih pop rock bendova osamdesetih. Bend je nastao iz glasgowskog punk benda Johnny and the Self-Abusers u kojemu je gitaru svirao Charlie Burchill, a pjevac je bio Jim Kerr. U prvotnoj postavi Simple Mindsa iz 1978. osim njih dvojice bili su Tony Donald (bas), kojega je ubrzo zamijenio Derek Forbes, Brian McGee (bubnjevi), kojega je kasnije zamijenio Mel Gaynor, i Mick McNeil (klavijature).

Njihovi su se rani albumi stilski poprilicno razlikovali; na albumu "Life in a Day" bile su artisticke pop pjesme; mracniji i eksperimentalniji art rock album bio je "Real to Real Cacophony", od ova dva po stilu se bitno razlikovao album "Empires and Dance". Sve su se vise preobrazavali u pop bend s albumima "Sons and Fascinations" i "Sister Feelings Call".

"New Gold Dream (81-82-83-84)" bio je njihov prvi album koji se pojavio na top ljestvici u Americi. Jim Kerr se ozenio s Chrissie Hynde, pjevacicom Pretendersa pa su tako ova dva benda i zajedno nastupali na turnejama. Nakon sto je Bryan Ferry odbio mogucnost da otpjeva pjesmu "Don't You (Forget About Me)", umalo je i Jim Kerry postupio jednako jer nije bio zadovoljan stihovima. Srecom, prihvatio je otpjevati pjesmu koja ce im 1985. donijeti svjetsku slavu.

Uslijedio je album "Once Upon a Time", nakrcan uspjesnim singlovima. Simple Minds biljeze komercijalni vrhunac karijere, podvucen trijumfalnim svjetskim turnejama, zabiljezenim na "Live In The City Of Light" 1987. Albumi "Street Fighting Years" (1989.) i "Real Life" (1991.) doveli su do gubitka interesa publike za bend koji je, uprkos tome, uspio opstati kroz devedesete. Kratak bljesak zabiljezili su singlom "She's The River" 1995., ali sva izdanja u tom razdoblju ostaju zanimljiva samo najtvrdokornijim fanovima.

Povratak u staru formu bend ostvaruje 2005., kada na novoj etiketi (Sanctuary) objavljuju vrlo dobar album "Black & White 050505".

http://musica.terra.es/addon/img/musica/1bb9a85simpleminds240x180p.jpg
lupiga
Oluja

Member Is Offline

[*] posted on 21-3-2006 at 15:36 Reply With Quote
Rolling Stones, Ramones - Partibrejkers!

Hocu da znam kuda vodi ovaj put, mene i zivot moj. Ciji je pocetak, ciji je kraj, koji to covek vecnu tajnu zna?

BITI ISTI, BITI POSEBAN, BITI SLOBODAN, BITI SAMO SVOJ!

Ovih nekoliko reci iz naslova, bilo je sve sto je Zoran Kostic - Cane rekao pred MTV kamerama daleke 1988. U okviru emisije koja je imala ideju da predstavi tadasnju YU rock scenu, Gile, Vlada Divljan i drugi su probranim i sofisticiranim izrazima opisivali svoje poglede na svet i muziku koju su stvarali. Cane je namrgodjen, gledajuci kameru u oci, najkrace i najtacnije opisao zvuk svoje grupe -Rolling Stones, Ramones - Partibrejkers.

Beograd je krajem 70-ih bio cudan, pa i nadrealan grad. Sa jedne strane mnostvo koncerata domacih i inostranih grupa, a sa druge strane apsolutna dosada. Kafane u kojima su kelneri u 21.30 donosili poslednju turu pica, nedostatak klubova koji su postojali u severnijim republikama, skroman bioskopski repertoar i svega 2 TV kanala nisu pruzali gotovo nikakvu sansu za zabavu. Iako sa odredjenom vremenskom zadrskom, punk se probijao i tekao ulicama tada 1-milionskog Beograda. Prva generacija punk klinaca, uglavnom sastavljena od diplomatske, generalske i direktorske dece okupljala se u parku ispod Moskve i ispred SKC-a. Nabavka martinki, koznih jakni i original ploca za punk elitu nije bio poseban problem, i pomalo sa visine gledali su na one koji su flomasterima na iscepanim dzins jaknama ispisivali A u krugu, simbol anarhije kojoj se stremilo.

U inat dosadi

Cane je po socijalnom statusu bio mnogo slicniji pravim engleskim punkerima od ostatka skorojevicke ekipe. U borbi protiv dosade klinci pocinju da prave bendove koji tih godina nicu kao politicke partije u Srbiji neku deceniju kasnije. Vodjen animalnim instinktom, 15-godisnji Cane prepoznaje da mu je muzika sudbina i 1979. osniva prvi bend - Kopilad. Sledece godine se priruzuje kultnoj Urbanoj Gerili, da bi 1981. sa Zikom Todorovicem (bubnjevi) osnovao Radnicku Kontrolu. Prvi (i jedini) vinilni otisak bend ostavlja na veoma znacajnoj kompilacijskoj ploci Artisticka Radna Akcija koja predstavlja krucijalno svedocanstvo o toj fazi razvoja YU Rock'n'Rolla. Na ploci su prvi put potpisani mnogi ljudi koji ce nekoliko godina kasnije zauzeti kljucne pozicije u domacoj umetnosti. Pored Caneta i Zike (kasnije u Disciplini i EKV-u, i u mnogim domacim filmovima) tu su i DJile Markovic, basista Kontrole (danas Supernaut), Ilke (Bezobrazno Zeleno, kasnije u Corbi i Babama), celokupna postava Skripca (kasnije u Familiji, Kosavi, Sklekovima...), Banana (Pasta ZZ, kasnije El.Org), Misko Plavi (Via Talas, kasnije Pedja D'Boj bend, Piloti, Mornari), Slobodan Nesovic - Loka (danas vlasnik izdavacke kuce Automatic), Branko Rosic - Rosa (Urbana Gerila, danas u Viborg Dalas), Vladimir Arsenijevic (Urbana Gerila, danas priznati pisac), Bojan Banovic (Petar i zli vuci)... Radnicka Kontrola je na ARI predstavljena sa 2 pesme - brzo zaboravljenom TV u koloru i Dosadom koja se i danas povremeno moze cuti na radio talasima.

Zeton za rajski voz

Neposredno po izdavanju ploce, Cane i bubnjar Manzanera (Goran Bulatovic) 1982. prave novi bend intrigantnog imena - Partibrejkers. Grafiti sa tim imenom ubrzo ulepsavaju beogradske zidove i bend pocinje sa svirkama koje mu ubrzo donose status kultne underground grupe. U tadasnjoj postavi benda gitare su svirali Anton (ex-BG5, Butik, Sine) i Ljubisa Kostadinovic - Ljuba (ex-Republika). Za ono vreme vise nego neobicno, bend bez bas gitare! Brejkerski skoro 4 godine cekaju na objavljivanje prve solisticke ploce. U medjuvremenu, sansu im pruza kultni radio dzokej Zoran Modli, koji pesmu Radio utopija stavlja na album Demo top Ventilatora 202. U toj pesmi Cane promovise svoj pripovedacki i nazalni nacin pevanja koji ce nekoliko godina kasnije postati zastitni znak benda. Stihovi Radio utopije nagovestavaju vizionarstvo i umetnost da se sa malo reci kaze mnogo:...samo jedan od mnogih dobija zeton za rajski voz,...ja sam ionako placen da budem klovn, a to i volim. Na ovoj, takodje znacajnoj ploci pored Brejkersa pojavljuju se i Rex Illusivii, Misko Plavi, Mira Mijatovic, Bojan Banovic, Bojan Pecar i Laki Pingvini sa demo verzijom prvog domaceg dance hita -Mozda, mozda. Deceniju & kusur kasnije B-92 objavljuje kompilacijski CD pod imenom Radio Utopija na kome su Brejkerski predstavljeni pesmom 'Hocu da znam'.

Partibrejkersi odlucuju da producentsku palicu za snimanje albuma prvenca povere Koji, i to se pokazuje kao odlican potez. Medjutim, tadasnji rock establisment odbija da u svoje redove primi gnevne beogradske momke i album posle godinu dana na jedvite jade izdaje zagrebacki Jugoton, prethodno objavivsi pilot singl 1000 godina/Veceras. Bez ikakve reklame, Partibrejkers I prolazi dosta lose uprkos nekolicini velikih hitova (1000 godina u novoj verziji,Stoj Dzoni,Ona zivi na brdu i Ulicni hodac).

Pogled sa margine

Iako su svojim rhythm'n'bluesom gradjenim na punk temeljima uspeli da zainteresuju novinare i deo urbane ekipe vecih SFRJ gradoba, Brejkersi i dalje ostaju na margini. Postava se popunjava dolaskom basiste Muneta (Dime Todorov, ex-Radost Evrope), a na bubnjarskoj stolici se smenjuju Vlada Funtek, Igor Borojevic i Marko Milivojevic.

Put do zvezda posut je trnjem, i tabani Brejkersa nastavljaju da krvare. Sledeci album (snimljen 1988.) takodje ne nailazi na razumevanje izdavaca i Cane & co. su prinudjeni da ga objave za malu i ne narocito ambicioznu beogradsku kucu Jugodisk, koja nije nameravala da u reklamu ulozi iole ozbiljnija sredstva. Ovaj album je bilo relativno tesko naci i u Beogradu, a o ostatku SFRJ da i ne pricamo. Bend je muzicki sasvim sazreo i pesme pisane po svim standardima garaznog R'n'R-a udaraju pravo u centar. Barijere se ruse i ovim albumom Beograd konacno prihvata Brejkerse u svoje hladno narucje. Pesme sa tog albuma i danas predstavljaju okosnicu koncertnog repertoara zurkolomaca" - 'Prsten', 'Put', 'Ja se ne vracam', 'Meseceva kci', 'Pet ispod nule', 'Nema cure'...

Anton suvereno gospodari tonom benda i polako se etablira kao znacajan gitarista tadasnje scene, tako da u izboru casopisa Rock osvaja prestiznu titulu najboljeg gitariste, ispred Tocka, Vlatka i drugih.

Hipnotisana gomila

Trecim albumom (Partibrejkers III - 1989) Brejkersi zadaju konacni udarac rock establismentu koji je pod pritiskom hiljada fanova primoran da razmakne redove i primi Brejkerse u prvu rock ligu. Iako ortodoksni fanovi koji su bend pratili od opskurnih pocetaka, album zbog donekle komercijalnije produkcije proglasavaju prodajom, istina je sasvim suprotna. Bolji studijski uslovi omogucili su bendu da najzad pesme snimi onako kako su Cane i Anton od pocetka i zeleli. Ovo je najbrejkerskija ploca i tih godina je bilo nepristojno organizovati zurku bez ovog LP-ja, ili makar na kaseti snimljenih hitova - 'Kreni prema meni', 'Sunca sin', 'Zemljotres', 'Najbolje se putuje', 'Ono sto pokusavam', 'Daleko od srca' i pogotovo 'Hipnotisane gomile'. Cane je shvatio i bolno tacno opisao tadasnji socijalni trenutak -Mi ne idemo nikud i ne radimo nista, mi smo jedna velika hipnotisana gomila, al' ja znam kljuc, ja poznajem tu bravu, otkljucacu i stavicu ti svasta u glavu, medjutim, bilo je kasno. Kljuc je vec bio u rukama Slobodana Milosevica koji upravo tad ucvrscuje svoju vlast koja ce hipnotisanoj gomili u narednoj deceniji donositi samo smrt, bombe i bedu.

Kiselo + Slatko = Gorko

Iako se prvi (kasetni) album Brejkersa u novoj & skracenoj verziji YU zove Zabava jos traje (Sorabia Disc - 1992), svima je jasno da je vreme zabave za nama i da nam predstoji vreme noza i suza. Iako 18 zestoko otprasenih numera stavljaju ovaj album u red najboljih domacih live ostvarenja, tiraz je gotovo porazan - tih godina nije nam bas bilo do muzike. Pakovali su se koferi, krilo se od vojnih pozivara pozenskim stanovima (stanovima bez muske glave, u kojima pozivari nisu imali sta da traze) ili se ginulo po frontovima, prema sopstvenom ili izboru sudbine.

Prvi nesto mirniji period (1994 - doba deda Avramovog dinara) Brejkersi obelezavaju najcudnijim albumom u karijeri, Kiselo i slatko" (prvi imenovani album, u uzdanju B-92). Medjutim, pesmama je preovladavao gorki ukus. Gonjeni beznadjem, Brejkersi odlucuju da baladom Molitva Svevisnjeg zamole za spas. Izvanredno jaka pesma sa bolnim urlikom preostale urbane populacije - 'Hocu da znam' (...hocu da znam kuda vodi ovaj put, mene i zivot moj) pocinje da se vrti na radio talasima ali neposredno pred najavljeni promotivni koncert Brejkersi se povlace. Glasine u stilu Cavke ima sidu, a i Cane se ne oseca bas najbolje kolaju gradom, ali se kasnije ipak uspostavlja da je frontmen Brejkersa imao zdravstvene probleme sa grlom. Bend se povlaci u ilegalu, sto ne smeta njihovom rejtingu koji neprestano raste. Na sve redjim privatnim zurkama koje ustupaju mestu turbo divljanju po beogradskim splavovima, zvucnici pucaju pod naletima anti-ratne himne Slusaj 'vamo" (Rimtutituki bend - Cane, Gile, Milan...).Necemo da pobedi narodna muzika, Mir, brate, mir,Kuda svi - nemoj i ti, Ko izda bice prokleta pizda... samo su neke od parola kojima je pokusavano zaustavljanje ludila koje je zavladalo zemljom. Nazalost, narodna muzika je odnosila pobede na svim frontovima, a proklete pizde su zaposele naslovne strane i TV kanale, ostavljajuci ostalima jedino prostor na stranama rezervisanim za citulje.

Zavladalo je ledeno doba u kojem su primitivni i beskarakterni iskoristili priliku koja im se inace nikad ne bi ukazala. Ledeno doba, napolju je vruce... peva Cane na najhermetickijem i jos uvek neshvacenom albumu Ledeno doba (1997 - ZMEX), objavljenom godinu dana posle kompilacije Najbolje od najgoreg (1996 - Musicland). Cane se bezeci od gradskog zivota povlaci u Zrenjanin, gde pokusava da povrati zdravlje i dusevni mir. Potpomognut mladim snagama (iz bendova Gluve kucke i OPO) i uronjen u religiju Cane pronalazi novu snagu i postaje glasnogovornik onih koji nisu pristajali da im politicari odredjuju koga ce da mrze, a koga da vole. Koncert Ne padaj pobednice kojim je proslavljena 15-godisnjica rada Brejkersa, zamisljen je kao svojevrsni popis. Brejkersi su zeleli da vide koliko nas jos ima. Medjutim, Svevisnji bas i ne voli R'n'R, pa je tog 3. septembra 1997. lilo kao iz presecene aorte. Organizovani autobuski prevoz iz mnogih provioncijskih gradova je otkazan i na Kalemegdanu se skupilo tek negde oko 30.000.
Ratne godine Brejkersi provode povuceno povremeno svirajuci u zemlji, ali i probijajuci ratne barikade nastupima u inostranstvu. Upravo se spremaju da (po sopstvenim recima) snime ooopasan album...

http://www.rockexpress.org/arhiva/rex2930/cane3.jpg

lupiga
Oluja

Member Is Offline

[*] posted on 22-3-2006 at 15:18 Reply With Quote
HLADNO PIVO- Autopivografija

Da bismo otkrili stvarnu pozadinu grupe moramo se vratiti u daleku 1983/84 i O.S. Ada Prica u Stenjevcu- Zagreb, odnosno u njihov tamburaski orkestar gdje su Zok i Tedi imali prvi susret sa instrumentom srodnim obozavanoj gitari.

Nekoliko stotina metara dalje u O.S. Edvard Kardelj je isao mali rukometni Mozart teske kategorije zvani Suba, imao je devedesetak kila i tesku ruku, sto ce se pokazati presudnim za njegov kasniji glazbeni angazman (osim sto je spavao u istoj sobi sa Zokom). Istovremeno, u Tuzli je zivio djecak crne kovrcave kose i prilicno problematicnog ponasanja, koji je savrseno govorio njemacki zahvaljujuci cinjenici da se rodio u Njemackoj. No, trebale su pune tri godine da bi se ova legendarna cetvorka sastala i zapocela put poplocen pivskim cepovima i zaliven bujicom hladnog napitka sa 3-5% alkohola. Iskreno govoreci, bili su tu u kombinaciji jos dva frenda, ali su otpali zbog razloga koje sad necemo navoditi.

Nu, cetvorka je imala bend i prije instrumenata i prije nego sto su pijevac (Mile) i bubnjar (Suba) uopce imali iskustva sa svojim buducim ulogama u bendu.

Velika je steta sto nisu sacuvane kazete sa prvim snimcima obrada Ramonesa (7-11, R'N'R Highschool itd.) jer bi to bio ultimativni dokaz svim zlobnicima kako taj bend nije imao nikakvu perspektivu. U to doba (1987.) se Hladnom Pivu pridruzio Stipe (danas ex Falschspieler) koji je svirao drugu gitaru. Tako je ova petorka nastavila sa bjesomucnim uvjezbavanjem svega sto im je bilo dobro (RAMONES, SEX PISTOLS, DEAD KENNEDYS, MOTORHEAD, AC/DC, JUDAS PRIEST, ZABRANJENO PUSENJE, EL. ORGAZAM. STONES, BEATLES, AZRA, itd. itd.) dokazujuci da i najbolja pjesma moze zvucati grozno ako dodje u prave ruke.

Ipak, kako svaki trud donese plodove, uz sastanke u parkicu i opijanje, bend je uspio sloziti repertoar i 21. 05.1988. odrzao svoj prvi i legendarni koncert u sklopu izvidjackog natjecanja u malom zagorskom mjestu Kumrovec.Vec na tom koncertu je izbila tuca i nered, tako da je to utemeljilo zvuk grupe i dalo dodatni poticaj daljnjem radu. 1988. godina je obiljezena i neuspjelim koncertom na Jarunu koji nije odsviran jer bubnjar benda koji je svirao prije nas nije htio dati bubanj, tako da smo u pola noci utovarili kopiju Marshalla u tramvaj i krenuli put Gajnica (steta sto tramvaj nije vozio do Gajnica).

Odsvirali smo i tri koncerta u tri dana u Drustvenom domu tvornice RIS pred nasim mnogobrojnim djevojkama, prijateljima i rodbinom, te lokalnim alkosima. Odusevili smo i susjede okolnih zgrada opcine Susedgrad, te izvidjace na koncertu u omladinskom naselju Sedam sekretara SKOj-a u sklopu akcije Putevima borbe zagrebackih ilegalaca, gdje smo Mile, Tedy i ja, uz jos dva kompica osvojili 2. mjesto na tom orjentacijskom natjecanju. 1989. je bila prijelomna jer Stipe odlazi iz benda, a nas cetvorica snimamo prvi demo sa sest pjesama (Fur immer punk, Bonzo, Savrseni marginalci, Niemals, Buntovnik i celicne zavjese) pocetkom rujna u cetverokanalnom studiju kod Joze na Tresnjevci.

Tjedan dana nakon toga Mile i ja odlazimo u vojsku, a Tedi ostaje civil jos tri mjeseca. Po povratku iz vojske 1990. pocinjemo sa ucestalim probama sto rezultira pjesmama Princeza, Heroin, Dobro vece, Trening za umiranje, Buba svabe, Zakaj se tak' oblacis, Pjevajte nesto ljubavno. Iste pjesme uz preradjene Marginalce snimamo kod Denisa u Sopotu (kasnije poznatijeg kao Denyken) sto sve skupa 1991. izlazi na kazeti u produkciji nezavisne kuce Megatherium rec.

Nasli su se tu i neki snimci iz sklonista i sa prvog dema pa je sve zajedno rezultiralo jednim raritetnim izdanjem koje danas ima visoku vrijednost. Uslijedili su koncerti u KSET-u i Video-teatru, gdje smo bili iznenadjeni prijemom publike. Poslije jedne svirke u KSET-u prisla su nam dva video manijaka iz Dugava (kvart u Zagrebu) ponudivsi nam snimanje video-spota za pjesmu po nasem izboru. Mi smo se odlucili za Buba svabe, snimivsi spot kod Mileta u kuci za 200 DEM .

Premijera spota je bila Na Hit-depou u travnju 1992 i to nam je otvorilo put ka sirem medijskom proboju. Te godine su nas na jednom koncertu zapazili A.Dragas i T.Sunjic i ponudili nam snimanje ploce za njihovu etiketu T.R.I.P. records. U to doba su bili u pregovorima sa Croatia Records kao distributerom i proizvodjacem.

Prvi rezultat toga je kompilacija T.R.I.P. zone, gdje smo se pojavili sa dvije pjesme. Nedugo zatim dobivamo ponude za koncerte u Sloveniji i to kao predgrupa KUD IDIJOTIMA u Ljubljani(17.12.), te na festivalu u Tivoliju na kojem smo svirali sa Dr. Neletom Karajlicem i njegovom frakcijom Zabranjenog pusenja. U medjuvremenu, dobivsi garancije kako nam se nitko nece uplitati u zvuk i tekstove, ulazimo u studio BEST MUSIC u Vrbiku u Zagrebu i tamo snimamo tokom mjeseca studenog nas prvi album imenom Dzinovski.
Zbog raznoraznih peripetija, ploca je ugledala svjetlo dana pocetkom treceg mjeseca 1993. godine i napravila je svojevrstan bum u medijima.

Zaredalo je desetak koncerata po Hrvatskoj i Sloveniji na kojima smo bili izvrsno prihvaceni. Cinilo se da je bend konacno krenuo svojim putem. No, nije sve bilo tako sjajno kako je izgledalo. Zbog raznoraznih razloga i neslaganja u lipnju iste godine Tedy odlazi iz benda, a zamjenjuje ga Hadzo iz kultne grind-core grupe PATARENI. Tada smo stvarno poceli ozbiljnije raditi i puno cesce imati probe, jer se Hadzo fenomenalno uklopio u bend. Dok smo pripremali pjesme za nas drugi album, odsvirali smo nekih cetdresetak koncerata po Hrvatskoj i Sloveniji, te jedan u Austriji u Bregenzu.

Usput smo dobili i diskografsku nagradu PORIN za najbolji alternativni rock-album. Kristalna dvorana nam nije bila po volji, tako da tu nagradu ne bih ubrojio u nama najznacajnije dogadjaje u nasoj karijeri. No, definitivno najdrazi koncert u karijeri smo imali 11. listopada 1994. u maloj dvorani Doma sportova ispred RAMONESA. Imali smo tremu i odsvirali vjerojatno svoj najbrzi koncert ikada, ali vrijedilo je.

1995. u veljaci ulazimo u studio snimiti album G.A.D.. Opet za T.R.I.P./ Craotia rec. Album se u prodaji pojavljuje u svibnju iste godine i donosi nam mnostvo koncerata, tako da 19.01.1996. idemo i u Skopje. U to doba vec polako pripremamo nove pjesme, ali i vodimo razgovore sa par nezavisnih kuca glede naseg slijedeceg nosaca zvuka. Nas izbor pada na Jabukaton i u ozujku 1997. odlazimo u Ljubljanu snimiti treci album Desetka .

Izvrstan producent (J.Krizaj) i studio urodili su najbolje snimljenim albumom Hladnog piva na kojem smo izlijecili sve frustracije uzrokovane eventualnim nezadovoljstvom na prethodne dvije ploce. Album izlazi pocetkom lipnja, a u slijedecu godinu i pol sviramo gdje god ima struje. Posebno su nam dragi koncerti ispred NOFX i THERAPY, te mini turneja po Njemackoj u travnju 1998. U rujnu po prvi put sviramo u BIH, i to u Sarajevu kao gosti Zabranjenom pusenju. Krajem 1998. odsviravsi posljednji koncert u Celju 12.12.1998.

rastajemo se sa Hadzom. Pred Bozic na probu nam, na preporuku Cindre naseg ‘webmastera’ (ex ABZZ-NORMALAN), dolazi Sokec i shavacamo da je kemija tu i da H.P. ima novog basistu.

1999. godina prolazi u pisanju i uvjezbavanju novog materijala koji zavrsavamo taman prije Subinog odlaska u vojsku. 10.05. Subu privremeno zamjenjuje Matko, nas prijatelj iz Makarske sa kojim sviramo neke koncerte po Hercegovini, Sloveniji i Hrvatskoj. Od 16. do 23 kolovoza snimamo Pobjedu, po nasem misljenju, do sada najbolji dugosvirajuci projekt.

Ponukani iskustvom iz ranije faze diskografskog neiskustva, ovaj put odlucujemo sami kontrolirati cijelu stvar, pa Pobjeda izlazi pod okriljem nase nezavisne etikete GAJBA RECORDS u koprodukciji sa distribucijskom i izdavackom kucom DANCING BEAR.

Znacajno je spomenuti da nam se ovdje pridruzuju i Stipe, nas prijatelj iz Makarske, svirajuci trubu, te Milko klavijaturist (ili Milko pozadinac kako bi Bare rekao), stari gajnicki freak odgojen na svim mogucim rock stilovima. Stipe se od tada pridruzuje HP-u i na koncertima. Prvi singl i video spot sa ŤPobjedeť je Politika…eskapisticki kabaretski country-boogie o bijegu pred politickim bombama u toplo ljubavno gnijezdo. Ta pjesma izlazi uoci sijecanjskih izbora 2000. i zavrsava na prvim mjestima top-lista u Hrvatskoj.…

Mislimo da smo sa ovim albumom i pricom oko njega lagano izasli iz klasicnog sirovog punk zvuka undergrounda i uputili se smjerom koketiranja sa svim mogucim glazbenim pravcima. Naravno, vuk dlaku mijenja, ali cud nikada. Hladno pivo je prije svega koncertni bend i u nasim glavama razigrala se ideja o prvom live- albumu.

Te, 2000. godine odsvirali smo turneju od oko 60-ak koncerata, dobili dva Porina (video spot i alternativni album) i umorni od tolikog puta odlucili stati na loptu, svakodnevni poslovi oduzimali su nam energiju i inspiracija je patila, tako da smo dogovorili da cemo uzeti malu pauzu dok nam se ne posloze kockice.

Dosli smo do zida na kojem je pisalo ŤKUDA DALJE ?ť. Rupa u zidu se pojavila u obliku live albuma ŤIstocno od Gajnicať snimljenog 19. i 20. 10. 2000. g. u zagrebackom klubu ŤTvornicať. Album izlazi pocetkom prosinca iste godine.

Vecina pjesama zvuci sirovo i zakljucuje fazu benda do tih dana, u par pjesama smo pozvali Jaksu Kriletica iz tada jos postojecih ŤJinxať da svojim saxofonom podeblja Stipine trube i doda drugaciji stih zvuku.

2001. neki clanovi lagano prelaze tridesetu i Hladno pivo opet dolazi pred zid. Mile snima solo album ŤU dva okať sa bendom Putnici od svojih pjesama koje HP-u nisu legle (stajale bi HP ko piletu sise kako Mile lijepo rece jednom). I tada krecu glasine da se Hladno pivo raspalo ili da je promijenilo pjevaca ili da Mile ima novi bend. Cinjenica je da smo mi tada lijepo sljakali svaki svoje poslove, tu i tamo tulumarili tu i tamo imali probe i zivjeli manje od glazbe, a vise od svojih svakodnevnih poslova.

Mile je odsvirao par svirki sa Putnicima, promovirao album koji je snimio, bili smo mu i gosti na zagrebackoj promociji. Za to vrijeme na probama HP-a se polako naziru obrisi novog albuma. U travnju 2002. g. potpomognuti Ozujskim pivom snimamo ŤHimnuť posvecenu nastupu nase reprezentacije na Svjetskom prvenstvu u Japanu. 26.11.2002. na svjetski Dan nenasilja nad zenama u suradnji sa zenskom udrugom B.a.B.e. promoviramo video spot za pjesmu Samar
posvecenu borbi protiv nasilja nad zenama.

Pjesmu je producirao nas stari prijatelj Denyken i dogovorili smo se da preuzme brigu i oko albuma. Denyken nam je na probama u fazi zavrsavanja novih pjesama otvorio vidike i polako nas navodio na profesionalno bavljenje glazbom.

Album Samar je sniman u Miletovoj kuci od veljace do travnja 2003. g. Na ovom smo albumu pokusali nastaviti tamo gdje je ŤPobjedať zavrsila, usaditi pjesmama dozu kabaretskog nastupa, trudeci se da muzika vjerno oslikava tekstove.

Konacno, 07.06. 2003. izlazi dugoocekivani sesti album HP-a ŤSamarť. Prve euforicne reakcije su bile za nas iznenadjujuce, pjesma Zimmer frei se vrtila non-stop, duet sa Edom Maajkom u Tesko je ful biti kulť takodjer, sviramo sve vise, od Austrije i Njemacke preko Slovenije do BiH i SiCg. 10.12.2003. na Dan ljudskih prava dobijamo nagradu HHO-a Josko Kulusic za promicanje ljudskih prava na podrucju medija.

Miletu je sve teze otici i u kino, ljudi ga zaskacu na svakom uglu. U ozujku 2004. na dodjeli Porina dobijamo cetiri staklena kipica (video spot, vokalna suradnja, najbolja izvedba grupe s vokalom i rock album). Sve to skupa smo proslavili na nasem velikom koncertu 20.04.2004. u 20h i 04 min. u zagrebackom Domu sportova. Taj koncert je definitivno potvrdio da se toliki rad isplatio.

Uz Edu Maajku, Zadrugu, KUD Idijote, Superhikse, Ibricu Jusica sa Arcijem, opernim pjevacem Tomislavom Bekicem, Nikom i Bruceom iz Pure Stems Packa kao gostima dostojanstveno smo usli u rock'n'roll punoljetnost. Hladno pivo, dragi moji, svira i dalje, trudimo se biti svoji i djelovati iz sebe ocekujuci nas prvi DVD.

http://www.geocities.com/SunsetStrip/Underground/7290/hp.jpg

lupiga
Oluja

Member Is Offline

[*] posted on 25-4-2006 at 15:33 Reply With Quote
LETU STUKE

Sarajevo, Bosna i Hercegovina

Sarajevska grupa Letu stuke nastala je jos davne 1986. godine kada su je oformila cetiri sarajevska srednjoskolca. Pod utjecajem punka i novog vala clanovi grupe prikljucuju se post novovalnom pokretu stvarajuci distancu prema tadasnjoj cuvenoj sarajevskoj pop skoli.

Prva postava grupe - Admir Ahmetovic (bubnjevi), Damir Terzic (gitara), te autorski dvojac Nedim Sinanovic (bas) i Dino Saran (vokal), koja je zaintrigirala tadasnje glazbene kriticare, pocinje intenzivno raditi, svirajuci na mnogobrojnim koncertima tadasnje sarajevske demo scene. Sa nekoliko jakih pjesama grupa je potkraj 80-tih bila prihvacena kao lokalna sarajevska koncertna atrakcija.

Letu stuke, koje su u neobicnom imenu sacuvale repliku iz davno zaboravljenog partizanskog filma, zbog raznih previranja, odlaska u vojsku, te pocetka ratnih zbivanja, svoj rad su stavili na hold. Clanovi benda raselili su se na sve strane svijeta, dok se Dino Saran, nakon kratkog boravka u Zagrebu, vrativsi se u Sarajevo gdje uz pisanje pjesama za hrvatske glazbenike, ponovno pocinje ozbiljno razmisljati o reaktiviranju benda.

Uz njegovu upornost, te uz veliku podrsku aranzera, producenta i perkusionista Djani Pervana, koji se u medjuvremenu odselio u Pariz gdje postaje nezamjenjivim clanom Rundek Cargo Orkestara, u veljaci 2005. godine, grupa Letu stuke, u nesto izmjenjenom sastavu, ponovno ulazi u studio i napokon, nakon 17 godina iscekivanja, pocinju sa snimanjem svog prvog studijskog albuma.

Diskografska kuca Menart u autorskom rukopisu Dine Sarana ciji se potencijal moze primjetiti na novim albumima rock skupine Elektrobude, te nesto komercijalnijih izvodjaca poput Gorana Karana, Crvene jabuke, prepoznaje veliki potencijal slobodno najavljujuci sam album kao jednim od sigurno najinteresantnijih alter-pop albuma koji ce se pojaviti ove godine.

Uz neizostavni dvojac Dinu Sarana (autor tekstova i glazbe) i Djani Pervana, grupu upotpunjuju Samir Ceremida (bas), Dejan Pejakovic (gitara) i Duco Vranic (klavijature, clan Rundek Cargo Orkestra). Uz Djanijevu produkciju, koja se mnogo vise temelji na njegovu pariskom backgroundu nego na tradiciji sarajevske pop skole, Dino je napokon dobio priliku pokazati sve sto moze.

Album donosi 14 pjesama razlicitih glazbenih ugodjaja medju kojima u prvi plan dolaze pjesme "Minimalizam", "Sunce" (u kojoj gostuje Darko Rundek),"Ulice" i "Tuga".

http://www.barikada.com/slike03/letu_stuke_dino_saran01.jpg

Dino Saran

lupiga
Oluja

Member Is Offline

[*] posted on 28-4-2006 at 10:49 Reply With Quote
Edo Maajka

Datum rodjenja: 22.12.1978.
Mjesto i drzava: Brcko, BiH

Poznavati Edu Maajku slicno je kao da ste upoznali cijeli kraj u kojem je rodjen i ono sto su ljudi tamo voljeli i vole. Edo voli ribiciju i dobru zabavu, voli sport, dobru muziku i dobro popit'. Utjelovljuje dobar duh bosanskog naroda i kraja otkud je potekao.

Njegov zivot vjerojatno se nikada ne bi isprepleo s nasim da nesretnog 04. svibnja 1992. rat nije zahvatio i njegov kraj, pa je bio prisiljen pobjeci u selo Ogradjenovac nadomak Brckog. Kamionom, kao i mnostvo ljudi zahvacenih ratom, prelazi u Hrvatsku gdje prvo u Privlaci kraj Zadra, a zatim i u Zagrebu pronalazi svoje mjesto pod suncem. Kako sam kaze: Dos'o sam u Zagreb prije 9 godina i ovaj grad prihvacam kao svoj. Imam purgerski naglasak, volim Dinamo, skandirao sam za Radio 101, skandirao za sindikate. Bio sam tu kad se mijenjala vlast, kad je Dinamo rokn'o Partizan 5:0, kad je rikn'o Njofra... Tu sam prvi put guzio, prvi put se napio, prvi put rep'o, prvi put skoro sve.

Ipak, vraca se u Bosnu kako bi studirao strojarstvo i kriminalistiku. Za vrijeme boravka u Tuzli, Edo postaje jedan od clanova hard core grupe Diskord koja kasnije mijenja ima u DEFENCE. Ta grupa postaje jedna od boljih u Tuzli i BiH. Njihov demo singl Obrana 99 postaje hit godine na radio-postaji Hit u Brckom.

Iako izgleda kao tezi hardkoras, bar po masi, Edina ljubav ipak je hip hop i rap. Edo lakocom radi tekstove i prvo se promovira na radio stanici Kameleon gdje izvodi prvi bosanski freestyle u emisiji FM JAM. Ta emisija okuplja oko sebe mlade neafirmirane umjetnike koji zajedno cine grupu Disciplinska komisija i ciji je Edo clan.

Nakon godinu, dvije Edo odustaje od fakulteta, vraca se u Zagreb gdje ide do Shota (Elemental) i moli ga da mu da jednu podlogu na veresiju (dug, djemdo). Prvo snimaju Minimalni rizik, a nakon mjesec dana i pjesmu Mahir i Alma. Pjesme su se prvi puta zavrtile na emisiji Blackout (Frx, Phat Phillie) i reakcije su bile odlicne.

Edin talent prepoznaju izdavacke kuce, a on se odlucuje za Menart, koji mu priprema prvi studijski album Slusaj mater. Album izlazi u jesen 2002., producenti su Dash, Koolade i Shot, a vec prvi singl Znas me postaje veliki hit, kako u Hrvatskoj, tako i u ostalim zemljama bivse Jugoslavije. Edo je tijekom 2003. postao daleko najpopularniji reper u zemlji, osvojio pregrst nagrada (Zlatna Koogle, Davorini, Porini, Crni macci) i jos ucvrstio poziciju novim uspjesnim singlovima s albuma, ali i atraktivnim gostovanjima na pjesmama Ganja (So!Mazgoon) i Tesko je ful biti kul (Hladno pivo). Imao je i vrlo uspjesnu zajednicku turneju s The Beat Fleetom, a godinu je zakljucio velikim hitom Prikaze.

Neumorni Edo snimio je drugi album, cak 19 pjesama pod zajednickim naslovom No sikiriki. Istoimeni singl je ovladao eterom, animirani videospot u produkciji svedskog medija tima Werk podijelio publiku, dok se album odmah nametnuo kao jedan od glavnih favorita za najbolje domace ostvarenje godine.

Presavsi jadransku obalu i popunivsi koncertni raspored za promotivne nastupe uz No sikiriki album do kraja 2004. u inozemstvu, Edo se spremao za najveci koncert tog dijela karijere. U Domu sportova 2. listopada 2004. nastupio je pred skoro 9 tisuca ljudi. Novinski i Internet napisi hvalospjevima su obasuli nastup ispravno detektirajuci Edu kao karizmaticnog opcenarodnog covjeka, svojevrsnog Johnnyja Stulica svoje generacije.
Na krilima takvih uspjeha, No sikiriki je ponovio i nadmasio rezultate prvijenca, osvojivsi novi naramak Porina, Koogli i Davorina.

Pocetkom 2006. pojavljuje se To mora da je ljubav, najavni singl treceg Edinog albuma. Stigo cumur u ducane stize 30. ozujka.

http://www.dobrevibracije.dk/fotografije/edo_maajka01.jpg

lupiga
Oluja

Member Is Offline

[*] posted on 10-10-2006 at 10:16 Reply With Quote
Halid Beslic

Nece njegove pjesme biti nimalo losije, niti ce ta nesretna odluka izbrisati cinjenicu da je rijec o druzeljubivom i sirokogrudnom bicu koje je, ponekad se cini, toliko spremno davati da izgleda kao da je sam sebi na zadnjem mjestu.

Opet, ostaje gorak okus i nesto praznine od razocarenja da je Halid Beslic pristao biti dio neonacionalistickog cirkusa Harisa Silajdzica, jednog od onih zagovornika gradjanske drzave Bosnjaka i muslimana, lidera stranke za upravne odbore i strane investicije visokoprocentualnog rastaljivanja.

Estradni hljeb nije nimalo lak, ma koliko se drugacije cinilo: nema slave bez masovne popularnosti, a popularnosti bez podilazenja. Svako ko hoce odmaci od ilidzanskih turbo-folk hramova ili nastupa u popularnim okupljalistima studenata, mora, jednostavno, uciniti sve da se dopadne: hvaliti svasta i svakoga, smijesiti se, ne zamjerati se... Angaziranost u muzickom izrazu ili, barem, imanje stava u javnom zivotu, moze imati kontinuitet tamo gdje postoji trziste. Tamo gdje ga nema, godinama se mora piti sa mafijaskim donovima, iftariti sa stranackim celnicima i za dzabe nastupati na ideoloskim zabavama sa pjevanjem i tekbiranjem.

Zato je Halid Beslic cudo. Ili je barem bio... On nikada nije krio politicko opredjeljenje, trudio se provoditi vrijeme s onima sto nemaju moci, ali se s njima ima o cemu razgovarati i cesto je isticao zadivljenost Nijazom Durakovicem i Muhamedom Filipovicem (u vrijeme kada su rezimu bili dragi k'o Zeljko Komsic HDZ-u). Sve je s Halidom bilo jasno, da jasnije biti ne moze, a opet je postao zvijezda i to od velikog formata: neko ko se ne mora ulizivati da bi imao publiku i novac, celebrity sa stavom o stvarnom zivotu i osoba od koje se moze ocekivati podrska za svaku stvar od opsteg dobra.

Samo on zna sta mu se dogodilo pa se, kada je najmanje trebao, poceo ponasati kao, recimo, Nijaz Durakovic ili Muhamed Filipovic - karikaturalno-patriotski; ili kao Mladen Vojicic Tifa i Zlatan Fazlic- tezgaroski. Svako ima pravo izabrati politicku opciju i nacine na koje ce je podrzati. Nije, dakle, ni Halid uradio nista nelegalno time sto je kao deklarirani SDP-ovac zabavljao glasace Stranke za BiH, daleko od toga. Samo sto je nejasno zasto se nasao uz one sto njegovu desetogodisnju, postenu zaradu rastale na jednoj kuvajtskoj investiciji, pa čcm ispeglaju hiljadarke, kazu neku o Daytonu i jos dvije-tri o svom ratnom putu po Turskoj. Al' eto, cudni su putevi estradni, barem onima sto naivno vjeruju da principi nemaju rok trajanja.

lupiga
Oluja

Member Is Offline

[*] posted on 11-10-2006 at 11:55 Reply With Quote
Najbolje od U2 na jednom mjestu

Kompilacija najboljih singlova grupe U2 U218 Singles trebala bi izaci u studenom, a kao bonus ce sadrzavati i CD sa snimkama 10 pjesama s njiihove proslogodisnje turneje.

U2 su objavili naslov i jos neke detalje o svojoj sljedecoj kompilaciji - 16 starih uspjesnica i dvije nove pjesme objavit ce pod naslovom U218 Singles. Uz kompilaciju ce ponuditi i bonus CD s 10 live snimaka s njihovog koncerta u Milanu prosle godine.

Kompilaciju ce producirati Rick Rubin. Na njoj ce biti i posljednja njihova pjesma, surdanja s Green Day The Saints Are Coming. Prihod od te pjesme ide za pomoc zrtvama Katrine.

http://www.net.hr/2005/02/05/0224007.17.jpg

lupiga
Oluja

Member Is Offline

music-smiley-005.gif posted on 13-10-2006 at 09:45 Reply With Quote
Let 3 na evropskoj turneji

Nakon psšteno zaradjene nominacije za Best Act MTV Adrie na MTV-evim glazbenim nagradama interes za LET3 naglo je porastao na cijelom kontinentu. Konkretne ponude dosle su iz Njemacke i Svicarske kamo se grupa sprema pocetkom, odnosno krajem studenog. Prva destinacija je Njemacka gdje ce Let nastupiti u Munchenu, Hamburgu i Berlinu.

U tamosnjim underground klubovima grupa uziva status prave koncertne senzacije cemu je ponajvise pomogao aktualan album i kompilacija BalkanBeats na kojoj je objavljena pjesma i spot Tazi - tazi.

Svicarska turneja zasad sadrzi cetiri grada - Schaffhausen, Chur, Winterthur i Zürich - i klubove koji su Let bookirali iskljucivo na osnovu albuma Bombardiranje Srbije i Cacka. Na europsku turneju Let3 krecu nakon iznimno uspjesnih koncerata u beogradskoj Akademiji, svirke na Radiju 101 i na osjeckim danima piva.

http://static.vip.hr/portal/slike/56599_let3-cover-s.jpg

lupiga
Oluja

Member Is Offline

[*] posted on 13-10-2006 at 09:45 Reply With Quote

smonny, eto ih!!!!! :music-smiley-005::aplauz::aplauz:

smonny
cvrcnuta

Member Is Offline

[*] posted on 15-10-2006 at 10:15 Reply With Quote

Quote:
Originalno postavio/la lupiga
smonny, eto ih!!!!! :music-smiley-005::aplauz::aplauz:

:huh: moram vidjet gdje li ce to biti...
kud idijoti su bili ovdje prije kojih 13ak god.
al tog kluba mane vise....:krele:

lupiga
Oluja

Member Is Offline

[*] posted on 16-10-2006 at 10:52 Reply With Quote
Uskoro velika turneja Kad bih bio Bijelo dugme

Alen Islamovic, Zeljko Bebek i Mladen Vojicic Tifa danas su u bihackoj tvornici Polietilenka zavrsili s tonskim probama u okviru priprema za veliku svjetsku turneju koja pocinje narednog mjeseca.

Bivsi pjevaci Bijelog dugmeta, nekad najpopularnije grupe u bivšoj Jugoslaviji, kazali su danas na konferenciji za novinare da je turneja pod nazivom Kad bih bio Bijelo dugme nastala kao rezultat zajednicke zelje izvodjaca, ali i publike, da ponovo ozive stare pjesme, koje se rado slusaju i nakon vise od 30 godina.

Turneja ce obuhvatiti Sjedinjene Drzave, Australiju, Kanadu i Evropu, na kojoj ce prateci bend biti bihacki Okus meda. Prvi koncert ce, najvjerovatnije, biti odrzan u Torontu, a prvi evropski u Becu narednog mjeseca.

Serija koncerata po BiH, Hrvatskoj, Sloveniji, Makedoniji i drugim zemljama u regionu zakazana je za ljeto naredne godine. Prema najavama, gosti na nekoliko koncerata bit ce Vlado Pravdic, Djidji Jankelic i Zeljko Sablic.

http://www.sarajevo-x.com/media/images/vijesti/061012018.jpg

lupiga
Oluja

Member Is Offline

[*] posted on 18-10-2006 at 12:22 Reply With Quote
Seve zavrsila u bolnici zbog trovanja zeluca

SPLIT - Iako su dehidracija, bol u predjelu trbuha popracena povracanjem i mucnina simptomi koji ukazuju na virusno oboljenje, detaljnom pretragom ustanovljeno je da je Severina Vuckovic otrovala zeludac, saznaju 24sata.hr.

Nakon sto joj je u petak poslijepodne pozlilo, pjevacica je hitno prebacena u Vinogradsku bolnicu u Zagrebu na lijecenje, gdje je dobila nekoliko boca infuzije. Pretpostavlja se da je nesto pojela, jer su prvi simptomi trovanja poceli nakon rucka.

- Nazalost, vijest je istinita. Severina je zbog problema sa zelucem otisla u bolnicu - izjavio je njezin menadzer Tomislav Petrovic i naglasio kako je u stalnom kontaktu sa svojom sticenicom, koja se osjeca dobro. Petrovic je rekao i kako se nada da ce Severina sto prije napustiti bolnicu kako bi u nedjelju ipak mogla odraditi koncert u Zapresicu.

Pjevacica je sredinom srpnja padom s rola slomila zglob desne noge, a nedavno se riješila staka koje su joj otezavale nastupe.

Pages:  1  2  3

Go To Top