Planet Napush(t)eni

Prijedor
eye4eye - 10-5-2007 at 21:37

grad koji smo voljeli, a sto bi rek'o stuka - i jos uvijek volimo (ako nista onda volimo sjecanje na njega)
http://www.ecolebizu.org/illustrations/Prijedor.jpeg

Pink - 10-5-2007 at 22:20

Golf na meti bombasa

Automobil 39-godisnjeg Sakiba Mujanica dignut je u vazduh u noci s utorka na srijedu, u detonaciji eksplozivne naprave podmetnute pod njegov golf, koji je bio parkiran ispred kuce u prijedorskom naselju Raskovac, saopstila je policija.

Eksplozivna naprava detonirala je u 2.15, dok je Mujanic spavao.

Automobil je znatno unisten, a od snage detonacije osteceni su i automobili parkirani u dvoristu kuce koju Mujanic koristi kao podstanar.

Tuzilac Zoran Bulatovic izjavio je da je istraga "opsezna i sveobuhvatna", ali da iskljucuju mogucnost medjunacionalne netrpeljivosti kao motiva napada.

Nova eksplozija u Prijedoru uznemirila je mjestane Raskovca i porodicu Sakiba Mujanovica koji sa suprugom Azrom (37) i njihovim sedmogodisnjim sinom zivi kao podstanar u kuci ispred koje se dogodila eksplozija.

"Dva sata iza ponoci jaka detonacija je mene i moju suprugu bukvalno podigla iz kreveta. Kada sam izisao u dvoriste sve je bilo puno dima, a u vazduhu se osjecao miris baruta. Vidio sam da mi je automobil u eksploziji potpuno unisten. Dvoriste je bilo prekriveno staklom od polupanih komsijskih prozora i unistenih parkiranih automobila", rekao je Mujanic.

On sumnja da su za bombaski napad odgovorni ljudi koji mu, tvrdi, prijete vec godinu dana. On tvrdi da su mu prijetili da ce mu oteti dijete i "uciniti zlo njegovoj porodici".

U strahu od bombasa, Azra Mujanic, njegova supruga, strahuje za bezbjednost djeteta.

"Nadam se da ce policija rasvijetliti slucaj, a zaista ne znam kome smo se mogli zamjeriti."

Moguci motiv

Kod Mujanovica, inace, stanuje Smail Alisic, bivsi suvlasnik Fabrike tekstila "Sconto prom", koji ceka da ide na dvogodisnju robiju zbog toga sto je nozem izboo Elizabetu Josipovic, bivsu ljubavnicu i sadasnju vlasnicu fabrike. Alisic nema gdje da zivi nakon sto je Josipovicevoj prepisao svu svoju imovinu.

Stuka - 10-5-2007 at 23:05

i jos uvijek volimo (ako nista onda volimo sjecanje na njega):ave:

misko - 11-5-2007 at 16:10

U naselju Raškovac u Prijedoru, u ulici Muharema Suljanovića broj 83, jučer oko dva sata odjeknula je strahovita eksplozija koju je prouzrokovala nepoznata naprava aktivirana pod automobilom "golf 3", vlasništvo Sakiba Mujanića (39), rodom iz Prnjavora, nastanjenog u Prijedoru.

Jaka detonacija

Od jačine detonacije oštećena su još dva automobila, "opel astra" i "golf 2", koja su bilaparkirana u neposrednoj blizini. Također, pričinjena je i šteta na fasadi i na prozorima okolnih kuća, posebno porodice Rizvan.
Sakib Mujanić, koji sa suprugom Azrom i sedmogodišnjim sinom živi u kući koja je samo nekoliko metara udaljena od mjesta gdje se eksplozija dogodila, kaže da ga je probudila jaka detonacija.
- Bio sam šokiran onim što sam vidio. Potpuno uništen automobil, dim, miris baruta i staklo na sve strane - kazao nam je Mujanić.
On je dodao da je njegova porodica posljednjih godinu izložena raznoraznim prijetnjama, najviše telefonskim, te da je sumnje ko bi mogao podmetnuti eksploziv pod njegov automobil prenio policiji i tužilaštvu, od kojih očekuje da pronađu počinioce.

Uznemirene komšije

Uplašene posljednjom eksplozijom u Prijedoru su i komšije Sakiba Mujanića, a jedna od njih je Sadija Rizvan, na čijoj su kući od detonacije razbijena stakla i oštećen krov.
- Istrčala sam iz kuće i nikoga nisam vidjela, niti sam čula bilo kakav automobil da odlazi - priča još uvijek eksplozijom uznemirena Sadija Rizvan.
Dežurni tužilac Zoran Bulatović jučer je, nakon razgovora sa oštećenim Sakibom Mujanićem, kazao da će istraga u ovom slučaju koji je uznemirio mještane Raškovca potrajati.
- Za sada mogu jedino potvrditi da podmetanje eksploziva pod Mujanićev automobil nemanacionalnu dimenziju, niti se dovodi u kontekst međunacionalne netrpeljivosti - kazao je Bulatović.

Pink - 12-5-2007 at 09:37

Josipoviceva osumnjicena

Elizabeta Josipovic, vlasnica "Skontoproma" i njen brat E.M. osumnjiceni su, da su u noci 8. na 9. maj aktivirali eksploziv postavljen pod automobil golf 3, vlasnistvo Sakiba Mujanica (39).

"Postoje osnovi sumnje da iza toga stoje E.J. i njen brat E.M. koji zive i rade u Prijedoru, a motivi su najvjerovatnije nerijeseni imovinsko-pravni odnosi. Oboje osumnjicenih su prekjuce negirali da su umijesani u slucaj postavljanja eksploziva pod automobil u naselju Raskovac", kazala je Bojana Gasevic, portparol CJB Banjaluka.

Odmah poslije eksplozije ispred kuce u kojoj stanuje porodica Sakiba Mujanica, on je ustvrdio da iza podmetanja eksploziva stoji Elizabeta Josipovic.

"Nazalost, rijec je o mojoj rodici Elizabeti Josipovic koja je mene i moju porodicu dovela iz Prnjavora u Prijedor, kako bi radili u 'Skontopromu', da bi mi prije godinu dana dala otkaz, samo zato sto sam krov nad glavom pruzio njenom bivsem nevjencanom suprugu Smaji Alisicu, koji zbog nje mora na robiju. Alisic je pao pod njen uticaj i prepisao joj svu imovinu koju je godinama sticao radeci u Norveskoj, da bi u ocajanju, prije nekoliko mjeseci, nasrnuo na nju i zabio joj noz u trbuh. Posto je ostao bez icega, ja sam mu pruzio utociste", tvrdi Mujanic, dodajuci da je u cijeli slucaj umijesan i Elizabetin brat E.M.
Josipoviceva ove optuzbe odlucno demantuje.

" To su najobicnije lazi i podmetanja. Sakibu sam dala posao, a on mi ovako uzvraca. On u stvari stoji iza pobune radnika u mom preduzecu, stalno ih huska protiv mene i pise kojekakve peticije. Nemam nikakve veze sa podmetanjem eksploziva pod njegov automobil, ni ja ni moj brat, a ni moji saradnici", kazala je Josipoviceva. koja je juce otisla u Istanbul.

"Ona ne zeli da Alisica vidi u Prijedoru, jer se boji da ce on povratiti svoju imovinu i vlasnistvo nad 'Skontopromom'", tvrdi Mujanic.

Dezurni tuzilac Zoran Bulatovic, kaze da jos nije dobio kompletan izvjedstaj iz policije o privodjenju na saslusanje E.J. i E.M.

Stuka - 12-5-2007 at 14:21

:misli: koja je ovo ludara...

Pink - 12-5-2007 at 14:43

zesca :udri:

lupiga - 31-5-2007 at 15:22

PRIJEDOR - Stanica javne bezbjednosti Prijedor podnijela je izvjestaj protiv B.G. (59), direktora Rudnika zeljezne rude Ljubija a.d. Prijedor, zbog osnova sumnje da je pocinio krivicno djelo zloupotrebe sluzbenog polozaja ili ovlastenja, saopstio je juce MUP RS.

On se po prijavi koju je policija zaprimila 1. marta, tereti da je koristeci svoj polozaj i funkciju nezakonito dodijelio dvosoban stan u Prijedoru L.R. radniku Mittal rudnika Prijedor, cime je nanio materijalnu stetu svom preduzecu u visini od najmanje 30.000 maraka.

Bozo Grbic (59), direktor RZR Ljubija, ogorcen je onim sto mu se stavlja na teret jer je, kako tvrdi, procedura u dodjeli stanova tekla po zakonu.

Za vijest da sam se nasao na sajtu MUP-a za zloupotrebu sluzbenog polozaja saznao sam od novinara koji su mi tu vijest i procitali. Tvrdim da je procedura oko dodjele stana radniku Mittal rudnika Prijedor Luki Rajlicu potpuno zakonski ispostovana. Njemu je zajednicka stambena komisija RZR-a i Mittala dodijelila dvosoban stan u Prijedoru, jer nije imao rijeseno stambeno pitanje, kazao je Grbic.

On je dodao da se na tu odluku komisije zalio takodje jedan od radnika Mittal rudnika Prijedor koji ima djelomicno rijeseno stambeno pitanje, pa komisija nije uvazila njegovu zalbu.

On se potom obratio policiji, kazao je Grbic.

Pink - 3-6-2007 at 09:46

Ucenica koju je silovao dalji rodjak pred porodom

Policija u Prijedoru zajedno s nadleznim tuzilastvom rasvjetljava krivicno djelo spolnog nasilja nad petnaestogodisnjakinjom iz sela Omarska.

Komplicirani slucaj koji je uznemirio mjestane ovog sela jucer nije zeljela komentirati ni dezurna tuziteljica Mirjana Miodragovic-Basrak.
- Rijec je o osjetljivom slucaju i maloljetnici. To je jedan od razloga zbog kojih ne zelim davati nikakve informacije, tim prije sto ce rasvjetljavanju ovog krivicnog djela prethoditi i opsezna istraga - kazala je kratko Miodragovic-Basrak.
Nezvanicno ipak saznajemo da je 15-godisnjakinju silovao njen dalji rodjak R. M. (31) iz sela Krivaja kod Prijedora. On se, opet prema nezvanicnim saznanjima, odnedavno nalazi van BiH, odnosno u Sloveniji, gdje privremeno radi.
Petnaestogodisnjakinja, koja je nakon silovanja ostala trudna, smjestena je u Klinicki centar Banja Luka, na Ginekolosko-akuserski odjel, gdje se ubrzo treba poroditi.

Nezvanicno saznajemo da je jucer u tuzilastvu saslusana djevojcicina majka J. K. (40),koja je navodno izjavila da nije primijetila kcerkinu trudnocu. Trudnocu su, za razliku od nje, navodno primijetili nastavnik tjelesnog odgoja i pedagog osnovne skole u kojoj djevojcica pohadja osmi razred.
Prema pricama iz sela, porodica silovane maloljetnice, u kojoj ima jos sestero djece, slucaj je pokusala zataskati kako se navodno u selu za to ne bi saznalo. Cijelu pricu ce, nakon porodjaja, rasvijetliti izjava maloljetnice u nadleznom tuzilastvu.

Pink - 6-6-2007 at 08:49

Ubistvo u prijedorskom naselju Tukovi - Povratnica pronadjena mrtva u kuci s ranom na glavi

Bezivotno tijelo povratnice Adavije Brkic (78), mjestanke naselja Tukovi u Prijedoru, otkrila je policija, nakon sto je preksinoc oko 23 sata provalila vrata njene porodicne kuce koja se nalazi u ulici Tode Svrakica.

Tamara Despenic, portparol MUP-a RS, kazala je jucer da je policiju pozvala Adavijina rodica N. M., zabrinuta za tetku koja se duze vrijeme nije javljala na kucni telefon.
- Zbog vidnih tragova krvi na glavi preminule Adavije Brkic, tuzilastvo je nalozilo obdukciju - kazala je Despenic.
Rezultati obdukcije tijela preminule starice, koju je jucer u kasnim popodnevnim satima u bolnici u Prijedoru uradio banjalucki patolog Milan Srdic, bit ce poznati najvjerovatnije danas.
U medjuvremenu saznajemo da je u policiji u Prijedoru, u opseznoj istrazi koja bi trebala rasvijetliti okolnosti smrti ove povratnice, jucer saslusano nekoliko osoba. Izjave su policiji dali i Adavijini bliski rodjaci, te brat i sestra.
Nije iskljucena mogućnost da je Adavija ubijena iz koristoljublja te da postoji i moguci izvrsilac. Nakon saslusanja, njegovo ime ce, biti naknadno saopceno.
U tuzilastvu i policiji, koja od pronalaska bezivotnog tijela povratnice stalno dezura pred njenom kucom, saznajemo da ce danas biti saopceno vise detalja o ovom slucaju.

Nije imala djece

- Nakon smrti supruga Hameda s kojim nije imala djece, Adavija je zivjela sama. Pomagao joj je brat Nasir koji stanuje u blizini njene kuce, a povremeno joj je dolazila i sestra koja s porodicom zivi u Bihacu - ispricao nam je komsija nesretne zene Said Alagic.
Istakao je da je Adaviju, koja je inace zivjela od muzevljeve penzije, posljednji put vidio tri dana prije nego sto je policija otkrila njeno tijelo.

Smrt povratnice Adavije Brkic uznemirila je mjestane Tukova, koji pricaju da je ova starica strahovala od samackog zivota. Bojala se, kako kazu, da ce joj neko provaliti u kucu i ubiti je. Komsije nesretne starice tvrde da u ovom slucaju nije iskljuceno ni ubistvo, jer su u ovom kraju kuce povratnika cesto na meti provalnika.

Pink - 6-6-2007 at 09:00

Sve vise djece na ekstaziju

PRIJEDOR - Narkomanija u osnovnim skolama uzela je maha, a prema najnovijim podacima djeca uglavnom konzumiraju marihuanu i ekstazi.

Ovo potvrdjuju i najnoviji podaci po kojima u Prijedoru cak 60,73 odsto djece uzrasta do 14 godina povremeno konzumira neki od stimulansa i opijata.

Ti frapantni podaci rezultat su ankete medju ucenicima prijedorskih osnovnih skola koju je uradio pilot-projekat "Devinfo" podrzan od UNICEF-a. Od 736 anketiranih prijedorskih osnovaca, ucenika zavrsnih razreda, 289 njih ili 39,27 ne uzima nista od stimulansa - alkohola, cigareta, tableta za smirenje, droge, dok ostali ispitanici tvrde da su vec uveliko postali dio zacaranog kruga droge. Medju njima najveci broj je uzivalaca marihuane, ali i teske droge ekstazija.

Milena Miodragovic, sociolog u prijedorskom Centru za socijalni rad, kaze da su rezultati ove ankete porazavajuci i da je alarm za uzbunu po njoj vec odavno trebao da zazvoni.

"Ovim projektom kojim se zeljelo doci do jedinstvene baze podataka koji sadrze relevantne pokazatelje o zdrastvenom, higijenskom i rizicnom ponasanju mladih dosli smo do sokantnih rezultata i cinjenice da se vise od 60 odsto prijedorskih cetrnaestogodisnjaka vec susrelo s nekim od opijata i da ih je pocelo upotrebljavati", kaze Miodragoviceva.

Ona kaze da ce se u okviru "Devinfovog" pilot projekta cija je prva faza zavrsena u 10 opstina u BiH pokusati hitno djelovati kako bi se narkomaniji medju mladima stalo u kraj.

"Baveci se ovim istrazivanjima dosli smo do saznanja da razlozi zbog cega sve vise mladih, cak i u osnovnim skolama posezu za nekim opijatima lezi u pogorsanju opstih socioekonomskih uslova zivota njihovih roditelja, poremecenim odnosima u porodici kao i emocionalnoj nezrelosti tinejdzera te uticajem vrsnjackih grupa", kaze Miodragoviceva.

Milenko Vuckovic, predsjednik Aktiva direktora prijedorskih osnovnih skola, kaze da oni cine sve da sprijece ulazak droge u skole, ali da bi se u tu akciju trebali ukljuciti svom snagom i roditelji, NVO, lokalna i sira drustvena zajednica.

"Strasno je sto se ispred skolskih dvorista lako mogu pronaci oni koji djeci nude neki od opijata. Sigurno je da je droga djeci na dohvat ruke, jer je Prijedor prepun dilera. U akciju sprecavanja ulaska droga u skole moramo se ukljuciti svi, roditelji, policija, skole, zdravstveni radnici i oni koji nam mogu pomoci u borbi protiv narkomanije", kaze Vuckovic.

Preventivne aktivnosti u cilju sprecavanja zloupotrebe droga redovno se realizuju u banjaluckoj Osnovnoj skoli "Ivo Andric".

U okviru tih aktivnosti uradjena je i anketa o narkomaniji za ucenike osmih i devetih razreda u kojoj je ucestvovao 251 ucenik ove skole. Na pitanje koje je postavljeno u anketi da li je upoznao nekog ko koristi drogu 56 odsto ucenika je izjavilo da su upoznali, a 44 odsto da nisu.

"Da im neko ponudi drogu, da li bi je uzeli ucenici su odgovorili da bi je odbili, ali neki dodatni napisani odgovori ukazuju na sumnju, odnosno iskrenost odgovora. Ti odgovori su glasili 'za sada necu', 'sada ne', te 'nisam siguran za kasnije'", kaze Tatjana Mihajlovic, psiholog u OS "Ivo Andric".

Kao razloge uzimanja droge 44 odsto djecaka je navelo radoznalost, 46 odsto ih je reklo da su to razni zivotni problemi, a 10 odsto da se dozivi neko novo iskustvo. Na isto pitanje 53 odsto djevojcica je odgovorilo da su razlozi uzimanja droge razni zivotni problemi, 28 odsto ih je odgovorilo da je to radoznalost, a 19 odsto kao razlog navodi da se dozivi novo iskustvo.

Mihajloviceva navodi da skola povremeno organizuje i predavanja ljekara specijalista za ucenike osmih i devetih razreda, a razlog jeste upravo krizni period puberteta kao najburniji i najranjiviji period zivota za koji se vezuje najcesce i prva upotreba opojnih droga.

U Srbiji narkomani od 11 godina

Djeca u Srbiji najradije se drogiraju ekstazijem, a narkomanski zivot pocinju izmedju 11 i 14 godina.

Ovo su podaci velikog ispitivanja bolesti zavisnosti kod mladih iz 2002. godine, cije hitno provodjenje je trazio tadasnji premijer Srbije Zoran Djindjic.

Analize su tada uradjene u sest okruga, u Srbiji je prvi put upotrijebljena takozvana metodologija ESPAD studije koja se u istrazivanju bolesti zavisnosti primjenjuje u 35 evropskih zemalja.

Koordinator Vladine Komisije za prevenciju zavisnosti medju omladinom dr Ivan Dimitrijevic kaze da su tada uz saglasnost nastavnika i roditelja uradili analizu mokrace 1.450 ucenika i dosli do frapantnog otkrica.

"Pokazalo se da najvise djece koristi ekstazi. Na drugom mjestu bili su sedativi iz grupe benzodijazepina, pa marihuana i na kraju heroin i kokain", kazao je on.

Na porast narkomanije medju najmladjim u BiH upozoravaju i predstavnici medjunarodnih organizacija.

Njihova istrazivanja pokazala su veliki porast konzumenata narkotika u sarajevskim osnovnim skolama, mada zvanicne podatke o tacnom broju narkomana nemaju.

Navode i to da najveci problem predstavljaju dileri koji konstantno izmisljaju nove nacine doturanja narkotika. Da ne bi stajali pred skolama i tako bili sumnjivi, izmislili su novi metod. Drogu pakuju u male plasticne kuglice i bacaju u travu u parkovima. Konzumenti nekoliko trenutaka zatim prolaze istim putem i "pokupe posiljku", a ostave novac.

smonny - 6-6-2007 at 09:07

Quote:
Originally posted by Pink
Ovo potvrdjuju i najnoviji podaci po kojima u Prijedoru cak 60,73 odsto djece uzrasta do 14 godina povremeno konzumira neki od stimulansa i opijata.

:shocked2:

Pink - 6-6-2007 at 09:08

zalosno..sve je to zalosno

Stuka - 6-6-2007 at 16:33

valabas... pored ovakve trave oni tablete piju.....:dim:

elmi - 6-6-2007 at 18:15

U Starom Gradu nemozes zivjeti navece od njih.Po citavu noc bjesne,a piju neku pivu flasa od 2 litra,ja mislila neka cola
kad kazu piva:shocked2:.Sprica i flasa pun kej i nasip.Flase razbijaju i bacaju u Sanu,svako jutro mi moramo cistiti plocu da bi po danu mogli biti tu:groza:,al vazno je neka njihovi roditelji zive u RS,a sta ce biti s djecom to je najmanje za njih vazno.Zalosno i uzasno.

elmi - 6-6-2007 at 18:52

Pripadnici Stanice javne bezbjednosti Prijedor su 5. juna lišili slobode Nazifa Sivca (1988.) iz Prijedora zbog osnovane sumnje da je izvršio krivično djelo ubistvo nad Adavijom Brkić, čije mrtvo tijelo je u noći 4. juna pronašla patrola policije u naselju Tukovi, u Prijedoru, u kući u kojoj je starica bila nastanjena....

Nakon lišenja slobode, osumnjičeni je priznao izvršenje navedenog krivičnog djela, navodeći pri tome da je žrtvu poznavao i da je kod nje za novac obavljao fizičke radove, saopćeno je iz MUP-a RS-a.

Na osnovu naredbe suda izvršen je pretres kuće vlasništvo D.S. u kojoj je privremeno boravio osumnjičeni, prilikom čega je on dobrovoljno predao predmete koje je otuđio iz kuće oštećene: radiokasefeton, TV kućnu antenu, ženski novčanik koji je pripadao žrtvi i u kojem se nalazilo 50 KM i ženske naušnice za koje je utvrđeno da su u momentu izvršenja krivičnog djela nasilno skinute sa žrtve.

Po naredbi okružnog tužioca 5. juna je u prostorijama Opšte bolnice Prijedor sudski vještak izvršio obdukciju pronađenog tijela Adavije Brkić, konstatovao je da se radi o nasilnoj smrti koja je nastupila usljed zadobijenih udaraca u predjelu glave i tijela i zadavljenjem stezanjem vrata šakama.

Osumnjičeni Nazif Sivac je jutros sproveden okružnom tužiocu Banja Luka, područna kancelarija Prijedor.

Pink - 6-6-2007 at 19:14

velis rode, ti cistis plocu :eureka: sad kuzim odkud si tako happy

Stuka - 6-6-2007 at 23:32

oni flasu u sanu, elmi za flasom!:uk:

smonny - 18-6-2007 at 11:13

PRIJEDOR - Dragan Kecman (34) je imao tehnickih problema sa otvaranjem glavnog padobrana zbog cega, navjerovatnije u nadi da ce ih uspjeti otkloniti, nije otvorio pomocni padobran, izjavio je nakon uvidjaja dezurni tuzilac Vukasin Kondic.

Kecman je poginuo na prijedorskom sportskom aerodromu Urije, prilikom izvodjenja trenaznog skoka padobranom.

Kecman, koji je sportski padobranac i clan Aero-kluba Prijedor, poginuo je usljed spleta nesretnih okolnosti u trenutku kada je iskocio iz aviona za trenazne letove Utva 66 na visini od oko 1.000 metara i kada mu se pri padu nije otvorio glavni padobran.

-Prilikom pada u kukuruziste koje se nalazi odmah do aerodroma, nesretni padobranac je zadobio smrtonosne povrede, visestruke prelome ruku i nogu, te trupla i glave, od kojih je na licu mjesta podlegao, kazao je Kondic.

Kondic je objasnio da se padobrancu prilikom skoka zapetljala tzv. hendi, odnosno, prenosnica za otvaranje glavnog padobrana.

-On je najvjerovatnije kao iskusni padobranac pokusao da taj kvar otkloni, ali je izgubio orijentaciju u vremenu zbog cega nije ni pokusao da otvori pomocni padobran, sto je bilo kobno po njega, kazao je Kondic, dodajuci da je tim povodom na aerodromu Urije boravila i inspekcija Direkcije za civilno vazduhoplovstvo, koja ce, takodje, dati izvjestaj o ovom slucaju.

Kolege Dragana Kecmana jos ne vjeruju u ono sto se desilo.

-Skrhani smo bolom i velikom prazninom koja je u svima nama nastala kada smo na ovaj nacin ostali bez naseg velikog prijatelja i zaljubljenika u padobranstvo. Gledao sam ga kako pada i vjerovao da ce se u posljednjem trenutku desiti cudo i da ce se otvoriti padobran. Nazalost, to se nije dogodilo, kazao je Drasko Lajic, nastavnik padobranstva i jedan od najboljih prijatelja pokojnog Dragana Kecmana.

Tomislav Prpos, predsjednik Upravnog odbora Aero-kluba Prijedor, rekao je da je kada je avion poletio sve bilo u redu.

-Ekipa padobranaca isla je na uobicajen trening povodom predstojeceg petrovdanskog padobranskog kupa koji je medjunarodnog karaktera. Svi skakaci su provjerili svoju opremu i sve je funkcionisalo u najboljem redu. Dragan Kecman bio je iskusni organizator skokova. On je iz aviona skocio drugi, a prvi je bio njegov ucenik koji se bezbjedno spustio na zemlju, kazao je on.

Dragan Kecman je sahranjen u Prijedoru.

http://www.blic.co.yu/_customfiles/Image/slike/2007/jun/16/rs/kecman_velika.jpg

smonny - 19-6-2007 at 18:06

Cudan san sam sanjao,
svome gradu hodio,
ulice mu ljubio,
hajrom kuci stigao.

Sanom lice umio,
u starom gradu sevdisao,
kod Rame kafu popio,
Asafom se izljubio.

A jednom kad me probude,
iz ovog sna i zablude,
u sjecanju nek ostane
carsija koja ne umire.

Na pragu sin me doceka,
babo bujrum i merhaba,
dugo te nisam vidio,
nesto si mi posijedio.

Nista mu nisam rekao,
samo sam ga zagrlio,
suzom ga poljubio,
je si li me zaboravio.

A jednom kad me probude,
iz ovog sna i zablude,
u sjecanju nek ostane
PRIJEDOR koji ne umire.
http://zlatkoba.wolf.hr/webmaster/my%20butt/download.png

Pink - 22-6-2007 at 10:39

Struja udarila kradljivca

Savo Topic, mjestanin Cele, nastradao je na pruzi Brezicani - Ljubija na tzv. trijanglu u mjestu Krcevine kod Prijedora u pokusaju da presijece zice s kontakt mreze na ovoj dionici.

On je zadobio teske opekotine po cijelom tijelu, te je prebacen u KC Banjaluka, gdje se, prema posljednjim informacijama, nalazi na lijecnju na Odjelu za ortopediju i traumatologiju i trenutno je u veoma teskom zdravstvenom stanju.

Kako saznajemo iz Uprave "Zeljeznica RS", ovo je vec treca nesreca u kojoj je stradao kradljivac.

Saopsteno je da je kontaktna mreza ljubijske pruge neprekidno na meti onih koji skupe bakarne zice kradu kako bi ih preprodavali kao sekundarnu sirovinu.

Dio mreze je povremeno pod naponom jacine 25.000 volti.

Dezurni tuzilac Mirjana Miodragovic-Basrak kazala je da je uz tijelo Save Topica, koje je nepomicno lezalo na pruzi, policija pronasla klijesta, kojima je ocito namjeravao da presjece zice.

smonny - 28-6-2007 at 09:35

by lupiga

Nadamo se da ste zaboravili razocaranje nakon sto je 18. travnja u Cardiffu predsjednik UEFA-e Michaell Platini procitao imena dviju pogresnih drzava: Ukrajine i Poljske. Je li pitanje o domacinu Europskog nogometnog prvenstva 2012. zapravo bilo politicko, vise nije vazno, taj je predmet za nas stavljen ad acta. No postoji jedno novo nogometno-politicko pitanje: sto povezuje proslogodisnje SP u Njemackoj i predsjednika Stjepana Mesica? Odgovor je: Amir Kulasic

http://www.tportal.hr/2007/04/30/0252007.4.jpg

Sve je pocelo sasvim slucajno. Nakon sto ga je rodjakinja kostimografkinja pocetkom devedesetih godina prosloga stoljeca povela na snimanje njemacke verzije lutkarske satiricno-politicke TV serije Spitting Image, Amir Kulasic dobio je poziv osobe koju je upoznao u studiju za poslovnu suradnju.

Isprva je radio lutkarske kulise, no ubrzo je dokazao da mu rad s lutkama ne predstavlja problem te je prebacen na odjel gdje su se izradjivali spuzvasti karakteri. Tijekom deset godina rada za istu tvrtku sudjelovao je u produciranju 20 nacionalnih serija s lutkama za ARD, ZDF, WDR, RTL, RTLII, Super RTL, VOX, SAT1, PRO7, Premiere te jos nekoliko medjunarodnih.

Prava je prilika osvanula u razdoblju od 2004. do 2006. kada je Kulasic imao priliku raditi FIFA-ine maskote za SP u Njemackoj - Golea VI i Pillea

http://www.tportal.hr/2007/04/30/0246007.19.jpg

Simpaticnog lava svi se, vjerujemo, dobro sjecaju. No tko je Pille? Tu je maskotu Amir Kulasic realizirao s jos dvoje kolega i ona predstavlja njegovu najkompleksniju lutku. Pille u njemackom zargonu znaci zamjenicu za loptu (nogometnu, rukometnu), a naziv je bio u upotrebi dvadesetih godina 20. stoljeca. Maskotu je pokretao lutkar pomocu daljinskog upravljaca. Tehnika ugradjena u lutku koristi se pri izradi modela zrakoplova: cak je osam specijalnih servo-motora pokretalo oci i usta maskote. Pille je bio vjerni pratilac Golea, zajedno su bili gosti najgledanijih TV emisija, a imao je srecu proci kroz ruke Pelea, Franca Beckenbauera, Michaela Ballacka i drugih.

Povremeno smo tijekom TV snimanja imali problema jer su se frekvencije na kojima rade bezicni mikrofoni i kamere preklapale s onima na kojima je radio nas daljinski. Tada bi Pille poceo nekontrolirano pokretati oci i usta, sto je izgledalo prilicno zbunjujuce. Srecom, kamere nisu zabiljezile takve trenutke, prisjeca se uza smijeh Amir.

Mnogo je zanimljivosti u lutkarskom svijetu. Pogotovo prozme li se s medijski najeksponiranijim sportom. Tako je Kulasic, uz brigu koju je vodio o maskoti, nastupao u kostimu Golea VI. Nastupao je na televiziji, sponzorskim priredbama, prijenosima utakmica. Tijekom dvije godine naviknuo se na vrucinu u kostimu pa mu ni rekordno visoke temperature u Njemackoj prosloga ljeta nisu predstavljale poteskocu.

Svakako je za istaknuti da je u kostimu Golea bio nazocan toj nesretnoj utakmici Hrvatske i Brazila (ne moze se poreci: majstor je Kaka). Kako kaze, raspolozenje i energija koju na teren sruci 60.000 navijaca su neizdrzivi.

Covjek se od toga najezi, takvo nesto se ne moze prenijeti TV prijenosom. Zavidim nogometasima koji pod takvim uvjetima izdrze 90 minuta, veli Amir.

Druga pak anegdota vezana za Golea VI jest da je on jedini kojem je dopusteno sluzbeno fotografiranje na prijestolju kralja Ludviga u najpoznatijem njemackom dvorcu Neuschwansteinu. Mozda mu je pomoglo sto je, poput Ludviga, i on kralj. Doduse, zivotinja.

http://www.tportal.hr/2007/04/30/0251007.19.jpg

U razdoblju koje slijedi zelio bih raditi hrvatsku verziju lutkarske politicke satire. Lutke su medij koji je tesko usporediti s nekim drugim, nisu, kao sto mnogi misle, namijenjene samo najmladjima. S njima mogu nasmijati i zabaviti publiku svih uzrasta, ali i prenijeti poruku koju realne osobe ne mogu poslati. Danas su lutke svagdje, ne samo u teatru i na TV-u, vec u filmovima, reklamnim spotovima, edukativnim prilozima... Ovu priliku koristim kako bih sluzbeno predstavio svoju novu lutku, hrvatskog predsjednika Stipu Mesica. Naime, lutka predsjednika Mesica predstavljala mi je poseban izazov jer do danas takvo sto nije napravljeno u Hrvatskoj. A i predsjednikova karijera kao komicara tek predstoji, zakljucio je Amir Kulasic.

lupiga - 28-6-2007 at 15:27

Go Serdzo, go!!! :frend:

smonny - 28-6-2007 at 15:28

Na osnovu raspisane pojernice, u Prijedoru je uhapsen Slavko Ris iz Peci, opstina Kljuc, kojeg Tuzilastvo USK-a tereti za krivicno djelo ubistva iz nacionalnih pobuda pocinjeno protiv civilnog stanovnistva.
Zajedno sa njim optuzen je i Slobodan Ris.

Prema optuznici, terete se za smrt Sulejmana Mednovica, koji je podlegao od zadobijenih povreda u junu 1992. godine u naselju Peci, opstina Kljuc, gdje je bilo dovedeno vise civila iz Prhova, koji su fizixki maltretirani.

http://i16.photobucket.com/albums/b13/monikas/ris.jpg

Pink - 30-6-2007 at 10:20

Gorka sudbina Tahire Hopovac iz Carakova kod Prijedora

"Ne spavam, samo gledam ovu moju sirocad i placem"

Tahira Hopovac, supruga sehida Ibre Hopovca koji je ratne 1993. godine ubijen u rodnom Carakovu kod Prijedora na kucnom pragu, danas s troje djece bukvalno zivi na ledini.
- Indira je imala pet godina kada je moj Ibro ubijen. Sjeca ga se samo kroz maglu. Melisa (17) i Indir (14) nisu ga ni upamtili. Od Ibre za uspomenu ni fotografije nisu ostale - prica kroz suze Tahira, kojoj je te godine kada je ostala bez supruga i kuca do temelja sravnjena.
Spas sa djecom Tahira je potrazila u izbjeglistvu, u Lusci Palanci kod Sanskog Mosta, iz koje se u Carakovo vratila prije dvije godine. Nazalost, ne u svoju, vec u tudju kucu iz koje bi se ovog ljeta trebala iseliti. Ni sama ne zna gdje, bez marke primanja...
- Ostala mi samo pusta ledina... Nocu ne spavam. Gledam ovu moju sirocad i placem. Za drugo vise nemam snage, jer sam i ja od puste tuge oboljela na zivcima - kaze Tahira, na kojoj je tezak zivot itekako ostavio traga.

Ni kosti nije pronasla

Jos nije ni Ibrine kosti pronasla, tuzno govori Tahira.
- I tu sam nadu izgubila. Boli me dusa sto ga kao covjeka ne mogu ukopati - kaze nemocno ova samohrana majka, polupismena, kao i njene dvije djevojcice koje su zavrsile samo po cetiri razreda osnovne skole, a nadu vidi u sinu Indiru, koji je odlicnim uspjehom ove godine zavrsio sesti razred osnovne skole u susjednim Hambarinama.

elmi - 4-7-2007 at 20:38

Policija u Prijedoru identificirala je da je Vahida Selimbegović (1919.) iz Prijedora osoba koja je nađena sa zadobijenim teškim povredama na magistralnom putu Prijedor – Kozarska Dubica 2. jula oko 21.45 sati.

Starica je nakon što je nađena prevezena u bolnicu u Prijedoru, a potom u Klinički centar Banja Luka, gdje je 3. jula oko 02.30 sati preminula.

Pripadnici Policijske stanice za bezbjednost saobraćaja Prijedor obavili su uviđaj i došli do indicija da je ona bila jedan od učesnika saobraćajne nesreće, dok je drugi učesnik za sada nepoznat.

Operativnim radom došlo se do saznanja o članovima porodice nastradale osobe, te je po nalogu tužioca danas obavljeno prepoznavanje, a u toku je i obdukcija kako bi se utvrdio uzrok smrti, što bi doprinijelo u rasvjetljavanju okolnosti koje su prethodile navedenom događaju, saopćeno je iz CJB Banja Luka.

Također je, izuzeta garderoba nastradale u cilju vještačenja i eventualnog pronalaska tragova vozila.

Po okončanju prepoznavanja, konstatirano je da je u pitanju Selimbegović, koja je sama živjela bez članova uže porodice.

U toku je rad na rasvjetljavanju okolnosti navedenog događaja.

http://www.sarajevo-x.com/media/images/vijesti/070704112.jpg

Pink - 9-7-2007 at 20:27

U Gornjim Agicima klanjana dzenaza Ibrahimagicima - Ukopan otac Himzo sa svojih pet sinova

Otac i braca su mi hladnokrvno ubijeni u Biscanima kod Prijedora 20. jula 1992. godine, kaze Emir Ibrahimagic, koji je cudom izbjegao njihovu sudbinu

Dzenazom koja je jucer obavljena u Gornjim Agicima kod Bosanskog Novog vise stotina mjestana, komsija, prijatelja i rodbine oprostilo se od Himze Ibrahimagica (57) i njegovih pet sinova Kasima (31), Huseina (29), Samira (21), Hasana (19) i najmladjeg Muhameda (18).
Uz ovu porodicu, iza koje je ostala majka Halima sa sestero djece, na lokalnom mezarju u Agicima ukopan je i Semir Mahmutagic, koji je u trenutku ubistva imao samo 22 godine.
- Otac i braca su mi hladnokrvno ubijeni u Biscanima kod Prijedora 20. jula 1992. godine na samo kilometar od kuce u kojoj sam nakon etnickog ciscenja Agica, zajedno s porodicom, nasao utociste - prica Emir Ibrahimagic, koji je cudom izbjegao njihovu sudbinu.
Supruga i majka Halima, pred cijim se ocima zlo dogodilo, svoje najmilije je, kasnije je to pripovijedala, prvo dekama prekrila, a onda pjesice iz Biscana otisla do Trnopolja, do prijedorskog logora gdje je njen Emir nakon tragedije zatocen, da se svojim ocima uvjeri da joj je bar on ziv ostao.
Pred ovom majkom, olicenjem hrabrosti, suze nije mogao sakriti ni banjalucki muftija Edhem ef. Camdzic koji je u prisustvu brojnih imama iz Bosanskog Novog, Sanskog Mosta, Rijeke i Zagreba predvodio klanjanje dzenaze u Gornjim Agicima.
U jednom trenutku od uzbudjenja pozlilo je sestri i kcerki poginulih Ibrahimagica, Suhri kojoj je ukazana pomoc na licu mjesta.

Odobasic: Djela bolesnih umova

Jasmin Odobasic, nacelnik Federalne komisije za trazenje nestalih, kazao je u Gornjim Agicima da mu je jos u zivom sjecanju masovna grobnica Jakarina kosa kod Prijedora iz koje su uz jos 367 tijela 2001. godine ekshumirani i posmrtni ostaci Himze Ibrahimagica i njegovih pet sinova.
- Na to mjesto uzasa dovozena su bezivotna tijela nase brace i sestara. Nas Himzo i njegovih pet sinova prvo su protjerani a potom zvjerski ubijeni u ime nekih visih srpskih ciljeva koje su smislili bolesni umovi zarazeni nacionalistickim ideologijama - kazao je Odobasic.

Pink - 10-7-2007 at 18:17

Lastavice u hodniku izlegle troje mladih - Napravili im na sijalici hranilicu s kukuruzom i vodom

Branko Damjanovic i njegova nevjencana supruga Rada Resanovic, mjestani izbjeglickog naselja Kavaniste kod Prijedora, kazu za sebe da su sretni ljudi, jer su u njihovoj kuci laste svile gnijezdo u kojem se izleglo troje mladih.
- Prije dva mjeseca u nasu kucu uletjele su laste. Nekoliko dana zadrzale su se na lusteru u spavacoj sobi, a potom su svile gnijezdo u hodniku na nedovrsenim elektroinstalacijama - prica Branko, koji je iz Hasana kod Bosanske Krupe.
U blizini gnijezda, na sijalici, napravili su im i hranilicu, u kojoj uvijek ima kukuruza i vode.
- Bili smo odusevljeni kada smo u gnijezdu ugledali i tri mlada ptica. Sada su vec odrasli, mada ne lete - kaze Branko, koji od dolaska lastavica jos nije zatvorio prozor u hodniku.

Stuka - 11-7-2007 at 02:59

gdje je Kavaniste?:misli:

burek_u_svemiru - 15-8-2007 at 22:20

odma iza Piska!

smonny - 19-8-2007 at 22:37

Voda rijeke Sane vise nije zagadjena i kupanje je ponovo dozvoljeno, izjavio je nacelnik Higijensko-epidemioloske sluzbe prijedorskog Doma zdravlja Slobodan Zec.

Preporuka je da, s obzirom na visinu vodostaja i veliku kolicinu organske materije, najosjetljivije grupe stanovnistva - najmladji i najstariji, prilikom kupanja izbjegavaju gnjuranje i prskanje, rekao je Zec Srni.

Analize, koje je krajem jula radio Institut za zastitu zdravlja iz Banjaluke, pokazale su prisustvo bakterija fekalnog porijekla u uzorcima vode na trima najposjecenijim kupalistima - na uscu Gomjenice u Sanu, na gradskoj plazi i plazama nizvodno od gradskog mosta.

Najnovije analize pokazuju da se stanje vratilo u granice normalnog i podnosljivog i ponovo se dozvoljava kupanje, rekao je Zec.

On je naveo da su sve analize pokazale da je voda iz prijedorskog vodovoda dobra za pice, uprkos glasinama koje kazu drugacije.

Ljeti se desavaju trovanja hranom, narocito vocem i povrcem, a ljudi sve takve pojave najcesce dovode u vezu sa vodom. Voda iz prijedorskog vodovoda, kako je pokazala detaljna alaliza na sve moguce parametre, radjena u Beogradu, sasvim je ispravna za pice, naglasio je Zec.

Prema njegovim rijecima, analize vode ove su godine, s obzirom na vremenske prilike, radjene i cesce nego sto to zakono predvidjaju.

Prema informacijama iz prijedorske Hidrometeoroloske stanice, vodostaj Sane je ove godine pao na najnize vrijednosti u posljednjih 13 godina koliko ova stanica radi.

http://www.preda.rs.ba/images/sana.jpg

Stuka - 20-8-2007 at 15:32

Quote:
[quote rekao je Zec Srni [img]

:zbunjola:

eye4eye - 20-8-2007 at 19:22

Quote:
Originally posted by smonny
pokazale su prisustvo bakterija fekalnog porijekla

:drek:

burek_u_svemiru - 24-8-2007 at 01:26

ili sto bi rekli prostim rijecnikom "neko se posro a da nije pokupio"
ebo sve svoje:sdjale:

Pink - 9-9-2007 at 08:47

Dvojica mladica poginula u prevrnutom BMW-u

U teskoj saobracajnoj nesreci koja se dogodila jucer oko 2.15 sati na magistralnom putu Bosanski Novi-Kostajnica, u mjestu Grdanovci kod Prijedora, poginuli su Jovica Colic (25) iz sela Babinci kod Bosanske Dubice i Dalibor Palija (30), mjestanin sela Petrinja kod Kostajnice.
Dragomir Drljaca (25) iz Kostajnice, vozac BMW-a (525-T-791) u kojem su se nalazi i nastradali mladici, u nesreci je zadobio teske tjelesne povrede i trenutno se nalazi na Odjelu hirurgije bolnice u Prijedoru.

Neprilagodjena brzina

- Vozac Drljaca u nesreci je zadobio prijelom lijeve lopatice i potres mozga. Van zivotne je opasnosti i njegovo zdravstveno stanje trenutno je stabilno - izjavio je dezurni hirurg bolnice u Prijedoru Dario Dodos, koji je jucer ujutro i zbrinuo tesko povrijedjenog mladica.
Prema saznanjima saobracajne policije iz Prijedora i Zorana Bulatovica, dezurnog tuzioca, nesreca se dogodila u trenutku kada je vozac BMW-a, uslijed neprilagodjene brzine i skliskog kolovoza, izgubio kontrolu nad vozilom koje je sletjelo s puta, zatim je svom silinom udarilo u betonski propust na putu i prevrnulo se.
- Nakon prevrtanja, potpuno unisteni automobil zaustavio se na cesti. I to na desnoj bocnoj strani. Pored automobila bilo je tijelo jednog nastradalog mladica, dok je drugi ostao priklijesten u BMW-u. Obojica su preminula na licu mjesta, dok je pomoc tesko povrijedjenom vozacu Drljaci ukazana u bolnici u Prijedoru - kazao je tuzilac Bulatovic.

Obavljena obdukcija

Nad tijelima nastradalih jucer je u bolnici u Prijedoru uradjena i obdukcija. Nalaz banjaluckog patologa Milana Srdica trebao bi, prema misljenju tuzilastva, rasvijetliti okolnosti pod kojim se dogodila ova teska saobracajna nesreca.
S istim ciljem nalozeno je i policijsko vjestacenje unistenog BMW-a koji se trenutno nalazi pred policijskom stanicom u Kostajnici radi provjere njegove tehnicke ispravnosti.

smonny - 9-9-2007 at 10:53

Ministarstvo rada i boracko-invalidske zastite Republike Srpske (RS) trazi od Boracke organizacije RS da hrabro udje u postupak revizije uvjerenja o okolnostima ranjavanja, povredjivanja ili pogibije boraca i rjesenja o kategorizaciji kako bi pomogla casnim borcima da ostvare prava koja im zakonski pripadaju, izjavio je pomocnik resornog ministra Radomir Graonic.

Moralna je obaveza BORS-a da jednom sagleda ko je ucestvovao, a ko ne u ratu radi zastite lika casnih boraca, rekao je Graonic na seminaru u Prijedoru koji su 6. 9. organizovali Ministarstvo i BORS.

Graonic je istakao da je cilj ovog zajednickog seminara da se rukovodstva opstinskih borackih organizacija i opstinskih odjeljenja za boracko-invalidsku zastitu sto bolje pripreme za sprovodjenje aktivnosti proizaslih iz izmjena i dopuna Zakona o pravima boraca, RVI i porodica poginulih boraca i Uredbe o borackom dodatku.

Akcent na seminarima je stavljen na davanje misljenja u ucescu i vremenu provedenom u i van zone borbenih dejstava u postupku prevodjenja rjesenja o kategorizaciji, sto je obaveza boracke organizacije, naglasio je Graonic.

On je dodao da ce pod posebnom lupom biti ucesnici rata iz Ministarstva odbrane, MUP-a, namjenske industrije i drugih spornih vojnih posta, te da BORS, na osnovu potpisanog protokola sa Ministarstvom, ima mogucnost da pokrene inicijativu za sve korisnike prava za koje ima saznanja da nisu bili ucesnici u ratu ili da nisu bili ucesnici u ratu za period za koji su dobili uvjerenje.

Predsjednik BORS-a Pantelija ]urguz rekao je da je seminar organizovan zbog pojave razlicitog pristupa u tumacenju Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o pravima boraca, RVI i porodica poginulih boraca, Uredbe o borackom dodatku i instrukcija o reviziji uvjerenja o ranjavanju, povrjedjivanju i pogibiji boraca.

Cilj nam je da postignemo jednoobrazan pristup ovim aktivnostima, kazao je Curguz dodajuci da su o ovim temama organizovana ceti seminara na regionalnom nivou.

smonny - 9-9-2007 at 10:54

Dugogodisnji predsjednik Sindikata Opste bolnice Prijedor Dusko Topic vlastiti mamograf iznajmljuje ovoj zdravstvenoj ustanovi za 900 KM mjesecno, rekao je Srni direktor prijedorske bolnice Mirko Sovilj.

Dok radnici to smatraju sukobom interesa, a Topic, kako je rekao Srni, ne vidi u tome nista sporno. Pokrenuli smo postupak za nabavku mamografa. Pribavili smo ponude i tipove mamografa i stvar je sada nase odluke hocemo li ga nabaviti kreditom ili cemo sacekati pomoc Fonda zdravstvene zastite Republike Srpske /RS/ i Ministarstva zdravlja i socijalne zastite RS, rekao je Sovilj Srni.

Prema njegovim rijecima, ovakva situacija u Opstoj bolnici Prijedor traje godinama i on ju je zatekao kada je prosle godine dosao na mjesto direktora, s tom razlikom da se Topicu ranije zakupnina placala po broju pregleda, a od 1. maja fiksnom zakupninom od 900 KM mjesecno.

Kada je u aprilu donesena nova Odluka o participaciji Fonda zdravstvenog osiguranja RS, dosli smo u situaciju da vlasniku mamografa vise ne mozemo placati ovaj aparat po broju pregleda, pa smo sklopili ugovor o zakupnini kako ne bismo morali pacijente da saljemo u Banjaluku, kaze Sovilj.

On je naglasio da ugovor istice 1. oktobra, te da je on bio privremeno rjesenje buduci da je stav menadzmenta bolnice bio da je bolje imati mamograf pod ovakvim uslovima nego ga ne imati nikako, tim prije sto je ova zdravstvena ustanova u potpunosti zaokruzila dijagnostiku dojke.

Sovilj tvrdi da ce ova situacija u najskorije vrijeme biti promijenjena, buduci da je na spisku za nabavku neophodne opreme mamograf na prvom mjestu.

Nas stav je da medicinska oprema koju treba da nabavljamo mora biti nova. To jeste tezi put, ali istrajemo na tome, rekao je Sovilj i dodao je ce i prijedorska bolnica ucestvovati u projektu mamografskog snimanja rizicne grupe zena u RS ciji nosilac je Klinicki centar Banjaluka.

Cinjenica da prvi sindikalac prijedorske bolnice vec godinama obavlja privatnu praksu u okviru ustanove jedan je od razloga sto ga radnici pokusavaju smijeniti, ali im to do sada jos nije poslo za rukom.

Inicijativu za smjenu dugogodisnjeg predsjednika Sindikata Opste bolnice Prijedor jos pocetkom maja potpisalo je 235 radnika nezadovoljnih, kako kazu, i njegovim radom, samovoljom, prijetnjama upucenim radnicima i nelegalnoscu posljednjeg reizbora.

Za Topica, kako je rekao Srni, nije sporno nista od toga sto je danas glavni tehnicar RTG sluzbe, predsjednik Sindikata, vlasnik mamografa, vlasnik stambenog i poslovnog prostora od 150 kvadratnih metara koji je 2002. godine dobio u kompleksu bolnice, vlasnik prodavnice i servisa za bicikle, audija, kuce i vikendice i predsjednik biciklistickog kluba.

Tvrdi da nije sporno ni to sto samo u bolnici i od bolnice ima daleko veca primanja, po raznim osnovama, od ljekara specijalista.

Kuriozitet je da Duska Topica u vrijeme bozicnih i novogodisnjih praznika u Prijedoru mozete iznajmiti kao Deda Mraza i on ce, za novac, doci u vas dom i u kostimu Deda Mraza i najmladjima podijeliti poklone i paketice koje ste mu prethodno dostavili.

smonny - 9-9-2007 at 10:55

U lovistu Ribnjaka Sanicani kod Prijedora pocela je sezona lova na divlje patke - ocekuje se da ce lovci iz Italije odstrijeliti oko 2 000 ovih ptica, rekao je Srni direktor ovog preduzeca Lazo Marcetic.On je naveo da ce sezona lova na divlje patke, koja ce trajati sest mjeseci, preduzecu donijeti oko 20.000 evra.Loviste Ribnjaka Sanicani prostire se na povrsini od oko 6 000 hektara.Osim pataka, kojih ima oko 5 000 komada, u lovistu prijedorskog ribnjaka obitava krupna i sitna divljac, kao i brojne pticije vrste, ali je lov na njih zabranjen.

smonny - 9-9-2007 at 10:58

ovdje mozete poslusati uzivo free radio iz prijedora....

http://i16.photobucket.com/albums/b13/monikas/slusajtestriming.jpgklikni na sliku i download....

Pink - 16-9-2007 at 11:46

Sin cuvara izvrsio samoubistvo

PRIJEDOR - Boris Samardzija (26) izvrsio je u petak uvece samoubistvo pucajuci u glavu na prijedorskom gradskom stadionu FK Rudar.

Pucanj je odjeknuo oko 20 casova i 15 minuta i uznemirio Prijedorcane koji su alarmirali policiju. Dok je dosla policija, Vinko Samardzija koji je radio kao cuvar stadiona na podu svlacionice je pronasao bezivotno tijelo svoga sina. Dezurni tuzilac Sanda Josic kazala je da je prilikom uvidjaja ustanovljeno da je nesretni mladic iz puske pucao sebi u glavu te da je u ovom slucaju rijec o samoubistvu.

"To je ustanovio i ljekar mrtvozornik. Mladic koji je pronadjen na podu svlacionice iz puske je pucao sebi u sljepocnicu, te je nakon tog pucnja koga su culi i setaci u blizini stadiona, na licu mjesta preminuo. Prema mojim saznanjima, mladic je roditeljima napisao i oprostajno pismo u kojem navodi razloge samoubistva, te ih moli da mu oproste. On, izgleda, nije vidio smisao zivota", ispricala je Josiceva.

Sta je pisalo u oprostajnom pismu koje je nesretni Boris uputio svojim razvedenim roditeljima, nije poznato.

Prije vise od dvije godine na stadionu prijedorskog Fudbalskog kluba Rudar dogodio se i incident u kojem je otac mladica koji je izvrsio samoubistvo napadnut jer ga je zbog nemogucnosti da njegov sin igra u prvom timu Rudara, u vrijeme dok je Vinko Samardzija bio trener mlade ekipe ovog kluba, nozem izbo jedan od roditelja.

Kako saznajemo, Boris Samardzija jedno vrijeme je trenirao u FK Rudar, a poslije incidenta u kojem je nozem napadnut njegov otac tesko se psihicki oporavljao.

Aktuelni trener FK Rudar Prijedor Slobodan Licina, kaze da je dogadjaj na stadionu na kojem se dogodilo samoubistvo zaprepastio igrace i rukovodstvo kluba.

smonny - 16-9-2007 at 20:57

PRIJEDOR, 15. SEPTEMBRA (SRNA) - U Prijedoru je akcija prikupljanja potpisa gradjana koji podrzavaju ostanak grba Republike Srpske (RS) sa nemanjickim dvoglavim orlom i himne Boze pravde naisla na veliki odjek, rekao je Srni predsjednik Opstinskog odbora Srpske demokratske stranke (SDS) Radenko Stijepic.

Svi gradjani kojima su danas aktivisti ponudili da daju podrsku simbolima ukorijenjenim u tradiciju srpskog naroda, ucinili su to bez razmisljanja, kazao je Stijepic.

On je dodao da ce ova akcija SDS-a trajati duze, te da ce Opstinski odbor SDS-a u ponedjeljak traziti odobrenje opstine za postavljanje punktova u gradu i vecim naseljenim mjestima u Prijedoru.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/57/Republika_Srpska_coat_large.png/180px-Republika_Srpska_coat_large.png

smonny - 17-9-2007 at 16:49

Ratni dogadjaji u Prijedoru ne smiju biti obavijeni velom tajne, kazao je Matijas Helman, predsjednik Sekretarijata Haskog suda u BiH, i dodao da je cilj podignuti svijest javnosti o tome da se kaze istina o zlocinima.

Podizanje svijesti o pocinjenom ratnom zlocinu je dug proces i lokalna zjednica treba da nadje nacine da zrtvama pruzi odredjenu satisfakciju, smatra predstavnik Sekretarijata Medjunarodnog krivicnog suda za Jugoslaviju (MKSJ) u BiH Matijas Helman.

On je rekao da satisfakciju, kao vrstu ratne reparacije, predvidja i Rezolucija Generalne skupstine UN o osnovnim principima i smjernicama naknade i reparacije zrtvama teskih krsenja medjunarodnog humanitarnog prava.

Predsjednik Helsinskog odbora za ljudska prava u Republici Srpskoj (RS) Branko Todorovic ocijenio je da lokalna zajednica, mediji i javnost, ne samo u Prijedoru, nego i sirom BiH, nemaju hrabrosti da se suoce sa istinom o brutalnim i tragicnim zlocinima koji su se desavali tokom rata u BiH.

Dodajuci ovome i politicku manipulaciju u BiH, Todorovic je izrazio zabrinutost jer u lokalnim zajednicama ne vidi impulse koji bi doveli do suocavanja sa istinom, te do pomirenja i izgradnje povjerenja.

Pravni savjetnik za ratne zlocine Misije OEBS-a u BiH Francesko de Sanktis rekao je da OEBS podrzava ovakve okrugle stolove, zalazuci se za otvoren razgovor o ratnim zbivanjima i za istinu koja treba da bude podijeljena izmedju svih zajednica u BiH.

U ovome je bitna uloga pravosudnog sistema, kao i cinjenica kojom je Haski sud opisao stvarnost rata, dodao je de Sanktis.

Predstavnik nevladine organizacije Izvor iz Prijedora Edin Ramulic, konstatjuci da Prijedor ima najvise osudjenih ratnih zlocinaca, pozvao je pravosudne i druge organe gonjenja da ubrzaju sudske procese, isticuci da zrtve osim suptilne satisfakcije i suocavanja sa istinom, traze i pravdu.

Ovaj okrugli sto organizovao je OEBS i Sekretarijat MKSJ u BiH s ciljem da u lokalnoj zajednici otvori dijalog o suocavanju sa istinom o pocinjenim ratnim zlocinima.

Haski sud pravosnazno je osudio 14 lica iz Prijedora za ratni zlocin pocinjen 1992. godine u ovoj opstini.
Srna

http://www.danas.co.yu/20021102/images/vikend4_1.jpgMatijas Helman

Pink - 18-9-2007 at 19:44

Prezivio pad "cesne" sa 250 metara visine

Sinisa Vujakovic, padobranac iz Prijedora koji iza sebe ima 1.944 skoka, u prosli petak prezivio je pad sportskog aviona "cesna 206" kojem je na visini od 250 metara, iznad sportskog aerodroma Moskanjci kod Ptuja u Sloveniji, otkazao motor.
- U avionu su bila jos cetiri padobranca iz Austrije. Pripremali smo se za predstojeci 29. ptujski padobranski pokal. Samo nekoliko minuta nakon polijetanja aviona, za dlaku smo izbjegli tragediju - prica Sinisa.

Nastala panika

Dodaje da je u jednom trenutku, bas kao u filmu, motor prestao raditi, a elisa stala.
- U avionu je nastala panika. Pilot je bezuspjesno pokusavao rucnom pumpom ubrizgati gorivo u potpuno mrtav motor. Na skakanje nismo smjeli ni pomisliti, jer to ne bismo prezivjeli - kaze Sinisa, koji je u jednom trenutku, kada je vec pomislio da izlaza nema, cuo pilota kako na slovenskom jeziku obavjestava aerodromsku kontrolu leta da ce prinudno sletjeti.

Velika brzina

Istovremeno je na njemackom jeziku umirivao padobrance.
- Samo nekoliko sekundi nakon toga osjetio sam kako avion tone u bezdan velikom brzinom. "Cesna" je pala na zemlju izmedju zeljeznicke pruge i veoma prometne ceste i zavrsila u polju kukuruza. Lezao sam na desnom ramenu sa glavom prema dolje i nogama prema gore. Ali, bio sam ziv - kaze iskusni padobranac, koji je pad zavrsio vidno ugruhan, s povredom ispod lijevog oka i nagnjecenim rebrima.

Pilot u bolnici

Pilot "cesne" imao je manje srece. Zbrinut je u ptujskoj bolnici, dok su austrijski padobranci, zajedno s Vujakovicem, dan nakon ljekarskog pregleda sretni obiljezili skokovima na 29. ptujskom padobranskom kupu.

elmi - 21-9-2007 at 18:41

Na Graničnom prijelazu Izačić, između Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine, danas je izvšena primopredaja posmrtnih ostataka četiri bosanskohercegovačka državljanina koji su pronađeni u jednoj grobnici na području Hrvatske Kostajnice, izjavio je za Fenu predsjednik Federalne komisije za traženje nestalih Amor Mašović.

Radi se o Prijedorčanima koji su nestali u julu 1992. godine na području Čarakova.

Njihov identitet potvrđen je DNK-a metodom, a radi se o tri člana porodice Behlić - Izetu (sin Muniba), rođen 1966. u Čarakovu, Redžepu (sin Mustafe), rođen 1956. u Čarakovu i Fikretu Behliću (sin Esada), rođen 1063. u Prijedoru, kao i jednom članu porodice Kaltak - Esadu Kaltaku (sinu Islama), rođen 1947. godine u Gornjem Kamengradu.

Prema Mašovićevim riječima, njihovi posmrtni ostaci ekshumirani su 1998. godine, ali kako su vlasti R Hrvatske smatrale da se radi o njihovim državljanima, nije došlo do podudaranja između krvi i uzetih DNK-uzoraka, tako da su dugo vremena bili neidentificirani.

Do njihovog identificiranja došlo je u sklopu zajedničkog programa Vlade R Hrvatske i Međunarodne komisije za nestale (ICMP), odnosno razmjenom podataka iz baza krvi i koštanih uzoraka.

- Činjenica da su posmrtni ostaci žrtava iz BiH pronađeni na teritoriji R Hrvatske može poslužiti bh. i tužiocima haškog Tribunala (ICTY-a) kao jasan dokaz o udruženom zločinačkom poduhvatu u kojem su sudjelovali Slobodan Milošević, Milan Martić i Radovan Karadžić, kazao je Mašović, uz napomenu kako je očigledno da su četvorica identificiranih bh. građana nakon zarobljavanja odvedeni u R Hrvatsku i tamo likvidirani.

Pink - 23-9-2007 at 09:36

Starica se spasila iz vatre koja je planula u njenoj kuci
Sava Todoran ostala bez imovine

U pozaru koji je preksinoc pola sata poslije ponoci izbio u kuci Save Todoran (84), mjestanke Donjih Garevaca kod Prijedora, u cijelosti je izgorjela njena imovina, kompletan namjestaj, bijela tehnika, stolarija i dio krova kuce u kojoj je ova, inace invalidna starica, zivjela sama.

Pomoc komsija

- Sve je u potpunosti unisteno. Zidovi su garavi, struje nema, krov treba saniratii potpuno izgorjelu stolariju zamijeniti novom. Vatra je progutalacak i lezaj na kojem je moja svekrva spavala - kaze Borka Todoran, Savina snaha, koja s njenim sinom Micom zivi u kuci udaljenoj pedesetak metara.
Ona je dodala da ju je o pozaru obavijestio jedan od mjestana Donjih Garevaca Slobodan Basic, koji se u to vrijeme vracao iz grada.
- Sava je u vrijeme izbijanja vatre spavala. Nije nam jasno kako je uspjela do naseg dolaska uz pomoc staka izaci iz kuce - kaze Borka, koja je sa suprugom Micom i komsijama do dolaska vatrogasaca, koji su pozar ugasili dva sata kasnije, pokusala smiriti vatrenu stihiju.

Velika steta

Materijalna steta nastala pozarom, koji je, najvjerovatnije, izazvala zapaljena svijeca koju je starica ostavljala u svojoj sobi, ogromna je.
- Tesko je u ovom trenutku procijeniti, ali znam da Sava u kuci ne moze boraviti. A ne znam ni kako ce stetu namiriti, jer zivi od penzije koja iznosi svega 140 maraka mjesecno - kaze Borka u ciju se kucu, i pored zelje da ostane na svom, jucer preselila nesretna starica.

Alisa - 25-9-2007 at 10:07

Razbijen prozor na dĹžamiji u Puharskoj

--------------------------------------------------------------------------------

Ni videonadzor postavljen prošle godine na džamiji u povratničkom naselju Donja Puharska kod Prijedora nije spriječio vandale da tokom pretprošle noći razbiju jedan od prozora ovog vjerskog objekta u izgradnji.

"Razbijeno prozorsko staklo primijetili su vjernici jučer oko 13 sati, nakon podne-namaza. O slučaju je obaviještena i policija SJB Prijedor, koja je izuzela traku snimka videonadzora kako bi došla do počinioca incidenta", kazao je Merzuk ef. Hadžirušidović, glavni imam Medžlisa IZ Prijedor.

On je dodao da je džamija u džematu Donja Puharska čak desetak puta bila na meti vandala, kao i to da je ovaj posljednji incident ogorčio povratnike, pošto se dogodio u mjesecu ramazana.

Pink - 27-9-2007 at 18:24

Ranio bivĹĄu djevojku, pa se ubio

PRIJEDOR - Blagoja Paraš (30), iz sela Garevci, preksinoć je teško ranio bivšu djevojku Sanju Lajić (20) u naselju Gomjenica u Prijedoru, a potom se ubio pucnjem u glavu.

Tragedija se dogodila u Ulici Ive Andrića u naselju Gomjenica, gdje stanuje djevojka u koju je Paraš nasumice pucao. Djevojka je zadobila prostrelne rane po nogama i trbuhu, a juče je, prema posljednjim informacijama, operisana na Klinici za anesteziju i intenzivno liječenje.

Božo Zdjelar, djed teško ranjene djevojke, kaže da je preksinoć iza ponoći unuku ugledao ranjenu na pragu.

"Moja Sanjica je bila oblivena krvlju. Njena majka Dragica je pokušavala da to krvarenje zaustavi stavljajući joj plahte na rane, a onda se pojavila i policija. Ne znam zašto se to moralo dogoditi", govori još pod stresom Božo Zdjelar.

Sanjina tetka Milka Petrović kaže da se ona s momkom koji je pokušao da je ubije zabavljala, ali da je tu vezu prekinula.

"Od tada nam nije dolazio pred kuću. Čuli smo da je bio oženjen i da ima dijete. Bio je deset godina stariji od naše Sanje. Ona je poštena djevojka, koja nikada nije ni mrava zgazila", kroz suze govori Milka Petrović.

Nena Kragulj kaže da su komšije pošto su čule hice nakon izvjesnog vremena izišle da vide šta se dogodilo, te da su na putu ugledali nepomično tijelo Blagoja Paraša.

"Kako smo čuli, Sanja je uspjela da se, teško ranjena, pužući dovuče do kuće svoga djeda u kojoj je živjela sa majkom", dodaje Nena Kragulj.

Ona svjedoči da je njen zet taksista Sanju Lajić ugledao neposredno prije nemilog događaja.

"Bila je u društvu sa dvije prijateljice i vjerovatno se vraćala sa posla, jer je radila kao konobarica u kafani u Prijedoru. Sanju je u blizini kuće sačekao Paraš", kazala je Nena Kragulj.

Dežurni tužilac Vukašin Kondić rekao je da je tragediji prethodila svađa njih dvoje.

"Očito je da su u pitanju ljubavni jadi i prekid veze, što Paraš nije mogao da prihvati. Paraš je nekoliko hitaca iz pištolja ispalio u pravcu nesretne djevojke, a najmanje tri hica su završila u njenom tijelu", kazao je Kondić.

Tamara Radlović, portparol KC Banjaluka, kazala je da se Sanja Lajić, koja je u teškom stanju dovezena u bolnicu, nalazi na liječenju u Klinici za anesteziju i intenzivno liječenje.

Policija je juče sa lica mjesta izuzela pištolj iz kojeg je Paraš pucao i metke koji su bili rasuti po ulici, a što će biti predmetom daljeg vještačenja.

Pink - 29-9-2007 at 09:06

Djevojka se bori za život, mladić sahranjen

PRIJEDOR - Zdravstveno stanje Sanje Lajić (20) iz Prijedora, koju je teško ranio njen bivši mladić Blagoja Paraš (30), koji se potom ubio, trenutno je stabilno.

To je juče potvrdila Slobodanka Todorović, dežurni ljekar u Klinici za anesteziju i intenzivno liječenje Kliničkog centra Banjaluka.

"Djevojka je prekjuče ujutro odmah po prijemu u bolnicu operisana jer je u pucnjavi zadobila prostrelne rane u predjelu trbuha i grudnog koša. Za sada reaguje na terapiju, ali je zbog ozbiljnosti povrede pod stalnom ljekarskom kontrolom", izjavila je dr Slobodanka Todorović.

I dok se nesrećna djevojka bori za život juče je na lokalnom groblju u Donjim Garevcima, zaseoku Paraši, sahranjen Blagoja Paraš.

Tragedija se dogodila u utorak uveče u prijedorskoj ulici Ive Andrića u naselju Gomjenica, gdje je s majkom u djedovoj kući živjela Sanja Lajić. Prema svjedočenju očevidaca koji su u gluvo doba noći u Andrićevoj čuli pucnjavu, mladić i djevojka su se prethodno svađali.

Komšije kažu da su nakon pucnjave, kada su izašli na ulicu, vidjeli nepomično tijelo mladića i krv na putu.

"Bilo je strašno to vidjeti. Mladić koji je iz pištolja ranio djevojku, nakon čega je ona bukvalno pužući došla do kuće svog djeda, ležao je u krvi na putu. Ovo je tragedija kakva se više ne bi smjela ponoviti", govori Nena Kragulj, komšinica Sanje Lajić.

Rodbina nesrećne djevojke tvrdi da su se Blagoja Paraš zvani Bato i Sanja Lajić prije godinu dana zabavljali, ali su i prekinuli tu vezu. Sumnja se da je Paraš imao namjeru da obnovi tu vezu, na što ona vjerovatno nije pristala.

Paraševi prijatelji sumnjaju da je mladić imao namjeru da ubije Sanju, koju je prema njihovom svjedočenju beskrajno volio. Paraš iz prvog braka ima i devetogodišnju kćerku, a iza sebe je ostavio neutješnu majku Gospu i sestru Sanju sa porodicom.

Pink - 30-9-2007 at 10:12

MjeĹĄtani zatraĹžili smjenu sveĹĄtenika

Mještani i Crkveni odbor sela Gornji Petrov Gaj kod Prijedora zatražili su od Banjalučke eparhije da hitno smijeni sveštenika Mladena Majkića iz Kozarca.

Oni tvrde da se sveštenik ponaša samovoljno u obavljanju vjerskih dužnosti, uveo je visoke tarife, ružno je govorio na sahrani, a na jednu nije ni došao zbog navodnog novčanog duga pokojnika prema crkvi.

Tvrde još kako ih je pop Majkić u više navrata zbog "malog" iznosa novca odbio prilikom osveštavanja koljiva.

"Jednom prilikom sveštenik je odbio da mi osvešta koljivo jer nisam imala onoliko novaca koliko je tražio da mu dam", kazala je mještanka Radovanka Nišević.

U zahtjevu naslovljenom na banjalučkog vladiku Jefrema mještani su naveli kako je netrpeljivost između lokalnog sveštenika sa jedne, te Crkvenog odbora i mještana sela sa druge strane kulminirala početkom izgradnje grobaljske kapele u Gornjem Petrovom Gaju.

Mještani su sami pokrenuli izgradnju, jer su bili sumjičavi kako bi Majkić raspolagao njihovim novcem, što je sveštenika razljutilo.

"Način izgradnje kapele nije odgovarao svešteniku Majkiću, jer mu nije bilo dozvoljeno raspolaganje našim novcem, ili bolje rečeno nije mogao sam ugovarati građevinske radove", kazao je Božo Velaula, član Crkvenog odbora sela i kum kapele.

Mještani su poslije samostalnog pokretanja akcije za izgradnju kapele prikupili novac i lično izveli građevinske radove, što je na kraju rezultiralo minimalno utrošenim sredstvima.

"Sva naša dokumentacija koja je pratila izgradnju objekta data je na uvid Komisiji Crkvenog odbora kozaračke crkve kojoj naše selo i pripada", kaže Velaula i dodaje da se, iako su pohvaljeni od Crkvenog odbora kozaračke crkve, način izgradnje i trošenje sredstava nije svidio i svešteniku Majkiću.

Majkić: Sve je to djelo pojedinaca

MjeĹĄtani su doĹĄli u sukob sa sveĹĄtenikom i zbog, kako navode, "visokih tarifa" koje on uzima za obavljenje crkvenih duĹžnosti.

Zbog ovih i drugih razloga mještani su utočište u vjeri počeli da pronalaze u drugim crkvama, gdje nema sveštenika Majkića.

Kozarački sveštenik Mladen Majkić odbacuje optužbe lokalnog stanovništva na račun svoga rada.

"Sve je to djelo pojedinaca. Većina mještana je uz mene", tvrdi Majkić i upozorava da će, ukoliko bilo šta bude objavljeno o njemu, ići "tuk na utuk".

"Znajte da je crkva bila ugnjetavana 50 punih godina za vrijeme komunizma i da je preživjela. Preživjeće i vas", komentarisao je Majkić.

Mještani su stava da svojevrsnoj samovolji sveštenika treba stati ukraj i navode da su posebno zgroženi nakon što je Majkić održao govor na sahrani mještanke Desanke Zdjelar.

U protestnom reagovanju upućenom vladici Jefremu stotinak mještana i prijatelja porodice Zdjelar opisalo je govor sveštenika Majkića kao bezobziran, uvredljiv i ponižavajući za porodicu.

"U Svetom pismu piše 'čiji roditelji kiselo grožđe beru, djeca im gorko vino piju... svjedoci smo kako roditelji svojim djelima mogu da zaduže svoju djecu da ispaštaju njihove grijehe", govor je kojim je Majkić neprijatno iznenadio prisutne.

Porodica Zdjelar kaže da na prvi pogled riječi predstavljaju citat iz Svetog pisma, ali ukoliko se izgovore na nečijoj sahrani, pred nečijom djecom, i to od strane sveštenika, onda ne treba biti previše mudar, pa zaključiti "šta je autor mislio reći".

"Nikada u životu nisam mogao pomisliti da će se ovako nešto desiti. Niti mojoj porodici, niti bilo kome drugom", razočaranim glasom kaže Dane Zdjelar, jedan od sinova pokojne Desanke.

Kažu da je Desanka činila samo dobra djela, molila se Bogu i pridarivala Crkvi, koliko je i kada mogla.

"Sakupljala je nas djecu za Božić i Vaskrs i zar je ovaj sveštenik baš nad njenim tijelom morao pokazati svoj primitivizam", kategoričan je sin Dane.

Na potezu Crkveni sud i vladika

Porodica Zdjelar navodi da je njihov konflikt sa kozaračkim sveštenikom počeo još u decembru prošle godine i to uoči sahrane Petra Zdjelara.

Porodica Zdjelar se, kao što i priliči, za sahranu obratila svešteniku iz svog sela - Mladenu Majkiću - koji na početku prihvata, ali na dan sahrane ipak odbija izvršiti opelo, ucjenjujući porodicu da mora prethodno platiti 510 KM.

Ovaj iznos, kako je obrazloženo porodici Zdjelar, predstavljao je zbir duga, jer sveštenik Majkić 17 godina nije ulazio u kuću Petra Zdjelara kako bi je posvetio svetom vodicom.

Godišnja tarifa sveštenika Majkića, a kako su potvrdili i sami mještani, iznosi 30 KM.

Porodica Zdjelar kaže da je odbijanje doći na sahranu zbog "tarifa" skandalozno, te navode da imaju dokumentaciju, odnosno spisak koji vodi blagajnik sela iz koje se jasno vidi da je njihov otac među mještanima koji su crkvi pridarili najviše.

Uvidjevši da sveštenik misli ozbiljno kada je u pitanju isplata 510 KM, porodica Zdjelar, Mira, Brane, Anđelko i Dane se za pomoć obratila prijedorskom svešteniku Ranku Maletiću, koji je došao i održao opelo na sahrani njihovog oca Petra.

Na nedavnoj sahrani majke Desanke porodica Zdjelar se opet obraća lokalnom svešteniku, no Majkić još jednom odbija svoj dolazak, istakavši kako ne želi da ga neko uznemirava oko sahrane.

Ovoga puta jedina adresa na koju su se Zdjelari mogli obratiti bila je Banjalučka eparhija, odnosno vladika Jefrem, koji je nakon razgovora sa Zdjelarima obećao dolazak lokalnog sveštenika na sahranu.

"Predložili smo vladici da umjesto Majkića dođe drugi sveštenik, jer smo se bojali da bi ovaj mogao izreći neke ružne stvari. Episkop banjalučki je izričito naglasio da Majkić neće ništa ružno govoriti na sahrani", ispričao je Dane Zdjelar i dodao da se takva sumnja ipak ostvarila.

Sveštenik Mladen Majkić tvrdi da nije pogriješio što je za sahranu Petra Zdjelara tražio podmirivanje duga od 510 KM, niti zbog govora na sahrani pokojne Desanke, kojim je, kako kaže, "želio upozoriti mlađe naraštaje Zdjelara" da ne okreću leđa Crkvi.

Sveštenik je na pitanje, zašto je svoj dolazak na sahranu Petra Zdjelara ucijenio plaćanjem 510 KM, odgovorio da mu se toliko duguje za neodržane službe.

"Zamislite da vi živite u kući i da ne plaćate državi svoje obaveze", ljutito je odgovorio sveštenik Majkić.

Otac Veselin, sekretar Crkvenog suda, kazao je da slučaj kozaračkog sveštenika nije završio na Sudu, te da će sve riješiti banjalučki vladika Jefrem.

"Ukoliko slučaj ne riješi vladika, onda će porodica Zdjelar biti pozvana da je saslušamo", kazao je otac Veselin.

Pink - 5-10-2007 at 21:10

Povrijeđen otac i sinovi

Prijedorčanin Ivica Motl (53) teško je povrijeđen, a njegovi sinovi Danijel (21) i Davor (27) zadobili su lakše povrede u saobraćajnoj nezgodi koja se dogodila prekjuče na magistralnom putu Prijedor - Banjaluka u Jakupovićima.

Do nezgode je doĹĄlo kada je automobil FIAT, kojim je upravljao Danijel Motl, iznenada sletio s puta, nekoliko se puta prevrnuo i ostao na krovu u njivi pored puta.

Kako je saopšteno iz prijedorske Saobraćajne policije, vozač je pokušavao da izbjegne psa na putu, te je usljed velike brzine izgubio kontrolu nad vozilom.

Ljekari u prijedorskoj bolnici kažu da je Davor Motl, koji je inače medicinski radnik zaposlen u bolnici, povrijedio glavu, dok je njegov brat pušten na kućno liječenje.

Tamara Radlović, portparol KC Banjaluka kaže da je tokom noći u bolnicu u teškom stanju primljen Ivica Motl iz Prijedora koji je zadobio prelom grudne kosti.

"Njegovo zdravstveno stanje za sada je stabilno i trenutno je van životne opasnosti", kazala je Radlovićeva.

Iz policije je saopšteno da je FIAT potpuno uništen, te da je naređeno vještačenje kako bi bila ustanovljena tehnička ispravnost vozila.

Stuka - 5-10-2007 at 22:24

:popo: jos uvijek mi nije jasno kako na toj cesti nema 100 mrtvih dnevno! svaki put kad odem do BL moram kod hodze da strahu saljevam....

Pink - 13-10-2007 at 09:28

Ispao iz golfa i poginuo
12.10.2007

Dragan Kovacevic (33) iz Gornjih Orlovaca kod Prijedora poginuo je juce rano ujutro u tom mjestu na magistralnom putu Prijedor - Banjaluka.

On je ispao iz golfa za cijim upravljacem je bio Radomir Kos (38), koji se u tom momentu sudario sa skoda oktavijom, koju je vozio Dalibor Bolta.

Kos je lakse povrijedjen, kao i Daliborov otac Brane Bolta, suvozac u oktaviji.

Kovacevic je, kako saznajemo, poslije nesrece davao znake zivota, a preminuo je u kolima Hitne pomoci na putu prema prijedorskoj bolnici.

Bojana Gasovic, portparol CJB Banjaluka, kazala je da je do ove nesrece doslo u trenutku kada golf, koji je skretao ulijevo, nije propustio skoda oktaviju, koja je dolazila iz pravca Banjaluke.

"Nakon sudara vozila su se okrenula na cesti. Golf je ostao na kolovozu, dok je skoda oktavija sletjela s puta", kazala je Gasoviceva.

Sanda Josic, dezurna tuziteljka, zatrazila je juce i obdukciju tijela Kovacevica, a radi istrage bice uradjeno i vjestacenje nad potpuno unistenim vozilima.

Stuka - 13-10-2007 at 16:40

"Kovacevic je, kako saznajemo, poslije nesrece davao znake zivota"

OK, covjeka mi zao, ali KO PISE OVAKVE GLUPOSTI?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?! :lupa::lupa::lupa::lujka:

Pink - 13-10-2007 at 19:13

:krele:sta je sad tu cudno, davao znake zivota i preminuo u hitnoj.. ti si stukec :groza:

burek_u_svemiru - 13-10-2007 at 22:31

cudno je ovo: "Golf je ostao na kolovozu, dok je skoda oktavija sletjela s puta"

:pjano:

Stuka - 13-10-2007 at 23:05

Quote:
:krele:sta je sad tu cudno, davao znake zivota i preminuo u hitnoj.. ti si stukec :groza:

jebi ga... my bad, mislio sam da pise "davao je znake zivota PRIJE nesrece" ali vi svi znate kakve probleme ja ima sa citanjem i pisanjem... pa vas vise i ne cudi.... :krele:

Pink - 14-10-2007 at 10:04

:haha: :haha: :haha: :haha:
:ludo:
a neka te stukecu :haha:

Pink - 14-10-2007 at 10:05

e kolovoz je vec cudan :lujka:

smonny - 14-10-2007 at 12:42

Quote:
e kolovoz je vec cudan :lujka:

:sram:

smonny - 21-10-2007 at 17:48

PRIJEDOR - Anti Jolicu, hrvatskom povratniku u Ostru Luku kod Prijedora, radnici pilane Antonic su, kako sam kaze, prijetili motornom pilom, i to nakon sto ih je pokusao sprijeciti u sjeci sume na njegovom privatnom zemljistu. Jos uvijek u soku i strahu da mu se nesto ne dogodi, ispricao nam je tijek ovog dogadjaja koji je jos jedan u nizu incidenata i napada na hrvatske povratnike u Republici Srpskoj. Vlasti nas hoce protjerati po svaku cijenu, a posljednji primjer za to je pokusaj otudjenja mog posjeda i sume, tvrdi Jolic i dodaje da su radnici spomenute pilane preko laznih papira pokusali dokazati da se uopce ne radi o njegovoj zemlji. Kako nam je kazao Jolic, toga kobnog dana primijetio je radnike kako su nonsalantno i bez ikakvog upozorenja poceli sjeci drveca na njegovu posjedu. Kada smo ih ja i zena dosli upozoriti da prestanu, jedan od radnika je krenuo prema meni s upaljenom motornom pilom, kaze Jolic isticuci da je imao pravu srecu sto u incidentu nije zadobio ozljede. Policiju je odmah obavijestio, ali je ona, kako kaze, samo napravila zapisnik o dogadjaju.

Srpska drzava i zakoni
Radnici su doduse maknuti s posjeda, ali su nastavili sjecu sume na susjednoj lokaciji, pa se Jolic pita kakva je to policija koja nije htjela uhititi napadaca s motornom pilom.
Radi se o tome da su svi radnici Srbi, koje stiti srpska policija, srpski zakon, srpska opcina koja tvrdi da zemlja nije moja, te srpska drzava, istaknuo je hrvatski povratnik Jolic upozorivsi da ovo nije izolirani incident jer se, prema njegovim rijecima, hrvatski povratnici u ovo podrucje cesto strase, a nerijetko se dogadja i kradja imovine.

Povratak je stagnirao
Generalni konzul Hrvatske u Banjoj Luci Miroslav Bulicic potvrdio nam je da je cuo za ovaj incident. Jolic mi je osobno ispricao sto se dogodilo, a mi smo mu savjetovali da dodje u nas hrvatski konzulat i napise izjavu, kazao nam je Bulicic. Osvrnuo se i na pitanje povratka u Prijedor i ostale opcine u ovom entitetu, kazavsi da je taj proces gotovo pa stagnirao, i to iz razloga sto ne postoje infrastrukturni uvjeti za nastavak zivota Hrvata u RS-u. Konzul je istaknuo da se kuce povratnika obnavljaju, ali se ne uvode komunalije kao sto su voda i struja, tako da sve ostaje samo na tome, sto u konacnici dovodi do situacije da se Hrvati u vrlo malom broju odlucuju na povratak na svoja ognjista.

Dario Pusic /Dnevni-list.ba
http://www.dnevni-list.ba/mdls/dnlnws/nwsimg/1192878628.jpg

elmi - 29-10-2007 at 14:04

Centar javne bezbjednosti Banja Luka obaviješten je 28. oktobra oko 14.10 sati da je mještanin M.S. iz naselja Potkozarje dijela prema Prijedoru u dvorištu vikendice, vlasništvo D.K., pronašao nepoznato mrtvo novorođenče.

Tokom uviđaja pripadnici policije i dežurni tužilac utvrdili su da se radi o mrtvom muškom novorođenčetu, koje je zamotano u crvenu tkaninu i ostavljeno u dvorištu.

Dežurni tužilac je naredio da se danas obavi obdukcija da bi se konstatovao uzrok smrti, saopćila je banjalučka policija.

Pripadnici CJB Banja Luka, Odsjeka za sprječavanje krvnih i seksualnih delikata, preduzimaju mjere i radnje radi rasvjetljavanja navedenog događaja.

http://www.sarajevo-x.com/media/images/vijesti/071029041.jpg

Pink - 2-12-2007 at 17:33

Starac umro od udarca grede u glavu

Dusan Bilbija (69), mjestanin Donje Ljubije, kod Prijedora, pronadjen je mrtav u petak oko 17 casova u svojoj kuci u Ulici Abdulaha Kuruzovica.

Njegovo bezivotno tijelo pronasao je ljubijski svestenik Rade Samara, koji se zabrinuo za njega nakon sto ga nije vidio dva dana. Iz policije su kazali da su na glavi preminulog u predjelu desne sljepoocnice pronadjeni tragovi krvi, pa se posumnjalo da je starac ubijen.

Policijska istraga i uvidjaj, koji je obavljen uz prisustvo dezurnog tuzioca Zorana Bulatovica, ipak su pokazali da je rijec o nesretnom slucaju. "Dusan Bilbija je iz urusene stare kuce, koja se nalazi preko puta njegovog doma u kojem je zivio sam, najvjerovatnije izvlacio stare daske i drva. Tada je najvjerovatnije doslo do urusavanja oronulog objekta, a greda mu se srucila na glavu. Na tom mjestu pronadjeni su njegov sesir i krvavi tragovi. On se najvjerovatnije od zadobijenih povreda srusio, a kada je dosao sebi uspio je da se dovuce do kuce. Tu ga je mrtvog pronasao svestenik", kazao je tuzilac Zoran Bulatovic. Naredio je i obdukciju nad mrtvim tijelom, nakon koje se pokazalo da se radi o nesretnom slucaju.

Stuka - 2-12-2007 at 19:19

Quote:
Originally posted by elmi
naselja Potkozarje dijela prema Prijedoru u dvorištu vikendice, vlasništvo

D.K

., pronašao nepoznato mrtvo novorođenče.
:zimbje:

Pink - 2-12-2007 at 21:19

:haha:

smonny - 2-12-2007 at 21:38

:huh::grinning-smiley-044:

Pink - 12-12-2007 at 19:30

Prijedorcanin Almir Dedic 33 god poznat pod nadimkom Dzimi inace iz Donje Puharske je ubijen u nedelju u podzemnoj garazi u naselju RosengĂĽrdu u Malmeu,Svedskoj...

Dzenaza Almiru Dedicu ce se klanjati u Malmeu 19.decembra u 14.00 sati.......

A ludila!!!!!Pa nije fer!!!!!!
Nek ti je vjecni rahmet!

Stuka - 12-12-2007 at 20:39

Quote:
sikira, namig!

Stuka - 12-12-2007 at 20:44

Quote:
Prijedorcanin Almir Dedic 33 god poznat pod nadimkom Dzimi inace iz Donje Puharske je ubijen u nedelju u podzemnoj garazi u naselju RosengĂĽrdu u Malmeu,Svedskoj...

Nek ti je vjecni rahmet!
jesi ga znala?

Pink - 12-12-2007 at 21:10

Quote:
Originalno postavio/la Stuka
Quote:

Nek ti je vjecni rahmet!
jesi ga znala?

ne bas.. ali znam mu brata

Pink - 12-12-2007 at 21:11

Quote:
Originalno postavio/la Stuka
Quote:
sikira, namig!

popo

Stuka - 12-12-2007 at 22:43

:nono:

Pink - 15-12-2007 at 11:30

Tuga u povratnickom naselju Donja Puharska, gdje je Dedic sagradio kucu - Prosao golgotu logora Manjaca i Omarska

Dedic je bio ozenjen i otac dvoje maloljetne djece. Tokom jucerasnje posjete Donjoj Puharskoj, povratnickom naselju kod Prijedora, gdje je rodjen ubijeni Almir Dedic, zatekli smo njegove prijatelje i rodbinu kojima je pomagao prilikom cestih posjeta Prijedoru i Puharskoj.

U Donjoj Puharskoj prazna je i kuca koju je sagradio Almir Dedic. U nevjerici je obilaze prijatelji i rodbina. Kazu da nekih vecih saznanja o tome sta se te kobne noci dogadjalo u Svedskoj nemaju, kao ni to gdje ce Almir Dedic biti ukopan. Da li u Prijedoru, iz kojeg je otisao ratne 1992. godine, ili u Svedskoj.

- Sokirani smo i jos uvijek nista ne znamo. Prosao je golgotu logora Omarske i Manjace u 17. godini, prezivio svu torturu prokletog rata, a zivot izgubio u Svedskoj. Zato ne mozemo sebi doci, niti imamo snage da o tragediji u kojoj smo svi mi u Puharskoj izgubili dobrog, plemenitog i dragog covjeka, naseg Almira, pricamo - kaze Erna Dedic, supruga Almirovog bliskog rodjaka Fuada.

Istice da je Almira posljednji put vidjela prije dvadesetak dana kada je bio u Prijedoru.

Nije zaboravljao niciju nevolju

- Nije mi bio nikakav rod, a brinuo je o meni kao o svojoj najrodjenijoj. Radovala sam se svakom njegovom dolasku, jer sam znala da ce doci do mene, popricati sa mnom i pitati me sta mi treba - prica kroz suze 78-godisnja Senija Kurbegovic, koja je Almira upoznala jos kad je bio djecak.

Kaze da ni njenu, a ni nevolju drugih nije nikad zaboravio.

- Nemam penziju, ni bilo kakva primanja. Zivjela sam zahvaljujuci njemu i Bogu se molila da mu vrati svu njegovu dobrotu, a eto desilo se najgore - kaze uplakana Senija, sada bez Almira, bez blizih rodjaka i djece, prepustena volji dobrih ljudi.

Pink - 22-12-2007 at 09:35

Rajko Radanovic utopio se u rijeci Gomjenici

Rajko Radanovic (66), mjestanin Omarske kod Prijedora, cije su bezivotno tijelo u utorak, 18. decembra, oko 12.30 sati iz nabujale rijeke Gomjenice u Donjoj Omarskoj izvukli prijedorski vatrogasci, utopio se...

Ovo je potvrdjeno i obdukcijskim nalazom u kojem je, prema informacijama iz tuzilastva, receno da na tijelu stradalog Radanovica nema tragova nasilja.

Inace, nesretni starac pronadjen je mrtav nakon dvodnevne potrage u koju je bila ukljucena i policija iz Omarske, kojoj je sin stradalog Zoran Radanovic javio da je Rajko nestao.

- Sasvim je moguce da se moj otac okliznuo i pao u rijeku - izjavio je sin utopljenika Zoran Radanovic.

Alisa - 27-12-2007 at 00:31

U objektu Opste bolnice uskoro ce poceti rekonstrukcija sistema grijanja

U objektu Opste bolnice u Prijedoru uskoro ce poceti rekonstrukcija sistema grijanja, a za ove poslove Fond zdravstvenog osiguranja obezbijedio je 250.000 KM iz sredstava za kapitalne investicije. Predvidjena je kompletna rekonstrukcija dva postojeca kotla, cjevovoda i radijatora. Poslovi, koji su povjereni prijedorskom preduzecu "Tipo kotlogradnja", ce trajati vise mjeseci.

Skupstina opstine Prijedor, prilikom usvajanja rebalansa budzeta za ovu godinu, odobrila je Opstoj bolnici 270.000 KM. Ova sredstva ce pocetkom naredne gradjevinske sezone biti utrosena za obnovu fasade zgrade, koju je Opsta bolnica dobila prije 22 godine.

Alisa - 27-12-2007 at 00:52

Usvojen budzet za 2008 godinu
Odbornici Skupstine opstine Prijedor usvojili su u subotu budzet za 2008. godinu u iznosu od 34.677.913 KM, sto predstavlja povecanje od 6,7 odsto u odnosu na ovu godinu.

Za ovaj prijedlog budzeta izjasnila su se 22 odbornika, a osam je bilo protiv. U narednoj godini od domacih prihoda i grantova ocekuju se sredstva od 28.537.453 KM, a od kredita 6.140.460 KM.

Ova kreditna sredstva bice utrosena za kapitalne infrastrukturne projekte. Za ostalu budsetsku potrosnju predvidjeno je 27.947.333 KM i za tekucu rezervu 590.120 KM. Nacelnik opstine Marko Pavic ocjenio je da je budzet za narednu godine ''pazljivo skrojen'', odnosno realno planiran, a odbornicke zahtjeve vecim planiranjem budzeta nazvao nerealnim.

On je naglasio da je kreditno zaduzenje opstine oko 10 odsto, sto je daleko ispod zakonski dozvoljene granice od 18 odsto visine budzeta, i dodao da 25 odsto budzeta odlazi na troskove zaposlenih. Na sjednici SO je prihvatila garanciju za zaduzenje preduzeca ''Toplana'' radi nabavke mazuta u vrijednosti od 900.000 KM.

Alisa - 27-12-2007 at 00:55

--------------------------------------------------------------------------------
KO VOLI BOSNU ?
Pise: Nijaz Brkic

U situaciji kada cijela svjetska javnost govori o tome da je Republika Srpska postala eksponent Srbije zbog problema koji se sada rijesavaju u Srbiji,posljednjih dana Prijedor i ovdasnji Bosnjaci su bili pod velikom prismotrom "sedme sile" nama susjedne drzave Srbije. Naravno u zizi interesovanja su bila politicka gledanja i prosudbe ovdasnjih Bosnjackih "probosanskih" politicara.

Adresa Muharema Murselovica,narodnog poslanika i sefa poslanickog kluba Stranke za BiH u Narodnoj skupstini Republike Srpske,covjeka koji je nesumnjivo "najharizmaticnija" politicka licnost iz reda Bosnjaka u ovom entitetu, i jedinog koji je voljom glasaca usao direktno u klupe parlamenta Republike Srpske, je svakako u ovom slucaju nezaobilazna. Razlog vise da citaocima ove web stranice i sire, naravno iz ugla vaseg izvjestaca a po "mustri" Srbijanskih medija, priblizim dijelom vec prezentovani intervju gospodina Muharema Murselovica u sedmicnom listu EVROPA 192 od 13.decembra 2007.godine.

Na pitanje novinara kako se gleda na novonastalu situaciju nametanjem odluka visokog predstavnika Miroslava Lajcaka o radu Savjeta ministara i Parlamentarne skupstine BiH iz oktobra ove godine?

Murselovic je odgovorio;
Mislim da je Lajcak, uvidjevsi da u funkcionisanju BiH postoje mnoge blokade,pokusao da ih otkloni.Njegove odluke iz proslog mjeseca imaju za cilj da povecaju efikasnost i brzinu u donosenju odluka On se ni na koji nacin nije stavio na stranu nijednog konstutivnog naroda niti protiv bilo kojeg entiteta.Razgovarao sam sa ovdasnjim politicarima i ovi kazu da nece dozvoliti ni teoretsku mogucnost da budu preglasani.Niko ne moze biti preglasan. Radi se o tome da clanovi tih organa uredno dolaze na sjednice i da glasaju. Lajcak je htio da ih natjera da rade.

Zbog cega se,onda,digla tolika galama?

Ja ne znam. Cinjenica je da postoji zastita vitalnog nacionalnog interesa na tri mjesta; u Savjetu ministara, zatim u Parlamentarnoj skupstini i u Domu naroda.Ako postoji takva zastita,to znaci da ne postoji ni teoretska ni prakticna mogucnost da ce neko biti preglasan.

Zasto se digla tolika ujdurma? Cijela svjetska javnost govori o tome da je RS postala eksponent Srbije zbog problema koji se sada rijesavaju u toj drzavi.Svi ovdje govore da Kosovo s tim nema veze,ali htjeli mi to priznati ili ne,sve stvari iz Srbije ovdje se na svaki nacin pokusavaju preliti kao dio problema.

Da li je Dejtonski sporazum prevazidjen?

Apsolutno da.Prevazidjen je onog momenta kad je zaustavljen rat,sto mu je i bila krajnja namjera.Trebalo je da se stvori situacija da se u normalnoj komunikaciji,u razgovorima dodje do novog ustava. Nazalost,proslo je 12 godina,a nista se nije promjenilo.

Ricard Holbruk,jedan od tvoraca Dejtonskog ustava,govori da je napravio velike greske i da nebi dozvolio da se jedan entitet zove Republika Srpska.Ja vas sada pitam ko je mene pitao kao starog Prijedorcanina,da li ce se tako zvati. Iz Prijedora gdje su Bosnjaci bili relativna vecina,istjerano je vise od 60.000 ljudi da bi se sada reklo; ovo je Republika Srpska.

Zvati jedan multietnicki entitet,u kome su Bosnjaci,Srbi i Hrvati ravnopravni,po imenu jednog naroda je protivustavno i diskriminirajuce.Trebalo bi naci ime za entitet koje ce biti ustavno utemeljen.

Vi se zalazete za promjenu imena srpskog entiteta.Medjutim, vasa stranka i jos neke bosnjacke partije zalazu se za ukidanje entiteta.

Mi smatramo da je naziv Republika Srpska diskriminatorski za ostale narode.Prema nasoj politickoj platformi,nepotrebno je dvoentitetsko uredjenje.Treba jacati lokalne zajednice i drzavu.Potrebno je drzavu podijeliti regionalno,prema ekonomskim i geografskim faktorima,u najmanje cetiri regije,i to bi bila teritorijalna podjela koja nicim ne ugrozava drzavu Bosnu i Hercegovinu.

Sta ocekujete od reforme Ustava BiH?

Moje je misljenje koje dijelim sa svima u stranci,da BiH mora da ima ustav u kojem ni jedan narod ne moze da bude ni preglasan ni potcijenjen ni diskriminiran.Potrebno je naci kompromis izmedju nacionalnog i gradjanskog,a to znaci gradjanski ustav sa zastitom vitalnog nacionalnog interesa.

A entitetsko glasanje?

Apsolutno mislim da entitetsko glasanje treba ukinuti.

Naravno ovo je samo dio prezentovanog i veoma opsirnog intervjua Srbijanskih medija.Vjerovatno ce citaoci sami izvesti i prosudbe i zakljucke.
Svakako vrijedna pomena je i cinjenica da je gospodin Muharem Murselovic u trecem mandatu u Narodnoj skupstini Republike Srpske.Nije slucajno sto ga glasaci svaki put zaokruze na glasackim listicima kao svog favorita, jer on uistinu taj epitet i zasluzuje.Njegova neustrasivost,politicka arogantnost,njegov "stajling" pripadaju samo njemu i svakako da nebi bio to sto jeste, da nije upravo takav.

Njegovo radno mjesto kako kaze je u "njegovom" Prijedoru, u samom centru grada.Kancelarija koja je ujedno i sjediste Stranke za BiH je svakodnevno otvorena i u funkciji je usluga gradjanima svih nacija sa podrucja Prijedora pa i sire.U ovu kancelariju navracaju politicari,novinari,biznismeni....naravno i obicni ljudi.Ova kancelarija je posebno interesantna, pogotovo poslije "tihog" nestanka ureda mjesnih zajednica, i sekretara mjesnih zajednica, u povratnickim sredinama.

Iz ove kancelarije marljivi studenti i dobri djaci su nagradjeni stipendijama,nevladine organizacije, kulturno-umjetnicka drustva, udruzenja gradjana a pogotovo sirotinja koja je u stanju socijalne potrebe, mogu se ovdje ponekad "ogrebati" za koju marku.

Vrata su sirom otvorena za sve dobronamjerne, iskrene koji vole svoje mjesto,svoj grad i svoju drzavu.Termini ovdje nisu praksa i prilagodjeni su svakome.

I na kraju valja zakljuciti da je najkvalitetnija i najkopententnija ocjena u rukama gradjana, sto su naravno na proteklim izborima i pokazali kad je u pitanju ova Stranka,njen rad i njeni pojedinci. Naravno svi koji su u poziciji "degustacije" usluga,savjeta pa i pomoci sa ovog mjesta, najbolje ce i prosuditi.

Nadajmo se da ce tako i dalje ostati.

Alisa - 28-12-2007 at 00:48

OCISCENE 82 LOKACIJE

Na podrucju opstine Prijedor u 2007. godini otkrivena su i neutralizovana neeksplodirana ubojna sredstva (NUS) na 82 lokacije - recenou prijedorskom Odsjeku Civilne zastite.Pronadjena su i unistena 302 komada rucnih bombi, 95 tromblona, 29 protivpjesadijskih mina, 26 zolja, osa i raketa za rucni bacac, te jedna minobacacka granata.Medju unistenom ratnom zaostavstinom je i 9 119 komada municije raznog kalibra, 4,3 kilograma eksploziva, kao i 109 komada ostalih sredstava koja se odnose na razne vrste upaljaca, detonatorskih kapisli i sporogoreci stapin.

smonny - 7-1-2008 at 15:31

Opstinska komunalna policija u Prijedoru urucice pet prekrsajnih naloga pravnim licima i preduzetnicima zbog nepostivanja odluke o radnom vremenu u vrijeme drzavnih praznika, rekao je sef Sluzbe komunalne policije Miroslav Krneta.

On je naveo da su komunalni policajci, u saradnji sa opstinskom trzisnom inspekcijom 1. i 2. januara obavili vise kontrola, tokom kojih su utvrdili da jedno preduzece i cetiri samostalne trgovacke radnje nisu ispostovali odluku nacelnika opstine Prijedor o radnom vremenu.

-Za pravno lice predvidjena novcana kazna iznosi od 2.000 do 15.000 KM, a za odgovornog u pravnom licu od 150 do 2.000 KM, dok visina kazne za preduzetnike iznosi od 500 do 1.500 KM, napomenuo je Krneta.

Glavni opstinski trzisni inspektor Dragoja Kantar naveo je da su trzisni inspektori utvrdili da dva trgovca nisu postivala radno vrijeme tokom praznika.Odluka nacelnika opstine Prijedor Marka Pavica o radnom vremenu u vrijeme drzavnih praznika donesena je na osnovu Zakona o praznicima RS.

http://img126.imageshack.us/img126/158/radnovremegw3.jpg

smonny - 7-1-2008 at 15:34

Planinarsko-skijasko drustvo Ljubijski rudar otvorilo je na Kozari info sluzbu u kojoj ljubitelji skijanja putem telefona 052/484 - 115 mogu dobiti sve neophodne informacije ukoliko su naumili da posjete skijaliste na ovoj krajiskoj planini.

Predsjednik Ljubijskog rudara Bozo Grbic naveo je da info sluzba pruza informacije o stanju na skijaskim stazama na Mrakovici, mogucnostima smjestaja grupa, zakupu skijaske opreme, o obuci pocetnika i drugim trazenim podacima.

Visina snijega na skijalistu na Kozari je oko 40 centimetara, staze su uredjene, a skijaliste je ljubiteljima nocnog skijanja na raspolaganju svakodnevno od 18.00 do 21.00 casova.

Liftovi rade i po danu od 10.00 do 16.00 casoca, osim ponedjeljkom i petkom.

Veliki ski-lift moze prevesti 900 skijasa na sat, a postavljen je na stazi dugoj 600 metara, dok bebi lift pokriva stazu od 150 metara i moze da preveze 300 malisana na sat.

Cijena dnevnog ski-pasa je 15 KM, a nocnog 13 KM.

http://www.bosnia.ba/public/photo/skijanje.jpg

Alisa - 12-1-2008 at 22:05

Oboljelo 220 lica

Higijensko-epidemioloska sluzba Doma zdravlja Prijedor registrovala je 220 lica oboljelih od gripa, rekao je danas nacelnik ove sluzbe Slobodan Zec.Zec je naveo da od gripa, koji se na ovom podrucu poceo javljati prije petnaestak dana, najcesce oboljevaju lica starosti od 20 do 55 godina."Bolest jos nema epidemijski karakter, a ukoliko se grip nastavi siriti dosadasnjim tempom, pocetkom naredne sedmice moze dobiti i razmjere epidemije", dodao je Zec.Tokom proteklih praznicnih dana hitnu pomoc svakodnevno je trazilo vise od 100 gradjana, medju kojima je oko 70 odsto onih koji su imali visoku temperaturu, glavobolju i druge simptome koji upucuju na grip.

Stuka - 13-1-2008 at 02:41

Quote:
Originally posted by sirnica
Oboljelo 220 lica

toliko je nekad u jednoj skoli bilo... pogotovo kad je ispricnica bilo! :namig:

Alisa - 14-1-2008 at 15:43

REGISTROVANA 253 POLJOPRIVREDNA PROIZVODJACA
Prijedoru su do sada registrovana 253 poljoprivredna proizvodjaca, od kojih jedno pravno i 252 fizicka lica.Rukovodilac prijedorske Poslovne jedinice Agencije za posrednicke, informaticke i finansijske usluge Radojica Rosic rekao je da je upis poljoprivrednih domacinstava u registar poceo u oktobru na osnovu Uredbe Vlade, .Rosic je napomenuo da je registracija poljoprivrednih gazdinstava dobrovoljna, te da ce dobijeni podaci sluziti za analizu, planiranje i sprovodjenje poljoprivredne politike, te ostvarivanje prava na podsticaj u oblasti poljoprivrede.U Prijedoru su najvece interesovanje za registraciju pokazali proizvodjaci mlijeka i pcelari.Registracija poljoprivrednih proizvodjaca nije vremenski ogranicena.

Alisa - 21-1-2008 at 09:19

Kradja sa pomocnog objekta Carsijske dzamije u Prijedoru
Nepoznati pocinioci su u periodu od cetvrtka u 15.00 do petka u 09.00 casova sa pomocnog objekta Carsijske dzamije koji je u izgradnji otudjili oko 300 metara
elektro kablova.

Kako je rekao Abaz Ganic, predsjednik gradjevinskog odbora za izgradnju Carsijske dzamije u Prijedoru, vrijednost otudjenih kablova je nekoliko stotina KM, ali je veca steta ucinjena time sto je sada potrebno ponovo uvlaciti elektro kablove u za to napravljene otvore sto iziskuje dodatni rad i finansijske izdatke.

Kradja je primijecena jutros oko 09.00 casova nakon dolaska elektricara koji je trebao da vrsi radove upravo na otudjenim kablovima.

Ganic istice da su na ovom objektu koji je u izgradnji gradjevinski radovi vrseni i juce do 15.00 casova kada je sve bilo na svom mjestu.

Kradja je prijavljena prijedorskoj policiji koja je napravila uvidjaj. Kako je receno iz SJB Prijedor istraga je u toku pa trenutno nema vise informacija o ovom dogadjaju.

Treba napomenuti da policija fizicki obezbjedjuje objekat Carsijske dzamije u Prijedoru od 22.00 do 06.00 casova pa postoji mogucnost da je iskoristen poslijepodnevni i vecernji period dana da se pod okriljem mraka izvrsi ovo krivicno djelo.

Alisa - 23-1-2008 at 15:00

Ukradene velike kolicine suhog mesa

U selu Bistrica kod Prijedora od trojice domacina ukradeno je ukupno
880 kg suhog mesa,saopsteno je iz Stanice Javne Bezbjednosti Prijedor.
Lopov,ili vise njih iz susare vlasnika M.P odnijeli su 400 kg suhog mesa
od Vlasnika R.P 300 kg dok je od M.P ukradeno 180 kg naveli su u policiji.
Sve susare nalaze se u istom zaseoku ,a kradja se dogodila u noci izmedju 16.i 17. januara

elmi - 23-1-2008 at 22:26

Zdravko Jović (57) iz Prijedora, koji predaje historiju i geografiju, proslavio se svojim patentom nazvanim WC školjka - optimalni položaj. Kratak video u kojem Zdravko predstavlja svoj izum objavljen je na video portalu YouTube.

Čovjekova stopala dok sjedi na WC školjki podignuta su od zemlje, što je i najoptimalniji položaj koji su koristili i naši preci, koji nisu imali problema ni s hemoroidima ni s ostalim oboljenjima debelog crijeva, nadutosti, zatvora...

"Ovaj izum napravio sam još prije tri godine, i to nakon proučavanja anatomije ljudskog tijela i načina života čovjeka u prahistoriji", govori Jović, uvjeren da je među prvima koji je dokazao da je položaj ljudskog tijela prilikom obavljanja nužde na WC školjki od ključne važnosti u sprječavanju brojnih oboljenja, prenose 24sata.hr.

On priča kako je tokom evolucije čovjek, čiji je prirodan položaj pri obavljanju nužde bio čučanj, naglo promijenjen u napredovanju tehnologije u sjedeći, a to je upravo bilo "pogubno za ljudski rod".

Za njegov su patent pokazali zanimanje i stručnjaci iz fabrike keramike u Mladenovcu te su mu predložili da pokrenu proizvodnju ovoga jedinstvenog izuma, za koji su i medicinski stručnjaci dali najbolje preporuke.

http://www.youtube.com/watch?v=RkBd548YJh8

Stuka - 23-1-2008 at 22:36

vidim ja... znaju nasi kako se :sera:
nema boljih!

Alisa - 24-1-2008 at 23:17

SENATOR POSJETIO IZLOZBU O STRADANJU PRIJEDORA

Vec samim otvaranjem u novembru 2007.god Izlozba o Prijedoru
je privukla veliku medijsku paznju.
Prosle srijede tacnije 16.januara ova izlozba je bila ponovo u centru
medijse paznje.
Naime toga dana izlozbu je posjetio U.S senator,gospodin Christopher
"Kit "Bond .poslije obilaska eksponata izlozbe senator Bond je rekao da
je ovo dokaz o jednoj velikoj ljudskoj tragediji i da mu je zao sto su NATO
snage i SAD zakasnile sa intervencijom i nisu na vrijeme zaustavile ovo krvoprolice.
Prisustvo Senatora privuklo je mnoge medije izmedju ostalih Washington post.

Pink - 26-1-2008 at 10:22

Eksplodirala kotlovnica u skoli

PRIJEDOR - U Osnovnoj skoli "Petar Petrovic Njegos", u prijedorskom selu Busnovi, u vrijeme skolskog odmora, eksplodirala je kotlovnica.

Havarija je izazvala ogromnu matarijalnu stetu, jer je eksplozija skolske kotlovnice izbila i vanjski zid prostorije u kojoj se nalazila pec.

Srecom, veca katastrofa je izbjegnuta, jer su se djeca u vrijeme eksplozije nalazila na velikom odmoru. Svi iz skole su evakuisani odmah nakon eksplozije.

Drina Petos, sekretarica skole, kazala je da je eksploziji u kotlovnici prethodio nestanak elektricne energije, te da su neposredno nakon saznanja da je skola ostala bez struje, nastavnici u zbornici zaculi strahovitu detonaciju.

"Bilo je strasno. Culo se pucanje i lomljenje stakla koje je prstalo, dim je sukljao na sve strane, malter je padao sa plafona. Na svu srecu vecina djece se nalazila van skole, jer je bio odmor. Ucenici koji su ostali u ucionicama su evakuisani, a prilikom guzve koja je nastala dok smo trazili i prebrojavali djecu jedan ucenik je lakse povrijedjen", rekla je Petoseva.

Uprava skole nastoji da, u saradnji sa policijom i Tuzilastvom, rasvijetli sve okolnosti koje su dovele do eksplozije u skolskoj kotlovnici. Nezvanicno se saznaje da su pomocni radnici koji loze pec u kotlovnici trebali uvaziti cinjenicu da je u skoli nestalo struje, te odmah ugasiti vatru u peci. To, medjutim, nije ucinjeno.

Osnovnu skolu "Petar Petrovic Njegos" pohadja 120 ucenika. Skola je nakon havarije u kotlovnici ostala bez grijanja, tako da je nastava obustavljena do daljeg. Materijalna steta se procjenjuje na oko 15.000 maraka.

Anton Kasipovic, ministar prosvjete i kulture RS, obecao je pomoc skoli u Busnovima, nakon sto i zvanicno bude procijenjena steta.

Alisa - 26-1-2008 at 17:55

" OBNOVLJEN IZVOR „VODICA“ NA KUREVU
Nekada cuveni izvor prirodno netaknute vode, u narodu poznate kao „Vodica“ smjesten na obroncima najviseg brda Kurevskih suma, zvanog „Vodenicko brdo“, ovih zadnjih mjeseci je konacno obnovljen. I ovaj prirodni dragulj ljepote, zivota i zdravlja, ostao je u proteklom bezumno- rusilackom pohodu „razjularenih“ hordi, nepostedjen.

Ovaj izvor prirodno pitke vode, egzistira dugi niz godina i star je, koliko i nalaziste zeljezne rude u Ljubijskim rudnicima. Sa jedne strane je omedjen katolickim selom Brisevom, sa druge pravoslavnim naseljem Radulovici i sa trece, naslanja se na bosnjacka sela; Carakovo, Zecovi i Hambarine.

Naravno u podnozju ovog brda i ovih izuzetno bogatih brezuljkastih obronaka zeljezne rude, egzistira urbano multietnicko naselje, odnosno rudarski gradic, zvani Ljubija.

Dolaskom austro-ugarske monarhije na ove prostore, dolazi i do intenzivnijeg naseljavanja i udomljavanja drzavljana i naroda iz drugih podneblja. Sa sobom donose kulturu, obicaje i umijeca.

Doseljava se veliki broj Njemaca, Ukrajinaca, Slovenaca i mnogih drugih, koji su strukom i naobrazbom mogli odgovoriti zahtjevima i potrebama ovog rudnika.

Grade se pruge, tuneli, markiraju se prirodni izvori, otvaraju se destinacije raznih lovista, prave se lovacki domovi, pojavljuju se cak i „trim staze“.. Urbanicid se takodje pojavljuje kao gost, u nicanju urbane stambene cetvrti, zvane „Kolonija“, koja je posebno karakeristicna za ovo mjesto, za Ljubiju.

Lov na divljac postaje vrlo vazna i nezaobilazna atrakcija, pogotovo na potezu kurevskih suma. Obicno su se lovci poslije dobrog ulova sastajali na najvisoj koti Vodenickog brda, pored izvora.

I tako okupljanje je trajalo, sve dok se dosjetljivi, vrlo imucni i strastveni lovac na divljac sa podrucja Hambarina, gospodin Vukovic Mustafa nije dosjetio, da prostor oko izvorista uredi. Ovaj „uzoriti“ domacin je imao samo jednog sina koji je u ranoj mladosti obolio od leukemije.

Suocen sa tragicnom sudbinom, odluci otac, da za njegovu dusu i u njegovo ime, ovo izletiste uredi i prilagodi namjeni.Mustafin sin Mahmut Vukovic, u cije ime je ovo namijenjeno, ostao je u trajnom i nezaboravnom sjecanju korisnika i degustatora ovog izletista.

Okolis izvora na ovom brdu je na sebi svojstven nacin, dekorisao i sazidao sa prirodnim kamenom, te izveo cesme i salio betonska korita. I pojila za stoku nije zaboravio. Osmislio je pravi, za oko i dusu, opustajuci ugodjaj. I tako ovo sastajaliste ucini prepoznatljivim i veoma privlacnim, ne samo za ovaj kraj, nego i za sire podrucje regije.

Poslije su cak i poslovni partneri Ljubijskih rudnika, upravo ovdje, nakon uspjesnog lova na divljac, upraznjavali svoje slobodne trenutke i dugo senlucili.

Prvomajski praznici se nisu mogli zamisliti bez ugodjaja ovog prekrasnog izvora i njegovih neuobicajnih ljepota. Ambijent prekrasno sarolikog prirodnog pejzasa na ovoj uzvisenoj koti, uz „klokotavi“ zubor ciste prirodne vode, pruzao je posebnu draz, ugodjaj i zadovoljstvo. Ljudi su u nakani za sto opustenijim odmorom, sebi i svome drustvu, cak dva dana ranije „bezecovali“ najljepsa mjesta i postavljali satore. Zaista je bilo zabavno i nezaboravno. Sve je to tako lijepo trajalo do 1992. godine.

U proteklom ratu, u tom bezumnom pohodu, pojavili su se neki sijaci zla i rusitelji. Rusili su sve, sto se moze srusiti. Ne postedise ni ovo izletiste. I tako ova atraktivna lokacija utonu u mrak. Trajalo je to nekih petnaestak godina.

Povratkom ljudi na ova podrucja i svoja ognjista, pocese se obnavljati kuce, svetinje poput bogomolja, skole, putevi i dr...

Naravno i izvori se pocese obnavljati. Ovaj poznati izvor na srecu nije zaobidjen, obnovljen je samoinicijativno, vlastitim sredstvima od strane familije Hopovac iz Zecova. Zaista gest vrijedan respekta i postovanja.

Naravno lijep poziv i drugima da slicne akcije imaju smisao i da su uvijek dobro dosle."

Alisa - 26-1-2008 at 17:56

KOLEKTIVNA SEHIDSKA DZENAZA I SAHRANA
CIVILNIH ZRTAVA RATA OPSTINE PRIJEDOR
23. JULI 2008 u KOZARCU
Organizacioni odbor svih velikih dzenaza i sahrana civilnih zrtava rata opstine Prijedor je odrzao sjednicu i nakon dugog razmatranja donio odluku da ovogodisnja velika sehidska dzenaza i sahrana civilnih zrtava rat opstine Prijedor bude odrzana 23.jula 2008.godine u Kozarcu.

Imajuci u vidu citav niz dogadjanja kojima je opterecena sezona godisnjih odmora, a isto tako imajuci u vidu da vecina nasih sugradjana rasutih sirom svijeta zadnju dekadu jula uzima kao termin za godisnji odmor, te nakon duzeg raspravljanja uzet je ovaj termin. Takodjer je pokusano doci do termina koji bi se vezivao za nekakav znacajan datum kojim se obiljezava najcrnji dio historije Bosnjaka i ostalog nesrpskog stanovnistva opstine Prijedor.

Alisa - 29-1-2008 at 18:35

Za novu saobracajnicu se ulaze preko 600 000 km

U izgradnji nove saobracajnice koja ce prijedorsko naselje Pecani
povezati sa "malim podvoznjakom",odnosno izlazom na magistralni
put Prijedor - Banja Luka,opstina Prijedor ulaze 660 000km.
Radovi na novoj cesti bice otovreni pocetkom naredne sezone,a izvodice
ih preduzece "Prijedorputevi",sa kojima je opstina potpisala ugovor.
Prema informacijama iz opstinske administrativne sluzbe,do sada su rijeseni
imovinski odnosi,tenderski izabran izvodjac,a narednih dana bice izabrani
nadzorni organi i izvrsene preostale pripreme.
Radovi na ulici koja ce rasteretiti saobracaj kroz centar grada ,trajace,prema
ugovoru 45 radnih dana.

elmi - 14-2-2008 at 22:09

U blizini mosta preko rijeke Sane u Prijedoru preksinc� oko 19.20 sati odvijala se prava drama kada je "opel kadet" (674-T-314), kojim je upravljao Dragan Davidovic� (29), mjestanin Garevaca kod Prijedora, iz jos neutvrdjenih razloga izletio sa ceste i zavrsio u rijeci.

Tome je prethodila vratolomna vožnja kroz park hotela "Prijedor" do obale rijeke, gdje je spletom nevjerovatnih okolnosti, samo sekundu prije nego sto se automobil zavrsiti u vodi, na obali iz vozila ispao vozac� Davidovic�.

Njemu je nakon nesrece odmah ukazana pomoc� u bolnici u Prijedoru, iz koje je nakon primanja infuzije, na vlastiti zahtjev, pusten na kucno lijecenje.

Na mjesto nesrece, osim saobracajne policije, dosli su i ekipa prijedorskih vatrogasaca, služba za spasavanje na vodi i pod vodom, koja je automobil izvukla iz rijeke.

- Prizor je bio nevjerovatan. Vidio se samo zadnji dio automobila, na kojem su cak svijetlili farovi, dok je cijelim prednjim dijelom "kadet" bio uronjen u rijeku, cija je dubina na tom mjestu, desetak metara od mosta, oko tri metra - rekao je Dragan Stanic, jedan od vatrogasaca iz spasilacke službe.

On je dodao da su vatrogasci dva sata nakon nesrece "kadet", na kojem je u vratolomnoj vožnji razbijeno samo lijevo bocno staklo, sajlom izvukli na obalu.

Pink - 15-2-2008 at 19:37

Penzioner se ubio zbog bolesti

- Sezdesetjednogodisnji Prijedorcanin Djordje Marinovic ubio se prekjuce ujutro skocivsi kroz prozor svoga stana na petom spratu zgrade B1 u naselju Pecani.

Njegovo bezivotno tijelo pronasle su komsije koje su odmah obavijestile policiju.

Ocevici ove tragedije i komsije u zgradi kazu da je Marinovic vec duze vrijeme bolovao od raka debelog crijeva.

"Godinu dana je proslo kako se nas komsija suocio sa ovom uzasnom dijagnozom. Vjerovatno je trpio strasne bolove i nije mogao da izdrzi", tvrdi Marko Komosar, jedan od komsija.

Komsije tvrde da je Marinovic ujutro svoju suprugu zamolio da ode do trgovine i dok su njegova djeca spavala, skocio je sa prozora. Kazu da je on bio miran, stalozen i dobronamjeran covjek koji je penziju zaradio u prijedorskom Rudniku zeljezne rude Ljubija.

Da je rijec o samoubistvu potvrdio je i dezurni tuzilac Vukasin Kondic.

Preuzeto iz Nezavisnih novina

NELA - 21-2-2008 at 09:50

Pretučeni Albanac i njegova radnica
D. Kovačević

20.02.2008 21:06

PRIJEDOR - Albanac Nezir Maroši (36) iz Đakovice, koji se prije tri godine s porodicom doselio u Prijedor gdje je otvorio pekaru "Non-stop", i njegova radnica pretučeni su prije dvije večeri na radnom mjestu.

Maroši je slučaj prijavio prijedorskoj policiji u nadi da će pronaći nasilnike i vandale.

"Sve se odvijalo veoma brzo, ali pod okriljem noći, tako da se ne sjećam pojedinosti. Preksinoć oko 23 sata, dvojica muškaraca su razbila vrata i upala u pekaru. Nisam ih primijetio jer sam se u unutrašnjosti radnje pripremao za preuzimanje treće smjene. Čuo sam neko koškanje u pekari i vrisak radnice koja je raspoređivala hljeb i pecivo u košare. Nisam se ni snašao kada sam osjetio udarac pesnice u predjelu potiljka. Napadač mi je zadao još nekoliko udaraca, vrijeđajući me i psujući mi šiptarsku majku. Od svega toga mi je pozlilo te sam se onesvijestio", svjedoči Nezir Maroši.

Tvrdi da su napadači koje nije jasno vidio te noći pretukli i radnicu pekare, a potom se vrlo brzo udaljili iz radnje.

Dodaje da su provakcije prema Albancima pogotovo vlasnicima pekara počele od one noći kada je na Kosovu izglasana deklaracija o nezavisnosti te pokrajine.

"I prekjuče sam doživio slične provokacije, ali me ovaj put nisu tukli niti su razbijali staklo na mojoj pekari. Samo se neki ljudi pojave u kolima dajući mi do znanja da su tu", govori još pod stresom Maroši koji sada strahuje za svoju bezbjednost zbog čega je tražio da policija što češće obilazi njegovu radnju.

Mada tvrdi da je riječ o provakacijama nije isključio ni mogućnost da je i konkurencija iskoristila trenutak proglašenja nezavisnosti Kosova, kako bi ovakvim incidentima natjerali albanske pekare da zatvore svoje radnje i isele se iz Prijedora. Maroši kaže da u Prijedoru živi tridesetak albanskih porodica koje su došle s Kosova, te da je petoro njih otvorilo pekare i jufkare.

Policija u Prijedoru pokrenula je sveobuhvatnu istragu u slučaju ovog počinjenog dvostrukog krivičnog djela okvalifikovanog kao nasilničko ponašanje i oštećenje tuđe stvari.

Ilić: Demokratija je razbiti prozor
Predsjednik NS Velimir Ilić usprotivio se juče medijima i strankama koji proteste omladine i navijača zbog proglašenja nezavisnosti Kosova nazivaju nasilnim i huliganskim i ocijenio da je "demokratija i kada se razbije neki prozor na stranim ambasadama". Ilić je kazao da je politika tih država razbila Srbiju i da nije čudno što su im demonstranti zbog toga razbili prozore.

elmi - 21-2-2008 at 22:25

http://www.youtube.com/watch?v=kyCVeTo27Z0&NR=1

smonny - 25-2-2008 at 14:16

U Prijedoru su poceli radovi na izgradnji nove saobracajnice koja ce prijedorsko naselje Pecani povezati sa "malim podvoznjakom", za sta ce opstina uloziti 660.000 KM.

Sef opstinskog Odsjeka za saobracaj Aleksandar Jeftic rekao je da ce u prvoj etapi biti povezana pecanska Ulica Mese Selimovica sa Ulicom Branislava Nusica, kod katolicke crkve u duzini 400 metara.

"U drugoj etapi radovi ce se odvijati na spajanju Ulice Majora Milana Tepica sa novom ulicom, a ovaj krak duzine 250 metara prolazice pored gradskog stadiona i Osnovne skole `Desanka Maksimovic`", dodao je Jeftic.

Radove, koji ce trajati dva mjeseca, izvodi preduzece "Prijedorputevi".Nova saobracajnica skratice put stanovnicima najveceg prijedorskog stambenog naselja Pecani prema gradu, a i rasteretice saobracaj kroz centar grada.

http://www.prijedor.rs.ba/images/grad/danas/pecani_p.jpg

Alisa - 12-3-2008 at 19:59

....u Kozarcu pronadjeno oruzje....

Prijedorska policija lisila je slobode lica ciji su inicijali R.K. (59) i H.A. (67) iz Kozarca kod Prijedora zbog nelegalnog posjedovanja nedozvoljenog oruzja.U biltenu MUP-a RS navedeno je da je prilikom pretresa kuce R.K. pronadjen i oduzet puskomitraljez M-72 kalibra 7,62 milimetra, dva okvira za puskomitraljez, 74 komada municije kalibra 7,62 milimetra, pistolj M-70 i 72 komada pistoljskih metaka kalibra 7,65 milimetara.

U kuci H.A. pronadjene su i oduzete dvije automaske puske M-70 kalibra 7,62 milimetra, osam komada okvira za automatsku pusku, 49 komada puscanih metaka kalibra 7,62 milimetra i pistoljska cahura kalibra 9 milimetara. Pretres su juce izvrsili pripadnici Policijske stanice Kozarac na osnovu naredbe Osnovnog suda u Prijedoru, a R.K. i H.A. uhapseni su oko 15.00 casova zbog postojanja osnova sumnje da su izvrsili krivicno djelo neovlastena proizvodnja i promet oruzja ili eksplozivnih materija.Dezurni tuzilac Vukasin Kondic potvrdio je danas da su R.K. i H.A. osumnjiceni za nedozvoljeno drzanje oruzja, te da ce protiv njih biti proveden redovni sudski postupak."Ova lica nece biti pritvorena vec ce se pred sudom braniti sa slobode", dodao je Kondic.

Alisa - 14-3-2008 at 10:56

IZGORJELO 3000 GUMA

Dvije vatrogasne jedinice sprijecile su da se ovaj pozar prosiri
i na sume.
Vatrogasci TVJ Prijedor jucer su tek u kasnim popodnevnim casovima
nakon visesatne borbe s vatrenom stihijom uspjeli lokalizirati veliki pozar
koji je izbio na gradskoj deponiji Kurevo,dvadesetak kilometara udeljenoj
od Prijedora.
Prema prvim saznanjima iz Komunalnog preduzeca Prijedor,koji inace gazduje
ovom glavnom gradskom deponijom pozar u kojem je izgorjelo blizu 3000 guma
uzrokovao je ljudski faktor,a spekulira se da je i podmetnut.

lupiga - 26-3-2008 at 10:02

PRIJEDOR, BANJALUKA - Mjestani poplavljenih prijedorskih naselja Vrbice, Tukovi, Raskovac i Gomjenica juce su konacno, poslije tri dana, mogli izaći iz svojih kuca.

Vodostaj rijeke Sane kod Prijedora u blagom je opadanju, a u poplavljenim naseljima smanjen je nivo plavnih voda. Mladjena Radanovića, mjestanina Gomjenice, sada brine ko ce mu namiriti stetu.

Svake godine najmanje dva puta nase su kuce pod vodom. Stradaju nam usjevi i pokucstvo. Domacini koji drze stoku i zivinu imaju ogromne materijalne stete, kaze Radanović.

Drasko Djenadija, clan Staba Civilne zastite Prijedor, rekao je da je na podrucju ove opstine poplavljeno oko 400 objekata.

Ovih dana je najkriticnije bilo u izbjeglickom naselju Vrbice. Juce je bilo najteze u naselju Tukovi, gdje se pod vodom nalazi osam domacinstava, rekao je Djenadija.

Iz prijedorskog Vodovoda i Doma zdravlja saopsteno je da je voda iz gradskog vodovoda ispravna, dok se u povratnickom naselju Kozarac stanovnici vodom snabdijevaju iz cisterni jer voda tamo nije za pice.

Dragan Stark, nacelnik Odjeljenja za obuku, informacije, popunu i logistiku u Republickoj upravi Civilne zastite RS (RUCZRS), kaze da je rjesavanje problema poplava u nadleznosti lokalne zajednice i preduzeca koja se bave odrzavanjem vodozastitnih objekata.

Ako lokalna zajednica nije u stanju da preduzme mjere zastite od poplava, za pomoc treba da se obrati republickim organima i Direkciji za vode RS. To je do sada trebalo rijesiti, porucio je Stark.

Marko Pavic, nacelnik opstine Prijedor, medjutim, tvrdi da su problemi s vodom u nadleznosti upravo Direkcije za vode RS.

Nadlezna je ta direkcija, a ne lokalne zajednice. Mi placamo doprinos za to. Ali, od pocetka rata do sada Direkcija za vode RS u Prijedor nije ulozila ni marku, kazao je Pavic.

On istice da su u Direkciji za vode RS obavijesteni i o ovoj poplavi, ali da se u toj instituciji ne odazivaju na njihove dopise vec tri godine.

U Direkciji, pak, odbacuju ove optuzbe i porucuju da novca nema.

Zahtjevi opstine Prijedor su opravdani, ali nedostaju finansijska sredstva. Za to bi bila potrebna investicija u iznosu od 16 miliona KM. Direkcija za vode RS obracala se za pomoc Ministarstvu poljoprivrede, sumarstva i vodoprivrede RS, ali bezuspjesno, kaze Slavisa Savic, pomocnik direktora za tehnicki sektor u Direkciji za vode RS.

On dodaje da je posljednji put u februaru upucen dopis Ministarstvu, u kome su trazena dodatna sredstva u iznosu od 37 miliona KM za sanaciju crpnih stanica, rekonstrukciju savskog nasipa, ciscenje kanala, uredjenje obala rijeka Vrbas, Bosna i Drina, ali da odgovor jos nije stigao.

Radivoje Bratic, ministar poljoprivrede, sumarstva i vodoprivrede RS, kaze da je on od Vlade trazio izdvajanje tog novca u dva navrata.

Jednostavno, sredstava za tu namjenu nema. Uradjen je okvirni plan razvoja vodoprivrede, gdje je precizirano koje su mjere i sredstva potrebni. Taj plan je usvojen prije godinu i po, ali problem je sto se po njemu ne postupa. Znam da su sredstva ogranicena, ali tu zaista moramo nesto uciniti, kazao je Bratic.
Vlada ce izdvojiti 800.000 maraka

Dragan Tupajic, direktor Republicke uprave Civilne zactite RS (RUCZRS), juce je u Prijedoru posjetio stanovnike poplavom ugrozenih podrucja.

Vlada RS ce ovih dana donijeti odluku o interventnom izdvajanju 800.000 maraka za Prijedor, za uredjenje vodotoka u skladu sa projektom koji je vec dostavila lokalna zajednica. To su sredstva iz Razvojnog programa RS, rekao je Tupajic.

On je dodao da ce i RUCZRS dobiti interventnih 100.000 maraka za saniranje stete na poplavljenim podrucjima te da ce dio tih sredstava biti upucen na ugrozena podrucja u Prijedoru. Tupajic je rekao da ce pomoc biti upucena i iz Crvenog krsta RS.

elmi - 29-3-2008 at 14:43

Taksista iz Prijedora Milan Zrnic (1959.) je nestao, a policija je jutros oko 8.30 pronasla njegovo vozilo u kome su uoceni tragovi krvi i paljevine, izjavila je za Fenu glasnogovornica banjalucke policije Bojana Gasovic.
Zrnicev nestanak sinoc je prijavio njegov sin navodeci da se od 27. marta njegovom ocu gubi svaki trag nakon sto se odazvao pozivu za dogovoreni prijevoz.

Taksi-vozilo marke mercedes, koje pripada Zrnicu, pronadjeno je u ulici Osmana Dzafica ispred objekta Asmira.

U trenutku pronalaska vozilo je bilo otkljucano, a na prednjem desnom sjedistu uoceni su tragovi krvi i paljevine.

Istraga je u toku, a taksista jos nije pronadjen.

http://www.sarajevo-x.com/media/images/vijesti/080329009.jpg

Pink - 30-3-2008 at 08:46

Pronadjen taksi sa krvavim tragovima

- Mercedes prijedorskog taksiste Milana Zrnica (50), mjestanina sela Nisevici kod Prijedora koji je nestao prije dvije noci, pronadjen je u petak navece sa tragovima krvi i paljevine.

Za Zrnicem, koji je nestao dok je prevozio za sada nepoznate putnike, jos se traga, a njegov mercedes je pronadjen u povratnickom prijedorskom naselju Puharska. Krvavi tragovi pronadjeni su na desnom prednjem sjedistu. Sa vozila je nestala i taksi oznaka, koju je neko namjerno skinuo.

"Vozilo je najvjerovatnije neko pokusao da zapali kako bi tragovi nestali, ali u tome nisu uspjeli. Sprovodimo intenzivnu istragu i jos nismo pronasli taksistu. On je primio poziv za voznju u cetvrtak 27. marta kasno uvece oko 23.30, kada je i izasao iz stana u Prijedoru. Od tada mu se gubi svaki trag", potvrdila je Bojana Gasovic, potparol CJB Banjaluka.

Nestanak Zrnica je policiji u Prijedoru prijavio njegov sin Davor Zrnic, koji je nakon sto se njegov otac nije vratio kuci krenuo u potragu za njim.

Dubravko Zrnic, Milanov stariji sin koji zivi u Banjaluci, kaze da je njegov otac posten covjek i iskusan taksista koji se nikad nikom nije zamjerio.

"Moj mladji brat Davor bio je s ocem u nasem stanu u Prijedoru kada je primio poziv da odveze neke momke za Brezicane. Otac je ocito poznavao klijente koje je vec vozio i izisao je u trenerci. Ni sami ne znamo sta da radimo i gdje da ga trazimo. Nakon nestanka brat Davor ga je pokusao zvati na mobilni telefon, ali uzalud, jer je bio nedostupan", ispricao je juce Dubravko.

Tvrdi da njegov otac nikada nije imao prijetece pozive i poruke, te da nije imao finansijskih problema. Porodica nestalog taksiste prisustvovala je uvidjaju prilikom pronalaska vozila.

"Mjestani sa kojima smo razgovarali tvrde da su i u petak u Puharskoj vidjeli taksi naseg oca. Kazu da ga je vozio nepoznat vozac i cak nekoliko puta kruzio Ulicom Osmana Dzafica. Automobil je pronadjen u petak navece u istoj ulici potpuno blatnjav i sa tragovima krvi", govori Dubravko Zrnic.

Ogorceni prijedorski taksisti koji su poznavali nestalog Milana Zrnica strahuju od najgoreg.

"Milan je bio dobar, posten, uredan i iskusan taksista. Pocetkom rata izbjegao je iz Zagreba, gdje je radio. Ovim poslom bavi se vec dugo. Ono sto nas je sve zaprepastilo je cinjenica da je na ovaj nacin nestao", kazao je taksista Ljubomir Kecman, jedan od kolega nestalog Zrnica.

Kaze da taksisti nisu bezbjedni, narocito nocu.

"Nismo bezbjedni, a raditi se mora. Zbog ovog slucaja prijedorski taksisti bi morali da organizuju proteste i to cemo sigurno uraditi ako istraga bude tapkala u mjestu", ogorceno kaze Kecman.

Dezurni tuzilac Vukasin Kondic kazao je da u cilju istrage ne moze saopstiti vise detalja, ali da se na rasvjetljavanju ovog slucaja intenzivno radi.

(Nezavisne novine)

Pink - 2-4-2008 at 21:10

Pretukao djevojku zbog tri marke

- Prijedorska policija traga za muskarcem koji je u utorak oko ponc u izbjeglicom naselju Nova Orlovac pretukao devetnaestogodisju S.S. iz tog mjesta zbog tri KM.

U izvjesaju policije se navodi da je razbojnik presreo djevojku koja se te noci vracala iz grada kuc i oteo joj torbicu u kojoj su se nalazile tri KM i mobilni telefon. Potom je poceo udarati sakama po licu i tijelu, a kada je djevojka pala na zemlju, napadac je pobjegao.

Ovo je drugi slucaj u posljednjih nekoliko dana u kojem su zrtve razbojnistva djevojke.

Prije petnaestak dana u centru Prijedora u blizini gradskog parka petnaestogodisnjoj djevojcici nepoznati muskarac oteo je mobilni telefon, nakon sto je i fizicki nasrnuo na nju.

(Nezavisne)

smonny - 7-4-2008 at 11:02

Pedesetogodisnji Radivoje Lajic, mjestanin sela Gornja Lamovita kod Prijedora, vjeruje da je postao metom 'svemirskog kamenja', jer u njegovo dvoriste, kako tvrdi, u vrijeme kisa i oluja padne 'po koji komad meteora'.

Radivoje tvrdi kako ga je kamenje iz svemira 'pocelo opsjedati prvi put u studenom prosle godine'.

'Taman sam se vratio kuci s posla, kada se vec pocela spremati prava oluja i nevrijeme. Zatvorio sam ovce u stalu i zivinu smirio kada se sve oko mene potpuno zamracilo. Sijevalo je i grmjelo sa svih strana, ali jedan bljesak s neba bio je posebno intenzivan. Taj bljesak mi je osvijetlio cijelu kucu i dvoriste i tada sam zacuo strahovit udar o zemlju. Kada se nevrijeme smirilo, u strahu sam izisao iz kuce i imao sto da vidim. Veci zuti kristalni kamen bio je u mom dvoristu. Bio je tezak oko 300 grama i znao sam da tako nesto ne moze biti ovozemaljsko', ispricao je Lajic za portal Pincom.info.

Nedavno se, kaze, dogodio isti scenarij. Kisa i nevrijeme, zatim snazan udarac u zemlju i ponovo meteorit u njegovom dvoristu.

'Kada je prvi put meteor pao u moje dvoriste, mislio sam da sam svojom rukom dodirnuo svemir. Sad strahujem da se sam Bog urotio protiv mene i da baca svemirsko kamenje na moju kucu. Misterija je to velika i prosto ne znam kako ce se sve to okoncati', prica Radivoje Lajic te dodaje kako je o neobicnoj pojavi zatrazio je i misljenje strucnjaka.

'Dolazili su mi profesori s Beogradskog sveucilista, profesori Jovanovic i Utjesanovic, koji su pravili analize. Rekli su mi da tako nesto jos nisu vidjeli na prostoru bivse Jugoslavije, ali da je slican takav svemirski kristal, odnosno kamen, pao na Zemunsko polje 1947. godine', kazao je Lajic.

Cijeli slucaj, ipak, ulijeva mu strah. Zabrinut je, kaze, za svoju sestoclanu obitelj.

'Imam petoro djece i svi ih u skoli pitaju za cudno kamenje iz svemira. Ne zelim da se iselim, bez obzira sto to kamenje znacilo, jer sam ovdje izgrdio lijepu kucu i obradjujem plodnu zemlju', rekao je Lajic.

No, Radivoje nije usamljen po pitanju posjeta iz svemira. Zvonko Pavlovic iz mjesta Ljubije pokraj Prijedora tvrdi kako je svojim foto-aparatom zabiljezio dva nepoznata leteca objekta na nebu iznad Ljubije. Zvonko je siguran da se nije radilo ni o ptici ni o cemu drugome vec misli da je bio NLO.

Tako se podrucje oko Prijedora pridruzilo mnogim lokacijama na kojima su ljudi, kako tvrde, vidjali NLO-e. Jos jednom se postavlja pitanje - jesmo li uistinu sami?!

http://image.dnevnik.hr/media/images///600xX/Apr2008//116345.jpg

Alisa - 9-4-2008 at 20:58

Nece Memorijalni Centar logorasa u Omarskoj

Marko Pavic,nacelnikPrijedora,sapstio je da su vlasti tog grada jedinstvene
u stavu da ne dozvole izgradnju Memorijalnog Centra Logorasa u Omarskoj,
uz opomenu da se zabrana donosi na cijelu teritoriju prijedorske opstine.
Kao sto je poznato,Udurznje logorasa Kozarac i Savez Logorasa BiH da ce
biti u Omarskoj taj centar.....

Ne mogu to uraditi bez odobrenja prijedorskih vlasti,a mi smo protiv toga.
Najava da ce graditi Centar u Omarskoj ,nekim ljudima u Sarajevu sluzi za sticanje
politickih poena.
Smatram da na nivou BiH treba donijeti zakono obiljezavanju dogadjaja iz proteklog
rata.
U BiH mozemo zajednicki graditi buducnost pod uslovom da nam niko iz Sarajeva ne
soli pamet.
Iz Udruzenja logorasa Kozarca su odgovorili da su se u logoru Omarska ,kroz koji je
proslo izmedju 6000-7000 ljudi,dogodili najstrasniji zlocini.
Istakli su da izgradnja memorijalnog centra u Omarskoj nema nikakve veze sa najavom da
ce na Trebevicu podici krst.

Nema sanse da se Omarskoj tako nesto izgradi.To necemo dozvoliti nigdje na podrucju
RS.
Nije mi jasno kako su se Bosnjaci tako draznuli da tako nesto pokrecu kada im vec smeta krst na Trebevicu,rekako je Bozo Medic iz saveza logorasa RS.

Alisa - 11-4-2008 at 16:34

Djecak upao u saht u centru grada

Petnaestogodisnji M.J Dok se je vracao iz skole upao u saht u centru Prijedora.

D.Jovanovic,majka djecaka,kaze da joj je sin mogao zavrsiti tragicno,te da je u
saht upao u pola bijela dana,krecuci se glavnom prijedorskom ulicom,koja je u
rekonstrukciji.
Kaze da je ljuta i ogorcena otisla u Komunalnu policiju da prijavi slucaj,kako se dogadjaj
ne bi ponovio.
Tvrdi da je tek pravu neugodnost dozivjela kod naglednih Komunalne policije,jer su joj tamo
rekli da oni nisu nadlezni za njen slucaj i da ne znaju zasto se ljuti i proziva ih bez argumenata.
M.Krneta,sef prijedorske Komunalne policije,koja je smjestena odmah preko puta spornog
sahta,tvrdi da ta policija nije nadlezna za ovakve slucajeve,te da je to nadleznost onih koji
izvrsavaju zavrsne radove.
Sah u koji je djecak upao,zatvoren je.

Alisa - 18-4-2008 at 13:11

Izdvojen krivicni postupak u odnosu na Fustara

Zeljko Mejakci,Momcilo Gruban,Dusan Fustar i Dusko Knezevic
terete se za krivicno djelo ratni zlocin protiv covjecnosti....

Sud BiH prihvatio je danas prijedlog Tuziteljstva da se izdvoji
krivicni postupak u odnosu na Dusana Fustara,treceoptuzenog
u krivicnom predmetu "Majakic i drugi".
U toku danasnjeg glavnog pretresa u krivicnom predmetu kojim se
Zeljko Mejakic,Momcilo Gruban,D.Fustar i D.Knezevic terete za krivicno
djelo ratni zlocin protiv covjecnosti pocinjen od aprila do kraja 1992.god
na podrucju Prijedora,a izvrsen u okviru sirokog i sistematicnog napada
na nesrpsko stanovnistvo te opstine,sudsko vijece je naznacilo da je Sud
sporazum o priznanju krivnje 14.aprila izmedju treceopterecenog Fustara
,odnosno njegovog branitelja J.Ostojica i Zlatka Knezevica-s jedne strane
,te Tuziteljstva-s druge strane.

U tom sporazumu je i prijedlog da se krivicni postupak izdvoji i zavede pod
posebnim brojem te isti predmet razmatra od tuzeceg vijeca.
Suglasnost s tim predmetom dale su sve strane u postupku.
RAzmatranje sporazuma o priznanju krivnje zakazan je za 21.april.

Predmet "Mejakic i drugi"ustupljen je BH pravosudju od HAskog tribunala.

Alisa - 21-4-2008 at 09:31

Na igrama na srecu utajeno 330.000KM poreza

Ciljna grupa bili su vlasnici poslovnih prostora izdatih u zakup, rekao je Kesić....

U 24 kontrole priređivača igara na sreću sa područja prijedorske regije inspektori Poreske uprave (PU) RS, Područnog centra Prijedor, utvrdili su 330.000 KM manje obračunatog poreza.

Pomoćnik direktora PU RS Goran Kesić rekao je da će ova uprava, ukoliko u određenom roku poreski obveznici kod kojih su utvrđene ove nepravilnosti ne izmire obaveze, pristupiti prinudnoj naplati.

On je naveo da je prijedorski Područni centar PU podnio 34 prekršajna naloga za neprijavljivanje poreza na imovinu u ukupnom iznosu od 40.000 KM.

- Ciljna grupa bili su vlasnici poslovnih prostora izdatih u zakup, rekao je Kesic, precizirajuci da je izvrscheno 60 kontrola.

Alisa - 16-5-2008 at 08:28

Otvoreno pismo Visokom predstavniku

Narodni poslanik i Sef poslanickog kluba u Paralamentu Republike Srpske gospodin Muharem Murselovic nakon jucerasnje posjete Visokog predstavnika, gospodina Miroslava Lajcaka Prijedoru, javno se, otvorenim pismom obratio Miroslavu Lajcaku ...

Isflustriran ishitrenim izjavama i unaprijed srocenim i pripremljenim zakljuccima organizatora ovog skupa, te selektivnim i pristrasnim odabirom ucesnika skupa, moram da reagujem, porucuje Murselovic.

Istup i gospodina Lajcaka u debati o Evropskoj perspektivi BiH u svijetlu sveukupne i narasle povratnicke problematike, bas na primjeru Prijedora, gospodin Murselovic nije mogao presutjeti. Iako su organizatori ovog skupa (ne)svjesno zaobisli njegovo ime, vjerovatno pretpostavljajuci da ce im njegovo prisustvo biti od smetnje u realizaciji njihovih nakana, da na primjeru Prijedora se svjetskoj javnosti pokaze, da je u Republici Srpskoj, Prijedor najsvjetliji primjer suzivota, tolerancije i razumijevanja sa veoma izrazenim stepenom demokratije..

jednostavno ne mogu a da ne reagujem ovako proizvoljno izrecenim i ishitrenim nebulozama, porucuje Murselovic.

Moja savjest mi nalaze da kao osoba od povjerenja kod mojih sunarodnjaka, pa i drugih cestitih gradjana, pogotovo i iz obaveze sto sam u poslanickom mandatu, budem do kraja iskren, kako prema ovim ljudima, tako i prema povratnicima i kompletnoj javnosti. Uzimam sebi za pravo na dobru informisanost, pogotovo kada su u pitanju povratnici i njihova problematika i protiv sam svakog oblika zaobilazenja istine, nepravde i diskriminacije.. porucuje Murselovic.

Otvoreno pismo gospodina Muharema Murselovica upuceno Visokom predstavniku, gospodinu Miroslavu Lajceku, u cijelosti dajem citalackom auditoriju na uvid;

Murselovic Muharem
Poslanik u NSRS
Prijedor

Otvoreno pismo gospodinu Visokom Predstavniku

Gospodine Miroslave Lajcak,
Veoma sam bio obradovan kao i hiljade povratnika da ste juce 13.05.2008.godine posjetili nas grad Prijedor i ucestvovali u debati o Evropskoj perspektivi BiH. Slazem se sa Vama da nas grad simbolizira tragicnu proslost( preko 4.150 ubijenih civila i logori smrti Omarska, Keraterm, ali da je ogroman uspjeh u povratku ne misle povratnici kao ni ja, jedan od vodja povratka u Prijedor.

Povratnici su diskriminirani u svakom pogledu. Hiljade civilnih zrtava rata ne mogu ostvariti svoj status za porodicnu invalidninu, ni po zakonima Federacije BiH, jer su se vratili u RS, ni po zakonima entiteta u kojem zive. Primjenom Zakona o lokalnoj samoupravi, koji se u RS primjenjuje 01.01.2005.godine ni jedan Bosnjak nije zaposlen u lokalnoj upravi, iako je to bila obaveza, kao i utvrditi status svih sluzbenika u roku od godinu dana od stupanja Zakona na snagu i uskladiti zaposljavanje sa popisom iz 1991.godine. U javnim preduzecima i ustanovama nema uopste zaposlenih Bosnjaka i Hrvata iako je to Ustavna obaveza.

Infrastruktura u Mjesnim zajednicama ( asvaltiranje puteva, niskonaponska mreza itd. ) obnavlja se najvise u naseljima gdje zive Srbi.U naseljima gdje zive povratnici uglavnom sva infrastruktura obnavlja se vlastitim sredstvima ili nesto simbolicno uradi lokalna uprava.

U gradu u kojem kako Vi kazete mnogo toga je uradjeno po ratnom regulacionom planu sruseno je 9662 objekta i svi vjerski objekti Hrvata i Bosnjaka. Gospodine Lajcak da ste reagovali o buducnosti u povratnickim naseljima u Kozarcu ili na Brdu sami mjestani bi vam kazali da ih je svaki dan sve manje i da svakodnevno odlaze ( Finska, Slovenija, Hrvatska a u Kozarcu zadnjih deset godina nije sklopljen brak sa domicilnim mladicem ili djevojkom.) U najskorije vrijeme ovdje nece zivjeti niko, a prazne kuce ce svjedociti da su tu nekad zivjeli Bosnjaci.

Na kraju gospodine Lajcak, ne mogu da cinicno ne primjetim da Vasi domacini u Prijedoru Nacelnik Marko Pavic i Predsjednica SO-e Azra Pasalic na javnoj debati o Evropskoj perspektivi BiH, su personifikacija stranaka Demokratskog narodnog saveza i Socijal demokratske partije, koji su u Parlamentarnoj Skupstini BiH u aprilu 2008.godine glasali protiv pocetka reforme policije, tj. protiv Sporazuma o stabilizaciji i pridruzivanju sa EU, odnosno protiv Evropske perspektive BiH.

S postovanjem,
Prijedor, 14.05.2008.godine

Murselovic Muharem, s.r.

2008-05-15 10:49:25

Mojprijedor.com

Alisa - 16-5-2008 at 08:29

Izvrsenje sudske presude blokiralo ziroracun

Prijedorski Dom za djecu i omladinu ometenu u razvoju pokrenuo je sudski postupak protiv Centra za socijalni rad Zavidovsi zbog neplacanja za smjestaja cetiri sticenika sa podrucja zavidovicke opcine (Zdravko N., Slobodan L., Zvonko M. i Suad B.) koji se tu nalaze jos od 1973. godine ...

Za period 92.-99. godine Dom je otpisao dug jer je do 1992., potrazivanja uredno snosio SIZ socijalne i djecje zastite opcine Zavidovici. Dom iz Prijedora od 1999. godine ugovore o smjestaju sticenika salje Kantonalnom ministarstvu za rad, socijalnu politiku i izbjeglice, ali ih Ministarstvo nije potpisalo iako je to bila njihova obaveza.

Izmirenje u ratama

Prvobitni dug po tuzbi iznosio je 39.000 KM. Dom je u periodu od 1999. godine bio spreman u dva navrata otpisati pola duga, te prihvatiti izmirenje obaveza u ratama, s tim da se potpisu novi ugovori i nastavi redovno placanje, ali Kantonalno ministarstvo ni to nije prihvatilo - kaze Ĺ evala Muslic, direktorica Centra za socijalni rad Zavidovici.

Tek 1. decembra 2006. godine Ministarstvo potpisuje nove ugovore o smjestaju sticenika u prijedorski Dom i pocinje da izmiruje obaveze. Raniji dug, koji je s kamatama dosegao 216.719 KM, smatra da treba platiti Opcina i Centar za socijalni rad.

Prijedorski dom pokrenuo je sudski postupak protiv zavidovickog Centra, kako bi naplatio svoja potrazivanja, jer je Centar placao troskove smjestaja do 1992. godine, iz sredstava koje je obezbjedjivao bivsi SIZ.

Nepotrebni troskovi

- Ministarstvo je nepotrebno izazvalo ovolike troskove, izbjegavajuci zakonske obaveze. Opcinski sud Zavidovici svojim Rjesenjem dozvolio je izvrsenje Presude Osnovnog suda u Banjoj Luci, prema Centru za socijalni rad Zavidovici. Zapljenom i prenosom sredstava sa ziroracuna zavidovickog Centra, njegov rad potpuno je blokiran. Trenutno su onemogucene sve isplate, kako radnicima Centra tako i korisnicima svih oblika zastite - istice Ĺ evala Muslic.

Zbog nastale situacije, Centar za socijalni rad Zavidovici pokrenuo je kod Opcinskog suda Zenica postupak protiv Ministarstva za rad, socijalnu politiku i izbjeglice ZDK.

2008-05-15 10:53:55

avaz

Alisa - 17-5-2008 at 12:59

Zelja za cvrscim povezivanjem Prijedora i Manise

Delegacija turskog grada Manise iskazala je zelju da Manisa i Prijedor, dva zbratimljena grada, osim kulturnih, uspostave i ekonomske veze ...

"Manisa, koja se nalazi u azijskom dijelu Turske, povezana je sa vise gradova u svijetu i stecena iskustva iz te saradnje zeli da prenese na Prijedor", rekao je zamjenik nacelnika opstine Manisa Nazif Sumer na prijemu, koji je za delegaciju Manise danas priredio nacelnik opstine Prijedor Marko Pavic.Pavic je rekao da Prijedor zeli i trazi svoju perspektivu u Evropi, te da na tom putu zeli da se poveze sa sto vise prijatelja u inostranstvu.

"Prijedor je multietnicki grad i to je prednost vise u zblizavanju sa razlicitim sredinama", dodao je Pavic. Nakon svecanog prijema, predstavnici Agencije za ekonomski razvoj Prijedora "Preda" predstavili su gostima iz Manise mogucnosti privrednog razvoja opstine.Delegacija Manise u Prijedoru boravi povodom 16. maja - Dana opstine.

2008-05-17 12:24:43

FREE RADIO

lupiga - 26-5-2008 at 09:41

PRIJEDOR - Cak 50 odsto prijedorskih ulica i trgova, posebno u izbjeglickim naseljima, nema naziv ili njihovo ime nije adekvatno.

Ovo vruce pitanje podijelilo je odbornike u lokalnom parlamentu, pa na posljednjem zasjedanju Skupstine opstine nije usvojen Nacrt odluke o kriterijumima i postupku za odredjivanje i promjenu imena prijedorskih ulica i trgova.

Od 31 odbornika u prijedorskom parlamentu za usvajanje tog dokumenta, koji je za cilj imao da Prijedor vise ne bude grad bezimenih ulica, samo njih 14 bilo je za.

Dusan Tubin, predsjednik opstinske komisije, kojoj je istekao mandat i koja je gotovo cetiri mjeseca utvrdjivala kriterije za imenovanje prijedorskih ulica i trgova ili promjenu postojecih naziva, tvrdi da bi ovo pitanje bilo rijeseno da nije bilo uskostranackih interesa nekih odbornika.

Zao mi je sto je to tako ispalo, jer su clanovi komisije imali postene namjere i izdefinisali 12 kriterijuma. Odbornicima, prije svih iz DNS-a i SDS-a, nije se svidio samo jedan kriterijum, a to je da se ulicam i trgovima ne daju imena licnosti iz protekog rata. No, ni to nije sporno, jer se prema prethodnim kriterijumima omogucuje gradjanima kroz javne rasprave da se opredijele i za ta imena, kazao je Dusan Tubin.

On smatra da je ovakvim stavom lokalnog parlamenta samo produbljen haos koji vlada u Prijedoru, jer zbog bezimenih ulica problema imaju svi, posebno gradjani, postari, ali i policajci i vatrogasci.

Dragomir Gavranovic, odbornik DNS-a u prijedorskom parlamentu, kaze da je i sam glasao protiv kriterija koje je izdefinisala opĹĄtinska komisija.

Protiv sam bio jer komisija nije radila u interesu svih gradjana. Nedopustivo je da iz Prijedora budu 'protjerani' heroji proteklog rata, koji su svoje zivote dali za slobodu grada i RS. U susjednom Sanskom Mostu ulice imaju imena njihovih boraca iz proslog rata i zasluznih gradjana i ocito ih ne misle mijenjati, kategorican je Gavranovic.

Njegovo misljenje dijeli i dr Ratko Stojic, odbornik SDS-a, koji kaze da se istorijske cinjenice i ne smiju mijenjati.

Dok traju politicka prepucavanja odbornika, ovaj ogroman posao u vezi s imenovanjem ulica i promjenom naziva nekih od njih, ukljucujući i gradske trgove, najvjerovatnije ce biti prepusten narednom sazivu opstinskog parlamenta, koji ce biti konstituisan poslije oktobarskih izbora.

eye4eye - 26-5-2008 at 13:04

Prijedor - grad ocaja za postare, vatrogasace i policiju

http://www.index.hr/images2/prijedor_opstinaprijedor.jpg
ZA MNOGE jedan od najboljih albuma irskog sastava U2 svakako je "The Joshua Tree", a jedna od najboljih pjesama treca je po redu "Where the streets have no name". No, dvadeset i jednu godinu nakon tog izdanja cini se kako je upravo Prijedor u BiH grad iz naslova te pjesme.

Naime, u tom gradu vise od pedeset posto ulica i trgova nema svog naziva, a ukoliko ga i ima taj naziv nije adekvatan vremenu i prostoru. Kako to vec biva na brdovitom Balkanu, svaki problem koji se cini neizrecivo lak, u rukama politike postaje nepremostiva prepreka i sjeme razdora pa se vec godinama u tom gradu pokusavaju dogovoriti kako rijesiti taj problem.

Ocaj postara, vatrogasaca i policije

Radna skupina Skupstine opcine ovog grada marljivo je radila protekla cetiri mjeseca u rjesavanju tog problema, a pred zastupnike lokalne skupstine izasli su s Nacrtom odluke o kriterijima i postupku za odredjivanje i promjenu prijedorskih ulica i trgova. Dokument dugog naziva trebao je dovesti do konsenzusa politickih stranaka, kako bi ulice napokon dobile svoje nazive.

Unatoc entuzijazmu, posebice lokalnih postara, policajaca i vatrogasaca, kako bi njihov posao bio znatno olaksan, prijedlog Nacrta nije prosao te je ostavljen za sljedecu politicku garnituru nakon lokalnih izbora u listopadu.

Naime, kratka vijest u Nezavisnim novinama kaze kako je od 31 vijecnika, samo njih 14 bilo za donosenje Nacrta. Kako pojasnjavaju stranke srpskog predznaka DNS i SDS, bili su protiv Nacrta, jer je sadrzavao kriterij da se ulicama ne daju imena osoba iz proteklog rata.

Grad u kojemu ulice nemaju imena

Protivnicki tabor iz DNS-a i SDS-a tvrdi kako bi se tako "protjerali" heroji proteklog rata, koji su kako kazu, dali zivot za slobodu grada i Republike Srpske. Prema svemu sudeci Prijedor ce ostati do daljnjeg grad kakav je bio i dosad, grad u kojemu ulice nemaju naziva. Barem do sljedece politicke garniture.

Eh da, glazbeni poznavatelji irske grupe tvrde kako je Bono Vox prije 21 godinu, kad je napisao "Where the streets have no name" bio inspiriran idejom o tome kako se u nazivu ulice moze prepoznati vjera stanovnika koji zive u njoj. Ironicno, zar ne?

smonny - 26-5-2008 at 14:03

samo da prokomentiram ovu sliku...
glavna ulica je super sredjena....nema sta...
al treba proci i iza ovih zgrada sto su sprijeda ko nove...
neke mi se cini...samo sto se ne sruse :groza:
a boje...su..ono..ne znam sta da zemka...
pitam se samo da li jos uvijek postoji centar za urbanizam u pd...
posto mi se cini da je u onoj zgradi (gdje je nekad bio)
trenutno smjestena nekakva banka...:huh:

Alisa - 26-5-2008 at 17:16

Quote:
Originalno postavio/la smonny
samo da prokomentiram ovu sliku...
glavna ulica je super sredjena....nema sta...
al treba proci i iza ovih zgrada sto su sprijeda ko nove...
neke mi se cini...samo sto se ne sruse :groza:
a boje...su..ono..ne znam sta da zemka...
pitam se samo da li jos uvijek postoji centar za urbanizam u pd...
posto mi se cini da je u onoj zgradi (gdje je nekad bio)
trenutno smjestena nekakva banka...:huh:

...eh Smonny,znasch ti onu nasu narodnu
"Okolo kalaj unutra belaj" tako i nascha carsija...he he

Alisa - 27-5-2008 at 13:38

Uhapsena cetvorica osumnjicenih

Damir Ivankovic,Dusan Jankovic,Zeljko Stojnic i Zoran Babic sumnjice se za ratni
zlocin na Koricanskim stijenama....

Pripadnici SIPA-e jutros su u Prijedoru uhapsili cetiri lica osumnjicene za ratni zlocin
na Koricanskim stijenama u avgustu 1992.god-saopsteno je iz Tuzilastva BiH.

Uhapseni su D.Ivankovic(1970.),D.Jankovic(1950.),Z.Stojnic(1970.) i Zoran Babic(1968.)
Sumnjice se da su u avgustu 1992.god ucestvovali u ratnom zlocinu na lokalitetu Koricanskih
stijena,na Vlasicu,gdje je ubijeno vise od 200 bosnjackih i hrvatskih civila,koji su izdvojeni iz autobusa kojima su civili iz prijedorskih logora prevozeni prema Travniku.

Cetvorica ce danas biti predana nadleznom tuziocu Posebnog odjeljenja za ratne zlocine
Tuzilastva BiH koji ce ih saslusati,nakon cega ce odluciti o pokretanju prijedloga za odredjivanje pritvora.
Akcija je izvrsena po nalogu Tuzilastva BiH.

NELA - 27-5-2008 at 21:20

komentar na ovo gore....hvala bogu ,bilo je vrijeme...

Alisa - 13-6-2008 at 16:31

Kod starice ponovo zaplijenili marihuanu

PRIJEDOR - Prijedorska policija je prekjuèe popodne na imanju starice Ljeposave Gvozden (71) u prijedorskom selu Donji Volar treÌi put zaplijenila marihuanu

Ovaj put su oduzeli 81 stabljiku kanabisa te je protiv starice podnijet izvjeťtaj nadleŞnom tuŞilaťtvu zbog nedozvoljene proizvodnje i prometa opojne droge.Bojana GaťoviÌ, potparol CJB Banjaluka, kaŞe da je policija s plantaŞe starice izuzela stabljike visine od 20 do 150 centimetara.DeŞurni tuŞilac Vukaťin KondiÌ kazao je da mu je poznat sluèaj starice Ljeposave Gvozden, koja Şivi u veoma nehumanim uslovima, nezbrinuta i napuťtena od svih."Policija je i proťle i pretproťle godine na njenom imanju pronaťla veÌe zasade marihuane, koji su zaplijenjeni i uniťteni. Ova starica Şivi u troťnoj kuÌi, koju dijeli s kozama, a viťe puta je izjavila da joj kanabis oko kuÌe sam dospijeva te da ga godinama koristi za preðu i potrebe svog doma", kazao je KondiÌ.Zbog kanabisa koji nièe oko kuÌe, starica je veÌ tri godine na meti policijske istrage. U junu proťle godine s bakine plantaŞe skinuto je èak 1.455 stabljika, od kojih su neke dosezale visinu i do 2,5 metara, a prije dvije godine policajci su poèupali 1.290 stabljika.Njena kuÌa straÌara nema ni poda ni poťtenog krova, a baka kaŞe da kanabis nièe sam, te da od njega pravi preðu, od koje tka prostirke, brani svoj krompir od zlatice, te da zna napraviti i obloge.U prijedorskom Centru za socijalni rad kaŞu da je ova starica dugogodiťnji korisnik te ustanove, te da socijalni radnici na svaki naèin pokuťavaju da joj izaðu u susret.

Alisa - 13-6-2008 at 16:48

DOGADJAJI I DESAVANJA U PRIJEDORU I OKOLINI LJETO 2008.god

Ovdje mozete naci sve dosad planirane dogadjaje i desavanja u julu i augustu mjesecu 2008. godine.
PA KRENIMO REDOM:

19. juli - Manifestacija "DANI KOZARCA 2008"
20. juli - DODJITE DA PAMTIMO, posjeta sehidskim mezarjima lijeve obale Sane
23. juli - Kolektivna sehidska dzenaza i sahrana, KOZARAC
24. juli - Posjeta bivsem konc. logoru KERATERM
25. juli - Obiljezavanje stradanja Hrvata u Brisevu
26. juli - Susret Rakovcanaca, stadion Urija
- KORA 2008, Kozarac
27. juli - Otvorenje dzamije u Hambarinama
28. juli - "Dijaspora za OFK BRDO" TURNIR
HUMANITARNI KONCERT DJ MICKY & ESTRADA, stadion Vedro Polje u Hambarinama
30. juli - Susret VETERANA NK/FK "Sloboda" iz Biscana, stadion Rasodi
-Pocetak Manifestacije "Dani dijaspore Carakova", TURNIR
31. juli - Manifestacija "Dani dijaspore Carakova", HUMANITARNI KONCERT
2. august - Otvorenje Carsijske dzamije
- MOTO susret, Rizvanovici
5. august - Hatme, Donja Puharska
6. august - Posjeta konc. logoru OMARSKA
21. august - Posjeta KORICANSKIM STIJENAMA

Nismo uspjeli saznati tacne datume za sljedece dogadjaje :
- Posjeta bivsoj masovnoj grobnici Hrastova Glavica, selo Podvidaca, Sanski Most

- Carsijske noci u Ljubiji
Ako smo nesto promasili ili neku gresku napravili slobodno nam javite na sljedeci e-mail: hambarine@passagen.se .

....OVO IPAK NIJE KONACNA LISTA DESAVANJA,VJEROVATNO CE BITI NEKIH MALIH IZMJENA....

Alisa - 19-6-2008 at 17:17

Sutra pocinje Medjunarodni festival folklora

Medjunarodni festival folklora "Dukat" od 20. do 22. juna bit ce odrzan u Banjoj Luci, Prijedoru i Laktasima.
Okupit ce 14 folklornih ansambala iz cijeloga svijeta, izmedju ostalih, iz Grcke, Italije, Madjarke, Kostarike, Gane i Indije i zemalja iz regiona.

Direktorica ovog festivala Natasa Trivic� kazala je danas na pres-konferenciji u Banjoj Luci da je cilj "Dukata" da tradicionalno okuplja folklorne ansamble iz cijeloga svijeta da bi gradjanima RS-a i BiH predstavili razlicite kulture i izvornost naroda sa svih kontinenata.

"Dukat" zeli da postane festival koji ce po kvalitetu biti vodeci u regionu, a preduvjet za to je vec ostvario clanstvom u Svjetskoj asocijaciji folklorne umjetnosti pri UNESCO-u.

U Laktasima i Prijedoru ce strani folklorni ansambli nastupati 20. i 21. juna, dok su festivalske veceri planirane na stadionu FK"Borac" Banja Luka.

Manifestacija ce biti otvorena 20. juna defileom glavnom banjaluckom ulicom Kralja Petra I Karadjordjevica.

U Muzickom paviljonu u Banjoj Luci bit ce otvorena Izlozba narodnih nosnji i instrumenata zemalja ucesnica Festivala. Predvidjeno je i odrzavanje panel diskusija u kojima ce ucestvovati domaci i strani strucnjaci iz oblasti narodnog stvaralastva.

Pomocnica ministra za kulturu RS-a Irena Soldat-Vujanovic istakla je vaznost ove manifestacije zbog toga sto ce na takav nacin biti otvorena vrata za dolazak drugih kultura i civilizacija na podrucju RS-a.

"Upoznajuci druge kulture postajemo tolerantniji, bolje cemo razumjeti i sebe i druge", rekla je Vujanovic, isticuci da se bogatstvo i prosperitet jedne zemlje mjere i kulturnim dogadjajima.
(FENA)

Alisa - 22-6-2008 at 11:11

Policajac ubio djevojcicu

PRIJEDOR - Petnaestogodisnja Sanja Majstorovic iz Omarske kod Prijedora

poginula je ucetvrtak uvece u saobracajnoj nesreci u tom mjestu.

Dezurni tuzilac Mirjana Miodragovic-Basrak kazala je da je djevojcica od siline udara na licu mjesta preminula.

"Imam informacije da se djevojcica neposredno prije sobracajne nesrece rastala sa drugaricama i krenula kuci.

U Domu zdravlja u Omarskoj, gdje je nakon nesrece prevezena, su mi rekli da je ona u predjelu glave i

mala teske povrede koje su po nju bile kobne", kazala je Mirjana Miodragovic-Basrak.

Ona je juce naredila obdukciju tijela te vjestacenje o tehnickoj ispravnosti pasata, te da se hitno urade i nalazi krvi vozaca.

Alisa - 5-7-2008 at 22:05

HARE - BEJA

Dana 03.07.2008.god. na mezarju u Prijedoru ukopan je Hare-Beja u 60-toj godini zivota.

Ko je poznavao ovog malog a velikog covjeka vjerovatno nece ostati ravnodusan na ovu vijest.
Hare je bio sastavni dio nase carsije i ko god se sjeti Hare Beje,vjerovatno ce ga se sjetiti sa blagim smjeskom na licu.
Porjeklom je iz stare prijedorske familije Hadzalic,otisao je u historiju,odnijevsi sa sobom dio grada Prijedora.....

eye4eye - 5-7-2008 at 22:51

Quote:
Originally posted by sirnica
HARE - BEJA

Dana 03.07.2008.god. na mezarju u Prijedoru ukopan je Hare-Beja u 60-toj godini zivota.

laka mu zemlja!:cica:

Alisa - 10-7-2008 at 13:52

SEHIDSKA DZENAZA 2008

Dana 23.jula 2008 godine u Kozarcu obavice se jos jedna zajednicka dzenaza i posljednji ispracaj za vise od 50 civilnih zrtava rata sa podrucja opstine Prijedor.. ..

Tacan broj ljudi od kojih cemo se taj dan oprostiti jos nije konacan.Raspolaze se sa spiskom na kome ima 41 identifikovano lice za koje su porodice potpisale saglasnost za ukop 23 jula,medjutim,po rijecima zaposlenih u Centru za identifikaciju Sejkovaca postoji jos jedan broj identifikovanih za koje jos nije potpisana saglasnost tako da do navedenog datuma taj spisak ce se nadamo se prosiriti .Saglasnost je moguce potpisati najkasnije do 20 jula ove godine i stoga se i ovim putem apeluje na porodice nestalih da ukoliko se njihovi najblizi nalaze medju identificiranim, podnesu zahtjev za ukop u centru za identifikaciju Sejkovaca.

O ovoj problematici koja nas sve na neki nacin boli pisano je vise puta medjutim nije uzaludno ponoviti to da je broj lica na podrucju opstine Prijedor za kojima se traga vise od 1100 i da je proces traganja i identifikacije stagnirao.

Ko je kriv?- pita se Nasution Kljunic predsjednik organizacionog odbora za sehidske dzenaze i posljednji ispracaj civilnih zrtava rata.

Reci cete lako je upirati prstom u nekoga i traziti krivca ali zrtve cije kosti leze rasute sirom Bosne i Hercegovine traze to od nas.

Zato vam prenosim izjavu ovog hrabrog covjeka koji se samo bori za dostojanstvo svih onih koji neduzno svrsise svoj zivot ostavivsi nam u amanet da ih nadjemo i casno ukopamo.

Ko je kriv za ovakvo stanje i da se poslije 15 godina nisu pronasle i dostojanstveno sahranile civilne zrtve-ja nisam siguran.Po mom misljenju krivicu za ovakvo stanje jednim manjim dijelom snose zaposleni u Centru za identifikaciju Sejkovaca i Tuzla,posto po mom saznanju u Sejkovaci lezi oko 200 lica koji jos nisu identificirani.Ja shvatam slozenost posla identifikacije ali mislim da se to moglo obaviti znatno brze i efikasnije.Medjutim moje misljenje je da je najveca krivica do gospode iz Drzavne komisije za nestale (do skora federalne) jer jos nije pronadjeno i ekshumirano gotovo 1000 a moguce i vise zrtava rata.Oni npr u periodu od prosle do ove dzenaze na podrucju opstine Prijedor nisu vrsili gotovo nikakve pretrage ,vecinom su to bile reekshumacije N.N. lica ili iskopavanje po lokalnim mezarjima i grobljima.Navode razne razloge za ovakvo stanje nedostatak sredstava ,lokacija i sl..

Sto se tice sredstava ako je to tacno,to je sramota za BiH drzavu i sve drzavne strukture jer su se pronasla sredstva za mnogo manje,beznacajnije dogadjaje a za potragu za nasim najblizima na zalost problem je novac.

Bojim se da se u ovo sve upetljala i politika,bojim se da neduzne zrtve rata ponovo ubijaju - ZASTO?

Nadam se da nisam u pravu i da ce se sredstva za ovu namjenu sto prije pronaci-cuo sam ,mada nije provjereno,da su odobrena znacajna sredstva za ove svrhe i stoga se nadam da ce jedna dio biti upucen i u Prijedor ,jer svaki kamen mozda ispod sebe krije negog nama dragog a dok ga ne podignemo necmo nikad znati.

Vi gospodo koji upravljate drzavom trebali biste znati da je jedina utjeha porodicama nestalih da se njihovi najmiliji pronadju i dostojanstveno ukopaju a i one kosti vape za smirajem.

SPISAK IMENA NASTRADALIH/IDENTIFIKOVANIH ZA KOJE JE PODNESEN ZAHTJEV ZA DZENAZU:

Avdic (Bektas) Ismet - S.most-Podvidaca-Hrastova glavica
Balic (Ekrem) Hamdija -Stari kevljani
Balic (Hasan) Ismet- Prijedor-Kozarac-Rajkovici
Behlic(Munib) Izet Hrvatska Kostajnica-Vasic Bare
Behlic (Mustafa) Redzep- Hrvatska Kostajnica-Vasic Bare
Besic (Jusuf) Kemal
Dzamastagic(Hasan) Hasir
Ejupovic(Ahmet) Sadmir- S.most-Podvidaca-Hrastova glavica
Elkaz (Meho) Mehmed- S.most-Podvidaca-Hrastova glavica
Fazlic(Smajo) Fajko- Stari kevljani
Hadzic (Bejdo) Hajra-Prijedor-Kevljani-Hadzici
Hodzic-dj Karupovic(Mustafa) Fatima-Prijedor-Gradsko groblje Pasinac
Hopovac (Kasim) Rasim- Prijedor-Gradsko groblje Pasinac
Hrnic(Ibrahm)Himzo-Mezarje Trnopolje
Hujic (Almaz)Hasan-Bos.Krupa-D.Dubovik-Jama Lisac
Hujic(Behlil) Meho- Bos.Krupa-D.Dubovik-Jama Lisac
Hujic(Behlil) Rifet- Bos.Krupa-D.Dubovik-Jama Lisac
Husic(Atif) Ibrahim-
Jakupovic (Mehmed) Azur- Prijedor-Kevljani
Jakupovic(Mujo) Besim
Jakupovic(Jakup)Enes-Eno-Prijedor-Kozarac-Srednji Jakupovici
Jakupovic(Rasim) Zlatan-Prijedor-Puskarev Gaj
Kadic ( Muharem) Izet-Prijedor-Redak
Kadiric (Hasan)Edin- Prijedor-Redak
Kadiric(Esad) Esmir-Neno- Prijedor-Redak
Kenjar (Osman) Mirsad
Kevljanin (Teufik) Sead-- Prijedor-Kevljani
Kilic (Hilmija) Himzo
Melkic (Jusuf) Ahmet-Prijedor-Kozarusa-Patrija
Mesic(Halid) Balim --Stari kevljani
MUJANOVIC( Fehim) Ramiz-Ramo-Prijedor-Stari Grad-Kozarac
Music(Emin) Camil- S.most-Podvidaca-Hrastova glavica
Music (Hamza)Emir- S.most-Podvidaca-Hrastova glavica
Poljak (Hamzalija) Hamed-Bosanska Gradiska-Turjak
Ramulic(Dervis) Uzeir- Stari kevljani
Rizvan(Rifet) Hilmija-Prijedor-Hambarine
Sijecic (Meho) Enver- S.most-Podvidaca-Hrastova glavica
Sikiric (Rasim) Mehmedalija- Stari kevljani
Sivac (Mehe) Nijaz- Prijedor-Kozarusa-Patrija
Tadzic (Husein) Faudin-Prijedor-Tomasica
Zukanovic (Hasan) Smajo-Prijedor-Gornja Mahala-Brda

PRENESENO SA PRIJEDORCITY
(PISE LEE)

elmi - 22-8-2008 at 09:15

KNEZEVO - Porodice vise od 200 ubijenih Prijedorcana bosnjacke nacionalnosti posjetile su juce Koricanske stijene na Vlasicu i bacile 250 bijelih ruza u provaliju, simbolizirajuci tako stradanje svojih najmilijih na ovom mjestu prije 16 godina.
Fatima Fazlic, predsjednica Udruzenja Prijedorcanki "Izvor", koje po sedmi put organizuje ovo obiljezavanje, kazala je da su prijedorski policajci zapucali u ledja oko 200 nevinih ljudi.
"Pad u provaliju je prezivjelo ipak 12 Prijedorcana, a do sada su DNK analizom identifikovane 24 zrtve, a pronadjena su samo cetiri kompletna skeleta", istakla je Fazliceva.
Ona je dodala da niko osim Darka Mrdje, pripadnika Interventne jedinice prijedorske policije, koji je 2004. godine osudjen u Haskom tribunalu na 17 godina zatvora, nije odgovarao za zlocine pocinjene na Koricanskim stijenama.
Naila Bajric iz sela Cakarevo kod Prijedora, kazala je da je ovdje izgubila sina i supruga.
"Nikada ih nismo nasli, tesko mi je posjecivati ovo mjesto, ali ih ne smijemo zaboraviti", kazala je Bajriceva.
Sejdo Hodzic iz Trnopolja ispricao je da je bio u jednom od cetiri autobusa, te da su dva ostala, a njegov i jos jedan je uspio proci.
"To sto smo dozivjeli u transportu samo se ne moze zaboraviti, a i danas trazimo gdje su nam braca, komsije", rekao je Hodzic i dodao da se mnogo toga ne sjeca, jer mu je glava bila razbijena i nije bio pri svijesti.
Jasmin Odobasic, sef pravno-finansijskokg sektora u Institutu za nestale BiH, istakao je da se on nekoliko puta spustio niz liticu, kako bi pronasao ostatke.
"Nasao sam kosti 26 ljudi, a nedaleko odavde sam nasao kompletna cetiri skeleta. O ovom slucaju mnogo moze doprinijeti pravosudje RS", porucio je Odobasic.
Na Koricanskim stijenama juce su procitana imena stradalih na ovom mjestu, a minutom cutnje im je odata pocast.

Alisa - 26-8-2008 at 14:45

Dvadesetak skupocjenih golubova tokom proteklog vikenda ukradeno je iz golubarnika porodice Karahodzic u prijedorskom naselju Puharska.

Slucaj je prijedorskoj policiji prijavljen u nedjelju, a nakon obavljenog uvidaja policija intenzivno traga za lopovima koji su vlasniku Asmiru Karahodzicu kradom pomoravskih gusanera nanijeli stetu od oko 1.500 maraka.

Dvadesetcetvorogodisnji Armin Karahodzic, sin vlasnika rijetke vrste golubova, kaze da je ogorcen jer se on i njegov otac s puno ljubavi i odricanja potpuno posvecuju ovom inace skupom hobiju.
Ukradeno 20 golubova

"U golubarniku imamo oko 100 bijelih, crnih i zutih guschanera i po tome smo u okruzenju cuveni, jer ljubitelji ukrasnih golubova uzgajaju uglavnom bijelu vrstu ovih golubova. Interesantno je da nam je iz golubarnika nestalo uz pet crnih i petnaestak zutih guschanera koji su posebno na cijeni. Njihova nabavna cijena je 100 evra po komadu", prica razocarano Armin Karahodzic.

Dodaje da su lopovi u golubarnik provalili najvjerovatnije iz susjedovog dvorista i to iz jednog coschka koji nije obezbijeden reflektorima.

Alisa - 31-8-2008 at 09:07

Prijedorsko preduzece Grosist
Pocela proizvodnja drvenih kuca

Prijedorsko preduzece Grosist je koristeci iskustva razvijenih zemalja, zapocelo proizvodnju kuca od drveta.

- Drvene kuce tek su sad kod nas postale interesantne, pa smo i mi krenuli sa njihovom proizvodnjom. Do nedavno nismo imali dovoljno strucnih kadrova u drvnoj industriji koji bi mogli da se bave ovom vrstom proizvodnje - rekao je direktor preduzeca Grosist Ratko Macanovic.

Istakao je da ovo preduzece proizvodi dijelove za drvene kuce i ima mogucnost montaze kuca velicine od 20 do 200 kvadratnih metara.

- Materijali za takve objekte su sa domaceg podrucja i uglavnom su to jela, smreka, bor a za podove koristimo hrast i bagrem. U osnovi, rijec je o materijalima od kojih su se nekad pravile kuce - kazao je Macanovic.

Dodao je da je u planu otvaranje novog pogona sa savremenim masinama, gdje ce na izradi montaznih elemenata i njihovoj montazi biti zaposlena cetiri nova radnika.

Vijek trajanja drvene kuce je preko stotinu godina, a cijena kvadratnog metra je 500 maraka.

- U drvenoj kuci postoji kompletna infrastruktura, odnosno elektroinstalacija i mokri cvor - naglasio je Macanovic i napomenuo da bi u saradnji sa clanovima klastera Drvo-PD plan razvoja preduzeca bio usmjeren na dalju izradu drvenih kuca.

Grijanje

Macanovic je istakao da u javnosti postoje predrasude o tome da je drvo lako zapaljivo ili da je drvene kuce teze ugrijati.

- Malo je poznato da je drvo odlican termoizolator i ovakve objekte je veoma lako zagrijati, a da se pri tom trosi manje energenata. Drvenu kucu je od 10 do 15 puta lakse ugrijati od kuce zidane od cvrstog materijala - kazao je Macanovic.

Alisa - 7-9-2008 at 09:43

Auto-mafija

Akcija banjalucke policije protiv auto-mafije,u kojoj su u utorak pretreseni auto-otpad i auto-servis "Delfin" u naselju Trn,u Banja Luci,jedan je od najboljih nacina da pred lice pravde budu dovedeni svi oni koji se bave kradjom i preprodajom takozvanih visih klasa auta.

Podaci koji dolaze s terena kazu da je u ovom pretresu pronadjeno sada vec najmanje 20 auta,koja su ukradena na podrucju Banja Luke,Prijedora,Celinca i Kotor Varosi.

Prema podacima MUP-a RS u prvoj polovini godine je ukradeno 161 vozilo,i to na podrucju Prijedora 5 vozila,od kojih je najvise ukradeno u Kozarcu.
U odnosu na proslu godinu auto-kriminal je znatno smanjen.
Zahvaljujuci ovom pretresu auto-otpada,suzava se krug oko ove organizovane grupe kriminalaca koji se na podrucju banjalucke regije bave auto-kriminalom.

Alisa - 4-11-2008 at 16:55

1.000 besplatnih vaccina

Institut za zastitu zdravlja RS dostavio je Domu Zdravlja Prijedor
1.000 besplatnih vaccina protiv gripa za rizicne grupe stanovnistva.
Epidemiolog Higijenske - epidemioloske sluzbe,Milica Otkovic rekla je
da je juce pocela vakcinacija za pacijente koji imaju pravo na besplatnu
vaccinu.
Vakcinacija protiv gripe za ostale kategorije stanovnistva opstine Prijedor
zapocela je 21.oktobra i prema rijecima Otkoviceve ,taj vid zastite protiv
gripe do sada je primilo oko 700 prijedorcana .
Doza vaccine kosta 18 KM.

Alisa - 4-11-2008 at 16:59

NEUNISTIVA SKELARSKA MAHALA

I danas, pod stare dane, osjecam damare jedne lijepe prijedorske mahale i ne znam sta bih prije; usao u mlaki Berek, slusao predvecernje sazvucje kreketanja zaba, dovikivanje na adi ili bih se zaustavio na melodiji tihog umakanja vesla dok lagano plovim camcem. Hocu li se vratiti nostalgicnim sjecanjem u djetinjstvo, roniti i vaditi kamen za temelje necije kuce, prenociti u Naklji, podmetati kanafove s one strane ade blizu direka na Sani, trcati od Juricke do Memica birtije gurajuci zicom kolo ili cu sa Enesom i Nizom ganjati Mujkincinog macka, te mozda na udicu loviti patke. Sve bih to odjednom jer mi istovremeno kroz topla sjecanja naviru uspomene sa Skele kao da su se stopile u jedan prenapregnuti emotivni napon pa se bojim da ce negdje duboko u srcu prepuknuti.

Pokusavam se smiriti i krecem mislima od raskrsnice, ulaza na Poljanu, te kuce na uglu stare Juricke. Nas je svijet bio od Juricke do klaonice. I tu se zaustavljao. Od Juricke smo trcali ko ce biti brzi, od Juricke smo gurali gumeno kolo, od Juricke smo plivali Berekom. Iduci od Juricke kroz mahalu, s desne strane su mezarluci sve do kuce Muhe Jahica, a onda tarabama ogradjeno imanje s kucom Avdije Crnkica, Muharema Canica i zadnja, prije Hucanove njive, kuca Sefke Latic- Muhameda Izetagica.

S lijeve strane, iduci od Juricke, najprije prazan prostor, jedan magacin, zatim basta pa kuca Fehima Jakupovica, Mehmeda Crnalica, Hameda Burazerovica, Mehe Okica sa uskim sokakom do Mehe Selmana, Husnije Burazerovica, Rame i Agana, Zecica, Mujkince, pa sokak , te kuca Salke kolara(Cerica). Ulaskom u skelarski sokak vode dva kraka; jedan prema Rizvanovoj kuci, Murica i Selmana, a drugi prema kuci Omera Murica i Latifa Crnalica, a zatim Hasana Crnalica

I sve te kuce, manje ili vece, bile su pune; djece a time i zivota. U svom malom a ujedno i velikom svijetu po nacinu zivota, Skela je bila jedna veca familija. Niko nije pisao pravila zivota ali su svi znali kad, kako, s kim i zasto. Dovoljno je bilo samo neko da kaze da nekom treba kamen za kucu da bi svi krenuli svojim camcima na vadjenje kamena. Ili da samo nekoliko djecaka izadje i stane preko puta kuce Salke kolara da bi se okupila skoro cijela Skela. Na Skeli nikada niko nije bio sam; ako se raduje, svi se raduju, ako se igra nogomet, igraju ga svi djecaci. Nikada se nikom nije dozvolilo da bude gladan. Koliko puta sam kao dijete u rano predvecerje, cuo lagano kucanje na prozor i glas Ajse Crnalic kako svojim djevojcinskim glasom kaze evo, mama pomuzla kravu pa vam poslala malo grusanle!

Vrijeme Ramazana bilo je nesto posebno. Dvojica Roma, Ramo I Agan budili su svojim bubnjevima I pozivali na ustajanje u vrijeme zapostavanja. Jos i danas, duboko negdje , ostavljeno, sacuvano u sjecanima, cujem zvuke bubnjeva dundaga-dundaga-dakum- dakum. I nikada ti zvuci koji su budili, nece nestati, vec jos uvijek oblijevaju nekom blago toplom milinom.

I kada se priblizi vrijeme iftara, okupe se djeca na mjesto odakle se najbolje vidi zagradska dzamija , te nestrpljivo gledaju u minaret kada ce se upaliti kandilji. I kada se zasvijetli zagradska dzamija, kao po komandi, nastaje trka ko ce prije stici kuci i javiti da je vrijeme iftara. Vec u avliji se osjeti miris jahnije, tarhane, bureka ili ulutme

Ne znam da li smo cekali paljenje kandilja da bismo zajedno podijelili radost ili je to zbog toga sto je tada rijetko ko imao sat. Nije vazno, ali znam da je vrijeme bilo puno usporenije nego danas. Znam samo da kada bi neko pitao koliko je sati, bilo dovoljno odgovoriti sedam i nesto jace, da bi svi bili zadovoljni. Zasto i ne bi?

I danas, u zrelim godinama, potpuno sam siguran u to, da ne mogu reci kako je Skela bila siromasna. Nije bila bogata, imalo se za dan-dva, ali niko nije bio gladan. Nisu to Skelari dozvolili. Dijelili su jer su imali srce. Tu je bila i klaonica. I Skelari najblizi te su djeca najcesce posmatrala kako mesari obradjuju meso. Ponekad su kao pomagali i za to dobijali iznutrice zaklanih zivotinja. I poce. Niko ne zna kada, ali poce simpaticno-provokativan naziv Skelari-drobari. Prihvatise to Skelari kao salu, zavisno od toga ko, kada i zasto to kaze.

Nisu Skelari zalazili cesto na druga podrucja, ali kada bi zasli, bili su strah i trepet za svakog ko bi ih vrijedjao ili provocirao na bilo koji nacin. Djecaci su voljeli spartanski nacin izazova; ko ce bez odjece duze lezati na staklu, ko ce duze roneci ostati pod vodom, ko ce duze preskociti, ko ce se na vrbu najvise popeti. A Poljana i nogomet bili su im i ostali u krvi. Stari i mladi, protiv Nafake, Starog Grada, Jahica. Samo da se igra.

I poce naseljavanje. Zatrpase jalak kroz koji je oticao visak vode u vrijeme poplava, pocese se graditi kuce u mahali. I nista se nije promijenilo u nacinu zivota, onog osnovnog, drustvenog. Skelari ostase Skelari s ponosom na to sto su Skelari-drobari, sto vole svoju mahalu i ljude u njoj. I kada im kuce porusise, podigose nove, igraju lopte na svojoj Poljani, jedu janjetinu u Zikinom restoranu i s cudjenjem, gorcinom , ljudskom, nepatvorenom , kao da se pitaju sto to uradiste kao da niste znali da je sve to bilo uzaludno jer mi smo Skelari-drobari.

RIZVAN KOZARCIC

p.s.

PRENESENO SA "MOJ PRIJEDOR"

Alisa - 2-1-2009 at 16:20

60.000 KM ZA TRI PRIJEDORSKA UDRUZENJA

Vlada Republike Srpske je po prvi put znacajnije pomogla rad udruzenja i organizacija civilnih zrtava rata sa ukupnim iznosom od 300.000 KM. U Prijedoru su tri udruzenja dobila po 20.000 KM. Udruzenje Prijedorcanki ''Izvor'', Udruzenje Logorasa Prijedor '92. i Udruzenje logorasa Kozarac. Sredstva su rasporedjena na ukupno 19 organizacija a vecina je dobila skoro identican iznos od 20.000 KM.

Poprilicno je ostalo nejasno po kakvom kljucu i procjeni je Udruzenja logorasa Banja Luka dobilo 25.000 a Regionalni savez logorasa regije Banja Luka cak 50.000 jer se radi o jednoj te istoj osobi, Zijahudinu Smailagicu, koji se nametnuo kao vazan logoraski faktor iako Banja Luka, na svu srecu, nije poznata po logorima i logorasima.

Udruzenje Prijedorcanki ''Izvor'' ce kako je i planirano u projektu kojim se obratilo Ministarstvu uprave i lokalne samouprave u Vladi RS sa dobijenim iznosom koji je uplacen na racun Udruzenja realizovati sljedece aktvnosti:

1. Okrugli sto pod nazivom ''Obiljezavanje mjesta stradanja''
Prijedor, februar 2009. godine
Planirano 40-60 ucesnika

2. Konferencija pod nazivom ''Stradanje i povratak Hrvata u dolinu rijeke Sane''
Prijedor, mart 2009. godine
Planirano 150 - 200 ucesnika

3. Obavjestavanje porodica o rezultatima DNA identifikacije
Planirano izmedu 70-100 korisnika

4. Organizovanje posjeta mjestima stradanja
- posjeta Koricanskim stijenama u opstini Knezevo - 21. august
- posjeta jami Hrastova glavica u opstini Sanski Most - 5. august
- posjeta jami Lisac u opstini Novi Grad - juli
- posjeta bivsem logoru Keraterm u Prijedoru - 24. juli
Planiran broj ucesnika 2000-2500
Planirano 40-60 ucesnika

2. Konferencija pod nazivom ''Stradanje i povratak Hrvata u dolinu rijeke Sane''

Planirano 40-60 ucesnika

5. Terensko pracenje rada na ekshumacijama i identifikacijama nestalih osoba

6. Psiholoska pomoc porodicama zrtava i civilnim zrtvama rata
Organizovanje grupnog tretmana uz angazovanje strucne osobe. Tretman ce obuhvatiti dvije grupe korisnika u razlicitim dijelovima opstine Prijedor

7. Promocija knjige nestalih opstine Prijedor ''Ni krivi, ni duzni'' - trece izdanje

8. Medijska kampanja posvecena problemu nestalih osoba
Emisije sa gostima ekspertima u lokalnim elektronskim medijima
Oglasavanje u stampanim medijima
Izrada i emitovanje jingla

Udruzenje Prijedorcanki ''Izvor'' se ovim putem zahvaljuje narodnom poslaniku Hosic Zinajdi koja nas je blagovremeno informisala o ovom grantu iz budzeta, ali i ostalim poslanicima u Narodnoj skupstini RS koji su eventualno doprinijeli da se ova sredstva dodijele organizacijama civilnih zrtava rata. Udruzenje Prijedorcanki ''Izvor'' poziva i druga dva udruzenja da informisu javnost o aktivnostima koje ce realizovati uz pomoc dobijenih sredstava, kako se neke od aktivnosti ne bi duplale a korisnici bili blagovremeno informisani.

Edin Ramulic, odnosi sa javnoscu, Udruzenje Prijedorcanki ''Izvor''

smonny - 30-1-2009 at 20:08

Nepropisno parkiranje, lisice na automobilu i amaterski snimak mladića koji ih bukvalno trga s automobila, objavljen na internet-stranici "YouTube" nedavno je po riječima Aleksandra Jeftića, šefa Odjeljenja za saobraćaj i parkinge u Prijedoru, dobio i sudski epilog ...

- Umjesto 40 maraka kazne, mladić koji je potrgao "lisice" je nakon sudske presude platio 650. Za "lisice" i troškove suda - kazao je Jeftić.

Prema njegovim riječima, samo tokom prošle godine zabilježeno je nekoliko ovakvih slučajeva samovoljnog skidanja "lisica" za blokiranje automobila.

Jeftić je naglasio da su ovakvi slučajevi ipak rijetki a dobro to što većina građana uredno plaća parking na osnovu čega je "Parking servis" samo u Prijedoru tokom prošle godine inkasirao 328.000 KM od naplate parkinga i dodatnih 47.000 maraka na ime kazni za nepropisno parkiranje.

Inace video na youtube ima naziv "Crazy man in Prijedor".

smonny - 21-11-2009 at 12:30

Stanari nekoliko zgrada u strogom centru Prijedora preživljavaju pravu noćnu moru zbog neobičnih životinja koji se slobodno šetaju po ulazima i haustorima, po dvorištima ili čak u glavoj gradskoj ulici gdje su ih u kasnim večernjim satima viđali prestravljeni prolaznici.

Uplašeni stanari tvrde da su se ove neobične životinje, za koje jedni tvrde da bi mogle biti i opasne kune zlatice, pojavile prije dvije godine.

Zatvoreni prozori

- Ne smijemo otvarati prozore, jer trče po krovovima nižih zgrada, bukvalno vode kolo na krovu bivšeg ekspres restorana, ima ih mnogo i u glavnoj ulici, naročito u blizini bivše robne kuće "Patrija". Riječ o vrlo agresivnim životinjama koje, na sreću, još nikog nisu ugrizle - kaže Zorica Jojić, koja je s neobičnim životinjama imala i "bliski susret".

- Imaju veoma dugačak rep i njušku pacova, krupniji su, tamnosmeđe boje, s njima se nije nimalo prijatno sresti - kaže Zorica, koja kao i ostali stanari pretpostavlja da su se ove životinje nastanile u blizini drvenih garaža i devastirane i napuštene kuće u čijoj se blizini nalazi divlja deponija smeća.

Djeca se ne igraju

- Viđam ih u ulazu zgrade, vjerovato su u potrazi za hranom. I strah me je jer izgledaju opasno, glasaju se cikom i neko mora da nam pomogne da ne bilo kasno- kaže Pava Matanović.

Stanari su uplašeni za sigurnost djece koja se zbog ovih životinja ne smiju čak ni igrati u dvorištu.

- Svi strahujemo, a ovo je centar grada. Bojim se za kćerku, za unuče, za sebe... Pretpostavljam da nije riječ o pacovima već o kuni zlatici, opasnoj životinji čiji ugriz može biti čak i smrtonosan- rekla je Milena Kojić.

Očistite podrume i divlje deponije

Miloš Bijelić, samostalni stručni saradnik za poslove zdravstva i socijalne zaštite u lokalnom odjeljenju za društvene djelatnosti Prijedora jučer je kazao da će se ovim problemom posebno pozabaviti banjalučka ekipa "Eko-Bela" koja na području grada trenutno provodi redovnu jesenju deratizaciju.

Bijelić je apelovao na Prijedorčane da očiste podrume i divlje deponije, potencijalna legla glodara i sličnih životinja. Inače za proljetnju, jesenju deratizaciju te dezinsekciju lokalna zajednica izdvojila je 85.000 KM.

http://www.dnevniavaz.ba/img/content/slike/11-2009/legla-iza-zgrade.JPG

eye4eye - 24-2-2010 at 20:31

http://www.wsu.edu/~delahoyd/shakespeare/rjhug.jpg

Stanovnike prijedorskog naselja Urije u ponedjeljak oko 13 sati šokirao je strašan prizor. Na obližnjem parkingu ležala su unakažana tijela mladog para. D. G. (16) i njen dečko S. Miletić (19) ubili su se aktivirajući ručnu bombu. Glasnogovornica Centra javne sigurnosti Banje Luke, Gospa Arsenović, rekla je kako su ostavili oproštajno pismo u kojem su nesretni ljubavnici za sve okrivili djevojkina oca. On se navodno protivio njihovoj vezi. Kćeri je zabranio da se viđa s dečkom. Zbog zabranjene ljubavi odlučili su zajedno otići u smrt. Policija je očevid na mjestu dvostrukog samoubojstva obavljala do kasno u noć. Neslužbeno se doznaje kako je mladić u ruci imao još jednu ručnu bombu. Zbog toga je očevid nastavljen tek nakon što su neaktiviranu bombu sklonili pripadnici vojske i Civilne zaštite. Mladić i djevojka na mjesto nesreće dovezli su se, navodno, u Ford Sieri u vlasništvu nepoznatog Banjalučanina. Nakon nekog vremena izašli su iz vozila i aktivirali bombu. Nekoliko vozila na parkingu oštećeno je od jake detonacije. Eksplozija je bila jaka i daleko se čula, kažu šokirani stanovnici inače mirnog naselja Utrije u Prijedoru. Mladi par je privremeno živio u Prijedoru. Djevojka je pohađala srednju školu i živjela kod tete. Njen dečko podrijetlom je iz obližnjeg mjesta Ključa.

eye4eye - 27-5-2010 at 16:44

http://www.index.hr/images2/policijaBiH-bih540.jpg

35-GODIŠNJI bivši vojnik Milenko Stijepić iz zaseoka Busnova kod Prijedora ubio se jutros ručnom bombom ispred svoje kuće, a prije toga je puškom pucao u svoju majku Ginu i teško je ozlijedio, prenosi sarajevski portal Sarajevo-x.

Tragedija se dogodila jutros nešto iza sedam sati, a policija je na mjesto događaja stigla na poziv susjeda koji su čuli detonaciju bombe. Iako se okolnosti tragičnog događaja još ispituju, kao mogući uzrok Stijepićevog napada na majku i samoubojstva navode se teški uvjeti života, siromaštvo i psihičko oboljenje majke i sina. Prema navodima policije, Milenko je prvo iz vatrenog oružja pucao majci u leđa, a potom je u dvorištu aktivirao ručnu bombu kojom se ubio. Majka je s teškim ozljedama prebačena u bolnicu u Banja Luci i njezino je stanje teško.

Prema izjavama susjeda, i majci Gini Stijepić i njezinom sinu Milenku od ranije su dijagnosticirani psihički poremećaji, no kod Milenka su simptomi bolesti bili vidljiviji, pa se on posljednjih mjeseci posve povukao u sebe. Siromaštvo i oskudica u kojoj su živjeli, kao i Milenkova prošlost na ratištima u BiH vjerojatno su pridonijeli tragediji.

eye4eye - 5-7-2010 at 07:10

http://www.index.hr/images2/Prijedor_540_Destinacije.jpg

DVOJICA muškaraca, 38-godišnji A.K. i 26-godišnji A.P. iz Prijedora uhićeni su pod sumnjom da su ubili 26-godišnjeg Besima Hodžića iz Sanskog Mosta.

Beživotno tijelo Besima Hodžića, pronađeno je jučer oko 16 sati, u rijeci Sani, u mjestu Sredice, u Prijedoru, a njegov nestanak, kako je sinoć potvrđeno u Centru javne sigurnost Banja Luka, prijavljen je u noći između petka i subote, 2. i 3. srpnja, prenosi Sarajevo-x.

Osumnjičeni su privedeni jučer, a navodno je jedan od uhićenih policiju odveo do mjesta gdje su se riješili ubijenog Hodžića. Hodžić je preminuo od udarca sjekirom u glavu, a nakon toga je tijelo vezano sajlom za vuču auta i odvučeno do mjesta gdje su ga dvojica muškaraca ostavili. Prije ubojstva, mladić je večer proveo u jednom od prijedorskih kafića upravo sa svojim ubojicama.

eye4eye - 18-7-2010 at 20:07

http://www.24sata.hr/slika-original/radivoj-kau017ee-da-mu-je-meteorit-donio-sreu0107u_323101.jpg

Misterij u Prijedoru: U vrt mu stalno padaju meteoriti
Radivoj Lajić (50) ne izlazi iz kuće bez kacige. Prvi meteorit u vrt mu je doletio 2007. Od tada ih je našao pet. Posljednji je doletio prije mjesec dana
Piše: Hajrudin Merdanović | zadnja izmjena prije 76 min.
Te olujne noći tutnjalo je nezapamćeno nevrijeme. Izašao sam po drva. Vjetar je nosio sve pred sobom. Prema meni se strahovitom brzinom približavala neobjašnjiva plamteća kugla s plavičastim tragom. Pišteća svjetlost bila je sve bliže i bliže. Prasak jak poput granate izvalio je stablo šljive samo nekoliko metara od mojih nogu. Misleći da me netko napada, pozvao sam policiju i susjede, prisjeća se Radivoj Lajić (50) iz Gornjih Lajića kraj Prijedora u BiH. Krajem studenog 2007. godine u dvorište mu je prvi put doletio meteorit. Tek su mu stručnjaci iz Beograda i Banja Luke objasnili da njegova kuća nije meta nepoznatih bombaša nego meteorita. U regiji su još slični slučajevi zabilježeni 1947. kraj Zemuna u Srbiji, te 1957. godine kraj Zenice u BiH. Posljednje tri godine meteoriti nakon svake kiše i nevremena za Lajića su gotovo normalna pojava. Do sada ih je našao pet puta, a posljednji se u dvorište zabio prije mjesec dana.
- Netko ima novac, vile i avione, a ja imam kamenčić koji je dio svemira. Nakon što je pao u moje dvorište, meteorit je bio težak oko 1,5 kilograma. Sebi sam kao amajliju ostavio komadić meteorita od 320 grama, a ostatak sam prodao jednom nizozemskom sveučilištu. Ponosan sam što sam kao običan čovjek i siromah svojom rukom dodirnuo dio svemira. Meteorit koji držim u ruci donio je sreću meni i mojoj obitelji. Zahvaljujući njemu, upoznao sam mnoge ljude iz cijelog svijeta - priča Radivoj.
Zbog straha od meteorita iz kuće više ne izlazi bez motociklističke kacige na glavi. Kaže da će ih kupiti još šest, za suprugu i njihovo petero djece. Radivoj je u dvorištu, prvi u svijetu, napravio slikoviti spomenik meteoru i nazvao ga “Svemirske suze”. Jednog će dana, kaže, tamo biti svetište meteorima.

smonny - 18-7-2010 at 22:53

:huh: vjerujem covjeku..mene je jednom davno...
bila sam negdje 6/7 god. u basti kod moje bake u rudnickoj...
strefio kamencic...neobican....ja sam bila uvjerena da je dosao iz svemira...
posto mi je tad zelja bila biti astronaut :kez:
ali niko mi nije vjerovao...cuvala sam ga neko vrijeme...i ne sjecam se gdje je zavrsio...steta....
a potvrdila sam samoj sebi tu mogucnost nakon posjete denikenovom mystery parku ovdje u svici..
tamo su bili izlozeni komadici meteorita...i par ih je bilo iz prijedora tamo...

eye4eye - 19-7-2010 at 05:34

Quote:
Originally posted by smonny
:huh: vjerujem covjeku..mene je jednom davno...
bila sam negdje 6/7 god. u basti kod moje bake u rudnickoj...
strefio kamencic...neobican....ja sam bila uvjerena da je dosao iz svemira...
posto mi je tad zelja bila biti astronaut :kez:
ali niko mi nije vjerovao...cuvala sam ga neko vrijeme...i ne sjecam se gdje je zavrsio...steta....
a potvrdila sam samoj sebi tu mogucnost nakon posjete denikenovom mystery parku ovdje u svici..
tamo su bili izlozeni komadici meteorita...i par ih je bilo iz prijedora tamo...

:duh::rokaca2: